Wybieramy piec na ekogroszek.

Przed osobami które decydują się na ogrzewanie domu ekogroszkiem stoi wiele wyborów. Jednym z nich jest wybór pieca na ekogroszek. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy cena ma wpływa na jakość? Jak serwisować piec i ile to wszystko kosztuje? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania. Treść kierujemy do nowych użytkowników ekogroszku, choć i ci którzy stoją przed wymianą pieca na ekogroszek powinni znaleźć coś dla siebie.

Kotły z podajnikiem.

No dobrze przyjrzyjmy się kotłom z podajnikiem, które są dziś niemalże normą i są najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem. Są one wygodne oraz przystępne cenowo. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Rozpalamy kocioł, zasypujemy zasobnik ulubionym ekogroszkiem, włączamy przycisk start na elektronicznym sterowniku i w zasadzie problem z głowy. Ich ogromnym plusem jest fakt, że nie musimy cały czas kontrolować procesu spalania ekogroszku. Wystarczy, że dobrze ustawimy sterownik i raz na kilka dni zajrzymy do kotłowni aby dosypać ekogroszku i opróżnić popielnik. Do ich minusów należy zaliczyć to, że działają na prąd. W przypadku awarii sieci musimy się liczyć z tym, że po godzinie nasze kaloryfery przestaną grzać. Ratunkiem może być zaopatrzenie się w awaryjny agregat prądotwórczy. Dodatkowo musimy zwracać uwagę na wielkość kamieni podczas zakupu ekogroszku, lecz to nie powinno być problemem. Kotły z podajnikiem są tak powszechne, że bez problemu znajdziemy ekogroszek z kamieniami średnicy 5-25 mm.

Rozmiar ma znaczenie.

Kupując ekogroszek starajmy się znaleźć kocioł z dość dużym zasobnikiem oraz popielnikiem. Czym większe będą te elementy, tym rzadziej będziesz musiał zaglądać do kotłowni.

Dopasuj go indywidualnie.

Kocioł na ekogroszek to przede wszystkim sprawa indywidualna. Nie ma jednego, uniwersalnego kotła. Wybierając kocioł na ekogroszek musisz dopasować go do swojego domu. Najważniejszym czynnikiem będzie tutaj metraż domu. Każdy dobry producent opisuje to w dokumentacji technicznej swoich urządzeń. Dobierz kocioł pod swój dom, omów to ze sprzedawcą, podaj metraż domu, liczbę domowników i rodzaj ocieplenia. 

Cena, a jakość.

Nie kupuj pierwszego napotkanego pieca. Znajdź kilka modeli do porównania i wybierz ten najlepszy. Jeśli masz wątpliwości zapraszamy cię do naszej grupy dyskusyjnej którą znajdziesz tutaj: Grupa wsparcia – ekogroszek. Kotły z podajnikiem są średnio o 10-20% droższe od tradycyjnych kotłów zasypowych, lecz komfort użytkowania jest znacznie wyższy ponieważ zaoszczędzimy nasz czas.

Serwis i gwarancja.

Istotnym elementem jest serwis oraz gwarancja. Okres gwarancyjny na piec powinien wynosić minimum 5 lat. Zwróć jednak uwagę na wszystkie elementy. Bardzo często inny okres gwarancyjny dotyczy sterownika, a inny pozostałych elementów. Serwis który otrzymujemy bardzo często w cenie zabezpieczy nas na wypadek konieczności ponownego wyregulowania sterownika lub kotła.

Montaż.

Decydując się na zakup sprawdź warunki montażu. Niektórzy sprzedawcy zaproponują ci montaż pieca w cenie, inni polecą zaprzyjaźnioną firmę, a w innych przypadkach będziesz musiał poszukać fachowca samodzielnie.

Ile kosztuje piec na ekogroszek?

Ceny pieców na ekogroszek są bardzo różne i zależą głównie od klasy, marki i wydajności na którą się decydujemy. Ceny są polskim rynku wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najrozsądniejszym wydaje się zakup pieca w przedziale cenowym 7-9 tys. złotych. W tym przedziale cenowym powinniśmy dostać dobrej jakości piec, który spokojnie zaspokoi nasze potrzeby na długie lata. Nie oznacza to, że piec za 5 czy 6 tys. złotych to bubel. Po prostu w przedziale cenowym 7-9 tys. złotych otrzymujemy najlepszy stosunek ceny do jakości.

Rodzaj palnika.

Temu punktowi warto przyjrzeć się bliżej. Istnieje bowiem możliwość zakupu kotła z palnikiem, który umożliwi nam ogrzewanie domu nie tylko ekogroszkiem, ale również drewnem czy miałem węglowym. Jeśli stawiamy na ekologie poszukajmy kotła na ekogroszek i pellet. O pellecie przygotowaliśmy osobny artykuł który znajdziesz tutaj: Pellet – czym jest?

Dodatkowe wyposażenie.

Kupując piec na ekogroszek warto od razu zaopatrzyć się w dodatkowe elementy które pomogą nam w jego obsłudze. Rzeczy które warto dokupić to:

 

  • Wycior modułowy którym możemy łatwo oczyścić komin z sadzy. Do kominów kwasoodpornych używać należy tylko wyciorów z tworzywa sztucznego.
  • Szczotkę do czyszczenia wnętrza pieca z sadzy powstałej w wyniku spalania ekogroszku. Czyszczenie powinniśmy przeprowadzać minimum raz w miesiącu.

Podsumowanie.

Czy warto zainwestować w kocioł na ekogroszek i ogrzewanie domu właśnie tym rodzajem opału? Zdecydowanie tak. Wybierając kocioł na ekogroszek decydujemy się na zdrowy kompromis. Z jednej strony wybieramy w miarę bezobsługowy system (pod warunkiem wyboru pieca z podajnikiem), z drugiej strony nie obciążamy zbytnio naszego domowego budżetu. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze w zakupie i montażu niż np. pompy ciepła, oraz atrakcyjne cenowo pod względem kosztów eksploatacji. Jedna tona ekogroszku workowanego kosztuje około 800-1000 zł. Mały dom jesteśmy w stanie ogrzać 2-4 tonami ekogroszku rocznie. Jeśli już posiadasz piec, i zastanawiasz się nad wyborem ekogroszku zapraszamy cię do naszego poradnika dla początkujących, który znajdziesz tutaj: Ekogroszek – poradnik dla początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *