Efektywnie palenie ekogroszkiem ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala nam zaoszczędzić pieniądze i czas poświęcony na zakup opału. Jak palić ekogroszkiem? Najlepiej w sposób oszczędny i wydajny. Aby obliczyć zapotrzebowanie na ekogroszek, należy skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronie: https://pangroszek.pl/. Niezależnie od tego czy prowadzisz firmę, masz dużą halę produkcyjną czy chcesz ogrzać swój dom, ekonomiczne palenie ekogroszkiem jest bardzo istotne.

Uwaga! Warto wiedzieć, że ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Wysoka kaloryczność to taka, powyżej 24 MJ/kg, natomiast niska zawartość siarki to poniżej 1 procenta.

Z poniższego artykułu dowiesz się ciekawych informacji na temat efektywnego palenia ekogroszkiem w piecu. Odpowiemy na wszelkie nurtujące Cię pytania i pokażemy, jak palić ekogroszkiem, aby zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Palenie ekogroszkiem ma wiele zalet! Musisz tylko poznawać wszystkie parametry tego opału. Ekonomiczne palenie ekogroszkiem gwarantuje prawidłowe spalanie ekogroszku.

Jak efektywnie palić ekogroszkiem?

Czym jest ekogroszek? 

Ekogroszek to nic innego, jak opał używany do ogrzewania domów czy firm. Od dawna popularny, ze względu na swoją wydajność i relatywnie niską cenę. Uznawany jest przez ekspertów za ekologiczne źródło opału i ceniony ze względu na właściwości. Jak wynika z badań, palenie ekogroszkiem jest popularne w Polsce i chętnie wybierany do ogrzewania pomieszczeń. Spójrzmy na ankietę poniżej: 

Wykres popularności ekogroszku

Aż 40,5 procent badanych Polaków zapewnia, że wybrałoby palenie ekogroszkiem do swojego domu. Blisko 25 procent z nich docenia właściwości pelletu drzewnego i to właśnie pellet wybiera do ogrzewania domu. 15 procent badanych poleciłoby węgiel, a 12 procent stawia na olej opałowy. Zaledwie 3 procent Polaków stawia na olej opałowy. Czy te dane Cię przekonują? 

Uwaga! Aby ekogroszek był odpowiedni do pieca, musi spełniać kilka warunków. Jego spiekalność powinna wynosić od 0 do 50. Istotna jest również niska wilgotność – do 12 procent. Zwróć też uwagę na wartość opałową – im wyższa, tym lepsza. Granulacja natomiast powinna wynosić od 5 do 25 mm. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj tutaj: Parametry ekogroszku – o czym warto wiedzieć?

Jeśli decydujesz się na palenie ekogroszkiem, sprawdź czy wybrany przez Ciebie produkt ma odpowiednie parametry. Idealne dla ekogroszku i uzyskania ekonomicznego palenia ekogroszkiem to: 

 1. Granulacja na poziomie 5-25 mm
 2. Niska zawartość siarki, poniżej 1 procenta 
 3. Wilgotność na poziomie poniżej 12 procent. 
 4. Niska spiekalność 
 5. Wysoka kaloryczność – im wyższa, tym lepsza
 6. Odpowiednia zawartość części lotnych. 

Palenie ekogroszkiem ma wiele zalet. Jak widać po badaniach, Polacy doceniają ten rodzaj opału ze względu na jego parametry i czysty skład. Doczytaj więcej informacji tutaj: Ekogroszek – czym jest? 

najpopularniejszy opał w Polsce - ekogroszek

Popularność palenia ekogroszkiem w Polsce i na świecie 

Palenie ekogroszkiem jest popularne w Polsce i na świecie. Prawidłowe spalanie ekogroszku powoduje, że oszczędzamy czas i pieniądze. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie palenie ekogroszkiem jest po prostu modne. Z badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl wśród osób zaopatrujących się w opał wynika, iż mniej niż 1 na 5 ankietowanych (17%) jest zainteresowany zmianą sposobu ogrzewania na gazowe /elektryczne lub podłączeniem do sieci miejskiej w ciągu najbliższych 5 lat. Aż 83% badanych planuje w dalszym ciągu korzystać z materiałów opałowych.

Ważna informacja! Ustawa antysmogowa reguluje to, czym wolno, a czym nie wolno palić w piecach. Ekogroszek jest uznawany za dobry opał, którym należy palić w piecach! Palenie ekogroszkiem to dobre rozwiązanie dla środowiska.

Poniżej prezentujemy rodzaj zakupionego opału w ciągu ostatniego roku przez Polaków.

Jaki opał kupują Polacy? - Zobacz wykres.

W ciągu roku Polacy zdecydowanie postawili na palenie ekogroszkiem. Ponad połowa Polaków docenia ten opał. Na drugim miejscu znajduje się pellet drzewny, a tuż za nim miał i węgiel. Ostatnią pozycję zajmuje olej opałowy. 

Przeczytaj więcej o ekogroszku: Wszystko o ekogroszku poradnik dla początkujących 

Najlepszy ekogroszek od sprawdzonego producenta 

Aby rozpocząć palenie ekogroszkiem trzeba nie tylko posiadać odpowiednie urządzenia, ale przede wszystkim sprawdzony towar. Wszystko po to, aby ekogroszek miał dobre spalanie, palenie ekogroszkiem było ekonomiczne. Co decyduje przy wyborze ekogroszku? 

Dlaczego kupujemy ekogroszek - wykres

Ankietowani zgodnie odpowiedzieli, że najważniejszym kryterium jest cena. W ofercie Pana Groszka ekogroszek sklep znajduje się groszek już od 850 złotych, co jest bardzo konkurencyjną ceną na rynku. Drugim, ważnym czynnikiem jest pochodzenie opału, które ma wpływ na prawidłowe spalanie ekogroszku. Pan Groszek sam produkuje opał, co oznacza, że ten ma czysty skład i jest jednym z najlepszych na rynku. Kolejnym, istotnym punktem na badanych jest możliwość dostawy. Pan Groszek oferuje możliwość dostawy oraz odbiór osobisty https://pangroszek.pl/sklep/dostawa

Ważna informacja! Możesz otrzymać dofinansowanie do zainstalowania w swoim domu ogrzewania na ekogroszek. Wystarczy, że zgłosisz się do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy i poinformujesz, że chcesz palić ekogroszkiem. Wysokość dofinansowania zależy od urzędu.

Jak palić ekogroszkiem

Istnieje kilka trików, jak efektywnie palić ekogroszkiem. Prawidłowe spalanie ekogroszku zapewnia nam oszczędność. Zacznijmy od tego, ile ekogroszku potrzebujesz na sezon grzewczy. W celu obliczenia, skorzystamy z profesjonalnego kalkulatora: Kalkulator ekogroszku

Przykład poniżej: 

 1. Powierzchnia domu to 100 m2
 2. Wysokość ścian to 3 m
 3. Średnia temperatura –  20 stopni Celsjusza
 4. Dom został ocieplony styropianem co najmniej 5 cm grubości
 5. Używamy ekogroszku o wartości opałowej –  27 MJ/kg

Zgodnie z wyliczeniami, na cały sezon grzewczy potrzebujemy 2340 kilogramów ekogroszku. Spalanie ekogroszku zależy od kilku czynników: 

 1. Kaloryczności 
 2. Zawartości popiołu 
 3. Wilgotności 
 4. Zawartości siarki 
 5. Zawartości substancji lotnych 
 6. Ogólnej jakości produktu. 

Istotną kwestię przy ekonomicznym paleniu ekogroszkiem odgrywa odpowiedni dobór pieca. Eksperci dzielą piece na dwa rodzaje: 

 • Do domów starszych wybudowanych przed 2009 rokiem
 • Do domów nowszych wybudowanych po 2009 roku 

Stare domy bez izolacji potrzebują 100–120 W mocy na każdy metr kwadratowy.  Oznacza to, że przy powierzchni mieszkalnej 100 m2 potrzebny będzie piec o mocy 12 000 W (12 kW). W nowszym domu wystarczy piec  o mocy 9 kW. 

Pamiętajmy, że efektywne palenie ekogroszkiem zależy od rodzaju i jakości opału oraz od pieca. Aby otrzymać prawidłowe spalanie ekogroszku należy posiadać odpowiedni piec! Przed zakupem pieca przeczytaj opinie w Internecie i skontaktuj się ze znajomymi. Może oni pomogą.

Na rynku występuje wiele rodzajów kotłów, które pomogą oszczędnie palić ekogroszkiem. Nowoczesne kotły z podajnikiem sprawiają, że po ich załadowaniu ciepło utrzymuje się nawet kilka dni, a my nie musimy co chwilę chodzić i dokładać do pieca. Oszczędne palenie ekogroszkiem to takie, gdy raz w tygodniu ładujemy nasz piec. W niektórych przypadkach nawet rzadziej. 

Istotną kwestią są też sterowniki. Na rynku istnieją dwustanowe bądź automatyczne. Czujnik dwustanowy umożliwia nam wybranie ustawień generowanego ciepła, a co za tym idzie pozwala oszczędnie palić ekogroszkiem

Krótkie podsumowanie dotyczące oszczędnego palenia ekogroszkiem

 • Wybierz ekogroszek odpowiedniej jakości od sprawdzonego dostawcy https://pangroszek.pl/. Nie warto ryzykować. 
 • Sprawdź, ile ekogroszku potrzebujesz na sezon grzewczy i czy nie przekraczasz normy poprzez złe palenie 
 • Oszczędnie pal ekogroszek, odpowiednio dozując porcje 
 • Wybierz piec, w którym masz możliwość wybrania ustawień generowanego ciepła. To zapewni Ci prawidłowe spalanie ekogroszku 
 • Wybierz piec o odpowiedniej mocy, aby oszczędnie palić ekogroszkiem 

porady dot. ekogroszku

Palenie ekogroszkiem – porady 

Wiemy już, jaki piec wybrać do odpowiedniego palenia w domu. Teraz pora wybrać dobry ekogroszek. Istotne jest spalanie ekogroszku i inne parametry. Jednym z najlepszych produktów na polskim rynku jest Ekogroszek Pan Groszek Red https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-pan-groszek-red. Dzięki niemu będziesz oszczędnie palić ekogroszkiem w piecu. Wszystko dzięki odpowiedniej wilgotności, o której pisaliśmy powyżej, niskiej zawartości popiołu, a przede wszystkim wysokiej kaloryczności – 29 MJ/kg. Produkt pochodzi od sprawdzonego sprzedawcy, dlatego nie powinniśmy mieć obaw, co do jakości. Ekonomiczne palenie ekogroszkiem jest bardzo ważne. W sklepie Pan Groszek możesz również wybrać dwa inne rodzaje ekogroszku, nieco tańsze i posiadające inne parametry, ale równie dobre. Palenie ekogroszkiem może być przyjemne pod warunkiem, że będziesz to robił w odpowiedni sposób. 

Ważna informacja! Jeśli chcesz palić ekogroszkiem w piecu i nie wiesz jaki ekogroszek wybrać, skontaktuj się z Panem Groszkiem: kontakt z nami. U nas możliwy jest zakup mieszanego ekogroszku workowanego. Pomożemy dobrać produkt odpowiedni do Twoich potrzeb i wyjaśnimy, jak ekonomicznie palić ekogroszkiem.

Dlaczego warto oszczędnie palić ekogroszkiem

Oszczędne palenie ekogroszkiem ma wymierne korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe. Odpowiednie ustawienie piec sprawi, że zaoszczędzisz opał. Jeśli źle palisz ekogroszkiem możesz stracić nawet kilkaset złotych na jeden sezon grzewczy! W skali kilku lat daje nam to ogromną sumę! 

Ekogroszek jest ekologicznym źródłem energii. Według Światowej Organizacji Zdrowia koszty zanieczyszczenia powietrza w Europie wynoszą ok. 1,6 biliona dolarów, powodując aż 600 tysięcy przedwczesnych zgonów. W Polsce nadmierne zanieczyszczenie powietrza występuje na 20 procentach powierzchni. Korzystając z alternatywnych źródeł energii dbasz nie tylko o środowisko naturalne, ale i o osoby, które funkcjonują obok nas. 

Badania pokazują, że coraz więcej Polaków wybiera ekogroszek, jako główne źródło opału. Duża świadomość społeczna dotycząca konsekwencji palenia szkodliwym opałem sprawia, że z roku na rok rośnie zainteresowanie ekogroszkiem. 

Ustawienia pieca do prawidłowego spalania ekogroszku 

Do prawidłowego spalania ekogroszku niezbędne są odpowiednie ustawienia piec. W tym celu należy mieć naprawdę ogromną wiedzę lub skorzystać z pomocy fachowców. Niestety nie ma odpowiedniej i jedynej metody, aby ustawić piec. Producenci w instrukcjach obsługi podają przykładowe ustawienia, ale każdy z nas musi sam dojść do tego, w jaki sposób ustawić piec, aby ekonomicznie palić ekogroszkiem. Są jednak pewne czynniki, które pomogą Ci odpowiednio ustawić piec i na które powinniśmy zwrócić uwagę: 

 1. Zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza. Zbyt dużo spowoduje intensywne palenie ekogroszku. Ilość musi być optymalna. 
 2. Przesłona wentylatora powinna być dostosowana do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. 

Ważne! Niższa temperatura zwiększa naturalny ciąg kominowy. W takiej sytuacji trzeba ograniczyć nadmuch.

 1. Odpowiednio dopasuj czas podawania paliwa. 
 2. Wybierz ekogroszek dobrej jakości. Najważniejsze są jego kaloryczność, wilgotność czy zawartość substancji lotnych. Tylko dobrze dobrany ekogroszek jest gwarancją oszczędzania. 
 3. Pamiętaj, aby regularnie czyścić piec, a ten będzie prawidłowo spalał ekogroszek

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom już wiesz, jak palić ekogroszkiem, aby ogrzać całe mieszkanie i nie wydawać zbędnych pieniędzy. Efektywne palenie ekogroszkiem to sztuka, której można się nauczyć. Ważne, aby do zadania podejść profesjonalnie i sprawdzić opinie ekspertów. 

Jakie wy macie opinie odnośnie palenia ekogroszkiem? Proszę napisać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *