Zarówno pellet, jak i drewno są ekologiczne i świetnie sprawdzą się do palenia w piecach czy kominkach. Pellet czy drewno? Co wybrać? Na to pytanie odpowiemy w artykule poniżej. Sprawdzimy również, jak wiele osób pali w domu pelletem, a jak wiele stawia na drewno. Na przestrzeni lat zmieniły się nawyki konsumentów i spora część osób zaczęła wybierać łatwe rozwiązania. I tutaj zdecydowanie wygrywa pellet. Dlaczego? Chociażby ze względu na łatwość przechowywania, czy dostępność. Ponadto pellet jest o wiele tańszy niż standardowe drewno, no i nie trzeba go specjalnie przygotowywać, ponieważ granulki są gotowe do użycia po wypakowaniu z worka.


ekogroszek online

Ogrzewanie domu pelletem

Pellety są coraz bardziej popularnym ekologicznym i zrównoważonym źródłem energii. Wewnątrz pieców peletowych znajduje się rodzaj spirali (ślimak podający), który podnosi pelety ze zbiornika i sprawia, że ​​wpadają do pieca. Podajnik ślimakowy działa elektronicznie i można go zaprogramować tak, aby piec na pellety lub kominek na pellety rozpalał się automatycznie zgodnie z harmonogramem. Piece na pellet to prawdziwe małe systemy grzewcze, w pełni programowalne.

Czy wiesz, że… W strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych w Polsce największe znaczenie mają paliwa stałe, głównie węgiel kamienny – co, jak podkreśla GUS, jest wyjątkiem w Unii Europejskiej – oraz drewno opałowe. Były one najczęściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń – przez 45,4 proc. gospodarstw domowych. Paliwa te służyły także do ogrzewania wody – w przypadku 25,6 proc. gospodarstw domowych, znacznie rzadziej do gotowania posiłków (3,2 proc.).

Ogrzewanie domu pelletem ma wiele zalet.

 • Szybki sposób na ogrzanie domu
 • Tańsza alternatywa dla drewna
 • Pellet jest prosty w przechowywaniu
 • Pellet ma wysoką kaloryczność
 • Daje niewiele popiołu.

Cechy pelletu:

 • 0,5 tony pelletu = 1 m3 drewna litego
 • 1 kg pelletu = 3 kg drewna
 • 1 kg pelletu to energia = 4,9 kWh
 • Wilgotność = 5-10 %
 • Ciepło spalania = 19 MJ/kg
 • Średnica granulki = 6 mm
 • Długość granulki = 5 … 40mm
 • Wartość opałowa = 18 MJ/g
 • Zawartość popiołu = 0,3 kg … 0,7 kg

pellet najwyższej jakości

Jak wygląda zużycie pelletu wg lat?

Lata 2010/2011 2011/2012 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016
Zużycie pelletu 3,95 3,83 3,93 3,55 3,03 3,39

Powyższa tabela obrazuje ogrzewanie domu pelletem i zużycie wg lat. Dane podane są w tonach na sezon, czyli ile ton średnio Polacy palili na sezon.

Ciekawostka: Udział ogrzewania pomieszczeń w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych w latach 2002-2018 spadł z 71,3 proc. do 65,1 proc. Wzrósł natomiast w tym czasie udział ogrzewania wody – z 15 proc. do 16,6 proc., gotowania posiłków – z 7,1 proc. do 8,5 proc, a także zasilania urządzeń elektrycznych – z 6,6 proc. do 9,8 proc.


pellet drzewny

Ogrzewaniu domu drewnem

Wiele osób zaczyna ponownie palić drewno, aby zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych i zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Ciepło pochodzące z drewna jako pierwotne lub wtórne źródło ciepła ma wiele zalet. System wymaga również corocznej konserwacji.

 • Drewno jest odnawialne. Drzewa rosną, ale muszą być ścinane w sposób zrównoważony, aby utrzymać drzewostan lub las produkujący przez dziesięciolecia.
 • Nowsze piece na drewno są bardzo energooszczędne i emitują niewiele emisji. Każde zanieczyszczenie, które powodują, jest równoważone przez CO2 wychwytywany przez lasy planety.
 • Drewno opałowe to produkt lokalny, który tworzy miejsca pracy. Pieniądze pozostają w społeczności jako dochód dla sprzedawców drewna, podatki od nieruchomości od zadrzewień i pozwolenia na wycinkę gruntów publicznych.
 • Spalanie drewna opałowego stanowi zabezpieczenie przed nieoczekiwanym wzrostem ilości paliwa w okresie zimowym. Piec na drewno jest doskonałym zapasem ciepła podczas przerw w dostawie prądu i zapewnia odpowiednią atmosferę.
 • Piece na drewno to wszechstronne atrybuty gospodarstwa domowego. Możesz gotować na piecu opalanym drewnem, podgrzewać wodę do użytku domowego, wieszać pranie do wyschnięcia i rozprowadzać popiół w ogrodzie, aby podnieść pH kwaśnych gleb. Rozłupywanie i ciągnięcie drewna to również dobre ćwiczenie! Stare powiedzenie mówi, że drewno dwukrotnie ogrzewa – raz, gdy je rozłupujesz, a raz, gdy je spalisz.

Ciekawostka: W ubiegłym roku gospodarstwa domowe miały w Polsce 18,2-procentowy udział w krajowym zużyciu energii – bez paliw silnikowych. Średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosło w 2018 r. w porównaniu z 2002 rokiem o 13,8 proc.


pellet

Pellet czy drewno?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj domu posiadamy i jakie są nasze preferencje. Ogrzewanie domu drewnem świetnie sprawdza się w momencie, gdy mamy niewielki dom. Ogrzewanie domu pelletem to wygodne rozwiązanie dla całych rodzin. Jednak warto podkreślić, że koszty ogrzewania domu pelletem są niższe, niż koszty ogrzewania domu drewnem.

Czy wiesz, że… Dane GUS wskazują, że najważniejszym sposobem ogrzewania polskich domów jest ciepło sieciowe, z którego w ubiegłym roku korzystało 40,4 proc. gospodarstw domowych, co oznacza wzrost w porównaniu do danych z 2009 r. tylko o 0,2 proc.

Wyraźniej w tym czasie spadł odsetek gospodarstw domowych zasilanych węglem kamiennym (z 42,7 proc. do 36,5 proc.)oraz brunatnym (z 1,2 proc. do 0,5 proc.) oraz koksem (z 0,8 proc. do 0,4 proc.). Jednak największy spadek Główny Urząd Statystyczny odnotowuje w zakresie ogrzewania domów drewnem – udział tego surowca zmniejszył się z 42,5 proc. do 28,8 proc.

Jeśli chcesz rozpocząć ogrzewanie drewnem, odwiedź specjalistyczny sklep lub duży sklep z narzędziami, aby znaleźć odpowiedni piec. Poproś specjalistę, który przyjdzie do twojego domu, aby wydał zalecenia i poproś o prawidłową instalację pieca. Po początkowej konfiguracji będziesz musiał przeprowadzać coroczną konserwację.


oszczędne ogrzewanie

Ile kosztuje ogrzewanie domu pelletem?

Ogrzewanie domu pelletem zależy od kilku czynników.

 • Wielkość domu
 • To, czy dom jest dodatkowo ocieplony
 • Temperatura jaką ustawiamy
 • Pellet, jaki kupujemy

Na podstawie tabeli, która jest powyżej sprawdźmy koszty ogrzewania w poszczególnych latach.

Lata 2010/2011 2011/2012 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016
Zużycie pelletu 3,95 3,83 3,93 3,55 3,03 3,39
Koszt przy założeniu, że cena pelletu za tonę wynosi 900 zł 3555 zł 3447 zł 3537 zł 3195 zł 2727 zł 3051 zł

Koszt ogrzewania domu pellet jest zróżnicowany. Jak pokazuje tabela powyżej, zależy on od wielu czynników, ale przede wszystkim od zużycia.


pellet online

Pelety drzewne z biomasy lub pelety z paliwa z biomasy są coraz częściej wykorzystywane jako nowy rodzaj odnawialnej energii alternatywnej dla ropy naftowej, gazu i energii elektrycznej. Większość granulatu drzewnego z biomasy pochodzi z odpadów trocin, wiórów i wiórów pozostałych po produkcji drewna. W procesie mielenia, zgniatania i kształtowania peletownia może produkować pelety drzewne o wysokiej jakości. Tradycyjnie, drzewa były rąbane i trociny, aby zrobić drewno opałowe, które było następnie spalane, uwalniając energię do ogrzewania lub zagotowania wody. Chociaż palimy drewno opałowe od tysięcy lat, problem polega na tym, że potrzebujemy zamkniętego obszaru do przechowywania posiekanego drewna opałowego, aby było suche.


pellet ekogroszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *