Wybór odpowiedniego kotła na pellet jest gwarancją odpowiedniego spalania pelletu. Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Najpopularniejsi producenci kotłów prześcigają się w pomysłach, jak zachęcić klienta do zakupu wybranego sprzętu. Dziś sprawdziliśmy kilka dostępnych na rynku kotłów pellet i przeprowadziliśmy weryfikację, tym samym odpowiadając sobie na pytanie: jaki piec do pelletu wybrać.
- Czy warto wybrać pellet na opał?
- Czy pellet jest ekologiczny?
- Jaki kocioł na pellet wybrać?
- Kotły na pellet. Przegląd wybranych modeli
- Ile kosztuje piec do pelletu?
Postęp w projektowaniu i technologii sprawia, że piec do pelletu jest nie tylko przystępnym cenowo i praktycznym rozwiązaniem grzewczym. Kotły na pellet są czystsze, wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Jedyną decyzją, jaką należy podjąć to odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki kocioł na pellet wybrać.
Czy warto wybrać pellet na opał?
Kocioł na pellet dostępny jest w przystępnej cenie. Już za kilka tysięcy złotych użytkownik może zaopatrzyć się w piec do pelletu wysokiej jakości. Czy jednak warto palić pelletem w domu? Jakie są jego właściwości i na co zwrócić uwagę podczas zakupu pelletu na sezon grzewczy?
Właściwości pelletu to:
- Jest wydajny
- Posiada wysoką kaloryczność, dzięki czemu wystarcza na dłużej
- To ekonomiczne rozwiązanie
- Pellet jest łatwo dostępny – wielu sprzedawców posiada w swojej ofercie pellet
- Przy odpowiedniej granulacji świetnie pali się
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pelletu? Jakie są idealne parametry, aby świetnie pasował do pieca do pelletu?
- Jego średnica powinna wynosić średnio pomiędzy 6 a 12 mm.
- Długość: 4 – 5 średnic
- Gęstość nasypowa: 500 – 600 kg / m3
- Zawartość wilgoci: 8 – 12 %
- Zawartość popiołu: < 0,5 % – tutaj opuszczane są też większe wartości
- Zawartość części drobnych – < 1,5 %
- Wartość opałowa – 17 – 18 MJ / kg
- Zawartość siarki – ≤ 0,08 %
- Zawartość chlorków – ≤ 0,03 %
Warto pamiętać! Pellet to w pełni ekologiczny sposób na ogrzanie Twojego domu. Wybierając kocioł na pellet niwelujesz uwalnianie się negatywnych substancji do powietrza. Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny, węgiel kamienny zawiera od 75 do 92% tego pierwiastka, a jego odmiana – antracyt – do 97%. Antracyt jest jednocześnie ostatnim ogniwem w łańcuchu przemian: torf – węgiel brunatny – węgiel kamienny – antracyt.
Do produkcji pelletu wykorzystywane jest drzewo iglaste oraz liściaste. Piec do pelletu przyjmie każdy rodzaj drewna. Nie ma oddzielnych kotłów na pellet z drzew iglastych i na ten z liściastych.
Jakie związki zawiera pellet?
Iglaste | Liściaste | |
Celuloza | 55% | 45% |
Lignina | 30% | 25% |
Hemiceluloza | 10% | 20% |
Żywice, Gumy | 4,5% | 9,5% |
Związki mineralne | 0,5% | 0,5% |
Doskonała jakość pelletu jest niezbędna do uzyskania stałego i optymalnego procesu ogrzewania w piecu do pelletu. Ponieważ istnieją paliwa o różnej jakości, właściciele pieców i kotłów na pellet powinni wybrać paliwo odpowiedniej jakości, najlepiej pasujące do ich instalacji. Niedostosowane, nieprzemyślane wybory mogą nie tylko doprowadzić do utraty wydajności, ale mogą również zakłócić proces spalania i lub skomplikować konserwację pieca do pelletu. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych kotłów na pellet i pieców stosowanych w budynkach mieszkalnych, ponieważ stosowane tolerancje są znacznie niższe niż w przypadku kotłów o większej wydajności.
Większe kotły na pellet o rozmiarach przemysłowych nie są tak bardzo narażone na ten problem i dlatego mogą używać peletów niższej jakości bez napotykania tych samych problemów. Dlatego kluczowa jest wiedza, jak rozpoznać pellet dobrej jakości.
Czy pellet jest ekologiczny?
Decydując się na ogrzewanie drewnem musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki kocioł na pellet wybrać? Zanim jednak odpowiemy sobie na to pytanie sprawdźmy, czy pellet jest ekologiczny.
Spalanie węgla wytwarza dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia powietrza, więc wysiłki mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi poszukują obecnie alternatyw dla węgla. Gaz ziemny jest czystszy i tańszy, ale podobnie jak węgiel, gaz ziemny zwraca kopalny węgiel do atmosfery, zaburzając globalny obieg węgla i klimat.
Ostatnio uwaga skupiła się na biomasie drzewnej – powrocie do drewna opałowego – do wytwarzania energii elektrycznej. Nie ma wątpliwości, że drzewa usuwają dwutlenek węgla z atmosfery, a spalanie drewna go przywraca. Każdego roku około 7 milionów ton peletów drzewnych trafi do Europy, gdzie paliwa z biomasy zostały uznane za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla w związku z wypełnieniem zobowiązań Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Obecnym celem Unii Europejskiej (UE) jest wytwarzanie 20% energii elektrycznej do 2020 r. Ze źródeł odnawialnych, w tym spalania biomasy drzewnej. Wybierając kocioł na pellet stawiasz na ekologię.
Ważna informacja. W 2018 roku wyprodukowano 20,1 mln ton pelletu; z Europą i Chinami na czele jako najwięksi producenci pelletu na świecie. W ciągu ostatnich kilku lat sektor nadal wykazywał szybki rozwój, przy czym produkcja przestała istnieć tylko w kilku krajach, ale stała się szeroko rozpowszechniona w całej UE, co pozwala na rozszerzenie rozwoju obszarów wiejskich.
Liderami w produkcji pelletu są:
- Niemcy – 2,4 mln ton
- Szwecja – 1,8 mln ton
- Rosja – 1,6 mln ton
W 2018 r. w Unii zużyto 26,1 mln ton pelletu drzewnego. Poza tym europejskie zapotrzebowanie na pellet wzrosło o 2,1 miliona ton w porównaniu z 2017 rokiem. Stanowiło to wzrost o 8%, poniżej 11% wzrostu obserwowanego w 2017 r., Kiedy to europejski sezon grzewczy z lat 2016-2017 i 2017-2018 były zimniejsze w porównaniu do lat poprzednich.
W 2018 roku popyt na pellet wzrósł odpowiednio o około 5% i 13% zarówno w sektorach mieszkaniowym / komercyjnym, jak i na rynkach przemysłowych. Ludzie również coraz chętniej kupowali kotły na pellet.
Znaczna część tego zużycia dotyczyła produkcji ciepła, stanowiąc 60,5%. Zużycie pelletu na ciepło można dalej podzielić na trzy rynki – ogrzewanie mieszkaniowe (65%), ogrzewanie komercyjne (23%) i ciepło wytwarzane z CHP (12%). Pozostałe 39,5% pelletu drzewnego wykorzystano do produkcji energii (z kogeneracji i elektrowni dedykowanych). Należy zauważyć, że technologie wytwarzania energii z pelletu na ciepło, energię elektryczną lub jedno i drugie są dojrzałe, oferując wydajne i niezawodne procesy.
Jaki kocioł na pellet wybrać?
Najnowsze kotły na pellet to niezawodne systemy centralnego ogrzewania, prawie tak automatyczne jak instalacje olejowe. Niektóre z nich mają tę zaletę, że europejski design zapewnia wiele funkcji i piękny wygląd. Istnieją jednak różnice między nowoczesnymi kotłami na pellety.
Jaki piec do pelletu? Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę:
- System czyszczenia rur – należy sprawdzić, czy rury są automatycznie czyszczone i jaka jest ich żywotność. Proces spalania bywa inwazyjny i dlatego czyszczenie rur jest ważne.
- Piec do pelletu powinien zawierać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że ten jest bezpieczny dla domowników.
- Usuwanie popiołu. Warto sprawdzić czy odpowiednie systemy automatycznie usuwają popiół z palenisk i umieszczają go w poręcznym, łatwo opróżnianym pojemniku. W typowych instalacjach pojemnik na popiół wymaga opróżniania około cztery razy w roku. Popiół można ponownie wykorzystać w ogrodzie.
- Palnik. Poprawne funkcjonowanie pieca do pelletu to również odpowiedni palnik. Dopytaj podczas zakupu kotła na pellet, jakie właściwości posiada palnik.
- Niezawodność. Sprawdź, jak kocioł na pellet, który chcesz kupić wypada w testach. Postaw na model, który jest niezawodny.
Kotły na pellet. Przegląd wybranych modeli
Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów na pellet. Producenci dbają również o to, aby dać swoim kupującym wybór. W ofercie sklepów dostępne są modele, które są wielofunkcyjne i można w nich spalać zarówno pellet, jak i ekogroszek.
Najbardziej popularne modele kotłów na pellet to te z automatycznymi palnikami. Wyróżniamy dwa główne rodzaje podajników. To ślimakowy i pneumatyczny. Piec do pelletu posiada również zbiornik na paliwo oraz pełną automatykę. Droższe modele można sterować zdalnie, np. za pomocą WIFI.
Podczas zakupu można postawić na tańszą opcję, kocioł na pellet jednofunkcyjny. Do nich należy dokupić zasobnik. Moc kotłów zależy od naszego zapotrzebowania na ciepło. Nie warto kupować kotła na pellet o zbyt wysokiej mocy, to zdecydowanie zbędny wydatek. Kotły na pellet posiadają też z reguły automatyczną zapalarkę.
W 2012 roku została wprowadzona międzynarodowa norma dotycząca kotłów do centralnego ogrzewania. Norma PN-EN 303–5:2012. Zawiera kryteria odnoszące się do takich kwestii:
- Emisja tlenku węgla – nie może przekraczać 500 mg/m3
- Emisja substancji smolistych oraz pyłów.
- Norma podaje również wymaganą minimalną sprawność cieplną kotła.
Aktualna norma PN-EN 303-5:2012 wprowadza trzy klasy emisyjne:
- klasa 3 – ląduje w niej także większość obecnie produkowanych kotłów podajnikowych.
- klasa 4 – średnia – bez większego trudu mogą ją osiągnąć kotły zasypowe dolnego spalania oraz kotły podajnikowe na węgiel.
- klasa 5 – najlepsza, a od 2017 roku jedyna dozwolona dla nowo sprzedawanych kotłów. Kocioł 5. klasy emituje ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż starsze modele.
Nowoczesne piece na pellet przeszły długą drogę i są teraz przyjaznym dla środowiska i wydajnym rozwiązaniem do ogrzewania domu. Jedną z głównych zalet oferowanych przez piece na pellet jest to, że właściciele domów nie są już zależni od ceny energii elektrycznej, gazu lub oleju, aby ogrzać swoje domy. Drewno to zrównoważone, odnawialne źródło energii, które jest powszechnie dostępne i niedrogie. Ponadto piece na pellet emitują znacznie mniej zanieczyszczeń.
Ile kosztuje piec do pelletu?
Szacunkowy koszt montażu kotła na pellet to kwota rzędu dwóch tysięcy złotych. Do niej należy doliczyć koszt zakupu pieca do pelletu.
Za kocioł z palnikiem retortowym zapłacimy od 4000 do 5000 złotych, natomiast kocioł na pellet z palnikiem zasypowym to już koszt rzędu 8000 złotych. Na rynku istnieją również kotły na pellet z dodatkowym układem oczyszczania palnika. Ich cena jest dość wysoka i wynosi powyżej 10000 złotych. Do pieca należy doliczyć też pompy, zasobniki ciepłej wody czy zawory.
Koszt ogrzewania domu pelletem to ok. 3,5 tysiąca złotych na cały sezon grzewczy. Zatem inwestycja w piec do pelletu na pewno bardzo szybko zwróci się. Pamiętajmy też o corocznym przeglądzie kotła na pellet przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego.
Wykorzystywanie pelletu drzewnego do centralnego ogrzewania mieszkań ma szereg istotnych zalet w porównaniu ze spalaniem paliw kopalnych. Jedną z zalet jest przyjazność dla środowiska. Kotły i piece na pelety drzewne zapewniają rozwiązanie o niskiej zawartości CO2 , ponieważ dwutlenek węgla emitowany podczas spalania peletów drzewnych pochodzi z CO2 pochłanianego przez drzewo podczas jego wzrostu. Dzięki wybraniu pieca do pelletu o wysokiej wydajności inne emisje, takie jak siarki i lotne związki organiczne, są bardzo niskie, co sprawia, że piece do pelletu są ekologiczne i popularne. Podczas spalania pelletu drzewnego nie spalasz paliw kopalnych, które uwalniają długo pochłaniany węgiel do atmosfery w postaci CO2 i gazu cieplarnianego.