Poznaj ekogroszek.

Możliwości na ogrzanie naszego domu jest wiele. Przez lata na rynku pojawiło się bardzo dużo rozwiązań, które mniej lub bardziej skutecznie ogrzewają nasze cztery kąty. W ostatnich latach wśród posiadaczy domów jednorodzinnych na pozycję lidera wysunął się ekogroszek. Czym jest ekogroszek? Czy warto zainwestować w tę technologię i ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem? W tym artykule postaramy się przedstawić ci wszystkie informacje o nim.

Ekogroszek? Czyli co?

Zacznijmy od podstawowego pytania, czyli: czym właściwie jest ten cały ekogroszek? Najprościej mówiąc jest to węgiel, lecz posiadający określone właściwości. Ekogroszek to paliwo stałe wytwarzane z węgla kamiennego lub brunatnego. Ciepło z jego spalania uzyskuje się spalając go w piecach retortowych przeznaczonych do ekogroszku. Dla zainteresowanych polecamy osobny artykuł dot. pieców na ekogroszek.

Skąd ta nazwa?

Ekogroszek swą nazwę zawdzięcza postaci w jakiej jest sprzedawany. Otwierając worek z ekogroszkiem zauważymy, że ma on formę drobnych kamyczków, które potocznie nazywamy “groszkami”. Najczęściej spotykany rozmiar pojedynczych groszków to 5-25 mm. No dobrze, ale co z tym EKO? Czy węgiel może być ekologiczny? Cóż, pierwszy człon nazwy nie znalazł się tam przypadkowo. Ekogroszek jest paliwem stałym które ma najmniej szkodliwy wpływ na nasze środowisko. Fakt, ekogroszek to węgiel i jak wspomnieliśmy na początku jest on wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego. Jednak ekogroszek charakteryzuje się wysoką kulturą spalania. Emituje do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji niż zwykły węgiel.

Wybór tysięcy klientów.

Surowe normy dot. ekogroszku oraz jego wciąż atrakcyjna cena powodują, że od wielu lat jest jednym z najchętniej wybieranych metod ogrzewania domów w naszym kraju. Trudno szukać obecnie innego źródła ogrzewania, który tak dobrze łączy w sobie bezobsługowość, oraz dobry stosunek cena-jakość. 

Ekologiczny?

No dobrze, ale rozwińmy troszkę temat ekologii. Dzisiejsza świadomość ekologiczna jest znacznie wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie możemy traktować naszej planety jak poligonu wojskowego. Póki co, nasza ziemia to jedyna znana nam planeta na której możemy żyć, powinniśmy zatem ważyć każdy ruch. Ekogroszek wytwarzany jest z węgla posiadającego poniżej 1% siarki, oraz małej zawartości wody i substancji niepalnych (poniżej 12%).

Prawie bezobsługowy.

Choć ekogroszek nie jest liderem w tej dziedzinie to trzeba przyznać, że plasuje się bardzo wysoko, a gdy porównamy jego cenę z alternatywnymi źródłami ogrzewania to łatwiej przymkniemy oko na drobne prace jakie musimy wykonać przy jego obsłudze. Ekogroszek jest przeznaczony do palenia w specjalnych piecach retortowych. Kotły te składają się z kilku elementów, najważniejsze z nich to: zasobnik na ekogroszek, podajnik doprowadzający węgiel do paleniska, popielnik na spalony węgiel, oraz komin odprowadzającego spaliny na zewnątrz. Piece te wyposażone są w elektroniczny sterownik dzięki któremu możemy zaprogramować częstotliwość podawania ekogroszku, siłę dmuchawy itd. Gdy nasz piec zostanie zamontowany pozostaje tylko uruchomić go i nadzorować jego pracę. Nasza praca jednak się tutaj nie kończy. Co kilka dni (zależnie od pieca i metrażu domu oraz temp. wewnątrz) będziemy musieli uzupełnić zasobnik wsypując do niego ekogroszek. Po dodaniu węgla musimy również wysunąć popielnik ze spalonym ekogroszkiem i wyrzucić jego zawartość do kosza. Dodatkowo raz na miesiąc powinniśmy przeczyścić piec od środka z sadzy, która wytworzyła się podczas spalania ekogroszku.

Ekogroszek, ekogroszkowi nierówny.

Choć wydawać by się mogło, że węgiel to węgiel i nie ma co się nad tym bardziej zastanawiać okazuje się, że rzeczywistość zmusza nas do dokładniejszego zbadania tematu. Na rynku znaleźć możemy wiele rodzajów ekogroszku. Każdy z nich różni się parametrami i nie zawsze ekogroszek którym pali sąsiad będzie odpowiedni dla naszego domu. Szukając ekogroszku nie powinniśmy kierować się tylko ceną, ponieważ ten kierunek może się okazać dla nas zgubny i prawdopodobnie zwiększy częstotliwość wizyt w kotłowni. Więcej o tym pisaliśmy w poradniku dla początkujących, który znajdziesz tutaj [link]. Jednak w tym artykule opiszemy głównie podstawowe parametry ekogroszku. Do najważniejszych z punktu widzenia użytkownika są:

  • Granulacja – Jak nietrudno się domyślić, jest to parametr określający wielkość kamieni (groszków). Jest to ważny parametr z punktu widzenia naszego pieca. Jeśli do spalania ekogroszku wykorzystujesz piec retortowy to parametr ten powinien wynosić 5-25 mm. Taki rozmiar pojedynczych kamieni zapewni prawidłową pracę mechanizmu podającego.
  • Wartość opałowa – Spotykana również pod nazwą “kaloryczność”. Parametr mówi nam ile ciepła otrzymamy w rezultacie spalania naszego węgla. Wartości te podawane są w MJ/kg lub kJ/kg z czego najczęściej spotkać się możemy z wartością wyrażoną w MJ/kg. 
  • Zawartość siarki – Czym niższa zawartość siarki w naszym ekogroszku, tym mniej szkodliwy jest on dla środowiska. Wartość tę podaje się w procentach. Jest to parametr ważny również z punktu widzenia szkodliwości dla naszego pieca. Siarka w połączeniu z parą wodną tworzy kwas siarkowy, który działa destrukcyjnie na elementy pieca, oraz komin. Kupując ekogroszek zwracaj uwagę aby zawartość siarki była jak najniższa.
  • Ilość popiołu – Również tutaj większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę czym jest ten parametr. Mówi on nam o ilości substancji niepalnych. Im niższa zawartość popiołu, tym rzadziej będziemy musieli opróżniać popielnik. Jeśli cenisz sobie wygodę, wybieraj ekogroszki z niską wartością tego parametru.
  • Spiekalność – Parametr często pomijany przy wyborze ekogroszku (głównie przez początkujących użytkowników), lecz niezwykle ważny. Podawany w wartościach liczbowych z dopiskiem RI (tzw. liczba Rogi). Jest to miara skłonności ekogroszku do tworzenia tzw. spieków. Im niższa wartość tego parametru, tym lepiej. Przyjęło się, że na potrzeby pieców retortowych wartość ta powinna wahać się pomiędzy 0 a 20 RI.
  • Wilgotność – Parametr ten określa ilość wody w ekogroszku. Oczywiście czym mniej tym lepiej. Wysoka wilgotność zmniejsza kaloryczność opału, na dodatek przyczyniając się do powstawania korozji kotła.

To wszystkie najważniejsze parametry ekogroszku. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem zachęcamy cię do lektury naszego poradnika dla początkujących, który znajdziesz tutaj: Ekogroszek – poradnik dla początkujących.

Podsumowanie

Ekogroszek to świetne rozwiązanie dla właścicieli domów którzy szukają zdrowego kompromisu. Decydując się na ogrzewanie domu tym rodzajem opału, zapewniamy sobie w miarę bezobsługową pracę. Na dodatek koszty montażu systemu ogrzewania ekogroszkiem nie powinny nadszarpnąć naszego domowego budżetu. Na ekogroszek warto postawić również ze względu na niską emisję substancji szkodliwych dla środowiska. Czy jest to zatem paliwo doskonałe? Cóż, nie ma rozwiązań idealnych. W przypadku jednych metod ogrzewania domu musimy liczyć się z ogromnymi kosztami montażu, lub z dużymi kosztami eksploatacji. W przypadku innych z ciągłą obsługą systemu ogrzewania, lub z zatruciem środowiska. Wybór systemu grzewczego jest kwestią indywidualną. Bez względu na to co wybierzesz życzymy ci dużo ciepła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *