Pellet uznawany jest za ekologiczny opał. Polecany jest zamiast węgla. Pellet drzewny powstaje w ekologiczny sposób. Nie daje wielu pyłów, co sprawia, że jest polecany przez ekologów. Piec na pellet dostępny jest w każdym markecie budowlanym. Palenie pelletem drzewnym jest jednym z trzech najpopularniejszych sposobów na ogrzanie domu w Polsce. Ile kosztuje ogrzewanie domu pelletem?

Spis treści:

Pellet jest opałem w 100% ekologicznym

Pellet drzewny jest w 100 % ekologicznym opałem i nie ma ku temu wątpliwości. Oto kilka powodów, dla których pellet jest uważany za opał ekologiczny:

 • Produkowany jest z resztek drewna, a dzięki temu wszystko pozostaje w myśl circural economy. Produkuje się go z drewna, trocin, zrębków i innych pozostałości z tartaków oraz zakładów stolarskich. Mówi się, że pellet jest pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii;
 • Produkcja pelletu odbywa się w sposób naturalny. W toku nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne. Do sklejania pelletu wykorzystywana jest para wodna;
 • Zmniejszona jest emisja dwutlenku węgla. Podczas palenia pelletem drzewnym do atmosfery emitowana jest niemal identyczna ilość dwutlenku węgla, jak w procesie wzrastania roślin;
 • Pellet jest ekologiczny, a dzięki temu do atmosfery trafia zdecydowanie mniej szkodliwych substancji (w tym rakotwórczych) niż w przypadku spalania np. węgla.

Pellet od Pana Groszka

Niektórzy nazywają go zielonym węglem.

Czy wiesz, że… sporo osób decyduje się na zakup pelletu drzewnego w okresie lipca i sierpnia. Dlaczego? Ceny pelletu drzewnego powinny być najniższe w wakacje, gdyż jest to martwy sezon.

Pellet jest opałem drzewnym o najwyższej kaloryczności

Pellet drzewny to jeden z najpopularniejszych opałów w Polsce. Piec na pellet jest bardzo czysty i prosty w obsłudze. Jego wydajność jest bardzo wysoka. Dobrej jakości pellet ma wysoką wartość megadżuli.

Czy wiesz, że… ciepło spalania a wartość opałowa to są dwie różne wartości. Wartość opałowa uwzględnia ciepło tracone na odparowanie wody z materiału i ciepło pary wodnej, która jest rezultatem spalania wodoru. Różnica to może wynosić do 15 procent.

Wartość opałowa wyrażana jest w MJ na kilogram paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła daje dany pellet drzewny.

Gwarantujemy świetną cenę

Średnia kaloryczność pelletu drzewnego

Pellet drzewny jest zaliczany do biopaliw. Oznacza to, że powstaje w niskiej bądź zerowej szkodzie dla środowiska naturalnego. Z toku obróbki np. palet czy mebli pozostają trociny i odpady, które świetnie nadają się na palenie w piecu. To m.in. z nich powstaje pellet drzewny.

Czy wiesz, że… pellet jest bardzo ekologiczny. Wydziela niewielkie ilości tlenku węgla, tlenków azotu, a także pyłu zawieszonego. W toku spalania pelletu powstaje niewiele popiołu, który można ponownie wykorzystać np. w ogrodzie do jego nawożenia.

Kaloryczność pelletu może sięgać nawet 19 MJ/kg. Pellet produkowany jest nie tylko z drewna. Można go wykonać np. ze słomy, co stanowi odnawialne źródło energii. Rzeczywista kaloryczność węgla brunatnego to około 16 500 – 17 000 kJ/kg.W porównaniu z pelletem węgiel wypada blado.

U nas możesz kupować wygodnie online

Jak wilgotność pelletu wpływa na jego kaloryczność?

Wilgotność każdego opału: niezależnie od tego, czy jest to węgiel, ekogroszek czy pellet, ma ogromne znaczenie. Wilgotność zdecydowanie wpływa na to, czy dany opał dobrze się pali czy też nie.

Czy wiesz, że… Najlepszy sposób na zachowanie suchego pelletu to zakup opału w workach. Wówczas masz pewność, że pellet drzewny będzie suchy. Worki są wykonane ze specjalnego materiału, który nie przepuści wody. Worki chronią też przed zapłonem.

Pellet drzewny posiada pewne ilości wilgoci. Ważne jednak, aby spełniała one pewne normy. Wilgotność pelletu nie powinna przekraczać 10 do 12 procent. Istotne jest odpowiednie przechowywanie opału. Należy pamiętać, aby trzymać go w suchym miejscu.

Gwarantujemy znakomitą logistykę i szybką dostawę

Ogrzewanie pelletem jest tańsze, niż ogrzewanie gazem

W obecnych, niepewnych czasach wiele osób nie wie tak naprawdę w jaki sposób ogrzewać dom. Osoby, które posiadają piec na pellet albo piec mieszany mają wybór. Ci, którzy korzystają z gazu – już nie.

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem? Po wprowadzeniu podwyżek to rozrywka dla bogaczy. “Od stycznia obowiązuje nowa taryfa na gaz dla gospodarstw domowych. Pod koniec ubiegłego roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że rachunki za błękitne paliwo wzrosną średnio o 54 proc” – podaje Wp.pl.
Wybrane źródła wskazują, że ogrzewanie domu gazem jest aż o 58 proc. droższe niż w analogicznym okresie. To ogromny cios w domowy budżet.

Spełniamy oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów

Czy wiesz, że… Droższe jest nie tylko ogrzewanie domu gazem. Wiele gospodarstw posiada w swoich domach kuchenki gazowe i kupują butle. Tutaj cena butli wzrosła o 9 złotych, co stanowi podwyżkę średnio o 40 procent. Z kolei dla tych, którzy podgrzewają wodę gazem to również czas podwyżek. Średnio za rachunek zapłacą o 54 złote więcej.

Ogrzewanie pelletem jest tańsze. Od czego zależą koszty?

 • Od wielkości domu.
 • Od temperatury jaką chcesz mieć w mieszkaniu.
 • Od jakości pelletu drzewnego.
 • Od pieca.

Ile kosztuje piec na pellet drzewny?

Piec na pellet drzewny to świetna inwestycja. Służy on do ogrzewania domu za pomocą pelletu drzewnego. Opał spalany jest w palniku, a nie w środku pieca. Koszt pieca na pellet uzależniony jest od kilku czynników:

 • Od rodzaju;
 • Od posiadanych funkcji;
 • Marki producenta;
 • Wielkości;

W pełni zautomatyzowany piec na pellet jest zdecydowanie droższy od prostego modelu. Jednakże pełna automatyzacja zapewnia gwarancję odpowiedniego spalania pelletu drzewnego. Proste kotły kosztują około siedmiu tysięcy złotych. Nowsze modele o większej liczbie funkcji to koszt od 10 tysięcy złotych i w górę.

Codziennie czuwamy nad jakościa naszych produktów

Czy wiesz, że… Standardowy piec ma zakres mocy od 5,4 do 18 kW co wystarcza na ogrzanie domu o powierzchni do 180 m2. W Polsce domy mają od 50 do nawet kilkuset metrów. Wybierz piec dostosowany do twojego domu.

Popiół po spaleniu pelletu jest naturalnym nawozem

Dobrej jakości pellet nie będzie zawierał dużo popiołu. Jednak ten możesz wykorzystać i wpisać się w trend zero waste. Popiół na ogół uznawany jest jako odpad, ale może być wykorzystywany do nawożenia przydomowych roślin. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystaj z niego wiosną albo jesienią. Popiół ma odczyn alkaliczny i bogaty skład elementarny. Nie zawiera azotu, który jest uwalniany do atmosfery.

Czy wiesz, że… do produkcji pelletu używa się świeżych trocin z jak najmniejszą ilością kory. Pellet drzewny powstaje w wyniku produkcji artykułów z drzew. Ale są też inne rodzaje pelletu, np. wykonany ze słomy. Do ogrzania całego domu wystarczą 2-3 tony pelletu.

Popiół jest stosowany do odkwaszania gleby z uwagi na wysokie pH. Ma podobne właściwości do popularnego wapna. Badania pokazują, że korzystanie z popiołu może zwiększyć nawet o 45 proc. plony roślin. Co ciekawe, popiół powstały w wyniku spalania pelletu to idealna alternatywa dla nawozów mineralnych.

Solidny pellet z oferty sklepu Pan Groszek

W ofercie naszego sklepu posiadamy solidny pellet drzewny wysokiej jakości. Pellet workowany Pan Groszek GREEN spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Niska zawartość popiołu i wysoka wartość opałowa.

Specyfikacja:

 • Wartość opałowa, 18 MJ/kg;
 • Zawartość popiołu, 0,4%;
 • Granulacja, 6mm;
 • Zawartość siarki, 0,01%;

Nasz produkt ma bardzo dobre parametry. Standardowo przyjęło się, że pellet ma maksymalnie do 19 MJ/kg. Nasz ma 18 MJ/kg, czyli jest bardzo dobry. Zawartość popiołu jest bardzo niska. Ma 0,4 proc. Dla porównania zwykły węgiel generuje ok. 15 procent popiołu, natomiast ekogroszek od 10 do 15 proc. Granulacja na poziomie 6 mm powoduje, że pellet idealnie będzie pasował do twojego pieca. Produkt zawiera niskie wartości siarki i innych szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *