Pellet – pierwsze spotkanie.

Jeśli poznajemy nową osobę szybko chcemy się dowiedzieć kim jest i skąd pochodzi. Słysząc pierwszy raz słowo “pellet” powinniśmy zrobić to samo, a zatem przejdźmy od razu do konkretów. W tym artykule poznamy jedno z ciekawszych rozwiązań grzewczych wykorzystywanych niemal na całym świecie, a które to zyskało w ostatnich latach bardzo dużo zwolenników oraz przeciwników.

Co to jest ten cały pellet?

Do niedawna słownik milczał na temat słowa pellet i nic w tym dziwnego, słowo to zostało zapożyczone na potrzeby handlowe z języka angielskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu “granulka”. Bardzo szybko rozpowszechniło się w całej Polsce i dziś stosujemy je powszechnie odnosząc się do ekologicznego paliwa produkowanego z trocin. No właśnie “ekologiczne paliwo”, mowa tutaj bowiem o alternatywie do uwielbianego przez wielu z nas ekogroszku, o którym więcej poczytasz w tym artykule: Ekogroszek poradnik dla początkujących. Pellet to po prostu kolejna propozycja dla posiadaczy domów, którzy chcą w miare tanio ogrzać swoje 4 kąty. Ostatnimi laty pellet zyskuje coraz większą popularność głównie ze względu na jego ekologiczne aspekty, oraz czystość podczas użytkowania.

Pellet, czyli granulat.

Tak jest, pellet jak już wspomnieliśmy to granulat, ale nie byle jaki granulat. Jest to granulat z tzw. biomasy. Do produkcji pelletu wykorzystywane są trociny drzewne. Posiadacze domowych gryzoni zapewne spotkali się już z tym zagadnieniem i kształt pelletowych granulek jest im bardzo dobrze znany. Okazuje się, że pellet nie jest jedynie uniwersalnym podłożem dla chomików i świnek morskich, ale stanowi również wysokoenergetyczne paliwo grzewcze, które na dodatek jest niebywale ekologiczne i na tle innych opałów może ubiegać się o miano lidera w tej kategorii.

Jak tym palić?

Można by powiedzieć, że nie ma tutaj wielkiej filozofii, wystarczy kupić, wsypać i podpalić. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Pellet przychodzi do nas w workach (najczęściej są to worki po 15 kg każdy). Z uwagi na formę i charakter pelletu musimy przyłożyć szczególną uwagę na sposób przechowywania worków, nie chcemy przecież obniżyć jakości naszego granulatu niepożądaną wilgocią, która czyha na każdym kroku. Worki wsypujemy do specjalnego pieca na pellet, które są ogólnodostępne na polskim rynku. W przeciwieństwie do ekogroszku nie musimy martwić się rozpaleniem pieca. Piece na pellet rozpalają się samodzielnie. Same również uzupełniają ilość pelletu, oraz samodzielnie kontrolują uprzednio zaprogramowaną temperaturę przy pomocy wbudowanego termostatu.

Nowy lider rynku?

Mimo swoich oczywistych zalet do których przede wszystkich możemy zaliczyć aspekty ekologiczne, pellet nie jest pozbawiony wad. Jego głównym minusem jest wyższa cena eksploatacji w porównaniu np. do ekogroszku. W krajach zachodniej Europy zużycie pelletu jest znacznie wyższe niż w Polsce. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii roczne zużycie pelletu w 2013 roku wyniosło ponad 4,5 mln ton. W tym samym okresie w Polsce użyto jedynie niecały 1 mln ton.

Ekologiczny pellet.

No dobrze, przyjrzyjmy się zatem największym plusom tego paliwa, a jest nim niewątpliwie wspomniana już wcześniej ekologia. Pellet z racji, iż jest wytwarzany z biomasy zyskał miano paliwa ekologicznego. Fakt, używanie pelletu jest znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż palenie węglem. Pellet już na etapie produkcyjnym wygrywa walkę z rywalami w tej dziedzinie, ponieważ do produkcji wysokojakościowego pelletu używa się jedynie pary wodnej w celu sprasowania trocin do formy granulek. Również po spaleniu granulatu pellet ujawnia przed nami swoje mocne strony, a to za sprawą tego, że może być wykorzystany jako…nawóz! Tak jest, pellet to świetny, ekologiczny nawóz. Zatem po opróżnieniu popielnika wystarczy rozsypać go w ogrodzie. Co pochodzi z ziemi, trafia do ziemi… i jej nie zanieczyszcza w tym przypadku. Na koniec warto dodać, że pellet nie generuje sadzy w procesie spalania, co zapewne ucieszy zmęczonych czarną sadzą użytkowników węgla oraz ekogroszku. To zdecydowany plus tego paliwa.

Pellet nie taki idealny?

Skoro sprawdziliśmy już czym pozytywnym może nas zaskoczyć ten rodzaj opału, sprawdźmy teraz jego minusy, wszak nie ma na świecie rozwiązania idealnego. Zapewne do minusów możemy zaliczyć dość wysoką (w porównaniu do węgla) cenę użytkowania. No dobrze, ale pieniądze to nie wszystko, co jeszcze? Pomimo, tego że pellet podlega określonym normom i standaryzacji to często na rynku możemy spotkać pellet niskiej jakości. Dla wielu problematyczne jest również przechowywanie pelletu. Z racji iż jest to granulat drzewny narażony jest on na wysoką absorpcję wody. Wilgotny pellet nie ogrzeje skutecznie naszego domu, a warto pamiętać, że już na starcie przegrywa on znacznie z ekogroszkiem pod względem kaloryczności.

Parametry

W porządku, skoro omówiliśmy już podstawową charakterystykę pelletu i mniej więcej każdy z nas wie czego może się po im spodziewać, sprawdźmy jego parametry. W przypadku pelletu jak i innych paliw warto zaznajomić się z kilkoma istotnymi punktami. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę kupując pellet? Oto lista:

  • Kaloryczność – Lub inaczej “wartość opałowa”. Jest to parametr opisujący ile ciepła otrzymamy w wyniku spalania pelletu. Wartości te podawane są w MJ/kg. Im wyższa wartość, tym więcej ciepła uzyskamy.
  • Wilgotność – Jeden z ważniejszych parametrów, podawany w procentach. Dotyczy on wilgoci zawartej w naszym pellecie. Naturalnie im niższa wartość, tym większa efektywność. Szukając pelletu starajmy się znaleźć produkt o najniższym poziomie wilgoci. Ważne jest również to aby przechowywać worki z pelletem w suchych pomieszczeniach, aby nie chłonęły wody.
  • Zawartość popiołu – Parametr ten najprościej mówiąc opisuje ile popiołu pozostawi po sobie spalony pellet. Ten rodzaj opału słynie z niskiej zawartości popiołu, więc bez względu na to jaki pellet wybierzemy nie powinniśmy mieć problemów z jej nadmiarem.

To najważniejsze parametry na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Pamiętajmy aby kupując pellet nie sugerować się jedynie ceną. Dotyczy to oczywiście każdego rodzaju opału. Przed dokonaniem zakupu czytajmy etykiety, to zaoszczędzi nam nerwów i rozczarowań.

Podsumowanie

Czy pellet jest dla wszystkich? Oczywiście nie. Wciąż wysoka cena pelletu może odstraszać wielu domowych użytkowników. Stanowi on jednak ciekawą alternatywę dla popularnego w naszym kraju ekogroszku. Dodatkowo przyczynia się do poprawy jakości powietrza którym oddychamy, a produkt spalania jakim jest popiół możemy śmiało wykorzystać jako ekologiczny nawóz w naszym przydomowym ogródku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *