Kupując ekogroszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną. Ważne są również parametry węgla. Warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak: spiekalność, zawartość popiołu oraz siarki czy wilgotność.
Spis treści:
- Wartość opałowa ekogroszku – definicja
- W jakim przedziale mieszczą się wartości opałowe różnych rodzajów ekogroszku?
- Czym różni się wartość opałowa od ciepła spalania?
- Jaka jest wartość opałowa węgla, pelletu oraz drewna opałowego?
- Pewny ekogroszek workowany od Pana Groszka
Jednym z najważniejszych parametrów jest jednak wartość opałowa ekogroszku, czyli kaloryczność. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego jest tak istotna i czym różni się od ciepła spalania.
Wartość opałowa ekogroszku – definicja
Wartość opałowa to po prostu ilość energii, która jest wydzielana w trakcie spalania ekogroszku. Najczęściej kaloryczność węgla jest podawana w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Wartość opałowa może być podawana w stanie analitycznym – symbol „Q ai” lub roboczym „Q ir”.
Im wyższa jest kaloryczność, tym przeważnie lepiej, ponieważ mniej opału zużyjesz w trakcie sezonu grzewczego. Najtańszy ekogroszek ma przeważnie najniższą wartość opałową, a więc oszczędności mogą być w takim przypadku iluzoryczne.
W jakim przedziale mieszczą się wartości opałowe różnych rodzajów ekogroszku?
Ze względu na wartość opałową ekogroszek można podzielić na:
- niskokaloryczny – od 21 do 23 MJ/kg
- średniokaloryczny – od 24 do 27 MJ/kg
- wysokokaloryczny – od 28 do 30 MJ/kg
W praktyce najczęściej jest sprzedawany ekogroszek średnio- i wysokokaloryczny. W okresie wiosenno-letnim można palić węglem o wartości opałowej około 24 MJ. Natomiast w zimie przeważnie lepiej sprawdza się ekogroszek wysokokaloryczny, szczególnie wtedy, gdy budynek jest słabo ocieplony.
Jako renomowany dystrybutor opału oferujemy ekogroszek pakowany o zróżnicowanej wartości opałowej. Jest to węgiel najwyższej jakości, o niskiej zawartości popiołu i siarki. W sprzedaży posiadamy między innymi ekogroszek „Pan Groszek Red” oraz „Pan Groszek Red+” o maksymalnej wartości opałowej 30 MJ.
Polecamy również węgiel średniokaloryczny o wartości opałowej od 24 do 27 MJ. Ten rodzaj ekogroszku sprawdzi się idealnie, gdy dom ma mniejszy metraż i jest dobrze ocieplony. Można go również stosować jako opał w przejściowych porach roku.
Czym różni się wartość opałowa od ciepła spalania?
Czasami klienci mają trudność z odróżnieniem wartości opałowej od ciepła spalania. Niekiedy nawet te dwa pojęcia bywają stosowane zamiennie, co oczywiście jest błędem. Czym zatem różnią się te parametry?
Ciepło spalania to ilość ciepła, jaka jest generowana w czasie całkowitego i zupełnego spalenia określonej masy lub objętości paliwa. Uwzględnia przy tym także ciepło, które powstaje z kondensacji pary wodnej i spalin. Te dwa czynniki nie są za to brane pod uwagę przy obliczaniu wartości opałowej.
Wynika z tego, że wartość opałowa zawsze będzie niższa od ciepła spalania. Ten fakt czasami jest wykorzystywany przez nieuczciwych sprzedawców, którzy posługują się tym drugim parametrem podczas sprzedaży ekogroszku.
Jako zaufany sprzedawca węgla rzetelnie informujemy klientów o swojej ofercie. Dlatego zawsze podajemy wartość opałową ekogroszku w stanie roboczym, która jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem kaloryczności.
Jaka jest wartość opałowa węgla, pelletu oraz drewna opałowego?
Węgiel jest paliwem o wyższej kaloryczności w porównaniu z drewnem czy pelletem. Jego wartość opałowa zależy od uziarnienia, pochodzenia, wilgotności, a nawet barwy. Najniższą wartość opałową ma miał (od 18 do 22 MJ/kg), a najwyższą węgiel koksujący (około 30 MJ). Obecnie żaden z nich nie jest powszechnie stosowany w gospodarstwach domowych.
„Zwykły” węgiel rzadko kiedy ma wartość opałową poniżej 20 MJ. Najczęściej jego kaloryczność mieści się w przedziale od 21 do 30 MJ. Analogicznie jest również w przypadku ekogroszku.
Natomiast wartość opałowa pelletu wynosi od 16 do 20 MJ. Najbardziej kaloryczny pellet ma zatem podobne walory grzewcze jak niskokaloryczny ekogroszek. Ze względu na swoje właściwości i cenę może również stanowić alternatywę dla gazu ziemnego.
Z kolei wartość opałowa drewna zależy głównie od gatunków drzewa. Ze względów praktycznych oraz bezpieczeństwa nie zaleca się palenia drzewem iglastym. Natomiast spośród drewna liściastego największą kaloryczność mają: grab, dąb, buk, jesion – 4,1 kWh/kg (około 16 MJ). Najniższą: topola i wierzba – około 11 MJ.
Pewny ekogroszek workowany od Pana Groszka
Szukając opału na zimę należy kierować się zarówno kalorycznością, jak również renomą dostawcy. Ekogroszek od Pana Groszka ma nie tylko dobrą relację cena/wartość opałowa, ale także pozostałe parametry. Charakteryzuje się między innymi niską zawartością popiołu oraz siarki, a więc jest przyjazny dla środowiska.
Proponowany ekogroszek workowany to gwarancja najwyższej jakości. Nie zawiera żadnych zanieczyszczeń, a podczas jego spalania nie tworzą się spieki. Towar jest przechowywany w odpowiednich pomieszczeniach, dlatego dostarczamy wyłącznie suchy węgiel.
Elastycznie podchodzimy do potrzeb klientów. W naszym sklepie internetowym możesz zamówić taką ilość opału, jaką potrzebujesz. Na przykład ekogroszek workowany x2 oznacza dwie palety wysokiej jakości ekologicznego paliwa.
Z naszej strony możesz liczyć na szybką i bezpłatną dostawę na terenie całego kraju oraz możliwość płatności w ratach.