Jak wygląda zużycie pelletu? Wszystko zależy od tego, jakiego pelletu będziesz używał do palenia w piecu. Ponadto istotną rolę odgrywa wartość kaloryczna pelletu oraz sposób spalania. Nie zapominaj jaką rolę odgrywają odpowiednie ustawienia pieca. Sprawdźmy, jakie parametry powinien mieć dobry pellet oraz jaka kaloryczność pelletu jest odpowiednia. Czy wiesz, jak spalać pellet, aby zwiększyć jego wydajność? Sprawdź w naszym artykule.


tani pellet drzewny

Parametry pelletu

Jakie są parametry pelletu? Wiele zależy od konkretnego rodzaju pelletu, natomiast pewne parametry pelletu można uznać za stałe. Pellet to nowy, czysty i naturalny rodzaj paliwa produkowanego lokalnie, który wykorzystuje nowoczesne technologie, aby ogrzewanie było bardziej komfortowe i opłacalne. Pellety drzewne są produkowane z trocin i wiórów, które wcześniej uważano za produkty uboczne bezużyteczne. Wartość opałowa pelletu ma ogromne znaczenie w procesie spalania. Prasowany w stosunku 7: 1 pellet jest łatwy w transporcie i użyciu jako paliwo, zapewniając doskonałą wydajność cieplną.


parametry pelletu

W przeciwieństwie do paliw kopalnych pelety są neutralne pod względem CO2, co oznacza, że ​​podczas spalania emisje CO2 nie przekraczają ilości pochłoniętej podczas wzrostu biomasy, z której pelety są produkowane. Pellety to odnawialne i niewyczerpane zasoby, które nie powodują szkód dla środowiska w przeciwieństwie do gazu ziemnego i produktów ropopochodnych, takich jak olej napędowy. Jednocześnie systemy grzewcze na pellet są znacznie łatwiejsze i tańsze w montażu, a stały popyt na materiały drzewne zapewnia stały dopływ trocin i innych produktów ubocznych przemysłu drzewnego, z których pellet jest produkowany. Gwarantuje to stabilne niskie ceny pelletu, zapewniając oszczędności na długie lata.

Dodatkowa informacja. Aby kocioł grzewczy zmniejszył częstotliwość konserwacji i czyszczenia oraz aby zapewnić maksymalną sprawność kotła należy stosować odpowiedni pellet. Pellet wysokiej jakości, choć droższy, zapewni odpowiednią pracę kotła i wygeneruje oszczędności w dłuższej perspektywie, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i mniej prac konserwacyjnych.

Gdybyśmy mieli określić kilka parametrów pelletu to:

Kryterium Jednostka EN plus-A1 EN plus-A2
Średnica mm 6 lub 8 6 lub 8
Długość mm 3,15 ≤ L ≤ 40 3,15 ≤ L ≤ 40
Zawartość wilgoci % ≤ 10 ≤ 10
Zawartość popiołu % ≤ 0,5 ≤1,0
Siła mechaniczna % ≥ 98.0 ≥ 97.5
Pył i zawartość drobnych cząstek (<3,15 mm) % < 0.5 < 0.5
Wartość opałowa MJ/kg 16,5 ≤ Q ≤ 19 16,3 ≤ Q ≤ 19
Gęstość nasypowa kg/m3 650 ≤ BD ≤ 750 650 ≤ BD ≤ 750
Temperatura topnienia popiołu Stopnie Cel. ≥ 1200 ≥1100

Tak kształtują się parametry pelletu. Poniżej jeszcze krótkie wyjaśnienie:

 • Średnica – palnik i układ podający przeznaczone są dla pelletu o średnicy od 6 do 8 mm, nietypowe rozmiary mogą powodować problemy w dozowniku pelletu.
 • Długość – niestandardowa długość może zakłócać prawidłowe działanie palnika i układu podającego.
 • Wilgotność – wyższe poziomy zawilgocenia obniżają efektywność procesu spalania, gdyż część ciepła trafia do samego suszenia paliwa, a odparowana woda również pochłania ciepło z paleniska obniżając temperaturę w kotle.
 • Zawartość popiołu – wyższe poziomy popiołu zwiększają częstotliwość czyszczenia, a także mogą powodować gromadzenie się osadów i sadzy.
 • Wytrzymałość mechaniczna – pelety o niższej wytrzymałości mechanicznej mogą rozpadać się i kruszyć, gromadząc kurz i drobne cząstki.
 • Pył i mała zawartość cząstek – zbyt dużo pyłu i małe cząsteczki mogą spowodować zatkanie systemu podawania.
 • Wartość opałowa – wyższe wartości opałowe oznaczają, że do wytworzenia tej samej mocy cieplnej potrzeba mniej paliwa.
 • Gęstość nasypowa – odpowiednia gęstość nasypowa zapewnia równomierny proces spalania i dużą wytrzymałość mechaniczną.
 • Temperatura topnienia popiołu – należy wybierać pelety o temperaturze topnienia popiołu wyższej niż temperatura wewnątrz paleniska, aby nie dopuścić do gromadzenia się roztopionego popiołu.

dobry pellet drzewny

Kaloryczność pelletu

Znamy już parametry pelletu. Teraz pora dowiedzieć się, czym jest kaloryczność pelletu. Jako czysta i odnawialna energia, energia z biomasy może zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. W porównaniu z węglem i olejem napędowym energia z biomasy ma takie zalety, jak odnawialność, wysoka wartość opałowa, niskie zanieczyszczenie, zerowa emisja dwutlenku węgla, wysoka gęstość. Generalnie energia z biomasy jest wykorzystywana w takich formach: biogaz, alkohol etylowy, biodiesel i paliwo do formowania biomasy.


dobry pellet drzewny wysokiej jakości

Dzięki niskim kosztom i łatwości przetwarzania paliwo do formowania biomasy stało się popularne w gospodarstwach, domach i na obszarach wiejskich. Paliwo formierskie z biomasy ma dwie formy, brykiet z biomasy i pelety drzewne. Dzięki mniejszym rozmiarom i większej gęstości pelety drzewne są łatwiejsze do spalania i wygodniejsze w użyciu, dzięki czemu są bardziej popularne. Średnica peletów z biomasy wynosi 6-8 mm, długość poniżej 10 mm, gęstość 1,1-1,3 t / m3, zawartość popiołu 1% -2%, a wilgotność poniżej 10%. Kaloryczność pelletu jest wskaźnikiem jakości peletów drzewnych. Oznacza ilość ciepła uwalnianego przez jednostkę masy (lub objętości) paliwa przy pełnym spalaniu. Wartość opałowa peletów drzewnych odnosi się do ciepła wydzielanego przez 1kg peletów drzewnych. Średnio wartość opałowa peletów drzewnych wynosi 4400 ± 100 kcal / kg, ale różni się ona w zależności od materiału.

WAŻNA INFORMACJA. Co wpływa na kaloryczność peletów drzewnych? Jednym słowem, wartość opałowa peletów drzewnych determinuje surowce, z których są wykonane. Substancje organiczne, takie jak lignina, celuloza, skrobia, białko i tłuszcz, są różne w różnych roślinach i różnych częściach rośliny. Poza tym czynniki środowiskowe, takie jak klimat, gleba, temperatura wpływają na wzrost roślin.

Wiele osób uważa, że ​​na wartość kaloryczną peletów drzewnych wpływa gęstość i twardość. W rzeczywistości gęstość odnosi się do masy na jednostkę objętości, podczas gdy wartość opałowa odnosi się do uwolnionego ciepła na jednostkę masy. Gęstość peletów drzewnych nie ma nic wspólnego z wartością opałową. Wpływa tylko na ilość peletów drzewnych. Dla określonej wagi peletów drzewnych, niezależnie od gęstości, ich wartość wysokości jest taka sama.

Ciepło spalania pelletu

Czym jest ciepło spalania pelletu? Całkowita ilość ciepła uwalnianego podczas spalania paliwa. Podczas spalania paliw kopalnych węgiel i wodór w tych paliwach łączą się z tlenem w powietrzu, tworząc dwutlenek węgla i wodę. Część energii uwalnianej podczas spalania zamienia wodę w parę i zwykle jest tracona. Ilość ciepła zużytego na przemianę wody w parę jest liczona jako część wartości opałowej brutto, ale nie jest liczona jako część wartości opałowej netto. Wartość opałowa brutto (GCV) zakłada, że ​​woda do spalania jest całkowicie skroplona. Ciepło zawarte w tej wodzie jest odzyskiwane.

Wartość opałowa brutto jest również nazywana wyższą wartością opałową.


najlepszy pellet w Polsce

Jak spalać pellet, aby zwiększyć jego wydajność?

Parametry pelletu odgrywają ogromną rolę w procesie spalania. Kaloryczność pelletu powoduje, że ten spalany jest w odpowiedni sposób.

Pelety drzewne mają następujące zalety:

 • Wysoka kaloryczność, zwykle około 3800-4600kcal / kg. Po karbonizacji kaloryczność dochodzi do 7000-8000kcal / kg.
 • Wysoki współczynnik wykorzystania ciepła. Pelety drzewne zawierają 75–85% węgla, 3–6% popiołu, 1–3% wilgoci, nie zawierają skały płonnej ani innych substancji, które nie wytwarzają ciepła.
 • Przyjazny środowisku. Pelety drzewne nie zawierają siarki ani fosforu, a spalanie nie powoduje emisji SO2 ani P2O5. Tymczasem jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Spalanie pelletu drzewnego nie spowoduje korozji kotła ani nie spowoduje zanieczyszczenia powietrza ani kwaśnych deszczy.
 • Czysto i wygodnie. Ze względu na mały i jednolity rozmiar pelety drzewne są łatwe w utylizacji. Może być automatycznie wprowadzany do kotła, aby zaoszczędzić pracę. Popiół i żużel po spaleniu jest niewielki. To nie zajmuje dużo miejsca. Poza tym popioły z pelletu drzewnego to wysokiej jakości organiczny nawóz potasowy, który można stosować w gospodarstwach rolnych lub w ogrodach.

oszczędny pelet

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na pellet?

Jak spalać pellet, aby zwiększyć jego wydajność? Kluczem do odpowiedniego spalania pelletu jest dobór pelletu o odpowiednich parametrach. Istotną rolę odgrywają również ustawienia pieca. Na podstawie kilku elementów możesz sprawdzić, czy spalanie przebiega w sposób odpowiedni.

 • Ilość zużytego opału
 • Kolor spalanego opału
 • Ilość popiołu
 • Czy na ścianach pieca osadza się czarna substancja
 • Jaki kolor ma dym, który wydobywa się z komina.

pellet - oszczędne spalanie

Nie wiesz, ile pelletu kupić na sezon grzewczy. Skorzystaj z naszego kalkulatora. Jakie elementy są brane pod uwagę podczas sprawdzania zapotrzebowania na pellet? Istotna jest wielkość domu, wysokość ścian czy ogólny stan ocieplenia domu.

Pellet od Pana Groszka


pellet od Pana Groszka, wysokiej jakości

Pellet od Pana Groszka to nowa jakość opału na rynku. Parametry pelletu mają dla nas ogromne znaczenie dlatego też oferowany przez nas towar jest starannie wyselekcjonowany i dobrej jakości. Kaloryczność pelletu jest wysoka, a to oznacza, że możesz dłużej cieszyć się ciepłem w domu. Ciepło spalania pelletu ma ogromne znaczenie i my o tym wiemy. Pellet workowany wysokiej jakości od Pana Groszka do świetna opcja na to, aby cieszyć się ciepłem w chłodne miesiące.

A może szukasz innych produktów? Jeśli tak, w naszej ofercie posiadamy również ekogroszek wysokiej jakości. Znajdziesz u nas kilka rodzajów ekogroszku, każdy posiada inne właściwości i parametry. Jedno jest pewne, to bardzo dobry opał, który zapewni ciepło Tobie i Twojej rodzinie przez cały czas.

Nie wierzysz? Zajrzyj koniecznie do naszego sklepu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *