W ostatnich latach około 40 procent światowej energii elektrycznej jest wytwarzane w elektrowniach węglowych, które zużywają ponad 80 procent węgla wydobywanego każdego roku. Spalanie węgla wytwarza dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia powietrza, więc wysiłki mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi poszukują obecnie alternatyw dla węgla. Gaz ziemny jest czystszy i tańszy, ale podobnie jak węgiel, gaz ziemny zwraca kopalny węgiel do atmosfery, zaburzając globalny obieg węgla i klimat.

Ostatnio uwaga skupiła się na biomasie drzewnej – powrocie do pelletu ekologicznego – do wytwarzania energii elektrycznej. Nie ma wątpliwości, że drzewa usuwają dwutlenek węgla z atmosfery, a spalanie pelletu ekologicznego go przywraca. Czy pellet jest ekologiczny? Jak najbardziej!

Ciekawostka: Obecnym celem Unii Europejskiej (UE) jest wytwarzanie 20% energii elektrycznej do 2020 r. Ze źródeł odnawialnych, w tym spalania biomasy drzewnej. Pellet paliwo ekologiczne świetnie sprawdza się jako odnawialne źródło energii.

Pellet ekologiczny

Jak ekologicznie palić w piecu?

W XXI wieku ochrona środowiska stała się głównym problemem, który coraz trudniej jest zignorować. Potrzeba znalezienia odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego stylu życia nigdy nie była ważniejsza dla każdego na co dzień, a jeśli chodzi o ogrzewanie, nie inaczej jest z tym problemem.

Wg Głównego Urzędu Statystycznego, przez ostatnie 20 lat niewiele zmieniły się sposoby ogrzewania polskich domów. Użytkowników węgla i drewna ubywa, ale w niewielkim stopniu. I choć Polacy pokochali pellet, nadal wielu z nas wybiera tradycyjny węgiel. Na przestrzeni lat 2002–2018 wykorzystywano technologie nowocześniejsze, a także bardziej efektywne energetycznie. W mieszkaniach wyposażonych we własne kotły centralnego ogrzewania (na paliwa stałe lub na gaz ziemny) najczęściej występowały kotły dwufunkcyjne (28,9%), służące jednocześnie do przygotowania ciepłej wody. Kotły jednofunkcyjne były mniej popularne (19,9%), a jeszcze rzadziej występowały kominki (1,8%). W niektórych starych budynkach jedynymi urządzeniami grzewczymi były piece na paliwa stałe lub tylko kuchnie na paliwa stałe (4,9%).

Do pozyskania ciepłej wody najczęściej wykorzystywano sieć ciepłowniczą (31,6% gospodarstw domowych), duże znaczenie miały także bojlery lub termy elektryczne (24,1%) oraz piecyki łazienkowe gazowe (16,9%). Kotły dwufunkcyjne lub podgrzewacze wody na paliwa stałe były używane w 15,4% gospodarstw domowych, a na gaz ziemny w 9,8%.

Pellet ekologiczny to świetne rozwiązanie do każdego domu. Ekologiczny sposób na ciepłe mieszkanie. Pamiętaj, aby dbać również o to czy ciepło nie ucieka Ci! Sprawdzaj czy masz zamknięte okna i czy kaloryfer nie jest za bardzo rozkręcony.

Pellet a ekologia i palenie w piecu. Jak ma się jedno do drugiego? Pellet to paliwo ekologiczne, które warto wykorzystywać do palenia w piecach. Nie tylko rodzaj używanego paliwa ma znaczenie. Istotną rolę odgrywa też sposób palenia w piecu.

Ekologiczny opał

Czy pellet jest ekologiczny?

Czy pellet jest ekologiczny? Z całą pewnością! Jako źródła pochodzenia drewna opałowego najczęściej w badaniach GUS wskazywano lasy państwowe (12,0% gospodarstw domowych) i pośredników handlowych (9,2%). Udział drewna z lasów prywatnych oraz drewna z zadrzewień śródpolnych i przydomowych wyniósł w sumie 11,1%. Drewno opałowe było „w całości kupione” w 70,8% gospodarstw domowych, które je wykorzystywały (tj. w 24,0% wszystkich gospodarstw domowych), „w całości darmowe” w 16,8% gospodarstw (tj. w 5,7% wszystkich gospodarstw), a „częściowo kupione, częściowo darmowe” w 12,5% gospodarstw wykorzystujących drewno (tj. w 4,2% wszystkich gospodarstw).

Dane są dość skomplikowane, ale pokazują skąd pochodzi ekologiczny pellet. Ludzie od dawna korzystali z pelletu ekologicznego, aby ogrzewać swoje domy. Dopiero w 1557 roku opatentowano pierwszy piec opalany drewnem. Nowoczesne piece, które wykorzystują ekologiczny pellet zostały zaprojektowane tak, aby były bardziej wydajne, wytwarzać mniej dymu.

Ciekawostka! Wśród pelletu jest mnóstwo kontrowersji. Przemysł peletowy twierdzi, że wykorzystuje produkty uboczne drewna, które w przeciwnym razie zostałyby zmarnowane. Krytycy twierdzą, że ekspansja szkodzi lasom i nie poprawia klimatu. Jedno jest pewne – pellet jest ekologiczny, jeśli jego produkcja odbywa się w prawidłowy sposób.

Piece opalane ekologicznym pelletem muszą posiadać odpowiedni certyfikat. Współczesny piec na drewno może mieć współczynnik sprawności przekraczający 80 procent.

Pellet ekologiczny produkowane jest z trocin. Jest prasowany za pomocą odpowiednich maszyn w małe cylindry, które mogą mieć różne długości i różną średnicę Zwięzłość nadaje temu rodzajowi paliwa właściwości wysokokaloryczne. Pellet wyróżnia niska wilgotność (poniżej 12%) oraz duża gęstość i regularność materiałowa. Kryterium produkcji jest użycie surowego drewna, które nie jest impregnowane tj. środkami korozyjnymi, klejami czy farbami, a zatem jest produktem ekologicznym, tak ja sam pellet ekologiczny.

Ekologiczny opał

Z czego zrobiony jest pellet?

Pellet ekologiczny może mieć różne formy. Niektóre surowce mogą być trocinami, zrębkami, odpadami tartacznymi, a nawet całymi drzewami nienadającymi się na tarcicę. Surowce mogą być zielone lub świeżo pokrojone, mogą być częściowo wysuszone lub nawet suszone w piecu. Przetwarzając te surowce w ten sam sposób, pellet ekologiczny ma stałą zawartość wilgoci, wartość opałową, zawartość popiołu i właściwości spalania. Bardzo ważne jest, aby wszyscy producenci pelletów ekologicznych produkowali pellety ekologiczne zgodnie z tymi samymi standardami, aby urządzenia na pelety ekologiczne paliły się i grzały w sposób ciągły.

Jak wygląda proces produkcji pelletu ekologicznego?

Niektóre zakłady produkujące pelety ekologiczne rozpoczynają swój proces od umieszczania dużych kawałków drewna przez rozdrabniacz w celu przetworzenia. Są one niezbędne tylko dla fabryk, które akceptują ten niejednorodny materiał paszowy. Istnieje wiele różnych konfiguracji zakładów produkujących pelety ekologiczne w zależności od źródła surowca. Chociaż nie wszyscy mają rębaki, prawie wszyscy mają młyn młotkowy na początku procesu mielenia. Maszyny te pobierają trociny i wióry drzewne i rozbijają je na stały, mniejszy rozmiar, dzięki czemu suszenie i wyciskanie przez matrycę pelletu jest szybkie i spójne.

Jeśli granulator używa świeżo ciętego surowca, materiału wystawionego na działanie warunków atmosferycznych lub wysokiej wilgotności lub mieszanki surowców, które mogą zawierać wilgoć, muszą suszyć trociny do stałego poziomu wilgotności. Duże bębny suszarek mogą wykorzystywać gaz ziemny, propan, palniki na trociny lub inne paliwa do ogrzewania bębna, odprowadzając dodatkową wilgoć.

Po wyschnięciu trociny przeciskane są przez matryce pod wysokim ciśnieniem. Proces ten powoduje nagrzewanie się trocin i uwalnianie w drewnie naturalnych lignin, które wiążą trociny razem. Młynek określa również gęstość peletu, średnicę, trwałość i długość. Wszystkie te cechy są bardzo ważne dla spójnej pracy urządzenia na pelety ekologiczne.

Pelety ekologiczne wychodzą z młyna w temperaturze od 200 do 250 stopni i są miękkie. Wieża chłodnicza służy do obniżania temperatury i utwardzania granulatu. Po schłodzeniu są zwykle przechowywane w dużym silosie w oczekiwaniu na zapakowanie lub dystrybucję luzem.

Najpopularniejszą metodą dystrybucji pelletu ekologicznego jest umieszczanie granulek w plastikowych workach i układanie ich na paletach Pellety luzem są ładowane z silosu do granulatorów bezpośrednio do ciężarówek w celu dostarczenia do kontenerów magazynowych. Ciężarówki do przewozu luzem są droższe niż zwykłe ciężarówki z platformą, ale znacznie wydajniejszy system przetwarzania, przesyłania i dostawy. Masz wątpliwości czy pellet jest ekologiczny? Nie powinieneś. Do produkcji pelletu nie są wykorzystywane żadne chemikalia, a dzięki temu jest on przyjazny dla środowiska.

Ekologiczne produkty

Gdzie kupić certyfikowany pellet?

W 2018 roku wyprodukowano 20,1 mln ton pelletu, z Europą i Chinami na czele jako największymi producentami pelletu na świecie. W ciągu ostatnich kilku lat sektor nadal wykazywał szybki rozwój, przy czym produkcja przestała występować tylko w kilku krajach, ale stała się rozpowszechniona w całej UE, co pozwala na rozszerzenie rozwoju obszarów wiejskich.

W 2018 r. W UE28 zużyto 26,1 mln ton peletu drzewnego. Poza tym europejskie zapotrzebowanie na pellet ekologiczny wzrosło o 2,1 miliona ton w porównaniu z 2017 rokiem. Stanowiło to wzrost o 8%, poniżej 11% wzrostu obserwowanego w 2017 r., Kiedy to europejski sezon grzewczy z lat 2016-2017 i 2017-2018 były zimniejsze w porównaniu do lat poprzednich.

W 2018 roku popyt na pellet ekologiczny wzrósł odpowiednio o około 5% i 13% zarówno w sektorach mieszkaniowym / komercyjnym, jak i na rynkach przemysłowych.

Znaczna część tego zużycia dotyczyła produkcji ciepła, stanowiąc 60,5%. Zużycie pelletu ekologicznego na ciepło można dalej podzielić na trzy rynki – ogrzewanie mieszkaniowe (65%), ogrzewanie komercyjne (23%) i ciepło wytwarzane z CHP (12%). Pozostałe 39,5% peletu ekologicznego wykorzystano do produkcji energii (z kogeneracji i elektrowni dedykowanych). Należy zauważyć, że technologie wytwarzania energii z pelletu ekologicznego na ciepło, energię elektryczną lub jedno i drugie są dojrzałe, oferując wydajne i niezawodne procesy.

Sprawdzony, certyfikowany pellet ekologiczny należy kupować u sprawdzonych dostawców, takich jak Pan Groszek. Wszelkie informacje o certyfikacji dostępne są na stronach European Pellet Council.

Certyfikowany pellet

Jak ogrzewać dom ekologicznie i ekonomicznie?

Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie mogą iść w parze, pod warunkiem, że postawisz na odpowiednie sposoby ogrzewania domu. Ekologiczne produkty z reguły kojarzone są z wysoką ceną – np. patrząc na produkty spożywcze, gdzie jogurt BIO jest sporo droższy od tego zwykłego. Jednak w przypadku pelletu jest inaczej. Jego cena jest zbliżona do ekogroszku czy węgla. Nie musisz wiele dopłacać, aby posiadać ekologiczne ogrzewanie w swoim domu.

Ekonomiczne ogrzewanie domu jest również związane z piecem jaki posiadamy i ze sposobem ogrzewania. Warto od samego początku zainwestować w zautomatyzowany piec, który nie będzie wymagał od nas zbyt wiele wysiłku przy jego ustawieniach. Ekonomiczne użytkowanie pieca to również zastosowanie odpowiednich ustawień, tak aby ten nie zużywał za wiele opału. Niekiedy regulacja ogrzewania o 1 stopień znacząco wpływa na ilość spalanego pelletu.

Pamiętaj! Wybierze pellet ekologiczny dobrej jakości. Tylko wtedy masz gwarancję, że zaoszczędzisz pieniądze!

Ekogroszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *