Globalny roczny handel pelletem z certyfikatem wynosi obecnie około 30 milionów ton i rośnie w tempie około 15 procent rocznie. Około połowa wszystkich peletów z certyfikatem jest sprzedawana w sektorze przemysłowym do wytwarzania energii, podczas gdy druga połowa jest sprzedawana w sektorze grzewczym do zastosowań mieszkaniowych, komercyjnych i instytucjonalnych.

W sektorze przemysłowym producenci pelletu z certyfikatem przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Pellety z certyfikatem produkowane dla celów energetycznych są tworzone w sposób zrównoważony. W sektorze ciepłowniczym rośnie znaczenie certyfikacji jakości jako środka zapewniającego konsumentom niezależną gwarancję, że kupowane przez nich pelety z certyfikatem zapewnią optymalną wydajność w piecach i kotłach.

Warto wiedzieć! Polska od lat znajduje się w czołówce rankingu producentów pelletu drzewnego.

Co to jest certyfikat jakości pelletu drzewnego? Jest to zapewnienie przez niezależną stronę trzecią – jednostkę certyfikującą – że pelety drzewne opatrzone znakiem certyfikującym spełniają określone normy jakości. Certyfikacja jakości nie jest potrzebna w sektorze pelletu przemysłowego, ponieważ kupujący i sprzedający rutynowo przeprowadzają testy laboratoryjne próbek pobranych z każdej dostawy pelletu. W sektorze ciepłowniczym niepraktyczne byłoby oczekiwanie, że konsumenci przeprowadzą własne testy laboratoryjne. Z tego powodu opracowano niezależną certyfikację jakości dla sektora ciepłowniczego.

Kalkulator pelletu

Czym jest pellet?

Pellet to rewolucyjne, wysokokaloryczne, odnawialne biopaliwo powstające w wyniku technologicznego przetwarzania wiórów toczonych, czyli trocin pozostałych po obróbce drewna, których wilgotność jest wstępnie obniżana do określonego procentu poprzez suszenie i prasowanie za pomocą specjalnych pras. Drewno, które jest wystarczająco wysuszone i zmiażdżone, przechodzi następnie przez obróbkę, która całkowicie miele części drewna i wciska je w matrycę. Pod wpływem temperatury i ciśnienia uwalnia się lignina będąca naturalnym spoiwem, która tworzy rozpoznawalny kształt granulatu. Do granulatu bukowego nie są dodawane żadne spoiwa, chemikalia ani dodatki, ponieważ lignina wiąże granulat w sposób naturalny. Najlepszym surowcem do produkcji pelletu jest buk, choć tutaj opinie są podzielone.

Ciekawostka. Pellet ma cylindryczny kształt, około 6 mm średnicy i od 10 do 30 mm długości, dzięki czemu nadaje się do transportu.

Zawartość wilgoci w pellecie wynosi z reguły ok. 8%, co pozwala osiągnąć wysoką wydajność podczas procesu spalania. Kontrola wilgoci, czyli osiągnięcie odpowiedniego poziomu wilgoci w surowcu użytym do produkcji pelletu jest bardzo ważnym elementem pozwalającym na uzyskanie pelletu z certyfikatem wysokiej jakości. Surowcem do produkcji pelletu z certyfikatem może być drewno opałowe, drewno z odpadów leśnych, trociny, wióry toczone, a także inny złom pochodzący z obróbki drewna.

Kotły na pellet oferują podobny poziom kontroli jak urządzenia na olej i gaz, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu osób. Dzieje się tak, ponieważ wytwarzane ciepło można szybko włączać i wyłączać. Inteligentny system transportu pelletu certyfikowanego przenosi paliwo do komory spalania z obszaru magazynowania paliwa w miarę zapotrzebowania na ciepło. Czujnik steruje mierzonym dopływem powietrza, zapłon następuje automatycznie, a moc grzewcza dostosowuje się w sposób ciągły do ​​potrzeb grzewczych. Urządzenia na pellet certyfikowany mogą ogrzewać pojedyncze pomieszczenie, cały dom lub mieć zastosowanie komercyjne.

Kalkulator pelletu

Gdzie kupić dobry pellet?

Dobry pellet należy kupować od sprawdzonych dostawców. Jak poszukać takiego dostawcy? Wystarczy wejść na stronę internetową danego producenta i sprawdzić, jakie parametry ma dany produkt. Ponadto pellet z certyfikatem zawsze się obroni. W sklepie Pan Groszek dostępny jest certyfikowany pellet dobrej jakości. Pamiętajmy, że pellet z certyfikatem wcale nie musi być drogi. Wystarczy tylko wybrać odpowiedniego dostawcę.

Możesz mieć pewność, że sprawdzony dostawca zagwarantuje CI pellet z certyfikatem wysokiej jakości. Na pewno jest granulacja będzie odpowiednie, produkt nie będzie za wilgotny, a co za tym idzie będzie świetnie się palił. Ponadto dobrej jakości pellet certyfikowany generuje niewielkie ilości popiołu, a Ty nie musisz tak często opróżniać pojemnika na popiół. Korzystanie z usług i produktów sprawdzonych dostawców ma same zalety.

Pellet czy ekogroszek

Pellet certyfikowany

Na rynku istnieje kilka rodzajów certyfikatów. Jeden z bardziej popularnych to ENplus, a jego działalność rozpoczęła się w 2010 roku i obecnie stanowi około 80 procent peletów sprzedawanych w europejskim sektorze ciepłowniczym. European Pellet Council (EPC) zarządza programem ENplus i udziela licencji krajowym stowarzyszeniu pelettu, które zarządzają programem w swoich krajach.

Norma obejmuje klasy jakości A1 i A2, które są realizowane przez ENplus. Klasa A1 to najwyższa jakość stosowana w domowych kotłach lub piecach. Pellet A1 produkuje najmniej popiołu i spełnia najwyższe wymagania. Klasa A2 jest używana w większych instalacjach i wytwarza więcej popiołu. Pellety przemysłowe nie są nazywane „ENplus”, ale mogą posiadać certyfikat „EN B”.

Ważne kryteria jakości ENplus wg European Union Council:

  • Parametr (jednostka) ENplus A1 ENplus A2
  • Długość (mm) 3,15 <L <40 1) 3,15 <L <40 1)
  • Zawartość popiołu (% masy) ≤0,7 3) ≤1,2 3)
  • Temp. Topnienia popiołu (° C) ≥1200 4) ≥1100 4)

1) 1% wszystkich granulek może być dłuższe niż 40 mm, ale maksymalnie 45 mm

2) Cząstki <3,15 mm, drobne w końcowym punkcie dostawy

Trochę to skomplikowane, ale tak wygląda profesjonalna certyfikacja. Na rynku – oprócz pelletu certyfikowanego tym rodzajem certyfikacji są również inne. Poniżej lista.

Na rynku jest kilka rodzajów pelletu:

  • energetyczny, bezklasowy czy przemysłowy
  • pellety DIN EN A1 oraz A2, czyli pellety bez certyfikatu
  • pellety DIN 51731 (DIN EN A2)
  • pellety DINplus (DIN EN A1)

Uwaga! Certyfikacja DINplus – obecnie dzięki temu systemowi nadawane są certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań wcześniej wspomnianej normy EN 14961-2 w klasie A1 dla pelletów drzewnych z przeznaczeniem dla kotłów centralnego ogrzewania.

Certyfikowany pellet

Dlaczego pellet powinien mieć certyfikat?

Certyfikat jakości przynosi producentom pelletu drzewnego wiele plusów:

  • Certyfikacja chroni producentów, którzy opowiadają się za tym, aby konsumenci stosowali wyłącznie certyfikowane pelety. Pellet certyfikowany będzie działać prawidłowo w piecach i kotłach. Certyfikacja chroni reputację pelletu drzewnego jako paliwa dobrej jakości.
  • Certyfikacja zapewnia dostęp do rynku. Ponieważ pellety z certyfikatem ENplus stanowią 80% europejskiego sektora ciepłowniczego, kupujący nalegają, aby importowany pellet posiadał certyfikat ENplus. Np. w Stanach Zjednoczonych Agencja Ochrony Środowiska orzekła, że ​​wszystkie nowe gwarancje dotyczące pieców na pellety muszą określać użycie certyfikowanych pelletów.

W procesie certyfikacji uczestniczą trzy jednostki: jednostki kontrolujące, jednostki testujące i jednostki certyfikujące. Rolą organu kontrolnego jest inspekcja wytwórni peletów, handlowca lub usługodawcy, pobranie próbek peletu, kontrola procesu produkcji i surowców, zapewnienie odpowiedniej dokumentacji oraz przygotowanie raportu do przedłożenia jednostka certyfikująca.

Rolą jednostki badawczej jest analizowanie próbek peletów w celu upewnienia się, że spełniają one wymagane normy. Rolą jednostki certyfikującej jest przeglądanie dowodów dostarczonych przez jednostki inspekcyjne i badawcze w celu podjęcia decyzji dotyczącej certyfikacji. Aby znaleźć się na liście, wszystkie trzy instytucje muszą posiadać odpowiednie certyfikaty ISO i muszą złożyć wniosek o wspólne zatwierdzenie przez European Pellet Council i WPAC.

Pamiętaj! Stawiaj na pellet certyfikowany. Ten opał jest dużo lepszej jakości niż pellet bez certyfikatu i świetnie wpływa na Twój piec!

Nagrody za pellet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *