Ekogroszek to opał, który jest uznawany za ekologiczny. Palenie ekogroszek jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu. Piec na ekogroszek można kupić praktycznie w każdym, większym markecie. Dlaczego ekogroszek jest lepszy niż węgiel? I czy jest lepszy? Sprawdźcie nasz artykuł i przekonajcie się, czy ogrzewanie ekogroszkiem jest dużo droższe niż ogrzewanie węglem.

Spis treści:

Wydajność węgla kamiennego i ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Każdy pamięta, gdy w gospodarstwach domowych królował węgiel. Dziś modne stało się palenie ekogroszkiem. Wróćmy jednak do węgla. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Palenie węglem jest stanowczo potępiane przez organy Unii Europejskiej.

Ekogroszek od pana groszka maksymalna wydajność

Ciekawostka… W ramach zmniejszenia smogu w Polsce rząd wprowadza pewne regulacje mające na celu oczyszczenie powietrza. “Od 2030 r. wprowadzimy zakaz wykorzystywania paliw kopalnych w gospodarstwach domowych w miastach, a od 2040 r. także na wsiach” – zapowiada ministerstwo.

Jaka jest wydajność węgla kamiennego?

 • Węgiel słabej jakości ma kaloryczność do 22 MJ/kg.
 • Węgiel lepszej jakości posiada od 22 do 26 MJ/kg.

Jakie rodzaje węgla są odpowiednie do palenia w polskich piecach?

 • Typ 31, czyli posiada 22-26 MJ/kg.
 • Typ 32 ma wydajność od 26 do 28 MJ/kg.
 • Na bardzo mroźną zimę można skorzystać z węgla o mocy od 26 do 28 MJ/kg.
 • Tylko dla koksowni polecany jest węgiel powyżej 30 MJ/kg.

Jaka jest wydajność ekogroszku? Wydajność ekogroszku mierzona jest w megadżulach, tak jak wydajność węgla. Oto popularna moc:

 • różne rodzaje ekogroszku posiadają do 26 MJ/kg;
 • mocniejszy ekogroszek ma od 26 do nawet 30 MJ/kg;

Na rynku są też ekogroszki o nieco mniejszej mocy, które są polecane na okres wiosenny, a także jesienny.

W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości ekogroszek oraz pellet

Cena ekogroszku i węgla

Obecnie ceny ekogroszku, a także węgla poszły w górę. W Polsce szalejąca inflacja nie wpływa pozytywnie na ceny. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w piec na ekogroszek daje nam oszczędności w okresie długoterminowym.

 • Jakie są ceny węgla? Obecnie ceny węgla poszły mocno w górę. Za tonę należy zapłacić nawet 1600 złotych. To o 40 procent więcej niż przed rokiem.
 • Jaka jest cena ekogroszku? Wiele zależy od jego dostawcy i jakości opału. W naszym sklepie otrzymasz ekogroszek już za 1400 złotych za tonę w momencie, gdy ceny rynkowe oscylują w granicach 1600 do nawet 2100 złotych za tonę.

Niestety, niektórzy klienci, aby zbić ceny opału decydują się na zakup opału z niepewnego źródła. To oznacza, że ceny oscylują w granicach 1000 do 1200 złotych. Kupowanie ekogroszku czy węgla z niepewnego źródła ma jednak swoje konsekwencje. Taki opał generuje dużo popiołu, a tym samym traci na wydajności. Ponadto może zniszczyć na stałe piec, a także powodować rdzę z uwagi na duży rodzaj wody zawartej w węglu czy ekogroszku.

Zajmujemy się sprzedażą najwyższej jakości ekogroszku

Piec na ekogroszek ze sterownikiem optymalizuje zużycie opału

Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Posiadasz kotłownie? Masz odpowiednio dużo miejsca w domu? Koniecznie zastanów się nad zakupem pieca na ekogroszek. Dlaczego modele ze sterownikami są odpowiednie i pomagają optymalizować koszty zużycia opału? Oto kilka faktów:

Bezpieczne płatności i dostawa za darmo

 • moduł do sterowania zamontowany jest bezpośrednio w kotle na ekogroszek;
 • jego zadaniem jest dostosowanie spalania do zapotrzebowania. Oznacza to, że jeśli w domu jest ciepło, to pobierana jest mniejsza ilość opału. W ten sposób ekogroszek nie jest marnowany;
 • urządzenie odbiera sygnały z czujników, w taki sposób działa;
 • to użytkownik sam decyduje jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniu;
 • sterownik działa automatycznie i nie ma potrzebny samodzielnego ustawiania go czy regulowania;
 • współczesne sterowniki są proste w obsłudze. Lepiej jednak skorzystać z pomocy eksperta, aby na początku na pewno ustawił go w odpowiedni sposób;
 • użytkownik zawsze ma wgląd to tego, w jaki sposób jest pobierany ekogroszek.

Sterowniki posiadają inteligentne systemy, a dzięki temu temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednio regulowana. Gdy w pomieszczeniach robi się za ciepło, wówczas spalana będzie mniejsza liczba opału. To zdecydowanie pomaga na zoptymalizowanie ilości zużytego opału.

Palenie w piecu na ekogroszek nie jest uciążliwe

Palenie w piecu na ekogroszek zdecydowanie nie jest uciążliwe. Przypomnijmy sobie, jak wyglądało palenie w piecu na węgiel. Ten był składowany w domu, wszędzie się kurzyło, a duża ilość popiołu była dodatkowym utrudnieniem. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

 • Rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 proc. mniej szkodliwych substancji szkodliwych do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
 • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.

Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Nie przegab okazji ekogroszek

Wpływ palenia węgla i ekogroszku na środowisko

Węgiel ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Jak już pisaliśmy, palenie ekogroszkiem jest o 25 proc. mniej szkodliwe niż palenie węglem. Opał jest tani w wydobyciu, ale ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Polityka unijna zmierza w kierunku zmniejszenia emisji węgla i korzystania z niego.

Dobrej jakości ekogroszek ma dobry wpływ na środowisko naturalne. Nie wydziela tak dużo substancji smolistych i szkodliwych związków.

Przechowywany ekogroszek nie brudzi tak, jak węgiel

Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Węgiel natomiast jest zazwyczaj sprzedawany luzem. Podczas składowania węgla wydobywa się wiele substancji smolistych, a także pyłu. Pomieszczenie, w którym składowany będzie węgiel na pewno za jakiś czas będzie ciemne i brudne.

Co innego z ekogroszkiem. Ten można składować w kotłowni w domu. Nie wydziela tak dużo pyłu. Zalety ekogroszku:

 • mniej się pyli;
 • daje mniej popiołu niż węgiel;
 • jest ekologiczny;
 • jest prostszy w przechowywaniu.

Wysokiej jakości ekogroszek z oferty sklepu Pan Groszek

W sklepie Pan Groszek dostępny jest ekogroszek wysokiej jakości. Palenie ekogroszekiem z naszego sklepu to same zalety. Przede wszystkim masz opał od sprawdzonego dostawcy. Pamiętaj, że korzystanie z opału z nieznanych źródeł może być bardzo szkodliwe dla twojego pieca.

Wydajność ekogroszku zależy od rodzaju, na który się zdecydujesz. Piec na ekogroszek przyjmie każdy rodzaj opału. Na wiosnę wybieraj inny rodzaj ekogroszku niż na zimę. Wybieraj spośród obszernej oferty: https://pangroszek.pl/sklep/. Pamiętaj, że czeka na ciebie bezpłatna dostawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *