Wybór ekogroszku to ekologiczny sposób na ogrzanie domu. Dziś na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekogroszku. Często też można znaleźć ogłoszenia w internecie “ekogroszek kupię”, co oznacza, że ten rodzaj opału cieszy się dużym zainteresowaniem.
Spis treści:
- Co powinieneś wiedzieć o ekogroszku
- Czy ekogroszek jest wydajny?
- Kiedy kupić ekogroszek?
- Jak przechowywać ekogroszek?
- Jak zadbać o piec na ekogroszek?
- Od kogo kupować ekogroszek?
Zbliżając się do jesieni, każdy z nas zadaje sobie pytanie: kiedy kupować ekogroszek. Teraz jest czas, aby pomyśleć o ich zapotrzebowaniu na ekogroszek na zimę. Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej kupić ekogroszek, to tak naprawdę najlepszym okresem jest lato. Rozpoczęcie planowania zakupu ekogroszku, jeszcze przed nadejściem chłodniejszej pogody zmniejsza twoje szanse na przepłacenie.
Pamiętaj! Najlepszą porą na zakup ekogroszku jest lata – w ten sposób do października ekogroszek powinien być gotowe do użytku zimowego. Pamiętaj, że najważniejsze jest suche utrzymanie ekogroszku. Mokry ekogroszek jest szkodliwy dla Twojego pieca.
Okres grzewczy w Polsce trwa średnio od października do marca. Planowanie z wyprzedzeniem i przygotowanie się na chłodniejszą pogodę w miesiącach zimowych ma kluczowe znaczenie, gdy gospodarstwo domowe jest uzależnione od ekogroszku.
Zalecamy, aby już latem zacząć myśleć o zapotrzebowaniu na ekogroszek w okresie jesienno-zimowym. Ważne jest, aby monitorować ile mamy ekogroszku i składać zamówienia, zanim nasze zapasy staną się zbyt niskie. Oznacza to, że będziesz przygotowany na to, że chłodniejsza pogoda zacznie się wcześniej niż przewidywano, a także pokonasz pośpiech w dostawach poprzedzających okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Jest również prawdopodobne, że czasy dostaw wydłużą się w okresie zimowym, dlatego złożenie zamówienia z odpowiednim wyprzedzeniem zapewnia wystarczająco dużo czasu, aby zrealizować dostawę. Wczesne zamówienie oznacza, że unikniesz potencjalnych problemów z dostawą przy złej pogodzie.
Co powinieneś wiedzieć o ekogroszku
Ekogroszek to forma paliwa stałego produkowana z węgla kamiennego. Granulki ekogroszku są w rozmiarze od 5 do 25 milimetrów. Wysokiej jakości ekogroszek daje dużo ciepła podczas użytkowania i nie wpływa negatywnie na zanieczyszczenie powietrza, zostawiając jedynie ślad popiołu. Stosowanie ekogroszku jest doskonałe z ekonomicznego punktu widzenia: ekogroszek jest tańszy i bardziej opłacalny niż węgiel oraz przyjazny dla środowiska. Kiedy najlepiej kupić ekogroszek? Ceny ekogroszku będą najniższe latem.
Ogrzewanie domu ekogroszkiem to idealne rozwiązanie dla wszystkich. Palenie nim nie wymaga dużego wysiłku i nie jest kosztowne. Polecamy to również tym, którzy cenią sobie ciągłe ciepło w swoim domu. Proces ogrzewania jest wygodny i bardzo szybki.
Pamiętaj! Aby ekogroszek był dobry musi zawierać kilka cech! Najważniejsza jest wartość opałowa w granicach 25-29 MJ/kg, niska zawartość siarki, niska wilgotność czy niewielka zawartość popiołu. Sprawdzaj sprzedawców przez zakupem ekogroszku i nie daj sobie wcisnąć towaru złej jakości.
Ekogroszek może być błogosławieństwem dla tych, którzy po prostu nie chcą martwić się, czy w domu będzie ciepło czy nie. Konieczne jest tylko okresowe (co kilka dni) czyszczenie kotła z popielnika, aby kocioł działał idealnie. Gdy zobaczysz następnym razem ogłoszenie “ekogroszek kupię” będziesz wiedział, dlaczego to aż tak pożądane paliwo.
Uruchomienie termostatu będzie kosztować Ciebie – i planetę: ogrzewanie pomieszczenia o dodatkowy stopień przez rok to 310-360 kg dodatkowego dwutlenku węgla uwolnionego do atmosfery. Dlatego też ekogroszek zyskał na popularności ze względu na to, że jest ekologiczny i bezpieczny dla planety. Koszty ogrzewania domu zimą lub chłodnymi miesiącami mogą być astronomiczne. Dlatego tak ważne jest poznanie odpowiedzi na pytanie kiedy najlepiej kupić ekogroszek. Wcześniejsze zaopatrzenie się w towar może pomóc zaoszczędzić pieniądze. Pamiętajmy również, że typowe rozwiązania grzewcze niekoniecznie są również dobre dla środowiska. Takim typowym rozwiązaniem jest korzystanie z węgla.
Tradycyjne metody ogrzewania polegają na wykorzystaniu paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu ziemnego. Nie tylko koszty pozyskiwania tych paliw kopalnych są wysokie, ale także szkody, jakie powodują one w środowisku. Według ekologów ogrzewanie ekogroszkiem jest najbardziej przyjaznym dla środowiska i efektywnym sposobem ogrzewania domu.
Czy ekogroszek jest wydajny?
Ekogroszek jest bardzo wydajnym rodzajem paliwa. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ekogroszku kupimy. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Najmniej wydajny ekogroszek, tj. o niskiej wartości opałowej zaczyna się od 19 MJ/kg, natomiast bardziej wydajne produkty są od 29 MJ/kg.
pomyłka w słowie będzie poprawiany baner w folderze z grafiką
Portal Oferteo.pl sprawdził zainteresowanie Polaków ekogroszkiem. Tradycyjnym węglem kamiennym było zainteresowanych 15% użytkowników Oferteo.pl, 12% poszukiwało drewna i drewna kominkowego. Mniej popularne w ostatnim roku były natomiast takie paliwa jak: olej opałowy (3%), brykiety drzewne (2%) i agropellet (1%). Ekogroszkiem natomiast aż 40 proc.
Przykład: Do ogrzania 100-metrowego domu ogrzewanego styropianem ile potrzebujesz ekogroszku? Będzie to ok. 2.400 kilogramów, przy uwzględnieniu, że wybierzesz opał o wartości kalorycznej 27 MJ/kg.
Ekogroszek na pewno jest opłacalny. Koszt ogrzewania domu na cały sezon nie jest aż tak wysoki. Jak podnieść wydajność ekogroszku? Kupić towar o odpowiednich parametrach:
- Wysoka kaloryczność powyżej 29 MJ/kg
- Niska zawartość siarki do 1 proc.
- Bardzo mała spiekalność do 10
- Niska wilgotność – do 10
- Niska zawartość popiołu do 10 proc.
Jeśli wiesz kiedy najlepiej kupić ekogroszek i jak go magazynować, to masz spore szanse na to, że sezon zimowy nie będzie dla Ciebie koszmarem.
Niezwykła konsystencja i wydajność spalania ekogroszku powoduje, że jest to alternatywny sposób na ciepło w zimowe dni. Kotły na ekogroszek charakteryzują się jedną z niższych emisji cząstek stałych spośród wszystkich kotłów na paliwo stałe. W przypadku ekogroszku istotne jest odpowiednie spalanie tego opału. Jeśli spalanie będzie nieodpowiednie, wówczas możemy przepłacać i spalać więcej paliwa niż powinniśmy. Straty energii są bardzo kosztowne na dłuższą metę. Najważniejsze jest, aby ekogroszek był dobrej jakości, nie był mokry i aby był w odpowiedni sposób transportowany. Zbyt wilgotny ekogroszek może spowodować zapchanie kotła. Dlatego lepiej jest kupować ekogroszek workowany, bo nie wymaga on dodatkowego suszenia.
Kiedy kupić ekogroszek?
Kiedy kupować ekogroszek? Im wcześniej tym lepiej. Ekogroszek warto kupić latem, bo wówczas masz dużo czasu na to, aby znaleźć odpowiednie miejsce dla opału i magazynować go na zimę. Nawet jeśli zdarzy Ci się kupić mokry ekogroszek, to przez te kilka miesięcy zdąży wyschnąć.
Ciekawostka. Polacy coraz bardziej zaczęli sobie cenić ekogroszek dobrej jakości. Rzadko kupują opał od nieznanych sprzedawców.
Do złych nawyków kupowania ekogroszku eksperci zaliczają zbyt wczesne nabywanie tego opału, np. wczesną wiosną. Do niedawna z resztą ceny ekogroszku na wiosną były zdecydowanie niższe niż zimą. Jednak teraz, gdy na rynku jest dużo więcej lepszego jakościowo towaru nie widać już takich różnic w cenach.
Dlaczego tak ważne jest, żeby kupić ekogroszek latem a nie w sezonie grzewczym? Zimą jest ogromny popyt na węgiel, pellet czy ekogroszek. Zapasy szybko kończą się i istnieje ryzyko, że do naszego domu trafi ekogroszek gorszej jakości. Dlatego warto wiedzieć kiedy kupować ekogroszek, aby był dobrej jakości.
Jak przechowywać ekogroszek?
Teraz już wiesz, kiedy kupować ekogroszek. Zastanówmy się, w jaki sposób go przechowywać. Najlepiej skorzystać z oferty firm, które oprócz samego ekogroszku oferują też dowóz na terenie całej Polski. Przykładem jest Pan Groszek. Bezpieczny dojazd towaru na miejsce to już połowa sukcesu. Gdzie najlepiej przechowywać ekogroszek?
- W piwnicy
- W kotłowni
- Na strychu (ta opcja średnio sprawdza się, bo donoszenie ekogroszku jest męczące)
- W szopie
- W garażu.
Ważne, aby miejsce w którym będziesz przechowywać ekogroszek było suche i przewiewne. W okresie grzewczym ekogroszek powinien być blisko kotła. To ułatwi Ci cały proces palenia ekogroszkiem. Nie będziesz musiał chodzić co jakiś czas w oddalone miejsce – wszystko będziesz mieć pod ręką.
Ważna informacja: Paleta, na której dostarczana jest tona węgla zajmuje ponad 120x80cm. To dość sporo. Na kilka palet potrzebujesz około 5 metrów kwadratowych, a to duża powierzchnia. Zastanów się, gdzie przechować aż tak dużą ilość ekogroszku.
Jak zadbać o piec na ekogroszek?
Korzystanie z pieca na ekogroszek to doskonały sposób na uzupełnienie instalacji centralnego ogrzewania i utrzymanie ciepła w całym domu. Podobnie jak przegląd i naprawa kotła lub pieca, konserwacja pieca ekogroszek jest niezbędna, aby zapewnić jego prawidłowe i bezpieczne działanie. Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby usprawnić konserwację własnego pieca na ekogroszek, oto kilka sugestii, jak zwiększyć wydajność i zapewnić płynne działanie.
- Piec przeznaczony jest z reguły tylko do spalania ekogroszku. Na rynku są też piece wielofunkcyjne. Nie spalaj śmieci, impregnowanego drewna, żadnych produktów zawierających cynk, siarkę, ołów lub inne tworzywa sztuczne, ponieważ mogą one uszkodzić spalanie pieca. Spalanie śmieci w piecu na pellet jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować pożar.
- Zadbaj o konserwację pieca przynajmniej raz do roku.
- Kupuj suchy ekogroszek, tylko od dobrego sprzedawcy.
- Postaw na ekogroszek dobrej jakości, inaczej możesz zniszczyć piec.
- Przed zakupem zrób porządne rozeznanie na rynku i zobacz, które piece cieszą się dużym zainteresowaniem.
Stosując się do naszych rad na pewno poprawisz żywotność pieca.
Od kogo kupować ekogroszek?
Ekogroszek należy kupować tylko od sprawdzonych sprzedawców. Zanim zdecydujesz się za zakup ekogroszku, sprawdź sprzedającego. Zobacz, jakie ma opinie w internecie, czy jego strona wygląda profesjonalnie oraz jakie ma produkty. Uważaj również na osoby, które oferują towar w zbyt niskiej cenie. Mogą to być oszuści.