Brykiet świetnie nadaje się do palenia w piecu. To również idealny materiał na rozpalanie grilla. Dzięki niemu otrzymujemy niesamowity smak potraw. Gdzie kupić dobry brykiet? Oczywiście w części marketów dostępny jest brykiet workowany, ale czy jest on dobry? Z brykietem jest jak z samochodami – tylko te kupione u sprawdzonego sprzedawcy mogą być dobre. W sklepie Pan Groszek sprzedajemy kilka rodzajów brykietu, który polecamy. Pochodzi on ze sprawdzonych źródeł i nie posiada żadnych domieszek kleju czy farb. Nasz brykiet gwarantuje maksymalną wydajność, a ponadto jest atrakcyjny cenowo. W dalszej części artykułu przeczytasz o tym, jakie są rodzaje brykietów dostępnych na rynku oraz czym się od siebie różnią. Na początku jednak pokażemy, czym Polacy ogrzewają w domach i jak na przestrzeni lat zmienił się sposób myślenia o ekologii.


dobry brykiet

Sposoby ogrzewania domu

Część gospodarstw domowych w Polsce jest uzależniona od centralnego pieca, który zapewnia ciepło. Piec działa na zasadzie wdmuchiwania ogrzanego powietrza przez kanały, które dostarczają ciepłe powietrze do pomieszczeń w całym domu przez kratki wentylacyjne lub kratki. Ten rodzaj ogrzewania nazywany jest kanałowym systemem ciepłego powietrza lub systemem wymuszonej dystrybucji ciepłego powietrza. Może być zasilany energią elektryczną, gazem ziemnym lub olejem opałowym. W piecu opalanym gazem lub olejem paliwo jest mieszane z powietrzem i spalane. Płomienie ogrzewają metalowy wymiennik ciepła, w którym ciepło jest przenoszone do powietrza. Powietrze jest przepychane przez wymiennik ciepła przez wentylator pieca „centrali wentylacyjnej”, a następnie przetłaczane przez kanały za wymiennikiem ciepła. W palenisku produkty spalania odprowadzane są z budynku przewodem kominowym.

Ciekawostka… Spalanie różnych materiałów, które są niezbędne do ogrzewania domów emituje aż 50 proc. wszystkich zanieczyszczeń do środowiska. Postaw na ekologiczne formy spalania.


brykiet do palenia

Alternatywą dla tego ogrzewania jest korzystanie z drewna (np. pellet albo brykiet). Ceny drewna są na ogół niższe niż ceny gazu, ropy czy energii elektrycznej. Piece na pellet mają wiele zalet w porównaniu z piecami opalanymi drewnem. Są mniej zanieczyszczające niż piece na drewno i zapewniają użytkownikom większą wygodę, kontrolę temperatury i jakość powietrza w pomieszczeniach.

W jaki sposób Polacy ogrzewają domy?

 • Energię elektryczną, gazem
 • Węglem
 • Ekogroszkiem
 • Pelletem i brykietem
 • RUF
 • Pini Kay
 • Walec (Nestro)
 • Walec z dziurą
 • Lignina

Jakie materiały są ekologiczne?

Wydajne kotły na paliwo stałe mogą uratować konsumentów w UE łącznie ponad 140 mln EUR rocznie do 2030 roku. Pojedyncze gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić do

1050 euro w całym okresie eksploatacji wysoce wydajnego kocioł na paliwo stałe w porównaniu z modelem konwencjonalnym. Jako paliwo odnawialne, drewno może być dobrą alternatywą dla ogrzewania olejem, gazem i węglem. Ale piece i bojlery muszą stać się znacznie czystsze. W Europie spalanie mieszkań jest największym źródłem szkodliwych substancji, takich jak cząstki stałe i sadza. Szczególnie piece i inne urządzenia jednopokojowe są często eksploatowane nieprawidłowo, a drewno jest często wykorzystywane w bardzo nieefektywny sposób. Dlatego też przyczyniają się nieproporcjonalnie do ogólnej emisji.


ekologiczny brykiet

Materiały uznawane za ekologiczne:

 1. Ekogroszek
 2. Pellet
 3. Brykiet

Ciekawostka…Powietrze w Europie stało się w ostatnich latach coraz czystsze. Ale każdego roku ponad 400 000 ludzi w Unii Europejskiej umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Istnieje również coraz więcej dowodów na to, że może istnieć związek między zanieczyszczeniem powietrza a przebiegiem zakażenia SARS-CoV-2.

Bliższe przyjrzenie się tym, które spalarnie drewna są szczególnie istotne, ujawnia jasny obraz: za zdecydowaną większość emisji odpowiadają lokalne ogrzewacze pomieszczeń lub piece opalane drewnem. Według badań przeprowadzonych przez Niemieckie Centrum Badań Biomasy, prawie 80% pyłu ze spalania drewna można przypisać tym urządzeniom. Największą rolę odgrywają w tym zakresie piece opalane drewnem (wolnostojące, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń). Ponadto piece kaflowe, piece akumulacyjne i wkłady kominkowe również należą do kategorii miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Kotły, czyli systemy centralnego ogrzewania drewnem, są odpowiedzialne za około jedną piątą cząstek.

Czy Polacy palą ekologicznie?

Polaków uważa palenie śmieci w domach za ekologiczne. Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego. 40 proc. Polaków przyznaje, że nie wie, na czym polega zjawisko niskiej emisji. Na szczęście coraz więcej Polaków stawia na czyste ogrzewania, wybierając np. brykiet RUF czy Pini Kay. Ponadto z roku na rok na popularności zyskuje też ekogroszek.

Przejdźmy teraz przez wszystkie rodzaje najpopularniejszych na rynku brykietów.

Brykiet RUF

Brykiety RUF można prasować w standardową formę prostokątna lub alternatywny format brykietu. Proces brykietowania dramatycznie zmniejsza zarówno głośność, jak i jak tworzenie się pyłu luźnego Brykiety drzewne RUF są rozpoznawane na całym świecie jako produkt wysokiej jakości i spełniają najwyższe wymagania normy DIN EN ISO 17225-3.

Brykiety są używane jako wartościowe paliwa w tradycyjnych instalacjach paleniskowychi piece opalane drewnem. Doskonale stała waga brykietów zapewnia ulepszony brykiet.

Brykiety RUF są układane w stosy i pakowane w paczki (zwykle 10 kg z powłoką foliową).


brykiet RUF

Brykiet Pini Kay

Brykiety drzewne to biopaliwo z trocin do kotłów, kominków, pieców. Powstają poprzez tłoczenie na gorąco lub na zimno różnych przeróbek drewna lub odpadów rolniczych. W procesie produkcyjnym nie wykorzystuje się elementów wiążących, dzięki czemu można otrzymać produkt przyjazny dla środowiska, który bezpośrednio przechowywany i użytkowany nie emituje szkodliwych dla zdrowia substancji, różni się formą, materiałem wykonania, metoda produkcji. W związku z tym gęstość, wartość opałowa i cena otrzymanego.

Główne zalety brykietów Pini Kay:

 • 1 tona brykietu to 5 metrów sześciennych drewna opałowego lub 480-500 metrów sześciennych gazu ziemnego;
 • Brykiety produkowane są z przyjaznych dla środowiska surowców naturalnych (trocin) bez dodatków chemicznych;
 • Wilgotność brykietu wynosi tylko 6-8% w porównaniu do 18-25% standardowej wilgotności klasycznego drewna opałowego z naturalnym suszeniem;
 • Są łatwe w użyciu, pakowanie odbywa się w paczkach po 10 kg, wymiary są wygodne dla wszystkich typów kotłów i pieców;
 • Kompaktowe przechowywanie, zajmują kilka razy mniej miejsca w porównaniu do drewna opałowego;
 • Wysoka wartość opałowa;
 • Nie ma tlenku węgla CO;
 • Minimalna zawartość popiołu, poniżej 0,9%;
 • Długi czas palenia się i tlenia, dają użyteczne ciepło do 4-5 godzin;
 • Oszczędzają koszty energii i dają więcej ciepła za mniejsze pieniądze.

brykiet Pini Kay

Brykiet Walec (Nestro)


brykiet dostawa

Brykiety opałowe Nestro z trocin dębowych, prasowanych pod wysokim ciśnieniem są polecane na rynku i cenione. Wszystkie nasze prasowane paliwa drzewne (brykiety Nestro) są wytwarzane w 100% z naturalnych, najwyższej jakości trocin liściastych prasowanych bez żadnych dodatków i chemikaliów.

Walec Nestro to paliwo z wyboru do wydajnego, ekologicznego i oszczędnego ogrzewania. Jest to rozwiązanie zaprojektowane, aby spełnić i przewyższyć Twoje najbardziej rygorystyczne wymagania. Istotną zaletą brykietów drzewnych wśród innych paliw stałych jest zawartość popiołu. Podczas spalania brykietu puch, zawartość popiołu poniżej 1%.)

Brykiet walec z dziurą

Brykiet walec z dziurą należy do grupy brykietów, którą już omawialiśmy powyżej. Dziurę może posiadać brykiet Pini Kay. Jak wygląda taki brykiet? To sprasowane kawałki drewna ułożone na równym stosie, które posiadają kszałt walca z dziurką. Są wydajne i świetnie się palą.


brykiet sklep online

Brykiet Lignina

Brykiet lignina to naturalny brykiet wykonany z ligniny. Brykiet z ligniny to źródło ciepła znajdujące zastosowanie we wszystkich standardowych domowych i przemysłowych kotłach na paliwa stałe. Czym jest lignina? Lignina to klasa złożonych polimerów aromatycznych szczególnie ważnych w tworzeniu ścian komórkowych, zwłaszcza drewna i kory. Lignina przyczynia się do struktury roślin, wsparcia i obrony przed szkodnikami i patogenami.

Świetnie sprawdza się, jako materiał opałowy.


brykiet lignina

Który brykiet wybrać?

Lignina czy Pini Kay? Walec (Nestro) czy walec z dziurą? Który rodzaj brykietu wybrać? Każdy z nich ma wiele zalet. Przede wszystkim jego czas spalania jest dość długi, ponadto podczas spalania nie są emitowana cząsteczki, które mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Podczas zakupu warto kierować się przede wszystkim parametrami, choć wiadomo, że cena odgrywa również istotną rolę. Brykiet jest wydajny, choć nie tak, jak węgiel czy ekogroszek.


jaki brykiet wybrać

Podsumowując: sam zdecyduj w jakim celu kupujesz brykiet. Jeśli chcesz przyrządzić swoje ulubione potrawy na grillu to nie będziesz potrzebował dużej ilości brykietu. Możesz testować różne rodzaje. Jeśli natomiast jest to Twój główny rodzaj opału zastanów się dobrze zanim zakupisz dużą ilość brykietu.

Gdzie kupić dobry brykiet?

W sklepie Pan Groszek oferujemy brykiet wysokiej jakości. W swoim asortymencie posiadamy zarówno Pini Kay, jak i RUF. Z czasem będziemy rozszerzać ofertę o kolejne rodzaje brykietu.


brykiet Pan Groszek

Jeśli poszukujesz dobrego dostawcy brykietu, to świetnie trafiłeś. Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę.

2 Replies to “Rodzaje brykietu”

 1. Proszę o podanie aktualnych cen waszych produktów.Szczegolnie interesuję mnie brykiet z ligniny,i węgla brunatnego.pozdrawiam Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *