Węgiel workowany ma wiele zalet. Pakowany w wygodne worki, jest łatwy do transportu i magazynowania. Zapewnienie rodzinie komfortu i ciepła często wiąże się z wysokimi kosztami rachunków za energię. Węgiel ma długą historię, od starożytnych chińskich wytopów miedzi po silniki parowe. Obecnie węgiel jest niedrogim źródłem ciepła, które jest wykorzystywane w piecach węglowych do ogrzewania domów, budynków komercyjnych, stodół, jacuzzi, basenów i szklarni. Ogrzewanie przestrzeni za pomocą pieca na węgiel ma kilka głównych zalet i wad. Ceny węgla workowanego są atrakcyjne w związku z tym nadal wiele osób z niego korzysta.


ekonomiczny opał na zimę

Czym jest węgiel?

Na całym świecie istnieje ponad 1,06 biliona ton zasobów węgla, których można znaleźć pod dostatkiem we wschodnich Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach, Australii i Indiach. Węgiel był używany od tysięcy lat jako jedno z podstawowych źródeł paliwa ze względu na wysoką zawartość węgla, który zapewnia znaczną ilość energii. Jednak nie każdy węgiel jest sobie równy. Niektóre palą się czystsze i cieplejsze, podczas gdy inne mają wysoką zawartość wilgoci, która może zanieczyszczać powietrze.


ekogroszek od Pana Groszka

Główne rodzaje węgla

 • Antracyt – 86-97% węgla o najwyższej wartości opałowej
 • Bitumiczny – 45-86% węgla i najobficiej występujący węgiel w USA
 • Subbitumiczne – 35-45% węgla i niższa niż średnia wartość opałowa
 • Węgiel brunatny – 25-35% węgla i najniższa w rankingu wartość opałowa

Aby ułatwić magazynowanie i przewożenie opału na rynku dostępny jest węgiel workowany. Ceny węgla workowanego podobna jest do ceny za tonę.

Dlaczego węgiel pakowany jest w worki?

Ogrzewanie piecem opalanym węglem zapewnia mocne i bezpieczne ciepło, oszczędzając jednocześnie dużo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Dodatkowo istnieją inne korzystne bonusy, które wiążą się z wykorzystaniem węgla jako paliwa. Węgiel workowany cena – można uznać, że ten jest tańszy od innych źródeł. Pakowanie węgla w worki ma wiele zalet. Oto kilka z nich:

 • Węgiel w workach jest prostszy w transporcie
 • Można go łatwiej magazynować
 • Możesz kupić jeden worek, zamiast całej tony
 • Worki chronią przed czynnikami zewnętrznymi takimi, jak woda czy słońce.

Ciekawostka… Na świecie znajduje się 1139471 ton (ton amerykańskich, st) udokumentowanych zasobów węgla. Świat udowodnił, że rezerwy odpowiadają 133,1-krotności jego rocznego zużycia. Oznacza to, że pozostało mu około 133 lat węgla (przy obecnym poziomie zużycia i z wyłączeniem niesprawdzonych rezerw).


wydajny opał

Węgiel workowany – plusy i minusy

Węgiel w workach ma wiele zalet. Oto lista poniżej:

 • Łatwy w przewożeniu
 • Tani
 • Łatwy w transporcie
 • Można kupić w mniejszych ilościach
 • Worki chronią węgiel

Minusy:

 • Dla producentów proces pakowania w worki jest żmudny.
 • Koszt pakowania i zakupu worków może zostać przeniesiony na konsumenta.
 • Niekiedy węgiel w workach może być droższy niż ten luzem.

ekologiczny ekogroszek

Ciekawostka… Węgiel ma kluczowe znaczenie dla naszego świata, ponieważ jest wykorzystywany do dostarczania bardzo potrzebnej elektryczności po przystępnych cenach, a także do budowania naszych społeczeństw poprzez wykorzystanie go w stali i cemencie. 37% światowej energii elektrycznej i ponad 70% światowej stali jest produkowane przy użyciu węgla.

Węgiel workowany z kopalni. Czy warto?

Węgiel workowany z kopalni zapewni ciepło Tobie i Twojej rodzinie. Świat wciąż potrzebuje węgla – węgiel jest nie tylko przystępnym cenowo wyborem energii na wielu rynkach, ale pozostaje jedynym opłacalnym wyborem dla krytycznych gałęzi przemysłu. Węgiel odgrywa nawet znaczącą rolę w budowie infrastruktury energii odnawialnej i wspieraniu tych paliw w sieci. Ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego setek milionów ludzi, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących. W porównaniu z innymi formami energii, węgiel wytwarza minimalną ilość odpadów, a zatem ma zwykle wysoki współczynnik kształtu. Oprócz dymu wydobywającego się z węgla, prawie nie ma innych odpadów. Jest to w dużej mierze możliwe dzięki wydajnej infrastrukturze i technologiom spalania.


dobry opał

Ciekawostka… W 2019 roku całkowite zużycie energii pierwotnej w Polsce wyniosło 4,06 biliardów brytyjskiej jednostki cieplnej (Btu). Zużycie węgla stanowiło 45%. Ropa naftowa i inne ciecze (31%), gaz ziemny (17%) i odnawialne źródła energii, w tym energia wodna (7%), stanowiły pozostałą część zużycia.

Szukasz dobrego opału na zimę? Zajrzyj do naszego sklepu. Oferujemy ekogroszek i pellet wysokiej jakości. U nas znajdziesz również brykiet idealny do palenia w kominku. Gwarantujemy dostawę na terenie całej Polski. Dla firm przygotowaliśmy specjalną ofertę. Serdecznie zapraszamy do Pana Groszka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *