Osoby, które posiadają dom od zawsze stawiane są przed dylematem, czym palić w piecu. Jeżeli zaś chodzi o najpopularniejsze rodzaje ogrzewania indywidualnego, to w 2019 r. znów przodowały kotły na paliwo gazowe oraz kotły na paliwo stałe. Te rozwiązania zastosowano w 36,4% oraz 18,2% nowych mieszkań z 2019 r. (kotły na gaz = 62,6% x 58,2% = 36,4%, kotły na paliwo stałe = 31,3% x 58,2% = 18,2%). GUS niestety nie podaje odpowiednich wyników z uwzględnieniem rodzaju nowego budownictwa. Wiele osób nie może zdecydować się: wybrać pellet czy ekogroszek?

Mieszanie ekogroszku z pelletem jest możliwe pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni piec do spalania tego typu opału.

jak najmniej popiołu i dymu z pelletem od pana groszka

jak najmniej popiołu i dymu z pelletem od pana groszka

Spis treści:

Ekologiczne palenie w piecu

W wielu miejscach na świecie otwarty ogień jest nadal najczęstszym sposobem gotowania posiłków i ogrzewania domów. Do podsycania ognia wykorzystywane są wszelkiego rodzaju materiały – od obornika, drewna i węgla, po wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne, w tym te z odpadów opakowaniowych.

Czy wiesz, że… warto przypomnieć, że na początku 2021 r. wejdą w życie nowe normy prawne dotyczące energochłonności domów jednorodzinnych. W przypadku łącznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, limity dla nowych domów spadną aż o 42% względem 2014 r.

Biorąc pod uwagę opał dostępny na rynku mamy do wyboru:

  • pellet
  • ekogroszek
  • biomasę
  • węgiel
  • olej

Czy mieszanie ekogroszku i pelletu jest możliwe? Oczywiście. Jak najbardziej można mieszać ekogroszek z pelletem. Wystarczy mieć tylko odpowiedni rodzaj pieca.

zawsze suchy ekogroszek w workach z dostawą do domu

zawsze suchy ekogroszek w workach z dostawą do domu

Czym jest ekogroszek?

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na palenie w piecu ekogroszkiem. Istnieje wiele powodów, dla których należy wybrać ekogroszek. To:

  • Kwestie ekologiczne
  • Kwestie finansowe
  • Łatwość w paleniu w piecu

Czy wiesz, że… Wartość opałowa w przypadku węgla brunatnego wynosi 10MJ/kg, w średniokalorycznym węglu kamiennym 20-25MJ/kg, niskokalorycznym – 17-19 MJ/kg, a wysokokalorycznym już 25-30 MJ.kg.

bezpieczne płatności i dostawa za darmo

bezpieczne płatności i dostawa za darmo

Aż 40,5 procent badanych Polaków zapewnia, że wybrałoby palenie ekogroszkiem do swojego domu. Blisko 25 procent z nich docenia właściwości pelletu drzewnego i to właśnie pellet wybiera do ogrzewania domu. 15 procent badanych poleciłoby węgiel, a 12 procent stawia na olej opałowy. Ekogroszek ze względu na swoje właściwości jest doceniany na całym świecie.

Czym jest pellet?

Pelety to cylindryczne, uformowane kawałki wykonane z prasowanego drewna. Produkowane są z naturalnych odpadów drzewnych, które powstają przy produkcji wyrobów z drewna. Największą przewagą nad zrębkami i kłodami drewna jest to, że możesz wygenerować najwyższą wartość opału, ponieważ ich wilgotność jest tak niska. Pellet jest bardzo łatwy do przechowywania i może być przechowywany nawet w zbiornikach lub workach.

błyskawiczna dostawa i realizacja

błyskawiczna dostawa i realizacja

Ciekawostka: Jak wynika z raportu EPC2019, opublikowanego przez European Pellet Council, najwięksi europejscy producenci, tacy jak Belgia, Finlandia, Węgry i Polska, w latach 2017-2018 odnotowali wzrost produkcji pelletu o 18%. Chociaż Europa pozostała niekwestionowanym światowym liderem w produkcji granulatu, popyt na niego i tak rósł szybciej niż sama produkcja.

W ostatnich latach pellet stał się jedną z najpopularniejszych, ekologicznych metod ogrzewania. Wiele dużych zakładów przemysłowych przyczynia się do produkcji pelletu ze względu na dużą ilość odpadów drzewnych. Dlatego nie ma problemu z pokryciem zapotrzebowania na odpady drzewne do produkcji pelletu. Przyczynia się to również do długoterminowej niskiej ceny.

Czy można mieszać ekogroszek z pelletem?

Na forach często pada pytanie: czy dozwolone jest mieszanie ekogroszku z pelletem. Opinie są zróżniocowane. Zobaczcie sami:

“Pellet jest raczej dość słabym paliwem pomieszany z dobrym paliwem w ilości 1:0,7 daje takie efekty że węgiel pali się znacznie dłużej, a pellet wypala zanim dotrze do kopczyka retorki. I może tylko dopalają się gazy z drewna ale pewnie nie zawsze.

Zauważalnie zmniejszone spalanie to czego węgla, mieszanki?

Ja palę samym pelletem schodzi różnie (co widać na statystykach): raz więcej raz mniej, ale czy spalę 4 tony czy 144 tony to dla mnie żadna różnica.

Moim zdaniem pal jeden rodzaj paliwa i nie kombinuj albo rybki albo akwarium, szkoda kasy i czasu na mieszanie po pół worka opałów.” 

Ale są też pozytywne opinie dotyczące mieszania ekogroszku z pelletem. 

“Zauważyłem mniejsze spalanie mieszanki niż samego węgla o ok 20%, druga dla mnie istotna sprawa to nagar który był na ściankach wymiennika odkąd używam mieszanki odrywa się samoistnie a normalnie był bardzo ciężki do usunięcia” 

Mieszanie ekogroszku i pelletu powinno być indywidualną sprawą każdego z nas. Należy sprawdzić, jak nasz piec zareaguje na mieszankę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *