Brykiet drzewny z roku na rok zyskuje grono swoich zwolenników. Jest ekologiczny, daje dużo ciepła, a jego cena jest atrakcyjna. W dobie, gdy dążymy do ochrony środowiska naturalnego korzystanie z alternatywnych źródeł energii jest istotne. Jak rozpalić brykiet w kominku? W naszym artykule dowiesz się, ile brykietu do kominka włożyć, aby otrzymać odpowiednie ciepło, a jednocześnie zoptymalizować koszty ogrzewania.
- Brykiet do kominka
- Wybierz odpowiednią rozpałkę
- Jak palić brykietem w kominku. Instrukcja krok po kroku
- Zasady dobrego palenia
- Gdzie kupić brykiet drzewny
- Oferta sklepu Pan Groszek
Brykiet do kominka
Palą się cieplej i czyściej, są tańsze w zakupie i znacznie łatwiejsze w przechowywaniu i obsłudze – mowa o brykietach do kominka. Brykiety dostarczają około 50% więcej ciepła na każdą wydaną złotówkę niż standardowe kłody. Mają również silne referencje środowiskowe, ponieważ są wykonane z odpadów drzewnych wytwarzanych jako część mebli lub innych firm związanych z drewnem. Spalanie drewna jest ogólnie uważane za niskoemisyjną alternatywę dla paliw kopalnych, ponieważ drzewa wchłaniają węgiel podczas wzrostu.
Jak powstaje brykiet? Cząsteczki ligniny w drewnie topią się pod ciśnieniem i wiążą ze sobą wióry i pył. Występują w różnych kształtach od wielu dostawców. Ile brykietu na raz do kominka włożyć? O wydajności tego opału opowiemy za chwilę. Brykiet sprzedawany jest w workach. W sklepie Pan Groszek możesz kupić go w ilościach hurtowych lub na własne potrzeby, czyli zaopatrzyć się z mniejsze ilości.
Ciekawostka… Z badań kondycji polskich przedsiębiorstw przeprowadzonych na przełomie kwietnia i maja przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju wynika, że aż 67% firm odczuwa spadki przychodów w porównaniu z marcem. 12% przedsiębiorstw zredukowało zatrudnienie, a 18% obniżyło płace. Dalsze zwolnienia deklaruje kolejne 12% firm. Podobnie wygląda położenie przemysłu drzewnego. Ok. 30% firm zanotowało w drugiej połowie marca spadki sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że brykiet drzewny jest coraz mniej popularny. Spadek wynika z ograniczeń w handlu spowodowanych pandemią.
Wybierz odpowiednią rozpałkę
Do rozpalenia kominka potrzebna jest odpowiednia rozpałka. Brykiet, jak palić? Świetną rozpałką jest dobrze wysuszone i drobno pokrojone drzewo w postaci małych kostek. Jaką podpałkę wykorzystać?
- Podpałka w formie sprayu
- Kostki specjalnej płyty nasączonej parafiną
- Podpałka z wełny drzewnej
- Długie zapałki lub zapalniczka.
To tradycyjne metody rozpalania w piecu. Jak rozpalić brykiet w inny sposób? Świetnym rozwiązaniem jest lampa lutownicza w formie palnika. Lampa posiada wymienne naboje, dlatego można z niej korzystać przez długi czas. Brykiet, jak rozpalić? Korzystając z rad powyżej zamieszczonych powinieneś bez problemu uzyskać ogień.
Czy wiesz, że… Wśród 115 krajów klasyfikowanych w ramach rankingu Światowego Forum Ekonomicznego (ang. WEF) Energy Transition Index, ETI 2019 (Wskaźnik Transformacji Energetyki), wśród krajów UE najbardziej zaawansowana w transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjnym jest będąca liderem całego rankingu Szwecja, zaś z najsłabszym wynikiem i na 77. miejscu jest sklasyfikowana Bułgaria. Polska wypada tylko nieco lepiej, zajmując dopiero 75. miejsce. Mimo dużego zróżnicowania warunków jedynie trzy kraje Unii deklarują osiągniecie przyjętego na Radzie UE w grudniu 2019 r. celu osiągnięcia osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2050 r.: Finlandia w 2035 r., Austria w 2040 r. i Szwecja w 2045 r. Polska jako jedyny kraj nie podała planowanej daty osiągnięcia dekarbonizacji. Oznacza to, że coraz większy nacisk będzie kładziony na korzystanie z alternatywnych źródeł energii, np. brykietu drzewnego.
Jak palić brykietem w kominku. Instrukcja krok po kroku
Zastanawiasz się, jak palić brykietem w kominku? Oto instrukcja krok po kroku. Brykiet drzewny, jak palić w piecu?
- Jeśli nie masz odpowiedniego kominka na początku kup go. Na rynku dostępne są nowoczesne kominki, które są bardzo proste w użyciu.
- Wybierz odpowiednią podpałkę. Są różne metody. Możesz kupić specjalne produkty, które dostępne są w sklepach albo skorzystać z tego, co masz w domu, np. papieru.
- Ułóż odpowiednio brykiet w kominku. Tak, aby pozostało nieco przestrzeni między kostkami. W ten sposób łatwiej rozpalić w kominku.
- Postaraj się palić od góry w kominku. W ten sposób unikniesz sadzy. Szybka od kominka ulega zabrudzeniu. Testuj różne metody rozpalania ognia, aby uniknąć sadzy. Paliwo które spala się „od góry” płonie spokojnie, dłużej i bardziej efektywnie.
Pamiętaj, że początki przygody z paleniem w piecu brykietem mogą być trudne. Na początku nie każdy potrafi cierpliwie rozpalać ogień. Nie zrażaj się i szukaj odpowiedniej metody do rozpalania ognia. Na pewno dojdziesz do wprawy!
Ciekawostka… Pamiętaj, że odpowiednie rozpalenie kominka pomoże Ci zaoszczędzić czas.
Zasady dobrego palenia
Dobre palenie to takie, które nie szkodzi środowisku naturalnemu. Podczas palenia w kominku odpowiednio dozuj ilość powietrza. To bardzo ważne do procesu palenia w kominku. Zbyt mała ilość powietrza przyczynia się do powstania sadzy i do niskiej temperatury. W trakcie rozpalania ognia dopływ powietrza powinien być maksymalny, należy go stopniowo i delikatnie zmniejszać w czasie palenia właściwego.
Jeśli w kominku pozostały jeszcze fragmenty brykietu, które się żarzą, to należy uchylić szybkę, tak aby 90 proc. powietrza pozostawało w środku, a pozostałe 10 proc. dawało stały dopływ powietrza. To umożliwia spalenie pozostałości w kominku.
Pamiętaj, że przed ponownym rozpaleniem kominka należy go dokładnie wyczyścić! Usunąć sadz i popiół.
Gdzie kupić brykiet drzewny
Brykiety te są doskonałym paliwem do ogrzewania domu, ponieważ są tańsze, palą się cieplej, a po wypaleniu mają mniej dymu i popiołu. Brykiety drzewne mają mniej niż 10% wilgoci. Można je podzielić na mniejsze części do mniejszych pieców i są łatwe do przechowywania, dopóki nie zostaną umieszczone w suchym miejscu. Nie wahaj się zmieszać ich z kłodami lub samodzielnie spalić. Brykiety drzewne można wytwarzać z drewna liściastego, iglastego lub mieszanki obu. Te z drewna liściastego będą palić się dłużej ze względu na swoją gęstość i mogą być przechowywane w wielu kształtach i rozmiarach, od 5 kg po duże palety brykietów.
Pan Groszek to sprawdzony i doświadczony dostawca brykietu drzewnego. Nasze produkty oferują innowacyjne i opłacalne sposoby dostosowywania rodzaju opału do naszego domu. Mamy wiele różnych dostępnych opcji produktów, aby upewnić się, że będziesz w stanie znaleźć dokładnie to, czego szukasz. Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń do naszych ekspertów.
Oferta sklepu Pan Groszek
W ofercie sklepu Pan Groszek znajdziecie wysokiej jakości brykiet drzewny idealny do ogrzania Twojego domu. Oferta sukcesywnie jest powiększana. Nie znalazłeś tego, czego szukałeś? Skontaktuj się z naszymi ekspertami.
Poza brykietem wysokiej jakości oferujemy też inne, ekologiczne rodzaje opałów do Twojego pieca. W naszej ofercie znajduje się kilka rodzajów ekogroszku workowanego dostosowanego do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Szukasz opału na zimę? Zdecydowanie wybierz ekogroszek o dużej kaloryczności. Jeśli jesteś zainteresowany tańszą alternatywą postaw na ekogroszek workowany o mniejszej kaloryczności polecany na wiosnę i wczesną jesień.
Pan Groszek sprzedaje również pellet wysokiej jakości. Produkt jest starannie wyselekcjonowany. Jakie są nasze zalety?
- Towar starannie wyselekcjonowany z wysokiej jakości składników.
- Wysoka wartość kaloryczna
- Żadnych niezdrowych domieszek
- Atrakcyjna cena
- Rabaty dla stałych klientów
- Rozbudowana oferta dla firm
- Dowóz na terenie całej Polski
- Konsultacje eksperckie – zupełnie za darmo
Przekonaliśmy Cię? Zadzwoń do naszych ekspertów i dopytaj o szczegóły oferty.