Na rynku jest wiele rodzajów pelletu. W poniższym artykule przedstawimy, jakie są rodzaje pelletu. Czy wiesz czym jest pellet drzewny? Doskonała jakość pelletu jest niezbędna do uzyskania stałego i optymalnego procesu ogrzewania. Ponieważ istnieją paliwa o różnej jakości, właściciele pieców i kotłów powinni wybrać paliwo odpowiedniej jakości, najlepiej pasujące do ich instalacji. Niedostosowane, nieprzemyślane wybory mogą nie tylko doprowadzić do utraty wydajności, ale mogą również zakłócić proces spalania i / lub skomplikować konserwację urządzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych kotłów i pieców stosowanych w budynkach mieszkalnych, ponieważ stosowane tolerancje są znacznie niższe niż w przypadku kotłów o większej wydajności. Większe kotły na pelety o rozmiarach przemysłowych nie cierpią tak bardzo z powodu tego problemu i dlatego mogą używać peletów niższej jakości bez napotykania tych samych problemów.


najlepszy pellet

Pellet drzewny klasyfikowany a nieklasyfikowany

Pellet drzewny klasyfikowany i nieklasyfikowany? Co to oznacza? Co o nim powinien wiedzieć właściciel pieca na pellet? Pellet drzewny nieklasyfikowany to taki, który nie podchodzi pod dane normy. Oznacza to, że może posiadać nienormatywną długość czy szerokość.


klasyfikacja pelletu

Schemat certyfikacji ENplus definiuje trzy klasy jakości pelletu. Opierają się na

klasy ISO 17225-2 i są nazywane:

 • ENplus A1
 • ENplus A2
 • ENplus B

Cechy certyfikowanego pelletu pokazuje poniższa tabela:

Właściwości Jednostka ENplus A1 ENplus A2 ENplus B
Średnica mm 6 ± 1 lub 8 ± 1 6 ± 1 lub 8 ± 1 6 ± 1 lub 8 ± 1
Długość mm 3,15 <L ≤ 40 4) 3,15 <L ≤ 40 4) 3,15 <L ≤ 40 4)
Wilgotność w % ≤ 10 ≤ 10 ≤ 10
Popiół w % ≤ 0,7 ≤ 1,2 ≤ 2,0
Trwałość mechaniczna w % ≥ 98,0 ≥ 97,5 ≥ 97,5
Temperatura peletów ° C ≤ 40 ≤ 40 ≤ 40
Wartość opałowa netto kWh / kg ≥ 4,6 ≥ 4,6 ≥ 4,6
Gęstość nasypowa kg / m3 600 ≤ BD ≤ 750 600 ≤ BD ≤ 750 600 ≤ BD ≤ 750
Arsen mg/kg ≤1 ≤1 ≤1
Kadm mg/kg ≤ 0,5 ≤ 0,5 ≤ 0,5
Chrom mg/kg ≤10 ≤10 ≤10
Miedź mg/kg ≤10 ≤10 ≤10
Ołów mg/kg ≤10 ≤10 ≤10
Rtęć mg/kg ≤ 0,1 ≤ 0,1 ≤ 0,1
Nikiel mg/kg ≤10 ≤10 ≤10
Cynk mg/kg ≤100 ≤100 ≤100

Klasy jakości ENplus przewyższają wymagania normy ISO 17225-2 w następujących punktach:

 • Dla ENplus A1, wytrzymałość mechaniczna powinna wynosić ≥ 98,0 w%.
 • Dla ENplus B, wytrzymałość mechaniczna powinna wynosić ≥ 97,5 w%.
 • Limit temperatury peletu w punkcie załadunku przy dostawach do użytkownika końcowego: 40 ° C.
 • Obowiązkowe wymagania dotyczące topnienia popiołu.
 • Popiół używany do pomiaru topnienia powstaje w temperaturze 815 ° C

Pellet iglasty. Jak powstaje?

Co to są pelety drzewne? Pellet drzewny to rodzaj paliwa zagęszczającego biomasę, który jest wytwarzany z surowych materiałów biomasy, takich jak ścinki leśne i odpady budowlane. Zagęszczanie biomasy obejmuje niską gęstość i wysoką zawartość wilgoci oraz trudne do transportu materiały w stałe pelety drzewne biopaliwowe, które zapewniają stałą jakość, niską zawartość wilgoci, wysoką gęstość energii oraz jednorodny rozmiar i kształt. Pelety drzewne są czystą alternatywą dla paliw kopalnych i oferują korzyści dla środowiska w porównaniu z paliwami tradycyjnymi. Po drugie, produkcja peletu drzewnego może wykorzystać biomasę zebraną z niezdrowych lasów, aby przywrócić zdrowie lasów i zmniejszyć ryzyko pożaru. Po trzecie, miejskie źródła biomasy mogą być również wykorzystywane jako surowiec do peletek drzewnych i obniżać koszty składowisk. Po czwarte, na obszarach wiejskich i oddalonych może rozwinąć się przemysł peletowy z zagęszczonej biomasy.

Czy wiesz, że… Pellety wykonane samodzielnie mogą zaspokoić ich zapotrzebowanie na energię. Wreszcie paliwo w postaci peletu drzewnego jest cennym towarem na rynku międzynarodowym.

Czym jest pellet iglasty? Pellet iglasty ma nieco lepsze parametry od pelletu liściastego. Przed obróbką to drzewo liściaste ma lepsze parametry opałowe niż drzewo iglaste i jest wydajniejsze. Jednak podczas procesu prasowania i granulacji surowiec drzewny zmienia swą gęstość, a to ona decyduje między innymi o jego wartości opałowej. Pellet iglasty powstaje głównie z sosny i świerku.

Zalety pelletu iglastego:

 • Niewielka ilość popiołu
 • Dobra kaloryczność
 • Świetne spalanie
 • Niska cena
 • Łatwo dostępny.

pelet

Pellet liściasty. Z czego jest tworzony?

Pellet liściasty jest również popularny wśród konsumentów. Zimowe koszty paliwa od jakiegoś czasu są niezwykle kosztowne dla większości rodzin. Jak powstają pelety drzewne? Generalnie pelety drzewne są wytwarzane z trocin i wiórów strugarskich po wysuszeniu, przesiewaniu kamieni i materiałów metalopodobnych, mieleniu młotkowym, prasowaniu peletów na pelety, ponownym przesiewaniu trocin i składowaniu.

Ciekawostka. W jaki sposób konkretnie wytwarzane są pelety drzewne w maszynie do peletów drzewnych? Zależy to od używanego granulatora, młyna do peletek z płaską matrycą lub od młyna do peletów z matrycą pierścieniową. Po dostarczeniu surowca, takiego jak trociny, do komory granulowania, rolki pelletu dociskają trociny do otworów matrycy za pomocą odlewania ciśnieniowego rolek. Następnie granulki są formowane i wyciskane z otworów matrycy.

Pellet liściasty jest z reguły bukowy lub dębowy.

Zalety pelletu liściastego:

 • Świetnie pali się w piecach na pellet i mieszanych
 • Można go zakupić u większości sprzedawców
 • Wytwarzany jest w sposób ekologiczny
 • Posiada niewielką ilość wody, a dzięki temu świetnie się pali.


najlepszy pellet dostawa

Co to jest pellet agro?

Z czego jest wytwarzany agro pellet? To paliwo wytwarzane z odpadów produkcji rolnej i leśnej. Agropellet ma postać granulatu. Powstaje głównie ze słomy, siana czy biomasy roślin energetycznych. Energetyczność agropelletu waha się między 14-18 MJ/kg a ilość popiołu po spaleniu wynosi 1-4%.,

Jakie są zalety agropelletu?

 • Niska cena – choć agropellet nie jest tak popularny w Polsce, jak inne rodzaje pelletu to poszukanie agropelletu opłaca się. Jest on nawet dwukrotnie tańszy od tradycyjnego pelletu drzewnego. Jest bardzo łatwy w magazynowaniu i transporcie, a pakowany jest z reguły w wygodne worki po 15 do 25 kilogramów.
 • Wygodne palenie – agropellet jest wygodny w spalaniu. Przy zachowaniu wysokiej sprawności spalania, palniki czyszczą się automatycznie, co w tym przypadku jest szczególnie ważne.
 • Dostępność – produkcja pelletu drzewnego jest uzależniona od całego przemysłu drzewnego. Agropellet jest pochodną np. słomy.

Globalny popyt na pellet zanotował trwały wzrost, zarówno dla rynku przemysłowego, jak i ciepłowniczego w 2018 roku i podobnie na początek 2019 roku. Niestety brakuje inwestycji w moce produkcyjne na obszarach charakteryzujących się wysoką dostępnością surowca

za i tworzy napięcia na rynku globalnym. Niestety globalne wykorzystanie pelletu jest trudne do przewidzenia. Zmiany w systemach wsparcia mogą radykalnie wpłynąć na zastosowanie przemysłowe, podczas gdy Intensywność sezonu grzewczego to przełom na rynkach ciepłowniczych.


najtańszy pellet

Czy można zrobić pellet z łuski słonecznika?

Na całym świecie coraz popularniejsze stają się pelety z biomasy, które często powstają z resztek drewna lub odpadów roślinnych. Dlatego peletyzację można uznać za sposób wykorzystania pozostałości biomasy, które w przeciwnym razie pozostałyby niewykorzystane. Ze względu na połączenie wysokiej ceny, stosunkowo niskich kosztów produkcji i tradycyjnie wysokiego popytu, słonecznik stał się jedną z najbardziej dochodowych upraw. Jednak dla producentów oleju słonecznikowego lub przetwórców nasion słonecznika sposób postępowania z bezużytecznymi łuskami słonecznika stał się irytującym problemem. Pellet z łuski słonecznika to świetna alternatywa dla pozostałych pelletów.

Czy wiesz, że… Łuska ryżowa jest produktem ubocznym przetwarzania ryżu, którego waga może sięgać 20%. Łuska ryżowa jest rodzajem energii odnawialnej szeroko stosowanej w cukrowaniu lub jako paliwo dla przemysłu lub ogrzewania domu. Ponieważ zawartość substancji palnych przekracza 70%, najważniejszym zastosowaniem łuski ryżowej jest wykorzystanie jako paliwa.


pellet od sprawdzonego dostawcy

Pellet z innych palnych materiałów pochodzenia naturalnego

Pellet z innych palnych materiałów pochodzenia naturalnego. Czyli jakich? Ryż niełuskany jako podstawowa żywność dla ponad 50% światowej populacji jest uprawiany przez ponad 20% światowej populacji i zajmuje 1% powierzchni Ziemi. Globalna produkcja ryżu niełuskanego stale rosła w średnim tempie 16,48 mln ton w ciągu ostatnich 10 lat, z produkcją w 2011 roku około 718,3 mln ton, o wartości około 240 miliardów dolarów. Głównymi krajami produkującymi ryż niełuskany są Chiny, Egipt i Kuba, które stanowią 27,51%, 0,63% i 0,77% światowej produkcji ryżu niełuskanego. Ryż niełuskany składa się średnio z 72% ryżu, 5-8% z otrębów i 20-22% łuski. Łuski ryżowe są jednym z głównych produktów ubocznych produkcji ryżu niełuskanego. Ryż niełuskany można w prosty sposób przerobić na pellet.


pellet Pan Groszek

Pellet od Pana Groszka

Polecamy pellet od Pana Groszka, który jest uznawany za jeden z najbardziej popularnych pelletów na polskim rynku. W naszym asortymencie poza standardowym pelletem posiadamy również kilka rodzajów ekogroszku. Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i do firm. Nasze ceny dostosowane są do średniej krajowej, ale również bardzo atrakcyjne.

Naszym klientom gwarantujemy pellet najwyższej jakości. Ponadto zapewniamy na terenie całej Polski. Nasi eksperci dbają o to, aby zarówno pellet jak i ekogroszek były starannie wyselekcjonowane. Klientom zapewniamy tylko towar najlepszej jakości. Jeśli masz pytania – chętnie na nie odpowiemy. Pomożemy nie tylko przy wyborze odpowiedniego pelletu, ale jeśli masz jakieś kłopoty z ustawieniami pieca na pewno będziesz mógł o nich zapomnieć.

Zajrzyj do nas i sprawdź nasz towar.


tani pellet z dostawą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *