Producenci ekogroszku zachęcają do korzystania z nowoczesnych rozwiązań i dodawania różnych mieszanek do opału. Czy palenie ekogroszkiem z wapnem jest opłacalne? Wybrani producenci zapewniają, że dodawanie wapna do ekogroszku sprawia, iż jest w nim mniej sadzy i popiołu. Mówi się, że najlepszy jest czysty ekogroszek. Ale czy to prawda? Sprawdźmy.

Spis treści:

Opał na lato i zimę

Czy warto kupować dodatki do ekogroszku?

Ekogroszek sam w sobie to dobre źródło energii pod warunkiem, że:

 1. Ma odpowiednią kaloryczność.
 2. Zawartość siarki jest minimalna do 1 procenta.
 3. Zawartość wody wynosi nie więcej niż 10 procent.
 4. Zawartość popiołu wynosi do 10 procent.
 5. Pochodzi z legalnego, sprawdzonego źródła.

Palenie ekogroszkiem z wapnem ma jednak sporo zalet. Eksperci podkreślają, że ekogroszek z wapnem gwarantuje nam oszczędne palenie. Ponadto jest mniej popiołu, sadzy i brudu. Ekogroszek z wapnem ceniony jest przez sympatyków czystego spalania.

Uwaga! Nie zapominajmy o wskaźniku RI. Mówi on o tym, jak bardzo podatny jest ekogroszek na spieki. Aby uniknąć spieków możesz dodać wapno do ekogroszku.

Stosując ekogroszek natrafimy na różne rodzaje tzw. ulepszaczy. Pamiętajmy, że towar odpowiedniej jakości sam się obroni. Palenie ekogroszkiem z wapnem ma wiele zalet. Niektórzy dodają do ekogroszku miał czy pellety – to nie jest dobry pomysł. Jeśli chcesz mieszać ekogroszek z wybranymi substancjami to najlepiej zapytaj o to sprzedawcę albo wejdź na czat i porozmawiaj z ekspertem online. Działanie na własną rękę może być szkodliwe dla naszego pieca i dla środowiska.

Pan Groszek Red

Po co dodawać wapno do ekogroszku?

To jest dobre pytanie. Ekogroszek z wapnem zwiększa swoją objętość, a co za tym idzie – wystarcza na dłużej. Mówi się, że palenie ekogroszkiem z wapnem jest bardziej ekologiczne.

Ciekawostka. W latach 2014-2020 Polska może otrzymać z Unii Europejskiej ponad 6 mld zł na promowanie odnawialnych źródeł energii. Polska zostanie zmuszona poprawić jakość powietrza, w związku z czym do roku 2020 z polskich domów muszą zniknąć wszystkie piece węglowe. To kolejna szansa dla sprzedawców ekogroszku i sygnał dla nas – palących w domach – żeby jak najszybciej zacząć palić ekologicznie.

Dwutlenek siarki, który zwykle emituje się do powietrza podczas spalania paliw kopalnych, jest najważniejszym zanieczyszczeniem powietrza. Filtrowanie emisji dwutlenku siarki jest powszechnie uznawane za najskuteczniejszą metodę zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza. Wapno do ekogroszku ma za zadanie niwelowanie dwutlenku siarki w powietrzu. Ponadto palenie ekogroszkiem z wapnem ma pozytywny wpływ na środowisko.

Ekogroszek wapno

Jakie wapno dodać do ekogroszku?

Wapno to wszechstronny minerał. Różne formy wapna są używane w zastosowaniach środowiskowych, metalurgicznych, budowlanych, chemicznych / przemysłowych i nie tylko. Najszybciej rośnie wykorzystanie wapna w zastosowaniach środowiskowych, gdzie wapno jest używane w celu zachowania zgodności z przepisami dotyczącymi powietrza, wody pitnej, ścieków i odpadów stałych. Głównym zastosowaniem pozostaje oczyszczanie stali i tworzenie innych produktów budowlanych, takich jak zaprawa murarska i tynk. Palenie ekogroszkiem z wapnem nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak widać, wapno jest wszechstronnie wykorzystywane.

Nie da się usunąć na 100 procent sadzy z ekogroszku. Oferowane w sklepach specjalistyczne proszki nie pomogą w oczyszczeniu ekogroszku z sadzy, a kupowanie ich to strata pieniędzy. Czego NIE zrobi magiczny proszek ze sklepu?

 1. Nie usunie zupełnie sadzy.
 2. Nie wyczyści za nas sadzy z komina, a jedynie ułatwi jej usuwanie.

Palenie ekogroszkiem z wapnem nie sprawi, że proces spalania będzie w 100 procentach czysty. Paliwo nie stanie się nagle lepsze – dlatego tak ważne jest, aby od samego początku wybrać odpowiedniego sprzedawcę.

Najważniejsze jest odpowiednie palenie w piecu i umiejętność ustawienia go w sposób optymalny, tak aby nie kopcił. Dopiero w momencie, gdy palimy w sposób odpowiedni, przetestowaliśmy wiele różnych ekogroszków i wybraliśmy ten idelalny, możemy pomyśleć o paleniu ekogroszkiem z wapnem. Długotrwałe palenie wapnem nie jest tanią sprawą. Zawsze przy kalkulacji ogrzewania należy dodać cenę tych kilku worków wapna. Czy naprawdę widać efekty? Środowiskowe na pewno. Takie podczas codziennego spalania – tu opinie są podzielone. Dopiero po całym sezonie grzewczym każdy z nas musi sam zdecydować, czy palenie ekogroszkiem z wapnem przyniosło efekt czy to są stracone pieniądze.

Ile to kosztuje?

Ceny wapna są różne. Wszystko zależy od marki.

 • wapno węglanowe – sypkie – ok. 60 zł,
 • granulowane – 330 zł
 • kreda nawozowa – 290 zł
 • wapno węglanowe jurajskie sypkie – 160 zł,
 • granulowane – 340 zł
 • wapno tlenkowe – 150-200 zł.

Do ekogroszku najlepsze jest wapno sypkie.

Dobry ekogroszek

Niezależnie od tego na jaki ekogroszek postawisz: z wapnem czy bez pamiętaj, aby wybierać tylko sprawdzony towar!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *