Gdzie kupić tani węgiel? Gdzie kupić tani ekogroszek? Czy sprzedaż taniego opału jest opłacalna dla producenta? Oczywiście! Jak w takim razie znaleźć tani i dobry opał na zimę? Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czego oczekujemy od opału i jaki rodzaj opału wybrać. Na rynku dostępny jest węgiel, miał węglowy, ekogroszek czy pellet. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Oczywiście możemy kupić tani i dobry opał. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie go kupować i kiedy.


tani opał

Jaki opał wybrać na zimę?

Nie ma jednoznacznej i dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od kilku czynników:

 • Jaki rodzaj pieca posiadasz
 • Jak dużo chcesz wydać na ogrzewanie domu?
 • Gdzie kupujesz opał i czy możesz oszczędzić.

Na rynku jest kilka głównych rodzajów opału, które świetnie sprawdzają się podczas zimy.

 • Węgiel
 • Miał węglowy
 • Ekogroszek
 • Pellet
 • Brykiet

Tani i dobry opał jest dostępny na rynku wystarczy tylko odpowiednio dobrze poszukać.

Czy wiesz, że… Jeżeli zaś chodzi o najpopularniejsze rodzaje ogrzewania indywidualnego, to w 2019 r. znów przodowały kotły na paliwo gazowe oraz kotły na paliwo stałe. Te rozwiązania zastosowano w 36,4% oraz 18,2% nowych mieszkań z 2019 r. (kotły na gaz = 62,6% x 58,2% = 36,4%, kotły na paliwo stałe = 31,3% x 58,2% = 18,2%).

Teraz pokrótce opiszemy poszczególne rodzaje opałów:

 1. Węgiel

Węgiel dzieli się na cztery główne typy lub stopnie: antracyt, bitumiczny, subbitumiczny i lignit. O randze złoża węgla decyduje wielkość ciśnienia i ciepła, które działały na rośliny w czasie. Antracyt zawiera 86% –97% węgla i generalnie ma najwyższą wartość opałową spośród wszystkich rodzajów węgla. Węgiel bitumiczny zawiera 45–86% węgla. Węgiel kamienny jest wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej i jest ważnym paliwem i surowcem do produkcji węgla koksowego lub zastosowanie w hutnictwie żelaza i stali. Węgiel subbitumiczny zawiera zwykle 35–45% węgla i ma niższą wartość opałową niż węgiel kamienny.

Czy wiesz, że… Spalanie węgla lub ropy w zakładach energetycznych powoduje powstanie odpadów stałych zwanych popiołem lotnym. Zawiera krzemionkę, tlenek glinu, tlenek żelaza i resztkowy węgiel. Mogą być również obecne niektóre toksyczne pierwiastki, takie jak arsen, kadm, selen, stront, bor, chrom, kobalt i ołów, a także związki WWA (węglowodory aromatyczne) i dioksyny. Składniki te różnią się ilością w zależności od rodzaju paliwa i stopnia spalania.

 1. Miał węglowy

Miał węglowy powstaje z dobrego jakościowo węgla kamiennego, a zatem jest to drobny, pełnoprawny węgiel o wielkości od 0 do 25 mm. Materiał ten jest jednym z sortymentów węgla i stanowi około 90 procent urobku. Charakteryzuje się dużą ilością wytwarzanego ciepła i niewielką ilością popiołu. Miał to tani i dobry opał.


suchy ekogroszek w workach
 1. Ekogroszek

Ekogroszek to rozdrobniony węgiel o lepszych właściwościach. Sprzedawany jest z reguły w wygodnych workach. Ekogroszek nadaje się do palenia w piecach na ekogroszek albo w mieszanych. Tani ekogroszek można kupić np. w naszym sklepie Pan Groszek.

 1. Pellet

To bardzo jednorodne paliwo umożliwia z kolei bardzo jednorodny proces zgazowania, a tym samym równomierną, długotrwałą pracę instalacji. Ponadto pelety drzewne można przechowywać w sposób oszczędzający miejsce i mniej pracochłonny (bez konieczności suszenia lub przewracania z wyprzedzeniem). Zalety peletu drzewnego w skrócie:

 • jednorodne, znormalizowane paliwo (zawartość wody, zawartość popiołu, temperatura topnienia popiołu)
 • odnawialny, regionalny surowiec
 • łatwiejsza logistyka
 • łatwiejsze przechowywanie w porównaniu do wiórów drewnianych
 • wyższe wydajności
 • neutralny pod względem emisji CO2.


wysokiej jakości pellet

 1. Brykiet

Brykiet to kawałek palnego materiału, który jest powszechnie stosowany do rozpalania i podtrzymywania ognia w kotle, ruszcie lub na otwartej przestrzeni, takiej jak palenisko. Zwykle ma kształt kwadratu lub prostokąta, ale można go również znaleźć w postaci brył lub innych formowanych kształtów. Wielkość brykietu jest podyktowana sposobem jego wykorzystania. Większe brykiety są często używane w środowisku produkcyjnym, a mniejsze wersje są najczęściej używane w kominkach i do grillowania żywności na świeżym powietrzu. Najpopularniejsze brykiety to biomasa i węgiel drzewny.

Czy wiesz, że… Węgiel definiuje się jako zawierający ponad 50 procent wagowych (lub 70 procent objętościowych) substancji węglowych wytwarzanych przez zagęszczanie i twardnienie zmienionych pozostałości roślinnych, a mianowicie złóż torfu. Różne odmiany węgla powstają ze względu na różne rodzaje materiału roślinnego (rodzaj węgla), stopień zwęglenia (stopień węgla) oraz zakres zanieczyszczeń (gatunek węgla). Chociaż większość węgli występuje w uwarstwionych osadach osadowych, osady te mogą później podlegać podwyższonym temperaturom i ciśnieniom wywołanym intruzjami magmowymi lub deformacją podczas orogenezy (tj. Procesów budowania gór), co skutkuje rozwojem antracytu, a nawet grafitu. Chociaż stężenie węgla w skorupie ziemskiej nie przekracza 0,1% masy, jest on niezbędny do życia i stanowi główne źródło energii ludzkości.

Czy ekogroszek jest dobrym wyborem?

Ekogroszek jest ceniony na rynku ze względu na swoje właściwości. Tani ekogroszek pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i da pewność, że będziesz miał ciepło przez całą zimę. Ekogroszek od Pana Groszka pakowany jest w wygodne worki, które świetnie sprawdzą się w transporcie.


ekogroszek workowany

Czy wiesz, że… Komercyjnie produkowane polana kominkowe, preferowane przez wielu właścicieli domów, to w rzeczywistości brykiety z biomasy. Podobny brykiet z biomasy jest powszechnie stosowany jako substytut węgla lub oleju do ogrzewania kotłów w zakładach produkcyjnych. Często jest preferowany w stosunku do innych źródeł paliw, ponieważ jego użycie nie powoduje uwolnienia żadnych szkodliwych paliw kopalnych do środowiska. Innym popularnym powodem stosowania brykietów z biomasy jako paliwa do kotłów jest to, że podobno są one od 30% do 40% tańsze w spalaniu niż olej czy węgiel.

Gdzie kupić tani i dobry opał?

W naszym sklepie dostępny jest opał wysokiej jakości. Pan Groszek to firma, która ma jeden główny cel – dostarczyć najwyższej jakości paliwa opałowe w każdy zakątek kraju. Szukasz dobrej jakości wysokoenergetycznego opału? Postaw na ekogroszek workowany. Lubisz długie jesienne wieczory spędzone przy kominku? A może chcesz być bardziej eko? Świetnie się składa, mamy dla Ciebie wydajny pellet i brykiet, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Sprawdź katalog naszych produktów i wybierz ten, który będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

W ofercie posiadamy wysokiej jakości ekogroszek workowany w czterech odmianach – Blue, Red, Orange i Yellow, które świetnie sprawdzą się nie tylko w sezonie grzewczym, ale o każdej porze roku. Klienci cenią je sobie za niespiekalność oraz małą ilość produkowanych odpadów. Pellet workowany A1 to idealny opał dla osób, które skłaniają się ku ekologii, brykiet zaś świetnie sprawdzi się jako paliwo kominkowe, gdy za oknem hula jesienny wiatr.


ekogroszek wysokokaloryczny

Tani ekogroszek. Czy to możliwe?

Zakup taniego ekogroszku jest możliwy, tylko pod warunkiem, że wiemy, gdzie go kupować. Nie zawsze tani ekogroszek jest dobrej jakości. Pamiętajmy także na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekogroszku:

 • Cena to nie jedyny wyznacznik
 • Jakość to główny wyznacznik
 • Zwróćmy uwagę na to, jakie ma właściwości
 • W jaki sposób jest pakowany ekogroszek
 • Jakie opinie ma sprzedawca.

tani węgiel

Tani miał węglowy. Czy jest na rynku?

Na rynku dostępny jest tani miał węglowy. Wprawdzie niedawno zmieniły się przepisy dotyczące sprzedaży miału węglowego i nie jest wskazane, aby korzystać z niego w gospodarstwach domowych.

Popularność miału w ogrzewaniu domu:

 • 14 procent Polaków wybiera miał, jako źródło do ogrzewania swojego domu
 • 61 procent Polaków wybiera węgle grube
 • 24 procent Polaków wybiera węgiel średniej jakości.

Wskaźniki emisji i sprawność energetyczna dla ogrzewacza pomieszczeń (kominek

zamknięty, piec, piecokuchnia) opalanego węglem kamiennym typu kostka, orzech, g/GJ

Zanieczyszczenie Wskaźnik emisji g/GJ
Pył całkowity 749 749
PM10 667
PM2 517
CO 3182
OGC
TOC 905
NOx 192
SO2 338
BaP 0,371
16 WWA 2,390
Sprawność energetyczna, % 60

Pan Groszek

Podsumowanie

Istnieje oszałamiająca ilość porad, jak ogrzać dom taniej i wydajniej. Czy faktycznie powinno się utrzymywać niskie ogrzewanie przez cały dzień, zamiast włączać je i wyłączać w razie potrzeby? W przypadku większości gospodarstw domowych ogrzewanie jest jednym z największych strat energii. W rzeczywistości stanowi ponad połowę rachunków za energię gospodarstw domowych. Jest więc zrozumiałe, że możesz znacznie zaoszczędzić na rachunkach, jeśli ograniczysz ogrzewanie, którego używasz przez zimę. Od różnych sposobów korzystania z centralnego ogrzewania po alternatywne systemy ogrzewania domu. Postaw przede wszystkim na dobre i tanie ogrzewanie.

Tani i dobry opał dostępny jest na rynku. Wystarczy wiedzieć, dokąd się udać. W naszym sklepie Pan Groszek odbywa się sprzedaż taniego opału. Tani ekogroszek dostępny w naszym sklepie posiada bardzo wysokie właściwości. Tani węgiel z kolei świetnie sprawdzi się do palenia w piecach podczas całej zimy. Poszukujesz tani miał węglowy? Nie ma sprawy. Wystarczy, że przejrzysz naszą ofertę. My nie mamy najtańszego opału, natomiast możesz zagwarantować wysoką jakość sprzedawanego opału.


ekologiczne biopaliwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *