W momencie, gdy na rynku paliw jest niepewna sytuacja coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie odpowiednich i opłacalnych kosztowo form ogrzewania domu. Kocioł centralnego ogrzewania odgrywa ogromną rolę. Może dawać komfort mieszkańcom. Wiele osób decyduje się przejść na ekogroszek. Jaki piec na ekogroszek wybrać? Czy możemy dostać na niego dofinansowanie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Spis treści:

Jakiej mocy piec na ekogroszek wybrać?

Ekogroszkiem można palić zarówno w piecu przeznaczonym tylko do palenia ekogroszekiem, ale można także zakupić model mieszany. Kocioł na ekogroszek to świetne rozwiązanie, dla które osób posiadają kotłownię, cenią sobie wygodę i komfort. Piec na ekogroszek to:

 • oszczędność czasu;
 • pełna wygoda;
 • ekologiczna forma ogrzewania;
 • komfort dla całej rodziny.

Czy wiesz, że… z badań „Efektywność energetyczna w Polsce” wynika, że zarówno mieszkańcy wsi, jak i miasta najczęściej ogrzewają domy za pomocą pieca na węgiel lub ekogroszek. Na drugim miejscu znajduje się kocioł gazowy, choć z niego zdecydowanie częściej korzystają mieszkańcy miast. Z kolei wśród ulubionych opałów mieszkańców wsi jest drewno.

Moc pieca centralnego ogrzewania powinna zależeć od budynku. Jakie zatem można wyróżnić?

 • Stare budownictwo, gdzie nie ma ocieplanych okien.
 • Domy z poprzedniego wieku.
 • Nowsze budownictwo, budynek ocieplany.
 • Nowoczesne domy.

Niegdyś rekomendowano piece o mocy 20 kW. Dzisiaj wystarczą takie o mocy 8 kW.

Ciekawostka. Czy wiesz, że dawniej potrzebne były mocniejsze pieca, ponieważ straty ciepła były większe? Nieszczelne okna czy drzwi, a także nieocieplony budynek wpływają na straty ciepła. Warto zatem zainwestować w dobre okna i drzwi, aby zaoszczędzić w perspektywie długoterminowej na węglu czy ekogroszku.

Podajnik pieca na ekogroszek – tłokowy, czy ślimakowy?

Kocioł centralnego ogrzewania posiada podajnik. Ten może być tłokowy lub ślimakowy.

 • Piece z podajnikiem tłokowym – za pomocą sterowników podawane jest paliwo i regulowana jest praca wentylatora. Skąd nazwa “tłokowy”? To właśnie tłok podaje do komory spalania paliwo, a następnie cofa się i podaje następną dawkę.
 • Piece z podajnikiem ślimakowym – dozowanie paliwa odbywa się za pomocą ślimaka, który jest w rurze podajnika. W tych piecach uzyskano lepsze doprowadzenie powietrza do spalania oraz równomierny rozkład paliwa wewnątrz paleniska.

Podajnik do pieca na ekogroszek oczywiście jest niezbędny. A który podajnik jest lepszy? Coraz więcej osób decyduje się na podajnik ślimakowy, ponieważ jest bardziej wydajny. Uznawany jest on także za bardziej nowoczesny.

certyfikowany ekogroszek

Wybór sterownika pieca – automatyczny, czy dwustawny?

Piec na ekogroszek z podajnikiem posiada sterowniki. Te mogą być:

 • automatyczne;
 • dwustawne.

Czym się różnią od siebie? Sterowniki automatyczne dobierają parametry w taki sposób, aby zminimalizować zużycie paliwa, czy maksymalnym wykorzystaniu ciepła. Sterowniki są nowoczesne i działają intuicyjnie. Na własne potrzeby każdy może kocioł CO ustawiać pod siebie.

A co to jest sterownik pieca dwustawny? Pracuje on w trybie rozpalania i podtrzymywania żaru. Kocioł na ekogroszek ze sterownikiem automatycznym jest dużo bardziej popularny niż te dwustawne.

Czy wiesz, że… nowoczesne sterowniki umożliwiają ustawianie temperatury w domu nawet zdalnie? W jaki sposób to działa? Za pomocą aplikacji. Dzisiaj rozwiązania typu smart home stają się coraz bardziej popularne. Kocioł centralnego ogrzewania też może być smart.

Jaki rodzaj palnika wybrać?

Każdy z pieców posiada odpowiedni palnik. Do spalania samego ekogroszku (bez pelletu) wystarczy podstawowy, prosty palnik. A jakie palniki są na rynku?

 • zwykłe, proste;
 • retorty okrągłe obrotowe;
 • palniki prostokątne żeliwne;
 • palniki rynnowe.

Jeśli w piecu na ekogroszek możesz spalać również miał to w takiej sytuacji sprawdzi się np. palnik rynnowy.

Ciekawostka… W Polsce obecnie trwa wielka wymiana kuchni na węgiel na nowoczesne piece. Wiele osób decyduje się na piec na ekogroszek. Ten jest wygodny w obsłudze i umożliwia komfortowe sterowanie.

Pojemność popielnika pieca na ekogroszek

Piec na ekogroszek oprócz palnika czy podajnika posiada również pojemnik na popiół. Ilość popiołu, jaka będzie produkowana w toku spalania przez piec centralny ekogroszku zależy od jego jakości. Dlaczego pamiętaj, aby:

 • dbać o piec na ekogroszek z podajnikiem i kupować ekogroszek ze sprawdzonego źródła;
 • ekogroszek o wysokiej kaloryczności da więcej ciepła. Wybieraj go na mroźne zimy;
 • ekogroszek o mniejszej kaloryczności sprawdzi się podczas jesieni i wiosną;
 • sprawdzaj zawsze właściwości ekogroszku, który kupujesz. Zobacz, jaką ma wartość RI, ile produkuje popiołu, a także czy nie jest zbyt mokry.

Zbyt duża ilość popiołu nie jest dobra. Jednakże ekogroszek dobrej jakości powinien zawierać maksymalnie do 10 proc. popiołu. Zasada jest jedna, im większa pojemność popielnika pieca na ekogroszek tym rzadziej musisz wybierać popiół.

Czy wiesz, że… popiół może mieć różne zastosowanie. Oczywiście, część osób go wyrzuca. Ale popiół świetnie sprawdza się, jako nawóz w ogrodzie. Ponadto niektóre osoby używają go do czyszczenia armatury. Popiół jest też przyjazny kwiatom domowym.

Łatwość czyszczenia pieca

Piec, jak każde inne urządzenie, wymaga regularnego czyszczenia. W jaki sposób robić to dobrze? Jeśli nie wiemy, jak dbać o piec, lepiej pójść po radę do profesjonalistów. Kocioł CO posiada różne zakamarki i naprawdę trudno go wyczyścić bez odpowiedniego sprzętu. Jakie preparaty kupić do czyszczenia pieca?

 • Płyn do usuwania sadzy – ten jest niezbędny, aby usunąć sadzę, która osadza się nie tylko w piecach, ale i całej instalacji. Współczesne preparaty dostępne na rynku są bezpieczne i nie zawierają wiele chemii, a przy tym są skuteczne.
 • Środki do usuwania rdzy i kamienia wapiennego – po pewnym czasie może pojawić się rdza. Do jej wyczyszczenia niezbędny będzie mocny środek, ale zarazem bezpieczny.

certyfikowany ekogroszek

Czysty piec to bezpieczne spalanie. Pamiętaj o tym, aby regularnie konserwować piec na ekogroszek.

Wymiary pieca na ekogroszek

Piec na ekogroszek może mieć różne wymiary. Wszystko zależy od danego modelu. Wiele osób decyduje się na to, aby piec znajdował się w kotłowni. Wówczas można swobodnie magazynować ekogroszek, a także sadza nie osadza się na ścianach. Kotłownia powinna mieć przynajmniej 2 na 2 metry.

Piece na ekogroszek mają od 1 metra do 2 metrów wysokości i od 80 centrymetrów do 120 centymetrów szerokości.

Ciekawostka. Piece na ekogroszek kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do mniejszego domu możesz kupić nieco słabszy model. Nie tylko osoby indywidualne palą ekogroszkiem w domu. Z takiego rozwiązania korzystają też firmy. Wówczas niezbędne jest zakupienie mocnych i wydajnych pieców, aby ogrzać cały zakład pracy czy hale magazynowe.

Długość i zakres gwarancji na piec

Długość i zakres gwarancji pieca zależą od producenta. Piec na ekogroszek kupuje się raz na kilkanaście lat. Ważne jest, że trzeba spełniać kilka warunków, aby piec nadal miał gwarancję:

 • powinien być ustawiony przez serwisanta;
 • powinien być konserwowany w odpowiedni sposób;
 • powinien posiadać oryginalne części;
 • jest instalowany zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami i normami w zakresie instalowania i użytkowania kotłów na paliwo stałe;
 • trzeba posiadać dowód zakupu i kartę gwarancyjną;
 • co roku należy poddawać piec przeglądowi przez autoryzowanego serwisanta.

dbaj o swój piec kupuj u pana groszka

Jeśli chcesz zachować gwarancję i czuć bezpieczeństwo to kupuj piece tylko ze sprawdzonego źródła, najlepiej od autoryzowanego sprzedawcy. Piece sprzedawane przez osoby prywatne mogą być wadliwe. Najczęściej piec posiada 2 lata gwarancji, ale można wydłużyć ten czas za dodatkową opłatą. Z reguły można przedłużyć gwarancję do 5 lat.

ekogroszek od pana groszka maksymalna wydajność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *