Piece na drewno są popularne zarówno w nowoczesnych domach, jak i w tradycyjnych domach ze względu na łatwość obsługi, ale przeciwnikiem, z którym masz do czynienia, jest smoła w piecach opalanych drewnem. Istnieje szeroki wybór pieców na drewno, które zapewnią to, czego szukasz, i świetnie sprawdzają się w ogrzewaniu domu. Nie tylko piece na drewno pozostawiają sadzę. Również piece ogrzewane ekogroszkiem produkują sadzę. Jak pozbyć się sadzy? Zwróć uwagę na ustawienia pieca oraz na to, jakiej jakości ekogroszek kupujesz. Tu będzie przyczyna Twoich kłopotów z sadzą. Pamiętaj również, że można ją usunąć za pomocą solidnego czyszczenia całego pomieszczenia.


Czym palić w kominku

Spis treści:

Czym jest sadza?

Sadza składa się z drobnych cząstek węgla powstałych w wyniku niepełnego spalania paliw kopalnych (drewna, ropy, węgla i innych). Sadza zawiera dużo kwasów, a także chemikalia, metale, gleby i kurz. Te cząsteczki pozostawiają brzydki widok i nieprzyjemny zapach. Podczas pożaru sadza rozprzestrzenia się po całym domu, przyczepiając się do powierzchni. Zatem kwaśne właściwości sadzy mogą dodatkowo pogorszyć jakość powietrza w domu i w pomieszczeniach, jeśli sadza nie zostanie natychmiast usunięta.


sadza w piecu

Sadza może zamieszkać w Twoim domu, nawet jeśli nie było pożaru. Nadmierne używanie świec może prowadzić do gromadzenia się sadzy, więc używaj ich oszczędnie (stanowią one również zagrożenie pożarowe). Kominki mogą również uwalniać sadzę, jeśli nie są wystarczająco wentylowane. Piece są również źródłem zanieczyszczenia sadzą, gdy wytwarzają zaciąg. Na zewnątrz sadza jest uwalniana do środowiska, gdy paliwa kopalne są spalane do celów przemysłowych. Związki chemiczne sadzy znacznie szkodzą ekosystemowi. Sadza w twoim domu działa podobnie, niszcząc jakość powietrza w pomieszczeniu, a także pozostawiając nieprzyjemne zapachy i plamy.


kalkulator ekogroszku

Czy wiesz, że… Statystyki pokazują, że narażenie na cząstki prowadzi do około kilku tysięcy zgonów w Polsce każdego roku. Przyczyną wielu z nich są choroby związane z sadzą. Ponadto ekspozycja na sadzę powoduje rocznie 300 000 ataków astmy i 2 miliony straconych dni roboczych z powodu problemów z oddychaniem.

Sadza może dostać się do organizmu poprzez wdychanie, połknięcie lub przez skórę i oczy. Te toksyczne cząsteczki mogą powodować problemy z oddychaniem, w tym astmę, zapalenie oskrzeli, chorobę wieńcową, a nawet raka. Najbardziej dotknięte są niemowlęta, osoby starsze i osoby, które już mają problemy z oddychaniem. Aby uniknąć ryzyka dla zdrowia związanego z ekspozycją na sadzę sprawdź, jak pozbyć się sadzy.

Dlaczego mamy sadzę w piecu?

Sadza jest ściśle związana z dymem, jaki wydobywa się podczas spalania ekogroszku. Dym unosi się po poszczególnych częściach pieca i powoduje, że te stają się brudne. Nie ma 100 procentowej metody na pozbycie się sadzy z ekogroszku. Jednak wybieranie odpowiedniej jakości opału oraz regularne czyszczenie naszego pieca mogą pomóc nam uwolnić się od sadzy. Przy dobrej jakości paliwie, jakim jest właśnie ekogroszek osadzanie sadzy jest o wiele mniejsze, niż w przypadku innych paliw. Małą ilość sadzy powoduje również pellet. Jest to ekologiczne paliwo, które świetnie nadaje się do spalania.

Uwaga! Sadza może świadczyć o złym spalaniu ekogroszku albo o za małym ciągu kominowym.

Jak pozbyć się sadzy?

Twój dom prawdopodobnie zawiera wiele chemikaliów, takich jak tworzywa sztuczne, pianki, dywany, produkty z drewna i tkaniny syntetyczne. Sadza pochodząca z tych materiałów stwarza zagrożenie dla zdrowia. Jednak jeśli sadza z ekogroszku unosi się tylko w kotłowni i osadza na piecu oraz jego elementach sprawa jest o wiele prostsza. Przede wszystkim, aby pozbyć się sadzy należy uregulować sterowniki pieca, którym palimy. Ponadto postawić na dobrej jakości ekogroszek. Fizyczne pozbycie się sadzy jest możliwe, po dokładnym czyszczeniu pieca. Podczas czyszczenia sadzy noszenie sprzętu ochronnego chroniącego płuca, skórę i oczy ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia niebezpieczeństwa narażenia na sadzę. Do usunięcia sadzy nie wystarczą maska ​​przeciwpyłowa i domowy środek czyszczący! Dokładne usuwanie sadzy wymaga profesjonalnych narzędzi, wiedzy i doświadczenia. Eksperci mogą odpowiednio usunąć sadzę i zapachy z całego domu, aby zapewnić bezpieczeństwo jego zamieszkania.


sadza w piecu na ekogroszek

Czemu z ekogroszku jest dużo sadzy?

Jeśli jest dużo sadzy w ekogroszku to oznacza to, że wybraliśmy ekogroszek słabej jakości. Być może ekogroszek jest zupełnie niedostosowany do ustawień albo to Twoich indywidualnych potrzeb. Przyczyny sadzy:

  • Zły sposób spalania – wszystko zależy od tego, w jaki sposób spalamy ekogroszek w piecu. Jeśli poznamy przyczyną, co robimy źle, będziemy wiedzieć jak pozbyć się sadzy. Ładowanie kotła do pełne i ustawianie pełnego nadmuchu nie jest dobrym pomysłem.
  • Rozpalanie od dołu – jest to jedna z gorszych opcji dla Ciebie. Zanim zaczniesz eksperymentować ze swoim piecem zawczasu poczytaj, jak pozbyć się sadzy. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
  • Za duża ilość opału – na żar nie wolno dodawać zbyt dużej ilości ekogroszku. Wówczas może powstawać sadza z ekogroszku.
  • Nieustająca praca kotła przy niewielkiej ilości powietrza – to prosta droga do tego, aby zasmolić sobie kocioł i komin. A czyszczenie ich jest czasochłonne oraz kosztowne.

Jaki ekogroszek wybrać, aby ograniczyć sadzę?


jak pozbyć się sadzy w piecu

Sposób na za dużą ilość sadzy jest jeden: sprawdzony ekogroszek. Sklep Pan Groszek oferuje nie tylko ekogroszek wysokiej jakości, ale również pomoc, która może być niezbędna dla osoby zaczynającej swoją przygodę z paleniem w piecu ekogroszkiem lub pelletem. Co otrzymujesz decydując się na zakup ekogroszku od Pana Groszka?

  • Przede wszystkim jest to ogromne wsparcie dla Ciebie. Możesz porozmawiać ze specjalistą, doradzić się, jaki rodzaj ekogroszku będzie dla Ciebie odpowiedni, jaki musisz mieć budżet oraz czy na pewno wybrać dobry ekogroszek.
  • Ekogroszek od Pana Groszka to przede wszystkim gwarancja jakości na długie lata. Nasz ekogroszek posiada niezwykłe właściwości. Ma wysoką wartość opałową, co oznacza ciepło dla Twojego domu. Ponadto generuje niewielką ilość popiołu, a co za tym idzie nie musisz tak często opróżniać pojemnika.
  • Niewielka zawartość RI na poziomie bliskim zeru gwarantuje Ci, że praktycznie każdy ekogroszek, który włożysz do pieca zostanie spalony w całości, a tym samym unikniesz spieków.
  • Ekogroszek to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą palić ekologicznie w piecu, ale również nie chcą poświęcać temu zbyt wiele czasu. Dokładając do ognia co kilka dni masz zagwarantowane ciepło w domu.
  • Gwarantujemy nie tylko świetnej jakości towar, ale również pomoc w jego transportowaniu i to zupełnie bezpłatnie.
  • Dla firm mamy specjalną ofertę hurtową, o którą warto zapytać naszego eksperta.

Sprawdź ofertę u Pana Groszka i ciesz się czystym piecem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *