Jednym z opałów popularnie stosowanych w Polsce jest ekogroszek. Aby spełniał swoje role i odpowiednio ogrzewał pomieszczenia powinien mieć odpowiednie właściwości. Liczy się nie tylko kaloryczność, ale także to, ile daje popiołu czy jaka jest jego wartość RI. Ponadto bardzo istotne jest to, aby był suchy. Dlaczego? Tego dowiecie się z tego artykułu.

Spis treści:

Wpływ wilgotności ekogroszku na wydajność jego palenia

Wilgotność ekogroszku wpływa na jego wydajność. Dlatego tak istotne jest przechowywanie opału w suchym miejscu. Wydajność ekogroszku wzrasta, gdy ten jest suchy. Mokry ekogroszek nie pali się tak, jak powinien, a ponadto mokry ekogroszek może powodować spieki. Przechowywanie ekogroszku ma istotne znaczenie. Gdzie zatem można magazynować opał?

  • W kotłowni
  • W oddzielnym pomieszczeniu
  • W suchej komórce
  • W specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach.

certyfikowany ekogroszek

Czy wiesz… czym konsumenci kierują się podczas zakupu ekogroszku? Nadal dla większości ogromne znaczenie ma cena. I choć kupowanie taniego ekogroszku z niepewnych źródeł może odbić się czkawką nadal wiele osób to robi. Ekogroszek workowany od sprawdzonego dostawcy to najlepsze rozwiązanie!

Zbyt wilgotny ekogroszek powoduje powstawanie rdzy w piecu

Nie jest tajemnicą, że rdza powstaje od wody. Dobry ekogroszek to taki, który spala się w całości i nie pozostawia spieków. Palenie ekogroszku mokrego może powodować, że z czasem na piecu powstanie rdza.

Jak poradzić sobie z rdzą?

  • Możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Będziesz mieć pewność, że rdza zostanie usunięta całkowicie, a ponadto otrzymasz gwarancję na wykonaną usługę.
  • Korzystanie ze specjalnych preparatów dostępnych na rynku.
  • Niektórzy radzą, aby przez kilka dni piec ustawić na bardzo wysoką temperaturę, wówczas rdza sama powinna zniknąć.

Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Sprawdź wilgotność ekogroszku zanim zaczniesz nim palić w piecu.

Czy wiesz, że… Istnieją także domowe sposoby na usuwanie rdzy. One z reguły sprawdzają się na mniejszych powierzchniach. Wiele osób stosuje sodę oczyszczoną, cytrynę i ocet. Niektóre osoby do czyszczenia rdzy polecają… coca colę.

Palenie wilgotnego ekogroszku negatywnie wpływa na środowisko

Ekogroszek uznawany jest za ekologiczny rodzaj opału. Wiele osób zrezygnowało z węgla na rzecz ekogroszku.

Czy wiesz, że… możesz dostać dofinansowanie do wymiany pieca? Kwota może pokryć nawet 80 proc. kosztów inwestycji. Wszystko zależy od tego, gdzie składasz wniosek. Każda gmina ma nieco innego zasady udzielania dofinansować. Możesz wymienić piec na nowoczesne urządzenie na biopaliwa. Warto postarać się o dotację.

Według ogólnie przyjętych zasad wilgotność ekogroszku nie powinna przekraczać 11 proc. Mokry ekogroszek wydziela do atmosfery szkodliwe substancje. Dobry ekogroszek to rozwiązanie rekomendowane przez wiele organizacji. Norma spalin dla ekogroszku to 40. Jeśli wilgotność ekogroszku wzrasta to wówczas wydziela on od 70 do nawet 1739 mg/m3 spalin.

Nasz ekogroszek workowany pakujemy w odporne worki!

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wg Światowej Organizacji Zdrowia aż 90 proc. osób na ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Czy ekogroszek może być zbyt suchy?

Wydajność ekogroszku jest odpowiednia, gdy ten nie jest ani za suchy ani za mokry. Za suchy ekogroszek nie pali się dobrze. Wówczas zużywasz więcej surowca niż powinieneś. Palenie ekogroszkiem wymaga pewnej wiedzy. Podczas zakupu opału zwróć zatem uwagę na wilgotność ekogroszku.

suchy ekogroszek dostawa

Ciekawostka. Wg WHO nieustannie do atmosfery emitowane są tony szkodliwych substancji, na co zwraca się uwagę szczególnie w okresach zimowych, podnosząc problem smogu. Należy jednak zauważyć, że jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest tzw. niska emisja, czyli produkty spalania pochodzące z gospodarstw domowych. To z kolei jest wynikiem ubóstwa energetycznego i spalania złej jakości paliw w urządzeniach niespełniających norm emisji spalin.

Jaką wilgotność powinien mieć ekogroszek?

Ekogroszek workowany powinien mieć wilgotność maksymalnie do 11 procent. Choć dobry ekogroszek ma z reguły do 10 proc. wilgotności. Pamiętaj, że wyłącznie certyfikowany ekogroszek może spełniać powyższe normy. Przykładowe parametry dobrej jakości ekogroszku:

Wartość opałowa 28-30 MJ/kg
Zawartość popiołu do 3%
Spiekalność 0 RI
Ciepło spalania 29,200 MJ/kg
Granulacja 10-25 mm
Waga netto (bez palety) 1000 kg
Waga brutto (z paletą) 1020 kg
Zawartość siarki 0,30%
Wilgoć max 10%
Części lotne 37%
Pakowanie worki 25 kg
Wskaźnik zł/GJ 34.44 zł/GJ
Zawartość podziarna max 10%
Zawartość nadziarna max 5%

Jak widać na przykładzie produkty ze sklepu Pan Groszek, ekogroszek workowany ma tutaj max. do 10 proc. wilgotności.

Masz do nas pytania lub potrzebujesz porady?

Czy wiesz, że… z roku na rok wartość sektora e-commerce w Polsce wzrasta. W tym momencie o ok. 12 proc. rok do roku. Co to oznacza? Że coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez Internet. Najpopularniejsze kategorie to oczywiście odzież i kosmetyki. Ale wiele osób – szczególnie w okresie zimowym – zamawia ekogroszek przez Internet.

Jak przechowywać ekogroszek, aby jego wilgotność się nie zwiększyła?

Przechowywanie ekogroszku ma kluczowe znaczenie. Już nieco pisaliśmy o tym, gdzie można go przechowywać. Najlepszym sposobem na zachowanie właściwości opału jest zakup dobrego ekogroszku, który od początku jest suchy. Możesz go przechowywać w workach w kotłowni. Jeśli zdecydujesz się na zakup opału luzem musisz mieć ciepłą i suchą komórkę.

Eksperci radzą także, aby ekogroszek nie był składowany na ziemi. Jeśli nie masz odpowiedniej powierzchni np. betonowej to zakup grubą folię.

Ekogroszek o odpowiedniej wilgotności z oferty sklepu Pan Groszek

Zacznijmy od ciekawostki. Z najnowszych badań Ceneo wynika, że aż 47 procent gospodarstw w Polsce wybiera ekogroszek jako główny opał. Z kolei na drugim miejscu jest pellet z wynikiem 35 procent. W dalszej kolejności są: brykiet – 6 proc., węgiel – 5 proc., biopaliwo – 4 proc. i drewno – 2 proc.

W ofercie naszego sklepu posiadamy:

  • Ekogroszek Pan Groszek Red
  • Ekogroszek Pan Groszek Yellow
  • Ekogroszek Pan Groszek Green

Każdy z tym ekogroszków charakteryzuje się wysoką wydajnością i posiada różną wartość opałową. Wersja czerwona przeznaczona jest do spalania zimą, gdy za oknem jest mróz. Posiadamy także opał idealny na wiosenne i jesienne dni. Ekogroszek workowany dostarczany jest bezpośrednio do naszych klientów. Wystarczy wybrać opcję dostawy. W naszej ofercie posiadamy rozwiązania skierowane do osób indywidualnych, ale także firm. Możesz zakupić także dwa rodzaje ekogroszku i pomieszać je – według własnego uznania.

Zajrzyj na naszą stronę i sprawdź, jakie rozwiązania przygotowaliśmy dla Ciebie. Gwarantujemy szybką dostawę i pełną opiekę. Pomożemy ci wybrać odpowiedni rodzaj opału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *