Popiół z ekogroszku jest niezwykle istotny. Jego ilość jest dla nas wyraźną wytyczną czy zakupiliśmy dobry ekogroszek. Na rynku są różne opinie dotyczące odpowiedniej ilości popiołu w ekogroszku. Spieczony popiół może być problemem. Niekiedy negatywnie wpływa na Twój piec, a poza tym musisz częściej wyrzucać popiół co jest po prostu czasochłonne i męczące. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i firmy coraz częściej sięgają po ekogroszek ze względu na jego właściwości. To ekologiczny rodzaj opału, który dostępny jest w atrakcyjnych cenach rynkowych. Doceniany przed dużą wydajność i odpowiednie parametry. Na pewno podczas zakupu ekogroszku powinniśmy zwrócić uwagę na jego kaloryczność, im wyższa tym lepszy opał. Ekogroszek o niższej kaloryczności polecany jest na okres cieplejszy, tj. jesienny czy wiosenny. Inny istotnym parametrem jest zawartość siarki w ekogroszku, wilgotność i granulacja. Dziś jednak chcemy skupić się na zawartości popiołu. Wszystko, co powinieneś wiedzieć znajdziesz w artykule poniżej.
- Czym jest popiół i skąd się bierze?
- Jaka powinna być zawartość popiołu z ekogroszku?
- Spieczony popiół – jak sobie z nim radzić?
- Niewypalony ekogroszek – przyczyny
- Zawartość popiołu w węglu
- Jaki ekogroszek wybrać?
- Podsumowanie
Czym jest popiół i skąd się bierze?
Popiół to nic innego, jak pozostała ze spalania paliw. Popiół z ekogroszku ma szary kolor i jest bardzo delikatny. To materiał wtórny, który otrzymywany jest podczas palenia substancji bądź elementów stałych w bardzo wysokiej temperaturze. Popiół nie ma negatywnego wpływu ani na ludzki organizm, ani na środowisko naturalnego. Co więcej, często jest wykorzystywany ponownie. Ma zatem wiele zalet. Popiół z ekogroszku ma dodatkowe właściwości, o których warto wspomnieć.
Wykorzystywany jest w:
- Ogrodnictwie
- Budownictwie
Popiół z ekogroszku może być wykorzystywany na wiele sposobów. Pamiętaj jednak, że aby popiół z ekogroszku był dobry musisz zainwestować w odpowiedni ekogroszek: https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek. Popiół zmieszany ze żwirem ma swoje zastosowanie w budownictwie. Popiół z ekogroszku świetnie łączy się właśnie z takimi substancjami tworząc wspaniałą mieszankę. Popiół z ekogroszku wykorzystywany jest też do wyrównywania dróg. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym i szukasz sposobu na to, jak wykorzystać popiół z ekogroszku, to masz odpowiedź. Wystarczy, że będziesz gromadził popiół powstający w wyniku spalania, a następnie wyrównasz nim swój podjazd. Na pewno jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Ekogroszek od Pana Groszka: https://pangroszek.pl/sklep/ ma odpowiednią spiekalność, a jakość popiołu jest po prostu bardzo dobra.
Pamiętaj! Jeśli nie wykorzystujesz popiołu to zadbaj o odpowiednią utylizację. Wyrzucaj go tylko do specjalnie przystosowanych pojemników. Popiół powinien trafić do pojemnika ze śmieciami mieszanymi. Zadbaj o to, aby popiół z ekogroszku był zawsze zimny. W innym przypadku może dojść do podpalenia.
Popiół z ekogroszku świetnie sprawdzi się również w ogrodzie. Popiół od Pana Groszka jest ekologiczny i nie zawiera substancji szkodliwych. Świetnie sprawdzi się jako nawóz do przydomowego ogródka. Popiół z ekogroszku to wspaniały nawóz, który nie jest dostępny w sklepach. A Ty możesz mieć w swoim domu świetnej jakości ekogroszek oraz popiół, który ponownie wykorzystasz. Popiół z ekogroszku może być również stosowany jako materiał czyszczący, np. do polerowania garnków.
Uwaga! Bezpieczna roczna ilość popiołu dla większości gleb ogrodowych, to 10 kilogramów na 1000 m² powierzchni ogrodu.
Jaka powinna być zawartość popiołu z ekogroszku?
Wiele osób, które dopiero co rozpoczynają palenie w domach ekogroszkiem zastanawia się na co zwrócić uwagę i jak odpowiednio dobrać opał. Wystarczy zasięgnąć języka od znajomych, przeczytać kilka artykułów i opinie w Internecie. Ekogroszek jest ceniony przez wiele domostw z uwagi na swoje właściwości i niską cenę. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania ekogroszku? Na:
- Kaloryczność
- Spiekalność
- Granulację
- Ilość popiołu
- Cenę
- Pochodzenie opału
- Zawartość substancji lotnych
Warto też zwrócić uwagę na to, czy dany produkt zawiera odpowiednie certyfikaty poświadczające źródło pochodzenia. Warto kupować ekogroszek tylko od sprawdzonych dostawców: https://pangroszek.pl/. Gospodarstwa domowe w Polsce wytwarzają około 800 tysięcy ton popiołu. To ogromna ilość. Warto zatem zadbać o to, aby do środowiska trafił czysty popiół, z ekologicznego źródła. Popiół z ekogroszku od Pana Groszka na pewno spełnia te wymogi.
Nie wiesz ile ekogroszku potrzebujesz na sezon grzewczy? Nie szkodzi! Sprawdź w naszym kalkulatorze: https://pangroszek.pl/ekogroszek-kalkulator/
Popiół z ekogroszku ma ogromne znaczenie. Od niego zależy jak często będziemy musieli czyścić piec i wyrzucać popiół z ekogroszku. Najlepszy ekogroszek to taki, który posiada niewielką ilość popiołu. W sklepie Pan Groszek znajduje się ekogroszek z zawartością nawet 1 procent popiołu. Dzięki niskiej zawartości popiołu Twój popielnik będzie czyszczony bardzo rzadko. Koniecznie zwróć uwagę na zawartość popiołu.
Ciekawostka. Energetyka zarabia ogromne pieniądze idące w miliony złotych na popiołach lotnych, czyli swoim głównym odpadzie produkcyjnym!
Regularne czyszczenie pieca z popiołu ma ogromne znaczenie. Możesz wykonywać je sam przy pomocy odpowiednich narzędzi albo skorzystać z pomocy fachowców. A co się stanie jeśli zaniechasz czyszczenia pieca? Spadnie jego wydajność, a co za tym idzie na pewno będziesz musiał więcej inwestować w opał. Bez solidnego i regularnego czyszczenia pieca dalsze palenie w nim nie będzie możliwe. Pamiętaj o tym.
Spieczony popiół – jak sobie z nim radzić?
Spieki powstają wówczas, gdy jakaś część opału nie zostanie spalona. Do sprawdzenia spiekalności wykorzystywana jest jednostka Rogi, czyli RI. Na rynku podane są średnie dane dotyczące indeksów dla poszczególnych rodzajów opału.
- Węgiel powinien zawierać od 0 do 15 RI
- Ekogroszek powinien zawierać od 0 do 20 RI
Eksperci przyznają jednak, że czym niższa wartość ROI, tym lepiej dla użytkownika. Spieczony popiół nie jest niczym pożądanym.
Spiekalność to nic innego jak jego zdolność do przekształcenia się w twardą bryłę w temperaturze od 300 do 500 stopni Celsjusza. W wyniku przejścia z formy plastycznej na stałą powstają twarde bryły.
Spieczony popiół powstaje z powodu silnego podmuchu powietrza w kotle albo na skutek złych ustawień kotła. Spieki mogą być spowodowane złymi ustawieniami pieca, ale nie tylko. Spieczony popiół powstaje też z powodu tego, że nasz piec traci swoje właściwości. Tak, jak pisaliśmy powyżej, jest wiele możliwości wykorzystania popiołu z ekogroszku. Sam zdecyduj, która metoda jest dla Ciebie najlepsza.
Niewypalony ekogroszek – przyczyny
Ekogroszek to węgiel o bardzo wysokiej jakości. Oczywiście na rynku występuje wiele rodzajów ekogroszku. Jeden ma lepsze właściwości, inny trochę gorsze. Ale zasada jest jedna: ekogroszek nie powinien zostawiać po sobie zbyt dużej ilości odpadów. Eksperci uznają, że aż 93 procent ekogroszku powinno się spalić. Czyli jedynie 7 procent może nie palić się. W innym przypadku może to oznaczać, że ekogroszek nie jest dobrej jakości.
Spieki w ekogroszku są powodem do zmartwień wielu gospodarstw domowych. Dlaczego? Ponieważ powodują, że spada jakość ciepła w domu. Ogrzewanie staje się mniej wydajne, a my musimy inwestować coraz więcej pieniędzy.
No właśnie a tak na marginesie, to ile kosztuje nasz ekogroszek? Kalkulator podaje przybliżoną wartość. Ostateczne zapotrzebowanie może być różne w zależności od sprawności pieca, jakości węgla czy jakości docieplenia budynku i może odbiegać od kalkulacji nawet o +/- 20%. Do naszej kalkulacji przyjęliśmy, że średnia temperatura domu po ogrzaniu to 20 stopni C., dom został ocieplony styropianem, a używamy ekogroszku o wysokiej mocy – 27 MJ/kg.
Przykład:
Mając dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych i wysokości ścian 3 metry potrzebujesz prawie 2 350 kg ekogroszku. To i tak sporo. Nie trać czasu i pieniędzy na zły opał.
Niewypalony ekogroszek to taki, który przeszedł przez piec, ale nie został w ogóle spalony. Dlaczego tak się dzieje? Być może został on wypchnięty poza obszar palenia. Niekiedy dzieje się tak, że od razu z podajnika wpada do popielnika. I stąd bierze się niewypalony ekogroszek. Możesz jednak osiągnąć właściwą wydajność spalania i pozbyć się niewypalonego ekogroszku. Na początku spróbuj edytować ustawienia sterownika. Metodą prób i błędów możesz otrzymać odpowiednie parametry spalania i pozbyć się niewypalonego ekogroszku. Pamiętaj, aby po kolei zmieniać po jednym czynniku. Tylko wtedy dowiesz się, co tak naprawdę działa.
Dobry ekogroszek od Pana Groszka nie ma spieków! Postaw na jakość i ciesz się ciepłem przez cały sezon grzewczy!
Zawartość popiołu w węglu
Zawartość popiołu w węglu jest dużo wyższa, niż w ekogroszku. Z reguły na rynku dostępne są takie rodzaje opału, które generują od 17 do nawet 50 procent węgla. A co to oznacza dla nas w praktyce? Często wynoszenie popiołu i problem co z nim zrobić. Im więcej popiołu, tym gorzej dla Ciebie. Wiele zależy też od rodzaju węgla. Na rynku występuje kilka typów:
Typ węgla | Właściwości |
31 | Najsłabszy rodzaj węgla, ale pozostawia niewiele koksu. Polecamy przez ekspertów |
32 | Uznawany za jeden z najlepszych na polskim rynku. To węgiel gazowo-płomienny. Nieco mocniejszy od typu 32. Niekiedy posiada spieki. Bardzo często wykorzystywany w domostwach |
33 | Węgiel gazowy, dość trudny w spalaniu. Bardzo mocno się spieka. |
34 i 35 | Ten rodzaj węgla jest wykorzystywany do produkcji koksu w przemyśle. Węgle koksujące wydzielają ciężkie smoły. |
Widzimy, jak różne są rodzaje węgla oraz zawartość popiołu w węglu. Niemniej jednak węgiel jest wydajnym opałem, ale na pewno nie jest tak ekologiczny jak ekogroszek czy pellet.
Jaki ekogroszek wybrać?
Najlepiej postawić na ekogroszek od sprawdzonego sprzedawcy. W sklepie Pan Groszek oferujemy trzy rodzaje ekogroszku, a każdy z nich ma odpowiednie parametry. Jedna z naszych propozycji to Ekogroszek Pan Groszek Blue: https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-pan-groszek-blue. To przede wszystkim kompromis między dobrą wartością opałową a ceną. Jego parametry to:
- Wartość opałowa 24 MJ/kg max
- Granulacja 5-25 mm
- Spiekalność 0 RI
- Zawartość popiołu 3-5%
- Zawartość siarki 0,25%
Jak widać, zawartość popiołu w tym ekogroszku nie jest wysoka. To zaledwie kilka procent. Kolejną propozycją jest Ekogroszek Pan Groszek Yellow: https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-pan-groszek-yellow/. Jest to wysokiej jakości paliwo opałowe.
Specyfikacja:
- Wartość opałowa 26 MJ/kg
- Granulacja 10-25 mm
- Spiekalność 0 RI
- Zawartość popiołu 5 – 7%
- Zawartość siarki 0,3%
- Wilgoć max 11%
Tutaj zawartość popiołu jest nieco wyższa i wynosi od 5 do 7 procent. Nadal jest to jeden z najlepszych produktów dostępnych na polskim rynku. Ostatnim produktem dostępnym w naszym sklepie jest Ekogroszek Pan Groszek Red https://pangroszek.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-pan-groszek-red. W tej propozycji zawartość popiołu jest bardzo niska i wynosi ok. 4 procent. Ekogroszek jest najbardziej wydajny i kaloryczny.
Specyfikacja:
- Wartość opałowa 27-29 MJ/kg
- Granulacja 10-25 mm
- Spiekalność max 15 RI
- Zawartość popiołu 3%
- Zawartość siarki 0,3%
Prezentowane rodzaje ekogroszku są bardzo wydajne i posiadają niewielką ilość popiołu.
Podsumowanie
Popiół z ekogroszku to jeden z najważniejszych parametrów ekogroszku. Spieczony popiół może być ogromnym wyzwaniem dla użytkownika. Warto zrobić odpowiedni research i wybrać ekogroszek, który będzie dla nas odpowiedni i nie pozostanie po nim niewypalony ekogroszek. Pamiętajmy, że popiół z ekogroszku może mieć pozytywne zastosowanie. Wystarczy, że będziemy go magazynować i wykorzystamy w ogrodzie czy podczas prac budowlanych. Im mniejsza zawartość popiołu w opale, tym lepiej. Węgiel generuje nawet do 50 proc. popiołu, natomiast ekogroszek o wiele mniej. Pamiętajmy, aby wybierać ekogroszek tylko ze sprawdzonego źródła. To na pewno zagwarantuje nam sukces 🙂