Ekogroszek uznawany jest za nowoczesne paliwo. Produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego i wykorzystywany do ogrzewania domów czy hal produkcyjnych. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Najważniejsze są parametry ekogroszku, spiekalność ekogroszku oraz kaloryczność ekogroszku . Czemu ekogroszek się spieka? Jaka jest najlepsza kaloryczność ekogroszku? O tym opowiemy w artykule poniżej.

Czytając nasz artykuł, poznasz wady i zalety ekogroszku, nauczysz się kupować dobrze dopasowany opał do Twojego domu lub zakładu pracy. Dowiesz się również, dlaczego warto znać parametry ekogroszku oraz na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas transakcji. Przygotowaliśmy również test, który znajduje się na końcu artykułu. Przeczytaj i sprawdź, czy jesteś gotowy na zakup ekogroszku do Twojego domu.

Parametry ekogroszku - Wszystko co musisz wiedzieć

Parametry ekogroszku

Na rynku istnieją różne rodzaje ekogroszku. Jego jakość oraz parametry zależą od marki. Każdy ekogroszek ma określone parametry , o których chcemy opowiedzieć w tym artykule. Istotnym elementem jest kaloryczność ekogroszku . Im większa wartość kaloryczna groszku , tym mniejsze jest jego zużycie. Co to oznacza w praktyce? Ekogroszek o wysokiej wartości opałowej wystarcza na dłużej, a Ty rzadziej musisz dokładać do pieca. To bardzo ergonomiczne rozwiązanie. Dobry ekogroszek posiada odpowiednią granulację w przedziale od 5 do 25 mm i nie zbryla się. Dlaczego trzeba zwrócić uwagę na granulację? Obecne na rynku piece z podajnikami mają pewne normy i zbyt wysoka lub zbyt niska granulacja może im po prostu zaszkodzić.

Parametry spalania ekogroszku – czy są istotne? Bardzo. Istotna jest niska spiekalność, czyli zdolność do zbrylania się. Ta powinna wynosić od 0 do 50. Informacje o wszystkich parametrach ekogroszku dostępne są na stronach producentów, np. Pangroszek.pl: artykuły Pana Groszka. Ważne, aby ekogroszek miał niską zawartość popiołu i niską zawartość siarki. Pamiętajmy, że spieki i niedopalony ekogroszek należy systematycznie usuwać albo zmienić sterownik pieca, tak aby spieków było jak najmniej. Zawartość popiołu nie powinna przewyższać 10 procent, natomiast zawartość siarki – 1 procenta.

Istotna jest również niska wilgotność – do 12 procent. Jeśli jest zbyt wysoka wilgotność ekogroszku to ten nie pali się dobrze. Jakie jeszcze parametry ekogroszku są ważne? Wysoka zawartość części lotnych.

Poniżej przedstawiamy główne parametry ekogroszku , z którymi warto się zapoznać przed zakupem opału:

 • Wysoka wartość opałowa, – 24-32 Mj/kg
 • Granulacja – 5-25 mm
 • Niska spiekalność – 0-50
 • Niska zawartość popiołu – do 10%
 • Niska zawartość siarki – do 1%
 • Niska wilgotność – do 12%
 • Wysoka zawartość części lotnych

Co daje nam znajomość parametrów ekogroszku ? Możemy w odpowiedni sposób dobrać ekogroszek, tak aby był najbardziej wydajny. Spójrzmy na przykład. Jeśli średnia temperatura spalania wynosi 20 stopni Celsjusza, dom został ocieplony styropianem minimum 5 centymetrów grubości, a używamy ekogroszku o wartości opałowej 27 MJ/kg to ile go potrzebujemy? Jeśli nasz dom ma 100 metrów kwadratowych, a wysokość ścian to 3 metry na cały sezon grzewczy potrzebujemy 2340 kilogramów ekogroszku.

Ile ekogroszku na sezon grzewczy?

Kaloryczność ekogroszku

Kaloryczność ekogroszku musi wynosić minimum 24 MJ/kg, aby ten był wydajny. Najważniejsze są parametry ekogroszku . Wartość opałowa jest najistotniejszym elementem. I pamiętajmy: tani ekogroszek nie zawsze będzie tańszy od tego, za którego zapłacimy więcej. Taki ekogroszek może mieć słabe parametry , a co za tym idzie – zużyjemy go więcej.

Spójrzmy na przykład. W Internecie często pojawiają się oferty, że ekogroszek workowany 24 MJ/kg możemy kupić już za 850 złotych. Brzmi atrakcyjnie? Początkowo tak, ale jak przeliczymy cenę GJ to mamy koszt 35,40 złotego. Oznacza to, że jeden GJ kosztuje właśnie 35,40 zł. Inny przykład to worek ekogroszku za 950 złotych przy kaloryczności 29 MJ/kg. Wówczas koszt 1 GJ wynosi 32,75 złotego, czyli płacąc więcej, de facto oszczędzamy.

Rodzaj ekogroszku Cena za worek Kaloryczność Cena za 1 GJ
Ekogroszek I 850 zł 24 MJ/kg 35,40 zł
Ekogroszek II 950 zł 29 MJ/kg 32,75 zł

Jak wyliczyć koszt 1 GJ?

Wystarczy, że spojrzymy na parametry ekogroszku i skorzystamy z odpowiedniej formuły.

Cena za 1 GJ = Cena za worek / kaloryczność

Przykład: Cena za 1 GJ = 850 złotych / 24 = 35,40 zł.
Samouczek:

 • 1 Gigadżul [GJ] = 1000 Megadżuli [MJ]
 • 1 tona = 1000 kg

Dlaczego tańszy ekogroszek nie zawsze ma odpowiednie parametry? Kupujemy ekogroszek, by ogrzać nasze mieszkanie lub firmę. Ekogroszek musi dawać ciepło i to jest jego najważniejszy cel. Im mniej wyniesie nas każdy gigadżul, tym więcej zaoszczędzimy. Właśnie to jest kaloryczność ekogroszku! Miej to na uwadze – takie pytania mogą pojawić się w naszym teście poniżej.

Uwaga! Jeszcze jedna ważna rzecz. Czasami nieuczciwi sprzedawcy podają taki parametr ekogroszku jak „ciepło spalania” jako wartość opałową – to nie jest to samo! Kaloryczność ekogroszku trzeba mierzyć wartością opałową w stanie roboczym.

Ciepło spalania to nic innego, jak ilość ciepła, która jest wydzielana np. podczas spalania ekogroszku. Ciepło spalania ma symbol Ho, bez względu na to, czy palimy ekogroszkiem czy węglem. To uniwersalne oznaczenie.

Warto również zwrócić uwagę, aby podana wartość opałowa ekogroszku była podana w stanie roboczym, a nie analitycznym. Wartość analityczna zawsze jest wyższa o 2-3 Mj/kg, a nam zależy na poznaniu rzeczywistej wartości opałowej, czyli ilość energii wydzielonej na sposób ciepła przy spalaniu jednostki masy. Pamiętajmy zatem, aby wybierać ekogroszek od sprawdzonego dostawcy, który pomoże Ci przy wyborze opału, oraz odpowie na wszystkie pytania, przedstawi parametry ekogroszku, będzie konkurencyjny cenowo i będzie miał w swojej ofercie uniwersalne rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta. Na stronie Pan Groszek dowiesz się więcej o rodzajach ekogroszku, oraz o tym dlaczego warto w niego zainwestować.

Jaka jest najlepsza kaloryczność ekogroszku?

Wysokoenergetyczny ekogroszek zapewnia odpowiednie spalanie, daje dużą ilość ciepła i pozwala nam zaoszczędzić pieniądze. Średnia wartość kaloryczna ekogroszku na polskim rynku wynosi od 20 do nawet 29 MJ/kg.

W naszym sklepie Pangroszek.pl dostępne są trzy rodzaje ekogroszku, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Każdy z nich jest wydajny i skutecznie ogrzewa mieszkanie czy halę produkcyjną. W poniższej tabeli prezentujemy cechy naszych produktów.

Kaloryczność ekogroszku – tabela

Nazwa Kaloryczność Cechy produktu
Ekogroszek „Pan Groszek Yellow” 26 MJ/kg Wysokiej jakości ekogroszek. Niska zawartość popiołu i wysoka wartość opałowa.
Ekogroszek „Pan Groszek Red” 29MJ/kg Na tle innych tego rodzaju produktów, czerwona wersja wyróżnia się przede wszystkim niską zawartością popiołu.
Ekogroszek „Pan Groszek Blue” Wartość opałowa od 21 do 24 MJ/kg Jest to paliwo nadające się do wykorzystywania jesienią i w czasie przedwiośnia, gdy na dworze panują chłody. Tani ekogroszek sprawdza się wtedy najlepiej, ponieważ zapotrzebowanie na energię ze spalania jest umiarkowane. Dodatkowo ma niską zawartość popiołu.

Ekogroszek wymiary

Wymiary ekogroszku są dopasowany do kotłów, w których się nimi pali. Podajniki ślimakowy lub tłokowy kotłów na ekogroszek są zrobione do tej granulacji 5-25 milimetrów. Pan Groszek (https://pangroszek.pl/) jako producent ekogroszku tworzy frakcje od 10 do 25 milimetrów, a wszystko po to, by uniknąć miału w workach oraz drobnych zanieczyszczeń. Spieki i niedopalony ekogroszek są dużym problemem dla użytkowników. Popiół z ekogroszku powinien być zminimalizowany i o to powinien zadbać dobry producent. Dbając o odpowiednią jakość i minimalizowanie miału w workach tracimy na tym, ponieważ podczas kruszenia ekogroszku, oraz sortowania pozostaje nam mniej produktu. Zależy nam jednak na najlepszej jakości ekogroszku i wprowadzania na rynek produktów o odpowiednich parametrach. Prowadzimy zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną na terenie całej Polski. Produkujemy trzy rodzaje ekogroszku, tak aby każdy mógł wybrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb https://pangroszek.pl/artykuly/. Stawiamy na dużą wartość opałową i małą zawartość popiołu. Umożliwiamy płatność za pobraniem, oraz szybką wysyłkę. Wprowadziliśmy również system punktów lojalnościowych, które później można wykorzystać w naszym sklepie.

Wszystko w trosce o zadowolenie naszych klientów.

Ekogroszek wymiary – co jeszcze warto wiedzieć?

Wymiary ekogroszku mają wpływ na hałas przy pracy kotła, jeżeli są one za duże, wówczas kocioł może pracować znacznie głośniej. Jako profesjonaliści mający doświadczenie na rynku, polecamy korzystać z płynnego smaru przeznaczonego do kotłów na ekogroszek, na przykład carbosmaru. Pomaga on znacznie zredukować głośność pracy kotła i zmniejszyć ilość popiołu. Carbosmar można zdobyć jako nagrodę w naszym sklepie za punkty lojalnościowe katalog nagród Pana Groszka. Wystarczy zebrać 300 punktów. W jaki sposób je naliczamy? Za każdą kupioną tonę naszego ekogroszku otrzymujesz punkty, a po uzbieraniu odpowiedniej sumy, otrzymujesz nagrody.

Uwaga! Jeżeli ekogroszek ma większą granulację niż 25 mm, może zatkać podajnik kotła, i w efekcie wygasić go. Zwracaj uwagę na ten parametr przy wyborze swojego ekogroszku!

Katalog nagród Pana Groszka

Spiekalność ekogroszku

Spiekalność ekogroszku jest głównym bólem użytkowników kotłów na ekogroszek. Czasami można skusić się na niską cenę i trafić na ogromne ilości popiołu. To jest koszmar początkującego użytkownika kotła.

Spiekalność ekogroszku jako ważny parametr ekogroszku, mierzy się za pomocą indeksu Rogi. Na czym polega metoda Rogi? W określonych warunkach ogrzewana jest odpowiednia ilość opału i mierzona jest wytrzymałość utworzonego produktu. W oparciu o wynik oblicza się tak zwaną liczbę Rogi. Węgle, które mają niską spiekalność są w granicach 0-10 RI, natomiast te o wysokiej dochodzą z reguły do 85 RI. Już przy wartości 50 RI można uznać, że dany opał ma wysoką spiekalność.

Uwaga! Jeśli węgiel podajemy za długo, a mamy zbyt niski nadmuch w piecu, to wówczas mogą powstać spieki. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób dobrać ustawienia naszego pieca i cieszyć się z ciepłego domu, bez zbędnych kłopotów.

Im większa spiekalność ekogroszku:

 1. Tym częściej zaglądasz do kotła
 2. Tym mniej czasu masz dla siebie
 3. Mniej czasu poświęcasz rodzinie
 4. Martwisz się, czy dom będzie odpowiednio ogrzany
 5. Więcej energii poświęcasz tak banalnej sprawie, jak ogrzewanie domu
 6. Wydajesz więcej pieniędzy na ekogroszek
 7. Częściej musisz konserwować piec.

Lepiej unikać tego i kupować sprawdzony ekogroszek bez spieków , na przykład u Pana Groszka 🙂

Dlaczego ekogroszek się spieka?

Spieki powstają wówczas, gdy nadmuch powietrza w piecu jest za duży. Ekogroszek kupowany z niepewnych źródeł to gwarancja tego, że będziemy mieć spieki. Warto postawić na sprawdzonych dostawców i producentów, takich jak Pangroszek.pl.

Wartość spiekalności powinna być jednak możliwie jak najniższa – najlepiej poniżej 20RI. Teoretyczne wartości RI wynoszą od 0 do 100, w praktyce najlepiej spiekalne węgle mają RI około 85.

Przyjmuje się następujący podział węgli pod względem spiekalności:

 1. węgle niespiekalne…………………………………..0
 2. węgle bardzo słabo spiekalne………………do 20
 3. węgle słabo spiekalne……………………….20 – 30
 4. węgle średnio spiekalne………………… …30 – 40
 5. węgle dobrze spiekalne……………………..40 – 60
 6. węgle bardzo dobrze spiekalne…….powyżej 60

Parametry ekogroszku

Ekogroszek popiół

Patrząc na parametry ekogroszku warto zwrócić uwagę na to, ile będzie z niego popiołu. Ten nie jest potrzebny, a tylko przysporzy nam kłopotu. Jeśli ekogroszek zawiera za dużo popiołu, wówczas my częściej musimy opróżniać popielniczkę oraz czyścić piec, a czyszczenie pieca bywa kosztowne. Na rynku dostępne są ekogroszki, gdzie zawartość popiołu wynosi nawet mniej niż 1%. Producenci kotłów radzą, aby zawartość popiołu w ekogroszku nie przekraczała 28% – w innym wypadku piec może ulec zniszczeniu w bardzo krótkim czasie.

Poniżej pokazujemy, ile popiołu zawiera ekogroszek prezentowany w sklepie Pangroszek.pl.

Nazwa produktu Zawartość popiołu Ocena eksperta
Ekogroszek „Pan Groszek Blue” od 3% do 4% popiołu Bardzo niska zawartość popiołu
Ekogroszek „Pan Groszek Red” do 4% popiołu Bardzo niska zawartość popiołu
Ekogroszek „Pan Groszek Yellow” od 6% do 7% Średnia zawartość popiołu

I pamiętaj, że za każdy zakup otrzymujesz u nas punkty do wykorzystania w naszym sklepie!

Ekogroszek parametry spalania

Aby posiadać odpowiednie parametry spalania , ekogroszek powinien spełniać kilka podstawowych czynników. Co jest istotne?

Wysoka wartość opałowa, tj. od 20 MJ/kg. W naszym sklepie dostępne są ekogroszki, które mają bardzo wysoką zawartość – nawet do 29 MJ/kg.
Istotna jest również niska zawartość siarki. Eksperci mówią, że ekogroszek powinien zawierać mniej niż 0,6% siarki. Tylko taka zawartość zapewni odpowiednie parametry spalania ekogroszku .
Kolejną istotną wartością jest niska zawartość popiołu. Na rynku dostępnych jest wiele ekogroszków, ale tylko te z niską zawartością popiołu zagwarantują ciepły dom i długowieczność dla Twojego pieca. Dobre ekogroszki to te z zawartością popiołu w granicach od 3 do 10 procent.
Groszek nie może być zbyt wilgotny. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 10 – 15 procent, inaczej nie będzie się dobrze palił. Zbyt duża wilgotność może spowodować również korozję zbiorników paliwowych i awarię pieca.
Kupuj ekogroszek czysty, od sprawdzonego producenta. Ten z domieszką miału i muły na pewno nie będzie dobry dla Twojego pieca.
Istotne jest również uziarnienie ekogroszku. Ekogroszek może mieć uziarnienie nie mniejsze niż 5-25 mm.
Po prostu warto kupować z głową 🙂

Dzięki naszemu artykułowi wiesz już jak korzystać z ekogroszku, i jaki ekogroszek jest odpowiedni do ogrzania Twojego domu. Na naszej stronie: https://pangroszek.pl/ekogroszek-kalkulator/ możesz również sprawdzić, ile ekogroszku potrzebujesz na cały sezon grzewczy.

Dobrze, a teraz pora na test! Sprawdź swoją wiedzę.

Jak dobrze znasz EKOGROSZEK?

Results

#1. Który ekogroszek najbardziej oszczędny?

#2. Ekogroszek jakiej granulacji kupisz?

#3. Jaka spiekalność jest najlepsza?

#4. Jaką maksymalną zawartość siarki może zawierać ekogroszek?

#5. Na co może wpłynąć grubsza frakcja ekogroszku?

#6. Kiedy sprawdzasz kaloryczność ekogroszku zwracasz uwagę na:

#7. Ekogroszek powinien mieć wilgotność na poziomie

#8. Jeśli ekogroszek kosztuje 1050 złotych za worek, a jego kaloryczność to 29 MJ/G to 1 GJ kosztuje Cię:

#9. Jeden Gigadżul to:

#10. Gdy ekogroszek zawiera dużą ilość popiołu to:

Finish

One Reply to “Parametry ekogroszku – o czym warto wiedzieć?”

 1. Mój zakupiony ekogroszek niby 28mj
  Popiół do 10
  Dalej nie wiem
  Suchy
  Popiołu przeciętnie trochę spieków
  Problem sadza
  Temperatura 55 powrót 53
  Piec 9kw sterownik Argos pid plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *