Suszenie ekogroszku ma ogromne znaczenie dla zachowania prawidłowej jakości spalania opału w naszym domu. Kupując towar u sprawdzonego dostawcy masz pewność, że Twój ekogroszek będzie odpowiedniej jakości. Co jednak zrobić i jak szybko wysuszyć ekogroszek? Jest na to kilka sposobów. A artykule poniżej podpowiemy, jak wysuszyć mokry ekogroszek. Najważniejsze jest to, aby nie doprowadzić do całkowitego zamoczenia towaru. Suszenie ekogroszku to dość żmudny proces. Jeśli Twój towar jest pakowany w workach po 1000 kilogramów to będzie miał sporo pracy. Istnieje kilka metod, jak szybko wysuszyć ekogroszek. Jeśli nie posiadasz dobrego sprzętu, a większość z nas nie posiada to po prostu podziel ekogroszek na małe partie. Przełóż go z mokrego worka i znajdź dla niego ciepłe i suche miejsce. Suszenie ekogroszku potrwa kilka dni, ale wówczas masz pewność, że towar jest suchy. Przygotuj specjalne maty albo worki czy plandeki i podziel ekogroszek na małe partie po 20 – 30 kilogramów. Dokładnie rozłóż ekogroszek w ciepłym miejscu i cierpliwie czekaj.

Dlaczego ekogroszek musi być suchy?

Ekogroszek musi być suchy z kilku prostych przyczyn. Para wodna to gaz, który uczestniczy w spalaniu. Opał składa się z dwóch rodzajów czynników:

  1. Części stałych – węgiel pierwiastkowy oraz popiół nawet w temperaturze powyżej 1000 stopni C pozostają ciałem stałym.
  2. Części lotnych – to nic innego jak mieszanina smół, które podczas procesu spalania ulatniają się już w temperaturze 200 stopni C.

Proporcje części stałych do lotnych są różne. W przypadku węgla części stałe z reguły stanowią 70 procent, natomiast części lotne to ok. 30 procent. W przypadku drewna proporcje są zupełnie odwrotne. Części stałe stanowią 30 procent, zaś części lotne to aż 70 procent. O czym nam mówią te liczby w przypadku suszenia ekogroszku? Odpowiednia ilość wilgoci jest potrzebna do zachowania prawidłowego procesu spalania opału. Jak szybko wysuszyć ekogroszek? Najlepiej próbować go podgrzać (podgrzać na sucho, tzn. umieścić go w ciepłym pomieszczeniu – nie poddawać procesowi spalania) i ocieplić.

Ważna informacja! Proces spalania wymaga cierpliwości. Zmiany zachodzą w temperaturze już ponad 20 stopni. Każdy etap spalania ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia odpowiedniego wyniku.

To, co potocznie rozumiemy przez spalanie ekogroszku to szereg czynności, o których nie mamy pojęcia i nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień. Poniższa tabela przedstawia etapy spalania opału.

Temperatura (w stopniach C) Zachowanie opału
20 stopni nic się nie dzieje
100 stopni odparowanie wody
200 stopni początek odgazowania
400 stopni zapłon części gazów
powyżej 500 spalanie koksu

Widzimy, że już w temperaturze 100 stopni odbywa się odparowanie wody. Jeśli suszenie ekogroszku przebiegnie nieprawidłowo wówczas zaburzymy cały proces spalania podając nieprawidłowy ekogroszek. Teraz widzisz dlaczego suszenie ekogroszku ma tak ogromne znaczenie. Istotna jest również odpowiednia ilość powietrza, aby proces spalania przebiegał prawidłowo. Zbyt mała ilość powietrza powoduje powstawanie sadzy. Ta z kolei jest niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego i Twojego pieca. Sadza powstaje w wyniku nie tyle spalania, ile pirolizy paliw, która towarzyszy procesowi spalania. Jednym słowem mówiąc – najlepiej jej unikać.

Na czym polega efektywne spalanie ekogroszku?

Na prawidłowe spalania ekogroszku ma wpływ wiele czynników. Od jakości paliwa poprzez jego skład czy źródło pochodzenia. Wysuszony ekogroszek jest na pewno o niebo lepszy niż ten mokry, który może być kłopotliwy dla Twojego pieca. Odpowiedniej jakości ekogroszek musi posiadać dobrą granulację. A jaka to jest dobra granulacja? Od 5 do 25 mm. Jakie jeszcze parametry ekogroszku są ważne?

  1. Wartość kaloryczna – ta powinna wynosić od 19 do nawet 24 kJ/kg. Przyjmuje się, że im wyższa tym lepiej. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od opału. Jeśli planujemy zakupić opał na zimę to wybierzmy ekogroszek o wyższej kaloryczności. Jeśli natomiast planujemy zakup opału na okres jesienno – wiosenny to wówczas wystarczy ekogroszek czy pellet o niższej kaloryczności. Suszenie ekogroszku ma wpływ na efektywność jego spalania.
  2. Granulacja, o której wspominaliśmy. Za mały ekogroszek jest niewygodny w spalaniu, z kolei za duży może być niebezpieczny dla Twojego pieca.
  3. Kolejnym ważnym elementem jest zdolność do spiekania ekogroszku. Ten wskaźnik mierzy się za pomocą RI. Przyjmuje się, że RI powinno wynosić 20.

Wartości RI wynoszą od 0 do 100, w praktyce najlepiej spiekalne węgle mają RI około 85. Przyjmuje się następujący podział węgli pod względem spiekalności:

  1. węgle niespiekalne. – 0
  2. węgle bardzo słabo spiekalne – do 20
  3. węgle słabo spiekalne 20 – 30
  4. węgle średnio spiekalne 30 – 40
  5. węgle dobrze spiekalne 40 – 60
  6. węgle bardzo dobrze spiekalne – powyżej 60

4. Wilgotność poniżej 10 proc.

5. Odpowiednia ilość substancji lotnych.

Pamiętaj! Dobry ekogroszek ma odpowiednią granulację, wilgotność, kaloryczność, spiekalność i niewiele substancji lotnych!

Te wszystkie czynniki wpływają na jakość ekogroszku. A jak szybko wysuszyć ekogroszek? Suszenie ekogroszku ma pewne minusy. Z jednej strony na pewno nie możesz palić mokrym ekogroszkiem, bo możesz zniszczyć piec. Z drugiej jednak strony suszenie ekogroszku powoduje utratę wagi opału. Specjaliści podpowiadają, że jeżeli nie leje się woda z ekogroszku nie ma potrzeby suszenia ekogroszku.

Prawidłowe przechowywanie ekogroszku

Prawidłowe przechowywanie ekogroszku sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o jego suszenie. Gdzie najlepiej przechowywać ekogroszek? W suchym i przewiewnym miejscu. Może to być piwnica, komórka czy schowek, w którym ekogroszek będzie odpowiednio zabezpieczony. Pamiętajmy, że dobry ekogroszek powinien zawierać też odpowiednią ilość wody, czyli w granicach 10-12 procent. W innym wypadku może negatywnie wpłynąć na proces spalania. Suszenie ekogroszku jest niezbędne, gdy ten jest naprawdę mokry, śliski i nie nadaje się do palenia.

Pamiętaj, że przechowywanie ekogroszku luzem wymaga ogromnej ilości miejsca! Przed zakupem przemyśl, czy nie lepiej postawić na ekogroszek workowany. Kupując opał workowany masz suszenie ekogroszku z głowy.

Ekogroszek workowany możesz tak naprawdę ułożyć wszędzie. Nawet w małej wnęce, gdzie postawisz worek na worku. Jeśli zdecydowałeś się na sypany to już potrzebujesz miejsca, aby nabierać ekogroszek i wrzucać go do pieca. Jednak rozłożenie opału luźno umożliwia suszenie ekogroszku. Najważniejsze, aby dla naszego komfortu ustawić ekogroszek jak najbliższej pieca. Można oczywiście przechowywać go w szopie czy komórce, ale będziesz musiał cały czas chodzić i donosić towar.

Jak wysuszyć ekogroszek?

Suszenie ekogroszku może być prostą czynnością. Jak otrzymasz dostawę ekogroszku sprawdź koniecznie czy jest on suchy. Często zdarza się, że na wierzchu towar wydaje się suchy, ale pod spodem już nie. Otwierasz worek, a w środku… woda. Jak suszyć ekogroszek? Na pewno suszenie ekogroszku nie polega tylko na otwarciu worka, bo nadal będziemy mieć mokrą breję. Powinieneś dokładnie otworzyć worek i małymi partiami rozpocząć proces suszenia ekogroszku.

Uwaga! Mokry ekogroszek nie tylko źle się pali. Może również negatywnie wpływać na Twój piec, powodując korozję!

Jeśli zdecydowałeś się na zakup np. dwóch ton ekogroszku luzem i nie masz go gdzie przechować koniecznie zadbaj o to, aby ekogroszek był przykryty. Możesz do tego celu wykorzystać folię a od spodu zabezpieczyć chociażby nawet tekturą. I wówczas drobne partie ekogroszku można przenosić w cieplejsze miejsce i powoli suszyć ekogroszek. Specjaliści polecają zakup ekogroszku latem albo wiosną, ponieważ wtedy mamy większe szanse na to, że towar będzie suchy. Ekogroszek powinniśmy suszyć w zamkniętym pomieszczeniu z odpowiednią cyrkulacją powietrza, tak aby i ono pozytywnie wpływało na nasz ekogroszek. Pamiętajmy również o tym, aby przerzucać ekogroszek. Co to znaczy? Podczas suszenia ekogroszku towar trzeba ułożyć na płaskiej powierzchni i jak najczęściej przerzucać, aby ten spod spodu był na wierzchu. Proces należy powtarzać przez kilka dni, aż osiągniemy odpowiedni efekt.

Mokry ekogroszek a piec

Mokry ekogroszek może mieć fatalne skutki dla Twojego pieca, dlatego tak ważne jest, aby wysuszyć ekogroszek. Już wiesz jakie są sposoby suszenia ekogroszku. Pamiętaj również, że oprócz metod przedstawionych przez nas, które są tanie możesz też kupić specjalną maszynę, która wysuszy ekogroszek za Ciebie. Na rynku tego typu sprzęt jest dość kosztowny, więc lepiej kupować towar w sprawdzonym sklepie.

A co się stanie jeśli włożysz mokry ekogroszek do pieca? Mokry ekogroszek regularnie wsypywany do kotła resortowego powoduje rdzę. A proces usuwania korozji z pieca jest bardzo trudny. Przy mokrym ekogroszku każdy z elementów jest nastawiony na rdzewienie. Stawiaj lepiej na suchy ekogroszek.

Negatywne skutki nieprawidłowego suszenia ekogroszku

Wiemy już, jak szybko wysuszyć ekogroszek. A czego nie robić podczas suszenia ekogroszku? Na pewno nie zostawiać już zakupionego towaru na dworze, gdy pogoda nie jest korzystna, pada śnieg czy deszcz. Wiemy też, jak trudno wysuszyć ekogroszek, szczególnie w dużych ilościach. Małymi partiami na pewno się uda.

Nie czekaj z zakupem ekogroszku na ostatnią chwilę! Lato to najlepszy okres na zakup opału.

Nieprawidłowe suszenie ekogroszku może doprowadzić do utraty części towaru. Co to oznacza? Wysuszony ekogroszek traci na masie, a tym samym masz go mniej do palenia w piecu.

Najważniejsze, aby postawić na ekogroszek dobrej jakości! Wtedy nie musisz martwić się o jego wilgotność i to czy będziesz musiał suszyć towar.

One Reply to “Jak wysuszyć ekogroszek?”

  1. Ale bełkot, suszyć, suszyć, ale po co? Mokry zły, suchy też zły, a jaki dobry? Szuszyc suszyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *