Jaki ekogroszek jest dobry? To pytanie zadają sobie właściciele pieców. Każdego roku przed sezonem grzewczym należy wybrać odpowiedni ekogroszek do ogrzewania domu przez cały sezon. Który ekogroszek jest dobry? Warto sprawdzić właściwości poszczególnych rodzajów ekogroszku. W sklepie Pan Groszek sprzedajemy ekogroszek wysokiej jakości. Opał jest starannie wyselekcjonowany i idealnie nadaje się do palenia w piecach oraz ogrzewania domów czy dużych zakładów produkcyjnych. Dobry ekogroszek to taki, który ma odpowiednią kaloryczność, ale także dobry skład. Nie spieka się, nie daje zbyt dużo popiołu.


Ekogroszek dobrej jakości

Jaki ekogroszek jest dobry?

Jaki ekogroszek jest dobry? Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Ekogroszek jest świetną alternatywą dla węgla. To ekologiczny sposób na ogrzanie domu. Jaki ekogroszek kupić? Tylko dobry i od sprawdzonego dostawcy.

Jaki ekogroszek najlepszy? O poniższych parametrach:

 • granulacja 5-25 mm,
 • zdolność spiekania Rogi – współczynnik RI równy 0
 • wartość opałowa > 20-30 MJ/kg,
 • zawartość siarki < 0,6-1%,
 • zawartość popiołu <10%,
 • wilgotność <10%.

Jakość ekogroszku ma ogromny wpływ na ilość wydzielanego ciepła do pomieszczenia. Ponadto dobry ekogroszek odpowiednio wpływa na piec – zły natomiast może powodować osadzanie się zanieczyszczeń.


Dbaj o swój piec na ekogroszek

Dobry ekogroszek powinien mieć odpowiednią granulację. Oznacza to, że poszczególny ekogroszek powinien mieć od 5 do 25 milimetrów – zbyt duże ekogroszki mogą być niebezpieczne dla pieca. Zdolność do spiekania powinna być na poziomie, jak najniższym. Jeśli w piecu powstają spieki wówczas może dojść do zapchania pieca i całego mechanizmu. Wartość opałowa ekogroszku zależy od wielu czynników. Na rynku dostępne są ekogroszki o niższej wartości opałowej. Te świetnie nadają się na ogrzewanie pomieszczeń w sezonie wiosennym oraz jesiennym, czyli wtedy, gdy nie jest potrzebna wysoka temperatura. Na zimę zdecydowanie lepiej sprawdzi się ekogroszek, którego wartość opałowa jest wyższa i wynosi ok. 20 do nawet 30 MJ/kg.

Ekogroszek zawiera również inne substancje, takie jak siarka. Ta jest niebezpieczna dla środowiska naturalnego, dlatego jej zawartość powinna być jak najniższa. Jaki ekogroszek jest dobry? Taki, który zawiera niewiele siarki, ma niską zawartość popiołu oraz odpowiednią wilgotność na poziomie poniżej 10 procent. Zbyt wilgotny ekogroszek może się słabo palić i negatywnie wpływać na nasz piec.

Czym jest spiekalność ekogroszku?

Spiekalność ekogroszku ma kluczowe znaczenie w spalaniu. Jaki ekogroszek jest dobry? Ten, którego spiekalność jest na niskim poziomie. Spiekalność to nic innego, jak zdolność danego materiału do tworzenia się spieków, czyli elementów, których nie można spalić. Jaki ekogroszek najlepszy? Ten, który ma jak najmniej spieków.


Zakupy w przyjaznej atmosferze - u Pana Groszka

Czy wiesz, że… Proces spiekania polega na zmianie ekogroszku z postaci stałej, czyli kólek na postać ciekłą. To wszystko w wyniku spalania w wysokiej temperaturze od 350 do 500 stopni Celsjusza, tworzy kamienne, spieczone bryły koksowe, nazywane spiekami.

Spiekalność określa się techniką Rogi. W sklepie Pan Groszek oferujemy produkty, które posiadają niską spiekalność. To świetnej jakości ekogroszek, który spala się całkowicie w piecu. Spieki są niebezpieczne dla pieca, dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki ekogroszek wybrać postaw na ten z najniższą wartością RI.

Czym jest wartość RI?

Za miernik zdolności węgla do tworzenia spieków koksowych uznaje się wskaźnik RI (tzw. liczba Rogi). Im jest on wyższy, tym większe i twardsze spieki powstają w strefie odgazowania węgla.

RI 0 – spiekalność zerowa,

RI 0-10 – spiekalność bardzo niska,

RI 10-20 – spiekalność niska,

RI > 20 to poziom spiekalności charakteryzujący surowiec niepolecany do użytku domowego.

Spiekalność węgla to parametr, który pokazuje na ile dany materiał się pali. Im niższa spiekalność, tym lepiej.

Ciekawostka… Według IEA, zużycie węgla jako paliwa w krajach UE-28 wzrosło z 5289 TWh w 1990 r. do 3057 TWh w 2015 r., co oznacza spadek o 42%. W tym samym okresie zużycie węgla na świecie wzrosło o 73%.


Kontrolowana jakość sprzedawanego opału

Czy dobry ekogroszek ma dużo popiołu?

Dobry ekogroszek nie powinien mieć dużo popiołu. Im niższa wartość, tym lepsza jakość ekogroszku. Dobry ekogroszek powinien mieć do 10 procent popiołu. Ten można następnie wykorzystać w ogrodnictwie albo podczas prac na podwórku. Jaki ekogroszek wybrać? Najlepiej taki, który ma niewielką zawartość popiołu.

Czy wiesz, że… Popiół węglowy jest wytwarzany w elektrowniach węglowych i zazwyczaj zawiera 20% wag. popiołu dennego i 80% wag. popiołu lotnego. Popiół lotny jest drobną częścią popiołu i jest transportowany przez spaliny. Popiół lotny składa się z kulek szklistych i jest powszechnie stosowany jako wtórne spoiwa cementowe w systemach opartych na cemencie portlandzkim oraz jako główne spoiwo w systemach aktywowanych alkaliami. Natomiast popiół denny jest grubszy, a wielkość cząstek waha się od 2 μm do 20 mm. Popiół denny definiuje się jako zaglomerowane cząstki popiołu, które są zbyt duże, aby mogły być przenoszone w gazach spalinowych.


Bogata oferta opału

Wedle normy opublikowanej w 2018 roku przez Ministerstwo Energii zawartość popiołu w węglu nazywanym ekogroszkiem nie powinna przekraczać 12%. Oznacza to, że części niepalne tak klasyfikowanego opału, pozostałe po jego spaleniu w popielniku muszą ważyć mniej niż 12% masy zużytego materiału.

Ekogroszek od Pana Groszka

Każdego dnia służymy fachową pomocą przy wyborze opału do Twojego domu i firmy. Asortyment który u nas znajdziesz to wysokojakościowe produkty w przystępnej cenie. Oferujemy ekogroszek, pellet i węgiel dostosowany do potrzeb każdego klienta. Sprawdź nasz katalog produktów i wybierz coś dla siebie. Stawiasz na ekologię? Mamy dla Ciebie pellet. Cenisz sobie praktyczne rozwiązania? Postaw na ekogroszek w workach. W naszej ofercie znajduje się:

 • Wysokokaloryczny ekogroszek idealny do ogrzewania domu zimą
 • Ekogroszek o mniejszej kaloryczności, który świetnie sprawdzi się podczas jesieni i wiosny
 • Wysokokaloryczny ekogroszek idealny do ogrzewania Twojej firmy.

Ekogroszek od Pana Groszka

Jaki ekogroszek kupić? Do wyboru w sklepie Pan Groszek jest:

 • Ekogroszek „Pan Groszek Red”
 • Ekogroszek „Pan Groszek Orange”
 • Ekogroszek „Pan Groszek Yellow”
 • Ekogroszek „Pan Groszek Blue”

Chcąc nabyć ekogroszek online, wystarczy wybrać odpowiadającą Państwa potrzebom oraz możliwościom finansowym jego wersję, a następnie czekać, aż zamówiona ilość paliwa dotrze pod wskazany adres. Warto przy tym podkreślić, że wszystkie transakcje realizujemy bardzo sprawnie, a w razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą.

Jakie cechy posiadają poszczególne rodzaje ekogroszku?

 • Ekogroszek „Pan Groszek Red” – ekogroszek RED jest jedną z kilku wersji przyjaznego środowisku paliwa stałego, które mamy do zaoferowania swoim Klientom. Na tle innych tego rodzaju produktów czerwona wersja wyróżnia się przede wszystkim pod względem bardzo niskiej zawartości popiołu (maksymalnie 3%), a także bardzo dużą wartością opałową, której wartość sięga do niemal 29 MJ/kg.
 • Ekogroszek „Pan Groszek Orange” – wysokiej jakości paliwo opałowe. Ekogroszek Pan Groszek ORANGE spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Niska zawartość popiołu i wysoka wartość opałowa, aż 27,5 MJ/kg.
 • Ekogroszek „Pan Groszek Yellow” – wartość opałowa ekogroszku to 26 MJ/kg. Zawartość popiołu wynosi 6 procent, a spiekalność na poziomie 0. Wilgotność tego ekogroszku to 11 procent.
 • Ekogroszek „Pan Groszek Blue” – kompromis między wartością opałową a ceną – oto ekogroszek Pan Groszek Blue. Jest to paliwo nadające się do wykorzystywania jesienią i w czasie przedwiośnia, gdy na dworze panują chłody.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.


Wydajny ekogroszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *