Brykiet może stanowić główny materiał opałowy. Wydajność brykietu jest bardzo duża, jednak wszystko zależy od jego zużycia. Jest bardzo wiele zalet wykorzystania brykietu, jako głównego źródła opałowego. Przede wszystkim to oszczędność pieniędzy i świetne rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Brykiet bowiem jest biopaliwem, które powstaje w sposób naturalny i nie wydziela też szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Jest wiele wad i zalet brykietu, jednak zdecydowanie ma on dużo więcej zalet.


brykiet czy jest dobry

Spis treści:

Czym jest brykiet?

Brykiet drzewny powstaje z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich, jak pellet. Jest stosowany w piecach, do rozpalania grilla, a także do ogrzewania domu za pomocą kominka. Wydajność brykietu jest bardzo duża. Warto podkreślić, że jego wartość opałowa jest wyższa niż w przypadku drewna co działa zdecydowanie na plus. Brykiet spala się stopniowo i powoli, co sprawia, że jest bardzo wydajny. Brykiet jest paliwem suchym, a jedna tona brykietu zastępuje 4 metry przestrzenne wysuszonego, gotowego do palenia drewna. Warto pamiętać, że drewno kupowane na metry przestrzenne, to polana luźno ułożone.

Czy wiesz, że… Drewno opałowe z powodzeniem zastąpić możemy brykietem drzewnym. Ten specjalny rodzaj paliwa przygotowany został z trocin. Poddane działaniu wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, wydzielają one ligninę, która spaja je w bryłę.


Czym jest brykiet

Jakie są zalety brykietu?

Jest wiele zalet brykietu. Przede wszystkim jest to opał dostępny i można go kupić praktycznie w każdym sklepie. Brykiet jest ponadto łatwopalny, ale nie spala się zbyt szybko, co umożliwia ogrzanie domu. Wydajność brykietu zależy przede wszystkim od rodzaju wykorzystanego do jego produkcji drewna. Nie trudno zatem domyśleć się, że najbardziej energetyczne będą brykiety wyprodukowane z odpadów drzew liściastych.

Ciekawostka: Generalnie emisja cząstek wzrasta, jeśli na drewnie znajduje się kora lub jeśli pali się brykietami z kory. Dzieje się tak, ponieważ odpady z drzewa gromadzą się w korze, a produkty odpadowe są uwalniane do powietrza podczas spalania.

Stosowanie brykietów w porównaniu z innymi nieodnawialnymi źródłami energii ma wiele zalet. Niektóre z najbardziej korzystnych to:

• Tani: brykiety z biomasy są tańsze niż inne źródła energii, takie jak olej opałowy, propan i gaz ziemny. Chociaż węgiel jest trochę tańszy niż brykiety, ten drugi ma o wiele więcej zalet w porównaniu z pierwszym.

• Bez zanieczyszczeń: brykiety są czystszym i bardziej ekologicznym źródłem energii. Podczas spalania wytwarzają niewiele dymu, sadzy lub osadów węgla lub nie wytwarzają ich wcale, a podczas procesu spalania nie są emitowane żadne szkodliwe gazy ani chemikalia.

• Łatwość wykonania, użytkowania i przechowywania: Jeśli masz brykieciarki, możesz z łatwością stworzyć własne brykiety przy pomocy materiałów palnych. Co więcej, ich kompaktowy kształt i rozmiar pozwalają na łatwe użytkowanie i przechowywanie.

• Wydajność: Brykiety palą się powoli w kontrolowany sposób. Mają niską ilość wilgoci i gęstości, co pozwala na spalanie w intensywnych temperaturach.


brykiet czy warto

Jakie są wady brykietu?

Wady i zalety brykietu są porównywalne chociaż zdecydowanie lepiej mówić o zaletach. Brykiety to łatwopalne bloki materii używane jako paliwo. Wykonane są z wytłaczanych lub sprasowanych rozdrobnionych materiałów palnych. Do utrzymania materiałów razem może być potrzebny środek wiążący, taki jak skrobia, chociaż czasami ciśnienie może być wystarczające. Niektóre z powszechnych materiałów używanych jako brykiety to miał węgiel drzewny, węgiel drzewny, trociny, plewy z ryżu, orzeszków ziemnych i innych roślin uprawnych, torf i wszelkie materiały z biomasy. Tutaj zobaczymy zalety i wady brykietu i dlaczego jest lepszą alternatywą dla paliw konwencjonalnych.

  • Brykiet zastępuje stosowanie konwencjonalnych paliw
  • Brykiet uważany jest za najlepsze odnawialne źródło paliwa i energii
  • Powoduje mniejsze zanieczyszczenie, ponieważ nie wydziela siarki ani popiołu lotnego
  • Ma dobrą wartość opałową
  • Do produkcji brykietu wymaga agroodpadów lub bioodpadów, dzięki czemu jest bardzo tani
  • Łatwy do przechowywania, przenoszenia i transportu
  • Używany w obszarach domowych, handlowych i przemysłowych do wielu zastosowań
  • Zapobiega wylesianiu i pomaga chronić zasoby naturalne
  • W porównaniu do brykietów węglowych ma stałą temperaturę spalania i zapłonu
  • Najlepszy wybór do usuwania odpadów rolniczych
  • Niska zawartość wilgoci skutkuje wyższą wydajnością spalania
  • Brak emisji niebezpiecznych gazów
  • Brykiety nie zawierają osadów dymu, sadzy ani nagaru
  • Dzięki brykietowi kompresyjnemu zmniejsza się ilość odpadów o 90%


brykiet czy jest eko

Jakie jest zużycie brykietu?

Jeżeli chodzi o domy ocieplone, to zużycie brykietu nie powinno przekroczyć 3 ton, tak więc koszty oscylują wokół 1500 – 3500 zł. Najlepiej sytuacja wygląda w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych — zużycie brykietu nie powinno przekroczyć 2 ton, a jeżeli chodzi o koszty, to wyniosą od 1000 – 2000 zł.


brykiet wady i zalety

brykiet nie powoduje korozji pieca

Dlaczego warto kupić brykiet?

Całkowite koszty produkcji jako suma kosztów inwestycji i eksploatacji określają cenę każdego produktu. Ale w przypadku konkurencyjnych produktów o podobnym zastosowaniu, ich ceny porównawcze zadecydują o sukcesie lub nie na danym rynku. W przypadku brykietów ten konkurencyjny rynek oznacza wachlarz oferowanych paliw konwencjonalnych. Jedną z najważniejszych cech paliwa jest jego wartość opałowa, czyli ilość energii na masę, jaką oddaje podczas spalania. Chociaż brykiety, podobnie jak w przypadku większości paliw stałych, są wyceniane według wagi lub objętości, siły rynkowe ostatecznie ustalą cenę każdego paliwa zgodnie z jego zawartością energii. Produkcja brykietu jest opłacalna zatem i jego kupowanie jest opłacalne dla każdej ze stron.

Pamiętaj: brykiet to ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania Twojego domu. Możesz zakupić go w każdym miejscu i jest łatwodostępny. Świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla tradycyjnego węgla, który jest trudny w składowaniu i nie rzadko kiedy można go kupić w workach. Odpowiednio przechowywany brykiet pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale i pieniądze. Korzystając z usług sprawdzonych dostawców takich, jak Pan Groszek możesz skorzystać dodatkowo z porady specjalistów. Pomożemy Ci wybrać rodzaj opału odpowiedni dla Ciebie i dla Twojej rodziny. Ponadto gwarantujemy bezpłatną dostawę na terenie całej Polski, już nie musisz się martwić, jak dotrze do Ciebie Twój opał na zimę. Brykiet to świetne i ekologiczne rozwiązanie, któremu zaufało tysiące Polaków. Teraz pora na Ciebie.


brykiet czy warto kupić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *