Czym jest węgiel miał? To nic innego, jak rozdrobniony węgiel, który wygląda jak drobne kamyki. Jaka jest kaloryczność miału węglowego? O tym napiszemy poniżej. W XXI wieku jest wiele metod, które można wybrać do ogrzewania swojego domu. Od lat najbardziej popularny jest węgiel, który ceni się za wysoką kaloryczność oraz relatywnie niską cenę. Obok węgla prym wiedzie ekogroszek. To nic innego jak drobny węgiel, który posiada jednak nieco lepsze właściwości niż tradycyjny węgiel. Zwolennicy “czystego palenia” stawiają na alternatywne metody i wybierają np. pellet albo zwykłe drewno. A jaka jest cena za tonę miału? O tym napiszemy w artykule poniżej.
- Czym jest miał węglowy?
- Czy można palić miałem węglowym w piecu?
- Miał węglowy kaloryczność
- Jak palić miałem węglowym?
- Pan Groszek oferuje sprzedaż hurtową miału węglowego
- Ekogroszek w ofercie Pana Groszka
- Inne produkty
Czym jest miał węglowy?
Wydobycie i wykorzystanie węgla ma długą historię. Przez wieki ludzie nauczyli się używać tej skamieliny nie tylko do ogrzewania domów i gotowania. Wraz z rozwojem przemysłu i nauki zaczęto go wykorzystywać w hutnictwie i przemyśle chemicznym. Jednocześnie węgiel nie stracił swojej pozycji jako paliwo dla budynków mieszkalnych, socjalnych i przedsiębiorstw przemysłowych.
Zdobyte doświadczenie pozwoliło zrozumieć, że nie wszystkie rodzaje takich paliw są takie same, dlatego konieczna jest klasyfikacja i oznakowanie, aby określić przydatność zastosowania do określonych celów.
Czy wiesz, że… W latach 2014-2020 Polska może otrzymać z Unii Europejskiej ponad 6 mld zł na promowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) i efektywności gospodarczej. Szansę na dofinansowanie będą miały projekty mające na celu promocję i dystrybucję OZE. Informacja ta jest ważna w kontekście wchodzącej za dwa lata w życie dyrektywy unijnej, regulującej ocieplanie domów piecami węglowymi. Polska zostanie zmuszona poprawić jakość powietrza, w związku z czym do roku 2020 z polskich domów muszą zniknąć wszystkie piece węglowe.
Cena za tonę miału jest niższa niż za tonę węgla. Aby określić jakość i właściwości konsumenckie, węgiel klasyfikuje się według kilku cech, które zależą od stopnia uwęglenia:
- Zawartość węgla;
- zawartość popiołu;
- zawartość lotnych pierwiastków;
- udział siarki w kompozycji;
- wilgotność;
- ciepło spalania.
Dobra cena miału związana jest z jego właściwościami, które uznawane są za nieco gorsze niż w przypadku klasycznego węgla.
Czy wiesz, że… Oprócz klasyfikacji według cech stosuje się rozdział według wielkości składników (frakcji), co jest również ważne dla prawidłowego i skutecznego wykorzystania. Istnieje kilka czystych frakcji: płyta (P, powyżej 100 mm), duża (K, 50–100 mm), orzech (O, 26–50 mm), mała (M, 13–25 mm), nasiona (C, 6 – 13 mm), sworzeń (mniej niż 6 mm).
Czy można palić miałem węglowym w piecu?
Do niedawna nie było problemu z tym, aby palić w piecu miałem węglowym. Miał węglowy niska cena i łatwa dostępność sprawiały, że wiele osób chętnie sięgało właśnie po niego, aby zapewnić sobie ciepło w domu. Od 1 lipca 2020 roku obowiązuje zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych do 30 czerwca 2020 r. obowiązywały normy określone dla miałów węglowych. Po tym czasie normy te przestały obowiązywać, a to oznacza, że zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, nie można już zgodnie z prawem zakupić paliw stałych w postaci miału z węgla kamiennego.
Od dnia 1 lipca 2020 r. konieczne jest zaopatrzenie się w inny rodzaj paliwa, który spełnia wszystkie wymogi formalne. Zakupu miałów węglowych po dniu 30 czerwca 2020 r. mogą dokonać jedynie osoby oraz firmy, które przekażą dostawcy, przed realizacją dostawy, zaświadczenie potwierdzające prowadzenie instalacji spalania o mocy nominalnej co najmniej 1 MW lub kopię dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży paliwa stałego. Jednak miał węglowy cena sprawia, że nadal wiele osób korzysta z niego.
Podsumowanie:
- Od 1 lipca 2020 roku obowiązuje zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW.
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych do 30 czerwca 2020 r. obowiązywały normy określone dla miałów węglowych.
- Zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, nie można już zgodnie z prawem zakupić paliw stałych w postaci miału z węgla kamiennego.
- Od dnia 1 lipca 2020 r. konieczne jest zaopatrzenie się w inny rodzaj paliwa, który spełnia wszystkie wymogi formalne. Zakupu miałów węglowych po dniu 30 czerwca 2020 r. mogą dokonać jedynie osoby oraz firmy, które przekażą dostawcy, przed realizacją dostawy, zaświadczenie potwierdzające prowadzenie instalacji spalania o mocy nominalnej co najmniej 1 MW lub kopię dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży paliwa stałego.
Miał węglowy kaloryczność
Wartość opałową węgla mierzy się dla prawie wszystkich próbek węgla. Jest miarą zdolności grzewczej węgla i jest potrzebna do oszacowania ilości węgla potrzebnego do wytworzenia pożądanej ilości ciepła. Wartości opałowe są również używane do określania stopnia węgla w węglach o niskim i średnim stopniu niższym niż średnio lotny bitumiczny w systemie klasyfikacji.
Czy wiesz, że… W standardowej praktyce kalorymetr jest kalibrowany przez spalenie 1 grama kwasu benzoesowego o znanej wartości opałowej. Następnie około 1 gram węgla -60 mesh (mniejszy lub równy rozmiarowi cząstek 250 mikronów) umieszcza się w metalowym naczyniu na próbkę. Kubek jest następnie umieszczany w szczelinie trzymającej między dwiema elektrodami wystającymi z pokrywy pojemnika ze stali nierdzewnej.
Miał węglowy kaloryczność – co w tym temacie? Uzyskane paliwo o uziarnieniu powyżej 5 mm charakteryzowało się kalorycznością 26-29 MJ / kg oraz zawartością siarki ok. 0,6% i popiołu poniżej 15%.
Jak palić miałem węglowym?
Miał węglowy bardzo się nagrzewa i aby go spalić w piecu, należy upewnić się, że jest on przystosowany do spalania węgla. Każdy piec przeznaczony do spalania węgla będzie miał ruszt w palenisku, ale pamiętaj, że nie każdy piec z rusztem nadaje się do spalania węgla. Niektóre piece opalane drewnem mają również ruszty.
Musisz upewnić się, że jest to również tak zwany piec wielopaliwowy. Są to piece przeznaczone do spalania drewna, być może węgla i innych paliw.
Ruszt w piecu składa się z prętów metalowych (prawie zawsze żeliwnych, ponieważ dobrze znosi wysokie temperatury) z przerwami między nimi. Pręty mogą być przymocowane do jednej sztywnej jednostki lub być oddzielne i umieszczone w ramie wewnątrz pieca. Szczeliny między prętami przepuszczają powietrze od dołu do węgla. Pomaga to również w zapobieganiu nadmiernemu nagrzewaniu się kratek – w przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu. Jak palić miałem węglowym? Należy dokładać do pieca odpowiednie porcje tak, aby utrzymać na stałe płomień.
Pan Groszek oferuje sprzedaż hurtową miału węglowego
Pan Groszek oferuje sprzedaż hurtową miału węglowego. Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?
- Kupujesz od sprawdzonego dostawcy
- W naszej ofercie posiadamy nie tylko miał węglowy, ale również ekogroszek wysokiej kaloryczności, pellet czy brykiet
- Palenie miałem pozwala zaoszczędzić pieniądze
- Wiele firm decyduje się na palenie miałem
- Miał dostępny jest dla firm w atrakcyjnych cenach.
Naszym Klientom oferujemy darmową dostawę na terenie całej Polski. Dziś już nie musisz się martwić, czy Twój miał dotrze na czas. Przy dużych zamówieniach hurtowych gwarantujemy bezpłatną dostawę na czas, to Ty decydujesz, kiedy Twój miał dotrze na miejsce! Ponadto posiadamy atrakcyjny system lojalnościowy. W ten sposób nagradzamy naszych Klientów za kupowanie u Pana Groszka. A zdobyte punkty możesz wymieniać na atrakcyjne nagrody.
Ciekawostka: Palenie miałem wymaga podejmowania odpowiednich kroków. Niezbędne jest posiadanie dobrego pieca, który poradzi sobie w wysokiej temperaturze. Miał trzeba dozować w odpowiedni sposób tak, aby na stałe utrzymać płomień. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to warto postawić na zakup hurtowych ilości miału. Wówczas cena powinna być niższa, niż gdybyś kupował miał np. w mniejszych ilościach.
Ekogroszek w ofercie Pana Groszka
W naszej ofercie posiadamy aż cztery rodzaje ekogroszku. To:
- Ekogroszek Pan Groszek Red
- Ekogroszek Pan Groszek Yellow
- Ekogroszek Pan Groszek Blue
- Ekogroszek Pan Groszek Orange
Oferujemy Państwu najlepszy ekogroszek w Polsce. Certyfikowany, suchy z niską zawartością siarki. Zapomnij o spiekach i kilogramach popiołu. Ekogroszek sprzedawany przez naszą firmę spełnia wszystkie najwyższe normy jakościowe. Kupując ekogroszek u Pana Groszka dostawę do domu masz całkowicie za darmo! Możesz mieć pewność, że Twój ekogroszek przyjedzie do ciebie w idealnym stanie. Transport każdej tony naszego węgla jest przygotowywany na paletach. Ekogroszek jest natomiast pakowany w worki perforowane co zapobiega gromadzeniu się wilgoci.
Ciekawostka: Ekogroszek jest chętnie wybierany przez Polaków. Już blisko ⅓ osób deklaruje, że korzysta z ekogroszku. Wzrosła również sprzedaż pieców na ekogroszek. Coraz częściej Polacy decydują się na zakup pieca na ekogroszek albo pieca mieszanego, tzn. takiego, w którym możesz spalać ekogroszek oraz pellet.
Inne produkty
W naszym sklepie Pan Groszek dostępne są również inne produkty do ogrzewania Twojego domu, które są w atrakcyjnych cenach. W ofercie posiadamy również brykiet wysokiej jakości oraz pellet, który świetnie pali się w piecach. Poniżej krótki opis.
- Brykiet – Brykiet to kawałek palnego materiału, który jest powszechnie używany do rozpalania i podtrzymywania ognia w kotle, ruszcie lub na otwartej przestrzeni, takiej jak palenisko. Zwykle ma kształt kwadratu lub prostokąta, ale można go również znaleźć w postaci brył lub innych formowanych kształtów. Wielkość brykietu jest podyktowana sposobem jego wykorzystania. Większe brykiety są często używane w środowisku produkcyjnym, a mniejsze wersje są najczęściej używane w kominkach i do grillowania żywności na świeżym powietrzu. Najpopularniejsze brykiety to biomasa i węgiel drzewny. Większość brykietów z biomasy wytwarza się z trocin lub podobnych odpadów drzewnych. Proces produkcyjny polega na ogół na ściskaniu trocin i wtłaczaniu ich do maszyny, która je podgrzewa i wytłacza brykiety w kształcie małych polan kominkowych. Cząsteczki kłody są trzymane razem przez naturalną substancję zawartą w trocinach, więc nie są wymagane żadne środki wiążące.
- Pellet – Pellet to odnawialna, czysto spalająca się i stabilna kosztowo alternatywa ogrzewania domu, obecnie stosowana w Polsce. Jest to produkt z biomasy wytworzony z substancji odnawialnych – generalnie poddanych recyklingowi odpadów drzewnych. W Stanach Zjednoczonych jest około 1 000 000 domów wykorzystujących pelety drzewne do ogrzewania w piecach wolnostojących, wkładach kominkowych, piecach i kotłach. W Polsce pellet staje się z roku na rok coraz bardziej popularny.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu Pan Groszek.