Palenie ekogroszkiem ma wiele zalet. To przede wszystkim ekologiczny substytut innych rodzajów opału. 

Ekogroszek jest ceniony na rynku za wydajność i łatwość w paleniu w piecu. Palenie ekogroszkiem to świetne rozwiązanie na cały sezon grzewczy. Aby uzyskać odpowiednie spalanie należy wiedzieć, jak palić oraz do jakich pieców ekogroszek będzie idealnym rozwiązaniem.

W naszym sklepie oferujemy aż trzy rodzaje ekogroszku:

 1. Ekogroszek “Pan Groszek Blue”  https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-pan-groszek-blue
 2. Ekogroszek “Pan Groszek Yellow”  https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-pan-groszek-yellow
 3. Ekogroszek “Pan Groszek Red” https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-pan-groszek-red

Uwaga! Ważna informacja! Prezentowane przez nas rodzaje ekogroszku mają różną kaloryczność, spalanie i wydajność. Przeczytaj szczegóły na naszej stronie, zanim zdecydujesz się na zakup!

Z artykułu poniżej dowiesz się, dlaczego warto postawić na ekogroszek od Pana Groszka, jak wygląda jego spalanie oraz w jaki sposób palić, aby worek wystarczył nam na długo.

Już dziś możesz zaprosić ciepło do swojego domu. Sprawdź ofertę w naszym sklepie: https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek.

Palenie ekogroszkiem w zwykłym piecu

Technika palenia ekogroszkiem ma ogromne znaczenie. Wówczas możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli posiadasz zwykły piec, to wystarczy, że dobierzesz odpowiedni ekogroszek i sprawa załatwiona. Jakie parametry powinien mieć dobry ekogroszek?

 • Im wyższa jego wartość opałowa, tym lepiej. W naszym sklepie znajdują się różne rodzaje ekogroszku, indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta. Jeśli szukasz opału na sezon jesienny, to wybierz ekogroszek o niższej wartości opałowej.
 • Granulacja od 5 do 25 mm
 • Źródło pochodzenia. Kupuj tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak Pan Groszek!
 • Zdolność spiekania wg. metody Rogi RI, im niższa tym lepiej, wskazane RI<20.
 • Wilgotność ekogroszku powinna być niska. Wówczas ten dobrze pali się.

Uwaga! Zanim zdecydujesz się na zakup ekogroszku sprawdź, ile potrzebujesz towaru na cały sezon grzewczy. W tym pomoże Ci nasz kalkulator: https://pangroszek.pl/ekogroszek-kalkulator/


Nowoczesne kotły są zautomatyzowane, a Ty nie musisz co chwilę dokładać do pieca. Przy zainwestowaniu w odpowiedni opał masz pewność, że ciepło zagości w Twoim domu na długo.

Palenie ekogroszkiem w piecu górnego spalania

Palenie w kotłach górnego spalania jako pierwsze pojawiło się na rynku. Do tej pory wiele domostw korzysta z tej metody ogrzewania domów. Dziś na rynku dostępne są inne rodzaje pieców, które są bardziej wydajne. Palenie górnego spalania jest popularne dla kotłów oraz pieców. Do takich pieców można dobrać odpowiedni ekogroszek, by zapewnić sobie ciepło w domu. Piece takie są bardzo proste w obsłudze i do tego jedne z tańszych na rynku, stąd ich popularność.

Jakie są wady i zalety pieców górnego spalania?

 • Przy nieodpowiednim paleniem ekogroszkiem sprawność pieca może nie przekraczać 30 procent, co jest niewielką wartością.
 • Użycie odpowiedniego paliwa, daje możliwość osiągnięcia sprawności na poziomie 50 procent, Warto zatem postawić na dobry ekogroszek.
 • Posiadają proste i tanie sterowniki, które nie do końca umożliwiają kontrolę nad procesem spalania ekogroszku.

Pamiętajmy, aby nasze urządzenie grzewcze eksploatować w odpowiedni sposób. Regularne przeglądy to podstawa! Kupujmy również tylko sprawdzony ekogroszek od rzetelnych dostawców.

Zalety palenia ekogroszkiem 

Jest wiele zalet palenia ekogroszkiem w naszych piecach. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze:

 • Ekologiczny rodzaj paliwa – palenie ekogroszkiem jest ekologicznym sposobem na ogrzanie naszego domu. Ekogroszek jest polecany przez wiele państw europejskich. Sposób jego pozyskiwania nie jest inwazyjny dla środowiska naturalnego.
 • Dobry ekogroszek pali się długo i wystarczy na długo.
 • Niska cena ekogroszku. To na pewno zaleta. Wystarczy odpowiedni piec i wyliczenie zapotrzebowania na cały sezon, aby zaoszczędzić pieniądze. Już nie musisz wydawać sporo pieniędzy, aby zapewnić sobie ciepło na cały sezon.
 • Wysoka kaloryczność ekogroszku gwarantuje ciepło.
 • Niewielka ilość popiołu zapewnia komfort użytkowania.
 • Pamiętaj, aby ekogroszek miał ograniczoną ilość siarki.
 • Idealna granulacja dla ekogroszku to od 5 do 25 mm.
 • Ekogroszek z niewielką ilością wody jest najlepszy.

Ekogroszek jest łatwo dostępnym towarem. Dziś możesz go zakupić nawet przez Internet! Pamiętaj, aby kupować ekogroszek tylko z legalnych źródeł. To gwarancja sprawdzonego towaru i na pewno nie zawiedziesz się sięgając po opał od sprawdzonych dostawców.

Szukasz ekogroszku dobrej jakości? Zajrzyj do nas i sprawdź, co ciekawego znajduje się w naszej ofercie: https://pangroszek.pl/.

Palenie ekogroszkiem w piecu miałowym

Palenie ekogroszkiem w piecu miałowym ma wiele zalet. Ekogroszek jest wydajny i świetnie ogrzeje Twój dom. Piece posiadają odpowiednio długi cykl spalania, co powoduje, że nie trzeba regularnie chodzić do kotłowni i dosypywać opału. Ciepło utrzymuje się przez długi czas, a miał jest dość tani. W nowoczesnych piecach znajdują się:

 1. Dmuchawy
 2. Sterowniki

Ważna informacja. Dzięki sterownikom możesz regulować spalanie i mieć kontrolę nad tym, ile wydajesz na ogrzewanie swojego domu.

Kotły dostępne są w dość atrakcyjnych cenach na rynku. Inwestycja w taki rodzaj ogrzewania na pewno szybko zwróci się.

Nie wiesz jaki opał wybrać do pieca miałowego? Zapytaj naszego eksperta o poradę.

Palenie ekogroszkiem w piecu zasypowym 

Piece zasypowe są bardzo popularne w Polsce. Dlaczego?

 • Są tanie.
 • Łatwo Dostępne.
 • Jest duży wybór na rynku.

Uwaga! Ponad połowę rynku polskiego stanowią piece zasypowe! Ich popularność z roku na rok rośnie!

Do pieca zasypowego pasuje każdy rodzaj paliwa. Poniżej ciekawe dane od  SPIUG.

Sprzedaż urządzeń grzewczych ze względu na rodzaj paliwa/nośnik w 2019 wyniosła kolejno:

 • Kolektor słoneczny/Fotowoltaika – 12%
 • Pompa ciepła – 6%
 • Gaz – 47%
 • Drewno/Pellet – 13%
 • Węgiel/Miał/Ekogroszek – 22%

Kotły zasypowe pozbawione są elektroniki, a wszelkie parametry ustawia się samemu. Za największą zaletę tych kotłów podaje się fakt, że nadal są bardzo atrakcyjne cenowo. Przy wyborze odpowiedniego ekogroszku można uznać, że ogrzewanie domu odbywa się bardzo niskim kosztem. Połączenie dobrego opału i odpowiedniego pieca to gwarancja sukcesu. Ponadto kotły zasypowe nie są awaryjne, dlatego nie wydajemy pieniędzy na ich naprawy i są bardzo łatwe w eksploatacji. Dzięki swojej budowie pasuje do niego każdy rodzaj ogrzewania. Idealnie sprawdzi się z nich dobrej jakości ekogroszek.

Do pieców zasypowych często dodawane są elementy, mające na celu podniesienie komfortu użytkowania. To między innymi automatyczne sterowanie. Jeśli natomiast nie ma odpowiednich sterowników to ręczne dorzucenia opału do pieca będzie męczące i czasochłonne. Sami musimy w odpowiedni sposób dozować paliwo, np. ekogroszek. W ten sposób – trochę na zasadzie prób i błędów – możemy ustalić odpowiednie spalanie. Eksperci nie radzą również, aby w takich kotłach montować dmuchawę, ponieważ zwiększamy spalanie.

Czy ekogroszkiem można palić w piecu bez podajnika?

Jeśli szukasz odpowiedniego opału to ekogroszek jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ekogroszkiem można palić jedynie w piecu z podajnikiem. Bardzo proste piece bez podajnika mają dokładnie sprecyzowane wymagania co do możliwości opałowych. Jeśli w takich piecach palimy nieodpowiednim paliwem to grozi to utratą gwarancji. Na pewno nie wolno w nich palić miałem słabej jakości. Zalecane paliwo do pieców bez podajnika to węgiel kamienny sortu orzech.

Uwaga! Piece bez podajnika może dostać w cenie już od 4 tysięcy złotych. To popularne urządzenia na polskim rynku.

Ważne, aby piece – niezależnie od ich rodzaju – posiadały odpowiednie certyfikaty, a ich użytkowanie było zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej. Tylko stosowanie rekomendowanego paliwa zapewni nam odpowiednie spalanie.

Czy ekogroszkiem można palić w piecu z podajnikiem?

Kotły podajnikowe są popularne na rynku i bardzo cenione przez ich użytkowników. Użytkownicy chwalą je za automatyzację. Wystarczy, że włożymy odpowiedni opał do kotła i gotowe! Co kilka do nawet kilkunastu dni należy wyjmować popiół i dokładać opału. Najważniejsze w tego typu kotłach są:

 1. Sterowniki
 2. Palnik

Odpowiednie ustawienie sterowników wpływa na czasy przedmuchów, czasy podawania paliwa, moc nadmuchu czy czas postoju. Palnik z kolei pełni istotną rolę. Palniki przystosowane są do spalanie ekogroszku.

Ważna informacja. Aby nasz piec z podajnikiem wytrzymał jak najdłużej w dobrym stanie bardzo ważne jest, aby używać odpowiedniego opału, w tym ekogroszku wysokiej jakości.

Niewątpliwą zaletą pieców z podajnikiem jest to, że nie trzeba do nich co chwilę dokładać. Ponadto są to ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu. Warto zatem dobrać do nich ekologiczny ekogroszek. Obecnie sprzedawane piece na ekogroszek muszą spełniać normy dla kotłów klasy 5. Aktualna norma PN-EN 303-5:2012 wprowadza trzy klasy emisyjne.

Klasa  Cechy 
Klasa 3 Jest to najniższa klasa kotłów, ale urządzenia muszą spełniać ściśle określone warunki. Kotły zasypowe górnego spalania nie są w stanie dorównać tej klasie. Znajduje się w niej obecnie większość produkowanych kotłów podajnikowych w Polsce.
Klasa 4 To klasa średnia kotłów. Mogą do niej trafić kotły zasypowe dolnego spalania oraz te na węgiel.
Klasa 5 Od 2017 roku to klasa jedyna dozwolona dla produkowanych kotłów. Piece z tej klasy emitują aż o 90 proc. mniej spalin.

Warto dodać też emisję pyłów z pieców poszczególnych klas:

 1. Klasa 3 – 150 mg/m3
 2. Klasa 4 – 60 mg/m3
 3. Klasa 5 – 40 mg/m3


* na podstawie danych z EMEP/EEA

Jak widać na wykresach, ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego pieca do ochrony środowiska naturalnego oraz zaoszczędzenia pieniędzy.

Palenie w piecu ekogroszkiem

Palenie w piecu ekogroszkiem ma wiele zalet. Ekogroszek to ekologiczna alternatywa dla innych rodzajów paliwa dostępnego na polskim rynku. Pan Groszek zajmuje się dostarczaniem ekogroszku na terenie całej Polski. Czytając nasz artykuł na pewno zrozumiałeś jak ważne jest, aby wybrać odpowiedni ekogroszek. Tylko wtedy palenie w piecu ekogroszkiem może mieć odpowiedni skutek. Zobacz sam, ile możesz zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się na palenie w piecu ekogroszkiem.

Załóżmy, że Twój dom ma 120 metrów kwadratowych, a ściany mają po 3 metry. Zapotrzebowanie na ekogroszek będzie wynosiło 2808 kilograma i to na cały sezon grzewczy! Czy to dużo? Nie! Palenie w piecu ekogroszkiem pozwala zaoszczędzić. Przy kalkulacji założyliśmy, że:

 1. Średnia temperatura = 20 stopni Celsjusza
 2. Dom został ocieplony styropianem minimum 5 cm grubości
 3. Używamy ekogroszku o wartości opałowej = 27 MJ/kg.

Uwaga! Skorzystaj z kalkulatora, aby odpowiednio sprawdzić, ile ekogroszku potrzebujesz na cały sezon! Jeśli masz kłopot – napisz do nas. Pomożemy i doradzimy.

Jak palić w piecu ekogroszkiem? Palenie w piecu ekogroszkiem to sztuka, którą warto opanować. Jest kilka zasad, które pomogą nam dojść do wprawy i palić ekogroszkiem w odpowiedni sposób. Po pierwsze: wybierz ekogroszek dobrej jakości. Bez tego na pewno nie uda Ci się uzyskać odpowiednich parametrów. A jaki to dobry groszek? O odpowiednich parametrach, o czym pisaliśmy powyżej. Po drugie: odpowiedni kocioł to kolejny krok do sukcesu. Piec powinien mieć dobre parametry. Warto wcześniej zrobić research i sprawdzić, który kocioł będzie dla nas najlepszy.

Palenie ekogroszkiem w piecu kaflowym

Palenie ekogroszkiem w piecu kaflowym ma również swoje zalety. Tak, jak w przypadku innych pieców, ekogroszek świetnie sprawdzi się również w tym kaflowym. Nadal wiele osób posiada w domach piece kaflowe, choć nie są one już tak popularne, jak jeszcze lata temu. W piecu kaflowym może palić ekogroszkiem w taki sposób, aby było to ergonomiczne palenie i aby jak najmniej dokładać.

Ważne! W sklepie Pan Groszek możesz również zaopatrzyć swoją firmę w ekogroszek na cały sezon. Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z naszego oferty hurtowej: https://pangroszek.pl/opal-oferta-hurtowa/.

Do pieca kaflowego świetnie sprawdzi się Ekogroszek “Pan Groszek Red”. To produkt najlepszy w swoich parametrach oferowany w sklepie Pan Groszek. To przyjazne środowisku paliwo, które warto posiadać. A inwestycja w nie na pewno szybko się zwróci chociażby w postaci ciepłego domu. Zawartość popiołu w tym produkcie nie przekracza 4 procent. To bardzo ważne w przypadku pieców kaflowych, aby ograniczyć ilość generowanego popiołu. Ponadto ten produkt ma bardzo dużą wartością opałową, której wartość sięga do niemal 29 MJ/kg. Parametry te jasno wskazują na to, że ekogroszek RED przez nas oferowany jest w stanie posłużyć swoim nabywcom do ogrzania różnego rodzaju budynków.

Alternatywą do palenia ekogroszkiem w piecu kaflowym mogą być produkty o nieco mniejszej wartości opałowej, które również są dostępne w naszym sklepie.

Palenie ekogroszkiem w piecu CO

Piece centralnego ogrzewania mają za zadanie zapewnić ciepło na całe pomieszczenie czy dom. Narzędzia są bardzo często stosowane zarówno w domach, jak i większych firmach do ogrzewania pomieszczeń. Są proste w eksploatacji, świetnie sprawdzają się na lata i nie wymagają zbyt wielu napraw. Tona węgla potrafi generować nawet 300 kilogramów smoły, co jest niekorzystne dla środowiska naturalnego. Jeśli chcemy ogrzać dom w odpowiedni sposób, warto postawić na alternatywne formy. Jedną z nich jest ekogroszek. Ten emituje o wiele mniej smoły niż w przypadku ciężkiego węgla. Zawsze przed zakupem pieca centralnego ogrzewania trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: jakim opałem będziemy ogrzewać nasz dom. Zakup ekogroszku w workach jest wygodnym rozwiązaniem. Umożliwia ogrzewanie domu i jest pakowany w wygodne worki. To świetne rozwiązanie do Twojego domu.

Masz wątpliwości? Nadal nie wiesz jaki ekogroszek wybrać, aby zapewnić sobie ciepło na cały sezon? Skontaktuj się z nami: https://pangroszek.pl/kontakt/. Pomożemy, doradzimy i wyjaśnimy, co powinieneś wybrać. Wyliczymy też zapotrzebowanie na ekogroszek. Zapraszamy do kontaktu.

One Reply to “Palenie ekogroszkiem w piecu zwykłym, miałowym i zasypowym”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *