Pellet co to właściwie jest?

Pellety to rodzaj biopaliwa w postaci cylindrycznych granulek otrzymywanych z odpadów drzewnych, odpadów rolniczych lub torfu. Pellety można uznać za stosunkowo nowy rodzaj paliwa ponieważ sprasowane odpady drzewne po raz pierwszy zastosowano w Ameryce Północnej w latach 70. ubiegłego wieku, a pierwsza sprzedaż pelletu na rynek konsumencki miała miejsce w 1983 roku. 

W Europie produkcja pelletu rozpoczęła się nieco później. Pierwsze zakłady produkcyjne pojawiły się w Szwecji pod koniec lat 80. W Rosji pierwsze zakłady produkcyjne zaczęły pojawiać się na początku XXI wieku i w ciągu zaledwie kilku lat Rosja pojawiła się w pierwszej dziesiątce światowych producentów tego rodzaju opału. Ze względu na rodzaj surowców do produkcji pelletu można je podzielić na następujące typy:

 • drewniane pelety, które to są uzyskiwane z przerobu odpadów drzewnych (trociny, zrębki, płyty, drewno z niższej półki, papierówka, wyłączniki krańcowe, ścinki i inne). Pelety drzewne to najbardziej rozpowszechniony i popularny rodzaj peletów na świecie;
 • Agropellets, ktore to wytwarzane są z odpadów przetwórstwa rolniczego (słoma, łuska słonecznika, łuska innych roślin uprawnych, odpady zbóż itp.). Stosowane są jako paliwo, a swoimi właściwościami niewiele ustępują pelletom drzewnym.
 • Pelety z torfu, które to wykorzystywane są jako paliwo do celów przemysłowych, jednak ze względu na podwyższoną zawartość popiołu nie cieszą się tak dużym popytem jak pellet drzewny czy roślinny. Oprócz związku z alternatywnymi źródłami energii granulki te mają szeroki zakres zastosowań.

W ciągu ostatniego roku odnotowano około 20-procentowy wzrost produkcji pelletu, który doceniane jest głównie z uwagi na swoje ekologiczne właściwości. Ponadto określany jest jako narzędzie do walki ze smogiem. 

Kształt pelletu zapewnia im sypkość i pozwala na zastosowanie dowolnych metod automatyzacji w urządzeniach podających kotły. W dużej mierze dzięki temu pelety stały się głównym rodzajem sprężonego paliwa w Europie. Pellet to paliwo przyjazne dla środowiska. 

Podczas spalania do atmosfery emitowana jest taka sama ilość dwutlenku węgla, jaka byłaby wytwarzana w wyniku naturalnego rozkładu drewna. Stosowane są głównie do spalania w kotłach na pelety. Pellet to ogromna wygoda dla osób podróżujących, aktywnych zawodowo, czy posiadających wiele obowiązków. Taka forma ogrzewania domu nie wymaga stałego czuwania nad paleniskiem i ilością dodawanego węgla. Ponadto obsługa jest mniej wymagająca ponieważ wyczyszczenie paleniska oraz usunięcie popiołu możemy wykonywać raz na kilka dni, a nie tak jak to w tradycyjnych piecach codziennie. 

Czy wiesz że…w krajach Europy Zachodniej pelety od dawna są z powodzeniem stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych i rezydencji wiejskich. W naszym kraju ten produkt stał się popularny nie tak dawno temu.

Popyt na pellet na całym świecie: prognozowanie

Popyt ze strony głównych odbiorców pelletu determinuje dynamikę produkcji krajowej w krajach wschodnich. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie cały wolumen produktów jest eksportowany, wzrost konsumpcji produktów w głównych i potencjalnych krajach-importerach pelletu staje się znaczący.

Dzisiejsze zużycie pelletu jest istotne dla wielu krajów świata. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat globalne zużycie biopaliw drzewnych wzrosło ponad półtora raza. Uprzemysłowione regiony świata o dużej koncentracji ludności poszukują alternatywnych źródeł ciepła, w związku z czym zapotrzebowanie na biopaliwo drzewne oparte na odpadach tartacznych jest obecnie coraz bardziej interesujące. Ponadto w wielu krajach, głównie w Europie, rząd popiera przejście usług przemysłowych i komunalnych na nowy rodzaj paliwa, co wynika z przyjazności dla środowiska produktu z pelletu i obniżenia kosztów paliw tradycyjnych.

Europa od dawna ogrzewa miliony domów pelletem drzewnym. Roczne tempo wzrostu globalnej przemysłowej produkcji pelletu drzewnego wskazuje na duże zapotrzebowanie na tego typu biopaliwo i odzwierciedla globalną tendencję krajów cywilizowanych do wykorzystywania przyjaznych środowisku surowców na potrzeby energii cieplnej i elektrycznej. Najbardziej znaczący wzrost produkcji pelletu przemysłowego napędzany zwiększonym popytem w sektorze biopaliw w Europie obserwowany jest w ciągu ostatnich pięciu lat. Globalna produkcja peletów co roku wykazuje rekordy produkcyjne. 

Tylko w okresie od 2012 do 2016 roku wskaźniki całkowitej produkcji pelletu we wszystkich krajach świata wzrosły ponad półtora raza. Szacuje, się, że konsumpcja peletów drzewnych wzrośnie na całym świecie. Oczekuje się, że konsumpcja wzrośnie 2,2 razy w ciągu 10 lat w regionie Europy Zachodniej, 1,6 razy w regionie Ameryki Północnej i 19,3 razy w regionie Dalekiego Wschodu (biorąc pod uwagę wspólną prognozę dla Chin, Japonii i Korei Południowej). 

Czy wiesz że jak wspomniano powyżej niejednokrotnie, głównym obszarem zastosowania pelletu są kotły grzewcze, jednak oprócz kotłów dostępne są piece grillowe z automatycznym podawaniem pelletu. Na których to można ugotować pyszne dania z grilla, usmażyć kiełbasę, mięso bądź  i inne potrawy.

Pellet z Ukrainy, Pellet z Białorusi czy Pellet z Polski, który wybrać?

Najlepszy producent ekogroszku to taki, który będzie oferował pellet wysokich parametrach, a jednocześnie produkt ten będzie dostępny w atrakcyjnych cenach. 

Ceniony producent ekogroszku powinien w swojej ofercie opisywać specyfikację swoich produktów. 

Dobry pellet charakteryzuje się gładką, lekko szklistą powierzchnię, granulatem o jednakowej lub zbliżonej długości, pellet wysokiej jakości tonie w wodzie, a po kilku minutach rozpada się na trociny. Dodatkowo producent powinien posiadać świadectwa jakości oferowanego paliwa potwierdzające jego wysokość jakość. 

Biorąc pod uwagę powyższe podczas wyboru pelletu nie można się kierować jedynie czy jest to pellet z Ukrainy, pellet z Białorusi czy pellet z Polski należy przede wszystkim zweryfikować specyfikacje produktu oraz ranking cen na importowany pellet. Pellet zarówno ukraiński pellet jak i polski pellet powinien wyróżniać się wśród oferowanych produktów przede wszystkim wysokimi parametrami podanymi powyżej jak i konkurencyjną w stosunku do innych oferowanych produktów ceną. 

Dewaluacja rubla pozwoliła radykalnie zwiększyć efektywność rosyjskich producentów, co stworzyło nowe możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym zlokalizowanych w znacznej odległości od rynków zbytu. Sytuacja makroekonomiczna sprawia, że ​​w najbliższych latach rubel będzie słaby w stosunku do innych walut i będzie główną zachętą dla rosyjskich eksporterów dzięki czemu oferowane produkty z zza wschodniej granicy będą dostępne dla krajów sąsiadujących w atrakcyjnych cenach, przy zachowaniu wysokiej jakości produktu.

Czy wiesz że pelety drzewne są aktywnie wykorzystywane przez rolników jako podłoga dla kóz, koni, krów i innych zwierząt. Pellety dobrze wchłaniają płyny i nieprzyjemne zapachy w kojcach czy oborach.

Zewnętrzne oznaki dobrej jakości pelletu 

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na pellet z Ukrainy, pellet z Białorusi czy pellet z Polski warto zwrócić w szczególności na najważniejsze zewnętrzne oznaki, które mogą wskazywać czy polski pellet bądź importowany pellet cena jest godny naszej uwagi, oto one:

 • powierzchnia: granulki powinny być gładkie, błyszczące, bez pęknięć i wybrzuszeń. Wskazuje to na ich wytrzymałość i niskie ścieranie;
 • średnica. Najczęściej spotyka się granulki o średnicy 6 i 8 mm, znacznie rzadziej 4 lub 10 mm. Średnica odgrywa znaczącą rolę w ustawieniu pracy paleniska i kotła dla efektywnego ogrzewania;
 • zapach. Lekki słodki zapach kleju świadczy o dobrej jakości uzyskanej dzięki płynności i wysokiej temperaturze granulowania;
 • kolor. Kolor nie powinien być szary – wskazuje to na długotrwałe przechowywanie surowców, pojawienie się wilgoci, słabe przechowywanie, co w przypadku drewna jest utratą energii podczas spalania. Zwykle stosuje się granulki o jasnych kolorach.

Czy wiesz że nie tylko rolnicy zauważyli w peletach takie zalety, jak zdolność pochłaniania dużej ilości wilgoci czy neutralizacji zapachów. Pelety drzewne są często stosowane przez producentów oferujących wypełniacze do żwirku dla kotów. Miękkie, nieprzywierające do kocich łapek granulki są bardzo popularne wśród zwierząt domowych.

Jak wybrać najlepszego dostawcę pelletu? Czy warto wybrać pellet ukraiński czy może lepszym będzie pellet polski?

Pan Groszek dokłada wszelkich starań, aby oferowane klientom produkty pochodziły od najlepszych producentów, a obsługa sprzedaży i dystrybucji funkcjonowała na najwyższym poziomie. Pan Groszek zdecydował się na dystrybucję pelletu z zza wschodniej granicy ponieważ w tych krajach wymagania względem paliwa opałowego są zwyczajnie bardzo wysokie z uwagi na srogie zimy i bardzo niskie temperatury. 

Każda dostawa pelletu jest przez nas dokładnie sprawdzana i weryfikowana pod kątem jakości produktu. Pan Groszek to strona internetowa za pośrednictwem której możesz zakupić prawdopodobnie najepszy pellet dostępny na rynku! Oczywiście zweryfikuj polski pellet cena, ukraiński pellet czy pellet z Białorusi pod kątem jego specyfikacji, a sam zobaczysz żę oferowane przez Nas produkty to produkty z najwyższej półki. Uważamy że biorąc pod uwagę klasę oferowanych przez nas produktów oraz analizując ranking cen na importowany pellet plasujemy się w jego czołówce. 

Zapewniamy pellet importowany cena oraz jego transport, w każde miejsce na terenie całego kraju, całkowicie bezpłatnie! Z naszej bogatej oferty korzystają kluczowe firmy reprezentujące najważniejsze sektory gospodarki, ciepłownie, zakłady koksochemiczne, przetwórcze, wapiennicze i produkcyjne, huty, zakłady produkcyjne jak i osoby prywatne. 

Ponadto u Pana Groszka są zatrudnieni ludzie, którzy to posiadają szeroką wiedzę z zakresu handlu towarami, którą to stale rozwijają i uzupełniają, uczestnicząc w licznych szkoleniach  w kraju i za granicą. Lata w branży pozwoliły nam opracować własny system, który jest szybki, wydajny i bezpieczny, a jednocześnie jest  gwarancją wysokiej  jakości współpracy, której nie znajdziesz nigdzie indziej. Warunki cenowe, terminy dostaw, a także szereg innych zmiennych dostosowujemy zawsze do Państwa indywidualnych potrzeb, dlatego współpraca z nami to gwarancja pełnego zadowolenia! 

Jak złożyć zamówienie na pellet u Pana Groszka?

Chcesz kupić importowany pellet cena u Pana Groszka, nie orientujesz się jednak jak złożyć zamówienie?

 • Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę www.pangroszek.pl, wybrać odpowiednie produkty, dodać je do koszyka zakupowego i finalnie przejść do płatności. 
 • Płatność można regulować poprzez wykonanie przelewu bankowego, przy użyciu karty płatniczej u dostawcy bądź wybierając formę „za pobraniem”. 
 • Dostawa zamówienia odbywa się błyskawicznie, zaledwie w terminie 2 dni roboczych od daty złożenia zamówienia więc tak naprawdę z dnia na dzień opał będzie dostarczony dosłownie pod Twoje drzwi. 
 • Dodatkowo składając zamówienie w naszym sklepie ekogroszek workowany Pan Groszek dostarczy Ci produkty całkowicie za darmo w każde miejsce na terenie kraju! 

Zapomnij o dźwiganiu ciężkich łopat z węglem oraz martwieniem się czy zdążysz załadować opał do kotłowni przed deszczem, zapomnij o dźwiganiu ciężkich palet czy worków ze sklepu do samochodu, my zorganizujemy wszystko za Ciebie!

Zamówienie możesz złożyć z każdego miejsca, w pracy, podczas oglądania filmu, nie wychodząc na krok z domu. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą naszego sklepu oraz zachęcamy do złożenia zamówienia, zadowolenie gwarantowane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *