Podczas zakupu ekogroszku należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Kaloryczność węgla ma ogromne znaczenie w procesie spalania. Wysokokaloryczny ekogroszek świetnie sprawdzi się podczas ogrzewania dużych powierzchni, w tym hali produkcyjnych. Ale czy to oznacza, że niskokaloryczny ekogroszek nie jest dobrym opałem? O tym w artykule poniżej.


wysokokaloryczny ekogroszek od pana groszka

Czym jest kaloryczność węgla?

Węgiel kamienny odnosi się do węgla o wartości opałowej równej lub większej niż 24 000 kJ/kg na bazie wilgotnej i ze średnim przypadkowym współczynnikiem odbicia witrynitu co najmniej 0,6 procent.

Twardy węgiel zawiera:

 • Antracyt: Węgiel o wysokiej zawartości węgla używany do zastosowań przemysłowych i mieszkaniowych. Ma na ogół mniej ponad 10% substancji lotnych i wysoka zawartość węgla (około 90% węgla związanego). Jego kaloryczność brutto wartość jest równa lub większa niż 24 000 kJ/kg na bazie bezpopiołowej, ale wilgotnej.
 • Węgiel koksujący: Węgiel kamienny o jakości umożliwiającej produkcję koksu. Jego wartość opałowa jest równa lub większa niż 24 000 kJ/kg.
 • Inny węgiel bitumiczny: Węgiel używany głównie do celów wydobycia pary i obejmuje wszystkie materiały bitumiczne. Charakteryzuje się wyższą lotnością. Jego wartość opałowa brutto jest równa lub większa niż 24 000 kJ/kg w stanie bezpopiołowym, ale wilgotnym.

Czy wiesz, że… Kaloryczność węgla kamiennego z niskiej półki cenowej wynosi zazwyczaj ok. 22 – 24 MJ/kg. Nieco lepszej jakości produkty posiadają niską zawartość popiołu i wyższą energetyczność węgla. Średnia kaloryczność węgla wynosi 25 – 27 MJ/kg.


wysokowydajny opał od sprawdzonego dostawcy

Wysokokaloryczny ekogroszek – jakie ma cechy?

Na rynku dostępne są zarówno wysokokaloryczny ekogroszek, jak i niskokaloryczny ekogroszek. Należy przyjrzeć się ofercie poszczególnych sklepów, aby sprawdzić, jak wiele firm oferuje oba te rodzaje węgla. Jakie cechy charakterystyczne posiada wysokokaloryczny węgiel?

 • Wysoką wartość opałową, nawet 29 MJ/kg
 • Niską zawartość siarki
 • Niską zawartość substancji lotnych
 • Niską zawartość popiołu
 • Niską wilgotność.

Wysokokaloryczny ekogroszek jest ekologiczny i polecamy przez ekspertów. W naszej ofercie znajduje się ekogroszek wysokoenergetyczny, gdzie cena jest dopasowana do kieszeni każdego konsumenta.

Czy wiesz, że… W sklepie Pan Groszek dostępny jest ekogroszek Pan Groszek Red o wysokiej wartości kalorycznej. Co to oznacza? To rodzaj opału chętnie wybieranego przez właścicieli dużych domów oraz firmy. Ekogroszek wysokokaloryczny świetnie sprawdza się do ogrzewania powierzchni przemysłowych.


ekogroszek ceniony przez klientów

Niskokaloryczny ekogroszek – kiedy warto go kupić?

Kaloryczność węgla ma znaczenie w procesie ogrzewania całego mieszkania, domu czy firmy. Ekogroszek wysokoenergetyczny jest zdecydowanie bardziej wydajny niż jego mniej kaloryczny odpowiednik. Niemniej jednak nie każdy wybiera wysokokaloryczny węgiel.

Optymalne parametry dla ekogroszku:

 • wartość opałowa powyżej 24 MJ/kg
 • granulacja na poziomie 5 – 25 mm
 • zdolność spiekania RI <20
 • zawartość popiołu poniżej 10 proc.
 • zawartość siarki poniżej 1,0 proc.
 • wilgotność poniżej 10 proc.

 • węgiel o doskonałych właściwościach

  Ciekawostka… Węgiel jest znanym wszędzie paliwem, które powstaje z kopalin, z rozkładu

  rośliny, które są następnie przygniatane przez wzrost nowych warstw i gleby uformowanej na wierzchu. Powstaje w sposób, który jest bardzo złożony i zajmuje dużo czasu, może trwać od dziesiątek do setek milionów lat pod ziemią wpływ warunków fizycznych, chemicznych lub geologicznych.

  Który ekogroszek wybrać?


  duża wydajność ekogroszku przy niewielkiej ilości opału

  W naszej ofercie znajduje się ekogroszek o różnej kaloryczności i wartości opałowej. Każdy z nich jest dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych odbiorców. Co to oznacza?

  • Wysokokaloryczny ekogroszek – idealnie nadaje się do ogrzewania dużych powierzchni, chętnie wybierany przez właścicieli domów oraz przedsiębiorców, którzy ogrzewają nim hale produkcyjne, czy duże zakłady pracy.
  • Ekogroszek o mniejszej wartości opałowej – ten rodzaj węgla świetnie nadaje się na okresy jesienne oraz wiosenne, gdy na dworze nie ma aż tak niskich temperatur. Jest to tańszy rodzaj opału, a co za tym idzie nieco mniej wydajny.

  Czy wiesz, że… „Q ai” oznacza wartość opałową w stanie analitycznym, „Q ir” oznacza wartość opałową w stanie roboczym, a „Q sa” oznacza ciepło spalania.

  Tradycyjne metody ogrzewania polegają na wykorzystaniu paliw kopalnych – węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Wysokie są nie tylko koszty pozyskiwania tych paliw kopalnych, ale także szkody, jakie wyrządzają one środowisku. W rzeczywistości wykorzystanie ziemskich paliw kopalnych jako środka grzewczego ma negatywny wpływ na więcej niż jeden obszar. Obejmuje to globalne ocieplenie, zwiększone ryzyko wycieków ropy, zanieczyszczenie powietrza i zwiększone ilości kwaśnych deszczy, które są szkodliwe dla środowiska.

  Na szczęście istnieją zielone, czyli przyjazne środowisku rozwiązania do ogrzewania domu w chłodnych porach roku. Właśnie jednym z tych rozwiązań jest stosowanie ekogroszku.

  Ogrzewanie ekogroszkiem jest najbardziej przyjaznym dla środowiska i wydajnym sposobem na ogrzanie domu. Wymaga to jednak wcześniejszej inwestycji w odpowiedni system grzewczy. Na rynku dostępne są piece:

  • Przystosowane do spalania ekogroszku
  • Przystosowane do spalania pelletu
  • Mieszane, czyli przystosowane do spalania ekogroszku i pelletu.

  W naszej ofercie znajduje się wysokokaloryczny ekogroszek. Oferujemy bezpłatną dostawę na terenie całego kraju oraz zapraszamy wszystkich konsumentów do kolekcjonowania punktów, które są wymienne na atrakcyjne nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *