Brykiet i pellet z biomasy to najpowszechniejsza forma aplikacji biomasy. Niski koszt, wysoka wydajność spalania i niewielka emisja zanieczyszczeń czynią je doskonałymi substytutami paliw kopalnych. Pod względem tych 2 rodzajów paliwa z biomasy mają one wiele podobieństw i różnic. Pellety z biomasy są wytwarzane ze słomy, trocin, łodyg, łupin orzeszków ziemnych, kolb kukurydzy, łusek ryżu, łusek nasion bawełny i innych odpadów rolniczych. Pojawiają się jako cylindryczne cząstki, których średnica wynosi 6-8 mm, a długość 4-5 razy większa niż średnica. Woda w suchej masie jest poniżej 10% -15%, a zawartość popiołu jest mniejsza niż 1,5%.
Brykiety z biomasy produkowane są ze słomy zbożowej, materiałów drzewnych z lignozą, skrawków w przetwórstwie rolnym, pozostałości leśnych, odchodów zwierzęcych i innych odpadów. Pojawiają się jako pręty i brykiety. Średnica przekroju od 30 do 40 mm, długość ponad 15 cm, a kaloryczność 3200-4000 kcal.
Zarówno pelety, jak i brykiety z biomasy powstają z odpadów rolniczych i leśnych, odpadów z obróbki drewna, odpadów poprodukcyjnych i domowych. Ale wymagania dotyczące surowców są inne. Zarówno pelety, jak i brykiety z biomasy należy przechowywać w suchym i wentylowanym środowisku. Wilgotność lub temperatura nie powinny być zbyt wysokie ani zbyt niskie, ponieważ może to powodować ich pękanie lub pleśń.
Spis treści:
Czym jest brykiet?
Najbardziej typowe średnice brykietów to 75 mm i 90 mm. Brykieciarka wytwarza znacznie wyższe ciśnienie niż granulator, a 270 suwów tłoka w połączeniu z tarciem przez stożkową matrycę generuje wyższą temperaturę. W wyniku tego powstaje naturalny klej i najczęściej nie są potrzebne żadne dodatki. Brykieciarki mechaniczne wykonywane są o wydajności od 150 kg / hi powyżej do 3000 kg / h.
Czym jest pellet?
Pellet czy brykiet? Co wybrać? Zobacz najpierw, jak powstaje pellet. Peletyzacja to proces prasowania lub formowania materiału w kształt peletu. Peletyzuje się szeroką gamę różnych materiałów, w tym chemikalia, rudę żelaza, mieszanki paszowe dla zwierząt i nie tylko, jednak tutaj wspomniano tylko w odniesieniu do biomasy. Pelety drzewne są zwykle używane jako paliwo, a pelety z biomasy rolniczej na paszę dla zwierząt.
Najpopularniejsze młyny do peletów to młyny z matrycą pierścieniową. W matrycy pierścieniowej znajduje się promieniowa szczelina w całej matrycy. Proszek jest podawany do wnętrza matrycy, a rozsiewacze równomiernie rozprowadzają proszek. Następnie dwie rolki przeciskają proszek przez otwory matrycy. Do wycinania granulek z zewnętrznej strony matrycy służą dwa noże. Najbardziej normalna średnica granulek to 6 mm, czasami 8 mm lub więcej. Wysokie ciśnienie prasy powoduje znaczny wzrost temperatury drewna, a lignina nieco się uplastycznia, tworząc naturalny „klej”, który utrzymuje pellet w trakcie stygnięcia. Granulatory produkowane są z wydajnością od 2 do 300 kg / h, ale najbardziej efektywne pellety to zakres od 2.000 kg do 5.000 kg / h. Znasz już sposób powstawania pelletu. Zdecydujemy co wybrać pellet czy brykiet.
Jakie są różnice między pelletem a brykietem?
W dzisiejszych czasach ludzie w naszym społeczeństwie coraz większą wagę przywiązują do problemów środowiskowych. Dlatego coraz więcej peletów z biomasy i brykietów z biomasy zaczyna zastępować tradycyjne paliwa kopalne, ponieważ pelety i brykiety z biomasy uwalniają bardzo mało szkodliwych substancji przy wysokiej szybkości spalania, co jest dużym postępem w ochronie środowiska. Jednak nie można zaprzeczyć, że wiele osób nadal nie rozumie różnicy między paliwami z biomasy a paliwami konwencjonalnymi oraz różnic między peletami z biomasy a brykietami.
Paliwa z biomasy są odnawialne w porównaniu z paliwami kopalnymi. Jego surowcem są zwykle rośliny. Niektóre rodzaje biomasy, takie jak trawa lub rośliny uprawne, można uprawiać każdego roku. Inne, takie jak drzewa, można uprawiać co dziesięć lat, więc paliwa z biomasy są odnawialne. Ponadto paliwa z biomasy nie będą uwalniać szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek siarki, który odgrywa ogromną rolę w promowaniu ochrony środowiska.
Pellety z biomasy to cylindryczny pręt, który jest wytwarzany z surowca przez maszynę do spalania w celu spalania. Surowce przed wykonaniem peletów z biomasy należy pokruszyć na odpowiednią postać proszku, a następnie wytłoczyć w peletowniku, który może być szczelnie stłumiony przez sproszkowane materiały. Na koniec powstają peletki z biomasy. Pellety z biomasy są powszechnie stosowane w przydomowych piecach na granulat, kotłach centralnego ogrzewania, kotłach przemysłowych czy elektrowniach w celu zastąpienia węgla. Mogą również służyć jako legowisko i kuweta dla kota.
Brykiet z biomasy to duża średnica prasy do biomasy o różnych kształtach (sześciokąty, cylindry, kostki itp.) prętów lub bloków. Stosowane są głównie do ogrzewania celów przemysłowych. Brykiet z biomasy, wykonany ze spiralnego mechanizmu dociskowego, ze względu na swoją lekkość i kształt, można przerobić na ruszt węglowy, jest trwalszy oraz łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu.
Brykiet i pellet. Co jest tańsze?
To zależy. Brykiet i pellet mają atrakcyjną cenę. Można powiedzieć, że cena zarówno pelletu, jak i brykietu jest podobna. Niemniej jednak pellet jest częściej używany do opalania polskich domów, niż brykiet. Ten drugi stosuje się z reguły do ogrzewania domu kominkiem albo do podpalania grilla. Pellet zyskał na popularności wśród Polaków. I chociaż jest to nieco droższe rozwiązanie niż ekogroszek to pellet z roku na rok zyskuje na popularności.
W sklepie Pan Groszek znajduje się oferta sprzedaży pelletu wysokiej jakości. Możesz sprawdzić, jakie właściwości ma pellet od Pana Groszka. Jedno jest pewne – nie zawiedziesz się. Starannie dobrane drewno umożliwia osiągnięcie odpowiednich rezultatów spalania.