Niegdyś węgiel napędzał rewolucję przemysłową, dostarczając energię potrzebną firmom produkcyjnym i stalowym, które wytwarzały materiały niezbędne gospodarce. Wydobycie było tanie. Przez lata jednak węgiel zyskał złą reputację jako brudny i nieprzyjazny dla środowiska. Jaki jest wpływ węgla na środowisko? Zmiany klimatyczne zmieniają naszą planetę, powodując ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak burze tropikalne, pożary, dotkliwe susze i fale upałów, negatywnie wpływając na przyrodę, powodując zakłócenia w naturalnych siedliskach zwierząt i nie tylko. Ponieważ emisja gazów cieplarnianych jest głównym sprawcą, który powoduje globalne ocieplenie (a tym samym zmianę klimatu), ważne jest, aby zrozumieć, jak emisje węgla i innych gazów cieplarnianych wpływają na środowisko.

Spis treści:

Ekogroszek czy węgiel? Co wybrać? Eksperci są zgodni, że ekogroszek to świetna alternatywa dla węgla i sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Ekologiczne ogrzewanie domu

Konsumpcja węgla w Europie. Czy jesteśmy bardziej eko?

Ekogroszek czy węgiel? Na co stawiają Europejczycy? Jak wynika z danych Eurostatu, krajowe zużycie węgla kamiennego w UE w latach 90. systematycznie malało. Od 1999 roku i przez prawie dekadę roczne zużycie węgla kamiennego ustabilizowało się na poziomie około 300 mln ton. Następnie gwałtownie spadło w 2008 i 2009 roku. W ciągu kolejnych trzech lat zużycie odnotowane na poziomie około 260 mln ton. Od 2013 roku konsumpcja stale spada. Szacuje się, że zużycie węgla kamiennego w UE w 2019 roku wyniosło 176 mln ton. Zaczęto zauważać wpływ węgla na środowisko.

Ciekawostka. W Polsce w 2019 roku produkowane aż 95 proc. całego węgla w Unii Europejskiej. Polska odnotowała produkcję na poziomie ponad 60 milionów ton węgla. Wpływ węgla na środowisko jest ogromny. Czy ten argument spowoduje, że zmniejszy się produkcja na rzecz innego opału?

Produkcja węgla kamiennego w UE malała niemal nieprzerwanie od 1990 roku i ten długoterminowy spadek był bardziej dotkliwy niż w przypadku konsumpcji. W 2019 roku produkcja UE wyniosła 65 mln ton, 77 proc. mniej niż 277 mln ton w 1990 roku. W 2019 roku 37 proc. krajowej konsumpcji mogłoby zostać pokryte przez produkcję w UE, w porównaniu z 71 proc. w 1990 roku.

Duża część węgla kamiennego (47 proc. w 2019 roku) i większość węgla brunatnego (83 proc. w 2019 roku) wykorzystywana jest do produkcji energii. W 2019 roku 83 mln ton węgla kamiennego trafiło do elektrowni w UE produkujących energię elektryczną i ciepło. W przypadku węgla brunatnego ilość ta wyniosła 256 mln ton.

Ekogroszek czy węgiel? Patrząc po wielkości produkcji węgla i spadającej konsumpcji można dojść do wniosku, że węgiel nie jest już modny. Każdy chce być eko, a przecież znany jest negatywny wpływ węgla na środowisko. Ekogroszek uznawany jest za ekologiczny sposób ogrzewania domu i za jeden z tańszych.

Rodzaj nośnika energii Sprawność urządzenia Wartość opałowa paliwa Roczne zużycie paliwa Cena jednostkowa Roczy koszt ogrzewania (PLN)
węgiel kamienny orzech 0,79 27,0 MJ/kg 4 568 kg/rok 680 zł/t 3 106
węgiel kamienny ekogroszek 0,85 28,2 MJ/kg 4 056 kg/rok 799 zł/t 3 248
biomasa (drewno) 0,70 15,0 MJ/kg 9 769 kg/rok 200 zł/m3 3 256
pompa ciepła 4,00 6 396 kWh/rok 0,5951 zł/kWh 3920
gaz ziemny 0,90 36,0 MJ/m3 3 166 m3/rok 1,7911 zł/m3 6 277
miejska sieć ciepłownicza 6 277
pellet drzewny 0,92 18,1 MJ/kg 6 160 kg/rok 1 059,40 zł/t 6 526
olej opałowy lekki 0,90 42,0 MJ/kg 2 714 kg/rok 2 750 zł/m3 8 678
LPG 0,90 46,0 MJ/kg
23,0 MJ/dm3
2 478 kg/rok 2,41 zł/dm3 10 987

Certyfikowany ekogroszek

Wpływ węgla na środowisko

Węgiel jest powszechnym źródłem paliwa, którego wyprodukowanie i przekształcenie w użyteczną energię jest stosunkowo niedrogie. Jednak produkcja i wykorzystanie węgla ma wpływ na środowisko. Jak jest wpływ węgla na środowisko? Podczas jego spalania uwalnia się wiele toksyn i zanieczyszczeń w powietrzu. Obejmują one rtęć, ołów, dwutlenek siarki, tlenki azotu, cząstki stałe i różne inne metale ciężkie. Skutki zdrowotne mogą obejmować astmę i trudności w oddychaniu, uszkodzenie mózgu, problemy z sercem, raka, zaburzenia neurologiczne i przedwczesną śmierć.

Kiedy palisz węgiel drzewny na grillu w domu, pozostaje popiół. To samo dotyczy elektrowni węglowych, które rocznie produkują ponad 100 mln ton popiołu węglowego. Ponad połowa tych odpadów trafia do stawów, jezior, składowisk i innych miejsc, gdzie z czasem mogą zanieczyścić drogi wodne i źródła wody pitnej.

Nadal zastanawiasz się jaki wpływ na środowisko ma węgiel? Poniższa lista obrazuje, jakie substancje uwalniają się do powietrza:

  • Dwutlenek siarki (SO2), który przyczynia się do powstawania kwaśnych deszczy i chorób układu oddechowego
  • Tlenki azotu (NOx), które przyczyniają się do powstawania smogu i chorób układu oddechowego
  • Pyły, które przyczyniają się do powstawania smogu, zamglenia, chorób układu oddechowego i płuc
  • Dwutlenek węgla (CO2), który jest głównym gazem cieplarnianym wytwarzanym ze spalania paliw kopalnych (węgiel, ropa i gaz ziemny)
  • Rtęć i inne metale ciężkie, które są powiązane z uszkodzeniami neurologicznymi i rozwojowymi u ludzi i innych zwierząt
  • Popioły lotne i żużlowe, czyli pozostałości powstające podczas spalania węgla w elektrowniach.

Alternatywa dla węgla

Ekogroszek a ekologia

Teraz pewnie zastanawiasz się: ekogroszek czy jest ekologiczny? Każdy proces spalania niesie za sobą pewne konsekwencje. Jednak nazwa “ekogroszek” nie wzięła się z nieba. Najpopularniejszym paliwem w Polsce od lat pozostaje ekogroszek. W 2018 roku zainteresowanych było nim 49 proc. osób, które poszukiwały opału do ogrzewania mieszkania lub domu. Mniej niż co trzeci ankietowany (31 proc.) interesował się ekologicznym pelletem drzewnym. Tradycyjny węgiel kamienny zamówiło natomiast 13 proc. badanych. Najczęściej zamówienia dotyczyły od 3,1 do 5 ton opału (42 proc.) – tak wynika z danych Oferteo.pl. Przewaga ekogroszku w dużej mierze wynika z kosztów. Wybierając opał ankietowani przede wszystkim kierowali się względami ekonomicznymi (67 proc.), a dopiero w dalszej kolejności podawane były kwestie ekologiczne (48 proc.) oraz możliwość dostawy (29 proc).

Ważne! Jeśli choć trochę ograniczasz zużycie plastiku, nie korzystasz z plastikowych słomek i segregujesz odpady, to postaw też na ekologiczny opał.

Ekogroszek a ekologia? Tak! Te dwa pojęcia łączą się ze sobą. Dlaczego ekogroszek jest ekologiczny i lepszy pod tym względem od węgla? Przede wszystkim ma w sobie mniejszą zawartość siarki. Duży wpływ na mniejszą emisję spalin do atmosfery ma sposób spalania ekogroszku. Piece z podajnikiem są dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż piece rusztowe.

Należy podkreślić, że niska zawartość jest wyznacznikiem tego, iż ekogroszek można w zupełności zaliczyć do paliw ekologicznych. Ekogroszek a ekologia to jedno. Ekogroszek jest ekologicznym paliwem również ze względu na niską zawartość popiołu, który jest skutkiem ubocznym spalania. Każdy z nas, kto palił w zwykłej kuchence węglem wie, ile w popiołu powstaje procesie spalania węgla. Wpływ węgla na środowisko jest zdecydowanie negatywny.

Wysokokaloryczny ekogroszek

Ekogroszek czy węgiel?

Ekogroszek czy węgiel? Jeśli nadal zadajesz sobie to pytanie to zdecydowanie powinieneś postawić na ekogroszek. Powyżej przedstawiliśmy konsekwencje jakie niesie korzystanie z węgla na szeroką skalę. Oczywiście, nadal duże fabryki będą korzystać z węgla pomimo negatywnego wpływu węgla na środowisko. Każdy z nas może jednak zdecydować o tym, w jaki sposób będzie ogrzewał swój dom.

Ekogroszek jest wygodny w użyciu, a na rynku istnieje wiele rodzajów tego paliwa. Możesz wybrać taki, odpowiedni na jesienne dni i produkt o wyższej kaloryczności, który zapewni Ci ciepło podczas mroźnych wieczorów. Ekogroszek sprzedawany jest w wygodnych workach, a jego transport i magazynowanie są o wiele prostsze niż w przypadku węgla. Ekogroszek zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjny węgiel.

Ważne! Wysoka kaloryczność ekogroszku pozwala na efektywne ogrzewanie domu przy niskim zużyciu tego surowca!

A czy wiesz, jak powstaje ekogroszek? Jest on produktem ubocznym węgla kamiennego lub brunatnego przeznaczonym do konkretnego rodzaju kotłów, które są bardziej ekologiczne niż tradycyjne kuchnie używane dawniej w domach bądź pieca przystosowane do spalania węgla.

Główne cechy ekogroszku to wysoka wartość kaloryczna, bardzo niska zawartość siarki w granicach 1 procenta, minimalna zawartość wody oraz niska spiekalność. Te wszystkie parametry sprawiają, że produkt jest bardzo wydajny i wykorzystywany właściwie w 100 procentach. Aby zamienić węgiel na ekogroszek potrzebny jest odpowiedni proces. Na początku eksperci selekcjonują, który węgiel może stać się ekogroszkiem. Biorą pod uwagę jego kaloryczność oraz wielkość. Następnie bryły są kruszone na mniejsze części. Ekogroszek powinien mieć granulację od 5 do 25 mm – takie są standardy na rynku.

Warto wiedzieć: ekogroszek spełnia rygorystyczne normy środowiskowe narzucone przez Unię Europejską.

Jak oszacować spalanie ekogroszku? Tutaj warto skorzystać z dostępnych na rynku kalkulatorów, które pomogą nam ustalić, ile ekogroszku potrzebujemy.

Przykład:
Do naszych założeń przyjmujemy, że średnia, pożądana temperatura powietrza w domu to 20 stopni. Posiadamy stosunkowo dobrze ogrzany budynek oraz nowe okna, które są szczelne. Do ogrzania użyjemy ekogroszku dobrej jakości i o wysokiej kaloryczności 27 MJ/kg. Nasz dom ma 100 metrów kwadratowych, a wysokość ścian wynosi blisko 3 metry. Ile potrzebujesz ekogroszku na sezon? 2340 kilograma.

Ogrzewanie węglem będzie w podobnej cenie, być może trochę droższe, ale na pewno bardziej szkodliwe dla środowiska i problematyczne dla Ciebie.

Dlaczego eksperci zalecają odejście od węgla?

Na koniec zastanówmy się dlaczego eksperci tak bardzo zalecają odejście od ogrzewania węglem. Liczne protesty, nagonki w mediach i restrykcyjne przepisy unijne skutecznie zniechęcają do korzystania z węgla.

Polski rząd już teraz deklaruje koniec energetyki opartej na węglu do 2060 roku. Oznacza to ogromne zmiany nie tylko w sposobie funkcjonowanie gospodarki, ale i w samym myśleniu społeczeństwa. Postrzeganie świata przez pryzmat środowiska to długa droga. Zdaniem niektórych ekspertów dekarbonizacja gospodarki powinna mieć miejsce znacznie szybciej. Wybranie już dziś ekologicznych sposobów na ogrzewanie domu to krok ku przyjaznemu ogrzewaniu mieszkań i ukłon w kierunku środowiska naturalnego.

Ekogroszek czy węgiel? Już wiesz, jaki opał wybrać do ogrzewania domu? 🙂

Ekologiczne ogrzewanie domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *