Cena pelletu uzależniona jest od tego, skąd pochodzi opał. Pellet uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych środków do palenia w piecach. Alternatywą dla tradycyjnego pelletu są ekogroszki, węgiel albo brykiet. Czy wiesz, gdzie kupić pellet dobrej jakości? Wszystko zależy od tego, czego poszukujesz i z jakiego powodu chcesz kupić pellet. W naszym sklepie Pan Groszek oferujemy pellet bardzo dobrej jakości w atrakcyjnej cenie. Już nie musisz przeszukiwać internetu w celu znalezienia najlepszego rodzaju pelletu. Ale warto też sprawdzić, jak generalnie kształtują się ceny pelletu na polskim rynku. W tym artykule sprawdzimy, ile kosztuje pellet na rynku oraz pokażemy, jakie ma właściwości.
- Czym jest pellet?
- Jak produkuje się pellet?
- Czy palimy w piecach pelletem?
- Cena pelletu. Od czego zależy?
- Ceny pelletu z podziałem na rodzaje
- Jak wyliczyć zapotrzebowanie na pellet?
- Jak pellet kupić?
- Gdzie kupić dobrej jakości pellet?
- Quiz – sprawdź swoją wiedzę
Czym jest pellet?
Gdzie kupić pellet? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel pieca na pellet lub mieszanego. Zacznijmy od tego, czym jest pellet i czym różni się od zwykłego ekogroszku albo tradycyjnego węgla.
Ciekawostka. Polacy pokochali pellet. Z roku na rok rośnie zużycie pelletu w Polsce. Dlaczego? Na taki stan rzeczy ma wpływ nowa polityka Unii Europejskiej, która idzie w kierunku usunięcia węgla kamiennego z obiegu.
Pellet drzewny to nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów mieszkalnych, firm i budynków użyteczności publicznej. Pellet może być produkowany z różnych rodzajów biomasy: drewna z upraw energetycznych, drewna odpadowego, kory, nasion, łupin orzechów i słomy. Pellet drzewny to najbardziej efektywne paliwo. Podczas produkcji wykorzystujemy pozostałości poprodukcyjne pochodzące z tartaków i warsztatów stolarskich. Surowiec tj. trociny jest suszony i zagęszczany pod ciśnieniem do postaci małych granulek.

Biorąc pod uwagę energetyczne właściwości pelletu, musi on należeć do najbardziej efektywnych źródeł energii. Wartość opałowa peletów drzewnych to ok. 18,17 MJ / kg. Niska zawartość wilgoci w pellecie drzewnym sprawia, że jest on bardziej wydajnym paliwem niż drewno. Ceny pelletu są uzależnione od jego jakości i wartości kalorycznej.
Korzyści z używania peletu jako źródła ciepła są następujące:
- Oszczędności w porównaniu z innymi paliwami – zobacz kalkulator kosztów ogrzewania (link do kalkulatora)
- Komfort użytkowania: czystość przechowywania, użytkowania i transportu
- Wysoka wartość energetyczna (2 kg pelletu = 1 litr oleju opałowego)
- Wygodne opakowanie, wygodne worki, łatwe do przechowywania
- Widzisz co kupujesz: poznajesz dokładną wagę danego produktu, jego wilgotność oraz zawartość popiołu po spaleniu – oczywiście jeśli zdecydujesz się na zakup u Pana Groszka
- Łatwe przechowywanie – wystarczy zapewnić suche pomieszczenie i położyć worki na paletach.
- Do ogrzania domu jednorodzinnego potrzeba od 5 do 8 ton pelletu na jeden sezon grzewczy. Kwota ta zależy od powierzchni, a raczej kubatury Twojego domu, izolacji termicznej, sprawności kotła oraz warunków pogodowych w okresie zimowym
- Bezpieczeństwo użytkowania, transportu i przechowywania
- Ekologiczne pochodzenie i brak zanieczyszczenia środowiska w procesie produkcyjnym
- Niskie poziomy emisji CO2 podczas spalania.

Porównanie emisji szkodliwych pyłów z różnych urządzeń grzewczych:
Rodzaj kotła | mg/m3 |
Kocioł ręcznie zasilany drewnem | 800 |
Piec kaflowy | 560 |
Kocioł węglowy nisko sprawny | 420 |
Kocioł węglowy klasa 5 | 40 |
Kocioł na pellet drzewny klasa 5 | 20 |
Ile kosztuje pellet? O tym przeczytasz w naszym rankingu cen. Pamiętaj jednak, że kocioł na pellet emituje najmniej szkodliwych substancji, a co za tym idzie jego zdrowszy niż inne rodzaje opału. Który pellet kupić? Postaw na towar od sprawdzonego dostawcy. Na dole artykułu zobacz, jaki pellet znajdziesz w naszym sklepie.

Czy wiesz, że… Według raportu UE Biopaliwa 2018 przygotowanego przez Komisję Europejską, Polska plasuje się na piątym miejscu w rankingu europejskich producentów pelletu. Roczna produkcja pelletu w Polsce kształtuje się na poziomie około 900 000 tys. ton.
Jak produkuje się pellet?
Pelety drzewne to niezwykle wszechstronne źródło paliwa ze sprasowanych trocin. Oprócz spalania paliwa mają wiele zastosowań, w tym ściółkę z peletu drzewnego, żwirek dla kotów z peletu drzewnego i potaż z peletu drzewnego do ogrodu. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają? Granulator to nazwa miejsca, w którym produkowane są pelety drzewne. Aby rozpocząć ten proces, do peletów trafiają duże ilości surowców w różnych formach. Na przykład materiały mogą obejmować trociny, złom, zrębki, a w niektórych przypadkach nawet całe drzewa. Cały materiał jest przetwarzany w ten sam sposób, aby zapewnić spójny produkt. Innymi słowy, zawartość wilgoci, moc cieplna, żywotność i zawartość popiołu we wszystkich przetworzonych peletach drzewnych będą takie same. Jaki pellet kupić? Najlepiej taki, który produkowany jest z czystego drewna. Oznacza to, że nie powinien zawierać żadnych domieszek w postaci farby czy klejów od palet.

Jak wspomniano, granulatory mogą przyjmować surowce o różnych rozmiarach i kształtach. Z tego powodu maszyny muszą rozbijać materiały na jednakowe rozmiary, aby można je było równo przetwarzać. Duże kawałki tnie się na mniejsze kawałki za pomocą rębaków. Mniejsze kawałki drewna, takie jak zrębki i trociny, są mielone w młynie młotkowym do jednakowej wielkości przed procesem suszenia i prasowania. Na materiał zebrany na początku procesu mógł mieć wpływ deszcz lub wysoka wilgotność. Co więcej, część drewna mogła zostać wysuszona w piecu, co dodatkowo wpłynęło na jego wilgotność. Aby uzyskać stałą zawartość wilgoci, posiekany i zmielony materiał trafia do dużych bębnów suszących, które ogrzewają drewno i usuwają nadmiar wody lub innych substancji.
Czy wiesz, że… po zakończeniu procesu suszenia wysuszone trociny są kierowane do tłoczników wysokociśnieniowych, które nadają materiałowi rozpoznawalny kształt pelletu drzewnego. Podczas tego procesu trociny wiążą się ze sobą i ustawia się gęstość, trwałość i rozmiar peletu. Jest to ważny etap, ponieważ niektóre urządzenia wymagają określonego rozmiaru pelletu drzewnego, co sprawia, że niezbędna jest jednorodność.
Pod koniec procesu pelety drzewne pozostają w wysokiej temperaturze z etapów suszenia i kształtowania, co sprawia, że są kruche i narażone na pękanie lub zmianę kształtu. W celu ochrony i wzmocnienia peletów drzewnych są one transportowane do chłodni kominowej w celu utwardzenia.
Produkcja pelletu z roku na rok rośnie w siłę. Coraz więcej firm zajmuje się produkowaniem pelletu ze względu na to, że coraz więcej osób kupuje pellet i walczy o dobro naszego środowiska naturalnego. Polityka Unii Europejskiej idzie w kierunku odejścia od węgla i w związku z tym wszyscy poszukują alternatywnych źródeł ogrzewania.
Czy palimy w piecach pelletem?
Paliwa, które są pozyskiwane z węgla kamiennego lub brunatnego, podczas spalania wydzielają znaczne ilości smoły. Uciekają z dymem i mają negatywny wpływ na jakość powietrza. W wyniku ich spalania powstają również znaczne ilości popiołu, który należy zagospodarować, co może być kolejnym problemem. Piece na pellet są dużo bardziej ekologiczne. Jest paliwem odnawialnym, produkowanym głównie ze sprasowanych trocin bez sztucznych dodatków. Podczas spalania emisja smoły jest niewielka. Powstaje również niewielka ilość popiołu, a pył drzewny jest znacznie łatwiejszy do usunięcia niż pył węglowy. Kotły na pellet są łatwe w instalacji i obsłudze. Większość czynności jest zautomatyzowana, dlatego wystarczy raz w tygodniu wyczyścić piec i uzupełnić paliwo. Decydując się na ogrzewanie domu pelletem najlepiej wybrać piec specjalnie przystosowany do tego rodzaju paliwa. Powinniśmy również szukać pelletu dobrej jakości, aby nasz piec działał długo i bezawaryjnie.
Poniżej przedstawiamy statystyki pelletu, czyli ile pelletu jest dystrybuowane na poszczególne kontynenty. Badania pokazują, że najwięcej pelletów trafi do krajów Unii Europejskiej. Najmniej natomiast do Oceanii. Warto podkreślić, że to właśnie Unia Europejska w szczególny sposób dba o jakość środowiska naturalnego, wprowadzając różne dyrektywy.
Dystrybucja pelletu na poszczególne kontynenty:
- Europa 28 – 45 proc.
- Ameryka Północna – 31 proc.
- Ameryka Południowa – 2 proc.
- Pozostałe kraje Europy – 11 proc.
- Azja – 10 proc.
- Oceania 0,6 proc.
TABELA ZANIECZYSZCZEŃ
Paliwo: PELETY Z DRZEW IGLASTYCH
Ciepło wyprodukowane podczas spalenia 1 tony pelet: ok. 15000 MJ
Zanieczyszczenia emitowane podczas spalenia 1 tony pelet
Zanieczyszczenie | Ilość |
Tlenki siarki SOx | 0,02 |
Tlenki azotu NOx | 0,80 |
Tlenek węgla CO | 11 |
Dwutlenek węgla CO2 | 1330 |
Pył (zawieszony) | 2,50 |
Benzo(α)piren | Brak |
Na tle węgla czy ekogroszku pellet pod kątem zanieczyszczeń wypada dużo lepiej.
Czy wiesz, że… Na swojej liście 5 kluczowych priorytetów dla Unii Europejskiej były przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził chęć uczynienia UE światowym graczem nr 1 w dziedzinie energii odnawialnej. Bioenergia musi odgrywać wiodącą rolę, jeśli my, Europa, mamy osiągnąć ten cel. W 2017 r. Zużycie bioenergii osiągnęło 119,301 kiloton ekwiwalentu ropy naftowej, ponad dwukrotnie więcej niż w 2000 r. I odpowiada rocznemu zużyciu węgla w sektorach przemysłowym, mieszkaniowym i usługowym … łącznie. Oprócz tej wyjątkowej roli w przyszłym europejskim koszyku energetycznym biomasa oferuje również znaczne korzyści, jeśli chodzi o priorytety UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, przystępności cenowej i zrównoważonego rozwoju.
Cena pelletu. Od czego zależy?
Wyniki ankiety przeprowadzonej przez operatora systemu certyfikacji pelletów drzewnych, ENplus®, wykazały, że 75% certyfikowanych producentów i handlowców ucierpiało na skutek pandemii COVID-19, a 2 na 3 firmy już planuje wprowadzenie nowych cen pelletu dla użytkowników końcowych. W rzeczywistości te wahania rynkowe mogą być jedną z przyczyn spodziewanych zmian cen pelletu dla użytkowników końcowych. Prawie 36% badanych planuje niewielki wzrost cen, kolejne 26% firm zamierza obniżyć ceny do końca 2020 roku. W obu przypadkach zapowiadane nowe ceny pelletu mogą różnić się nawet do 20%. Zebrane dane wskazują również, że szanse na wzrost lub spadek cen są spodziewane we wszystkich częściach Europy, więc wszyscy użytkownicy końcowi na kontynencie mogą być dotknięci tymi zmianami prawie w równym stopniu. (badania wykonane na początku 2020 r.)
Czy wiesz, że…Gdyby chociaż połowa z ponad 3 mln „kopciuchów”, które funkcjonują w naszym kraju, została zamieniona na kotły pelletowe, wszyscy odczulibyśmy różnice w jakości powietrza w najbliższej okolicy.
Tak wyglądają prognozy cen. Natomiast generalnie cena pelletu zależy od:
- Jakości
- Producenta
- Sposobu produkcji
- Od tego, z czego został wyprodukowany pellet
- Od tego, ile kupujesz jednorazowo
- Od tego, gdzie kupujesz (online, czy stacjonarnie).
Ceny pelletu z podziałem na rodzaje
Zastanawiasz się, ile kosztuje pellet? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie cen, które pomoże Ci wybrać pellet dla siebie.
- CENA HURTOWA PELLETU
- W naszym sklepie Pan Groszek możesz negocjować cenę pelletu. Mamy specjalnie przygotowane oferty dla klientów korporacyjnych.
- Pellet Barlinek – przykładowa cena ponad 1000 zł.
- Atłtaj 959 zł.
- CENA DETALICZNA PELLETU
- Sklep Pan Groszek – 959 zł
- Ziro Pellet – 990 zł
- Ałtaj – 959 zł
- Pellet Olczyk 1019 zł
- Pellet Barlinek 1188 zł
- Pellet Selection, Leroy Merlin 1299 zł
Jak kształtują się ceny pelletu z podziałem na rodzaje drzew z jakiego są produkowane?
- cena pelletu liściastego – Tona peletu może kosztować od 650 zł w górę. Uśredniona cena za tonę waha się granicach 700 – 750 zł. Tona pelletu II klasy może też wynosić ok. 800 zł.
- cena pelletu liściastego – Pellet liściasty jest nieco droższy od iglastego.
- cena pelletu z sosny – Pellet sosnowy kosztuje średnio ok. 960 złotych za tonę
- cena pelletu z dęba – Pellet dębowy jest nieco tańszy od tego z sosny. Można go kupić w granicach 850 zł.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na pellet?
Czy wiesz, ile pelletu potrzebujesz? Na początku artykułu podawaliśmy przykładowe zapotrzebowanie. Jednak tak naprawdę warto dokładnie wyliczyć, ile pelletu kupić na okres grzewczy. W tym celu skorzystać z naszego kalkulatora dostępnego na stronie Pan Groszek.
Do naszej kalkulacji założyliśmy:
1. Średnia temperatura = 20 stopni Celsjusza
2. Dom został ocieplony styropianem minimum 5cm grubości
3. Używamy pelletu o wartości opałowej = 18 MJ/kg
PRZYKŁAD 1
Posiadasz dom o powierzchni 60 m2. Wg naszego kalkulatora zużycia potrzebujesz 1800 kg.
Cena pelletu od Pana Groszka to 959 zł za 960 kilogramów. Za ogrzewanie domu przez cały sezon zapłacisz ok. 1900 złotych.
PRZYKŁAD 2
Posiadasz dom o powierzchni 100 m2. Wg naszego kalkulatora zużycia potrzebujesz 3000 kg.
Za ogrzewanie domu przez cały sezon zapłacisz ok. 3000 złotych.
PRZYKŁAD 3
Posiadasz dom o powierzchni 160 m2. Potrzebujesz 4800 kilogramów pelletu.
Za ogrzewanie domu przez cały sezon zapłacisz: ok. 4800 zł.
PRZYKŁAD 4
Masz bardzo duży dom o powierzchni 200 m2. Potrzebujesz ok. 6000 kg.
Za ogrzewanie domu przez cały sezon zapłacisz ok. 6000 zł.
Jaki pellet kupić?
Decydując się na pellet kupuj nie tylko najtańsze produkty, ale też te – dobrej jakości. Jak widać po rankingu cen pelletu ten od Pana Groszka wypada bardzo dobrze cenowo. Ponadto nasz pellet ma świetne właściwości. Możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też swój piec. Dobór odpowiedniego pelletu sprawi, że Twój piec posłuży Ci na dłużej.
Zobacz ofertę naszego sklepu.
Gdzie kupić dobrej jakości pellet?
Jest wiele miejsc, gdzie można kupić pellet. Zdecydowanie polecamy nasz sklep Pan Groszek. Dlaczego? Kupując u nas masz pewność, że otrzymujesz towar wysokiej jakości i bardzo wysokiej klasy. Satysfakcja i zadowolenie klientów są dla nas najważniejsze w związku z tym starannie selekcjonujemy nasz towar. Pellet jest ekologiczny, a pelet od Pana Groszka to świetne rozwiązanie. Jesteśmy nowoczesnym sklepem, który oferuje swoim klientom innowacyjne rozwiązania. W związku z tym praktycznie przez całą dobę możesz skontaktować się z naszymi fachowcami, którzy odpowiedzą na każde nurtujące Cię pytanie. Cena hurtowa pelletu może podlegać negocjacjom. Nie wierzysz? Zapytaj naszych fachowców. Cena detaliczna pelletu jest stała, jednak dostosowana do tego, co jest obecnie na rynku. Widziałeś ranking cen pelletu? Nasz produkt wypada naprawdę dobrze.

Naszym klientom oferuje dostawę na terenie całego kraju przy zamawianiu większych ilości. Ze sklepu internetowego możesz korzystać całą dobę i zamówić o dowolnej porze dnia i nocy. A może chcesz nawiązać z nami współpracę handlową? Nie ma problemu. Jesteśmy otwarci! Zapraszamy do Pana Groszka.
Dobry artykuł, wyjaśnił kilka niewiadomych, które pozwolą teraz podjąć odpowiednią decyzję co do zakupu rodzaju odpowiedniego paliwa opałowego.
Pelett jest 1,5 raza mniej kaloryczny od węgla a więc trzeba go spalić dużo więcej. Większość tego artykułu to zwykła propaganda jak większość przejdzie na pellet to ten nagle zdrożeje a koszty ogrzewania z uwagi na mniejszą kaloryczność są dużo większe poza tym kotły na ekogroszek wcale nie kopca to bzdury jedynie kotłownia przy pellecie jest mniej brudna natomiast kotły takie czy inne zawsze trzeba czyścić więc tych pozytywów nie ma wiele. Ludzie nie dajcie się ogłupiać zwariowanym ekologom.