Palenie w piecu to prawdziwa sztuka. Niejednokrotnie zdarza się, że piec na ekogroszek kopci. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio palić w piecu i korzystać z dobrego opału. Często piece kopcą, ponieważ pali się w nich nieodpowiednim opałem. Gdy dymi się z pieca na ekogroszek możemy mieć pewność, że coś jest nie tak. Sprawdźmy, jakie mogą być przyczyny.

Spis treści:


dlaczego piec dymi

Dlaczego piec dymi?

Piec na ekogroszek kopci? Nie martw się, mamy dla Ciebie kilka rad, co zrobić, aby zapewnić sobie komfort. Pamiętaj, że może być wiele przyczyn dlaczego piec na ekogroszek dymi. Musisz sprawdzić przede wszystkim jakość swojego opału. Ponadto bardzo istotne są ustawienia pieca. Być może tam tkwi problem. W ostateczności powinieneś zgłosić się do specjalisty, ponieważ dym z pieca na ekogroszek może być niebezpieczny dla Ciebie i dla całej Twojej rodziny.

Czy wiesz, że… Piec może dymić z różnych powodów. Jeśli nie potrafisz znaleźć powodów dymienia lepiej od razu skontaktuj się ze specjalistą.

Piec na ekogroszek ogrzewany jest właśnie ekogroszkiem, czyli drobnym węglem, którego średnica wynosi od 5 do 25 mm. Drobne kulki zapewniają ciepło dla naszego domu. Aby ekogroszek posiadał odpowiednie właściwości powinieneś zainwestować w towar odpowiedniej jakości. Nie powinno się kupować ekogroszku z niepewnego źródła. Pamiętaj również, że dobrej jakości ekogroszek posiada odpowiednie certyfikaty. Możesz zawsze zapytać o nie producenta.


Ekogroszek o małej zawartości popiołu

Jak palić w piecu, aby nie kopcił?

Prawidłowo zainstalowany, obsługiwany i konserwowany piec nie powinien emitować dymu do mieszkania. Sporadycznie mogą występować opary przy usuwaniu popiołu i dorzucaniu ekogroszku, jednakże ciągłe wydzielanie się oparów jest niebezpieczne i nie może być tolerowane. Zalecamy następujące, natychmiastowe działania:

• Otwórz drzwi i okna, aby zapewnić wentylację – następnie opuść pomieszczenie

• Pozwól, aby ogień zgasł, a dym rozproszył się

• Gdy piec jest zimny, sprawdź, czy w obszarze przewodu kominowego pieca nie ma zatoru i wyczyść w razie potrzeby. Jako dodatkowe zabezpieczenie należy również wyczyścić komin

• W żadnym wypadku nie próbuj ponownie rozpalać ognia, dopóki nie zostanie zidentyfikowana przyczyna emisji dymu i naprawiona – w razie potrzeby zasięgnij porady eksperta

Najczęstszą przyczyną wydzielania się dymu i spalin jest zator w kanale spalinowym (to jest obszar w dachu pieca nad przegrodą) lub w systemie kominowym / spalinowym z powodu braku podstawowej rutynowej konserwacji. Właściciele pieców, którzy nie sprawdzają regularnie kanału dymowego lub zamiatają komin, narażają siebie i swoje rodziny na niebezpieczeństwo.


opał dobrej jakości

Czy ustawienia pieca mają znaczenie?

Dym z pieca na ekogroszek może być dla nas znakiem, że ustawienia pieca nie są poprawne. Dym może pojawić się w kotłowni z różnych przyczyn, jednak gdy tylko zobaczymy, że coś jest nie tak z procesem spalania. Istnieje kilka przyczyn, dlaczego piec na ekogroszek kopci. Najlepiej sprawdzić, czy:

 • klapa podajnika nie jest otwarta
 • jak wygląda ciąg, nie nie ma w nim zastojów
 • moc dmuchawy nie jest za słaba albo za duża
 • kierunek dmuchawy jest poprawny
 • komora powietrza jest zapchana – to może być kolejna przyczyna, dlaczego dymi się z pieca na ekogroszek.

Pamiętaj, że… Przyczyn może być wiele. Najważniejsza jest uważna obserwacja naszego pieca i w ten sposób można zdiagnozować usterkę.

Niekiedy dymi się z pieca na ekogroszek, ponieważ budynek jest nowo oddany do użytku albo był bardzo wychłodzony. Jeśli przyczyną kopcenia okaże się ciąg kominowy na pewno należy sprawdzić kilka elementów.

 • Czy wysokość komina nie jest za niska.
 • Jaki jest stan komina. Gdy ten został uszkodzony wówczas może dymić się z pieca na ekogroszek.
 • Średnica i przekrój komina mają znaczenie. Za małe mogą być przyczyną kopcenia.
 • Brak ocieplenia zewnętrznego komina może być kolejną przyczyną, dlatego dymi się z pieca na ekogroszek.

Dym może również wydostawać się ze ślimaka. Wówczas przyczyny należy szukać w:

 • zbyt niskim poziomie żaru w głowicy
 • za małej ilości opału w zbiorniku
 • ponownie w słabym ciągu kominowym
 • zanieczyszczonej głowicy
 • zanieczyszczonym kanale dymu.


jak ustawić piec na ekogroszek

Czym palić w piecu?

Gdy piec na ekogroszek kopci może to oznaczać, że używasz złej jakości ekogroszku. Dym z pieca zawsze jest złą oznaką i nie należy go ignorować. Dobrą metodą na ciepły dom i zero kopcenia są ekogroszki od Pana Groszka. Co jest ciekawego w ofercie? Cztery rodzaje ekogroszków, a każdy o innych właściwościach.

Ekogroszek RED jest jedną z kilku wersji przyjaznego środowisku paliwa stałego, które mamy do zaoferowania swoim Klientom. Na tle innych tego rodzaju produktów czerwona wersja wyróżnia się przede wszystkim pod względem bardzo niskiej zawartości popiołu (maksymalnie 3%), a także bardzo dużą wartością opałową, której wartość sięga do niemal 29 MJ/kg. Parametry te jasno wskazują na to, że ekogroszek RED przez nas oferowany jest w stanie posłużyć swoim nabywcom do ogrzania różnego rodzaju budynków – nie tylko domów jednorodzinnych. Za używaniem go w tym celu przemawia w głównej mierze oczywiście fakt, iż w czasie jego spalania do powietrza przedostaje się znacznie mniejsza ilość szkodliwych substancji niż w przypadku stosowania surowców takich, jak choćby doskonale znany nam wszystkim węgiel. Poza tym ekogroszek 29MJ/kg RED jest wyrobem pochodzącym do zaufanego dostawcy gwarantującego odpowiednio wysoki poziom jakości. Korzystając z mocnego ekogroszku możesz mieć pewność, że nie będzie dymić się z pieca na ekogroszek.


dymienie z pieca

Jak wybrać odpowiedniej jakości ekogroszek?

Oprócz ekogroszku czerwonego w ofercie sklepu znajdują się również inne i nieco tańsze opcje, na które warto zwrócić uwagę. Patrząc na produkty konkurencji można śmiało stwierdzić, że ekogroszek od Pana Groszka to jeden z lepszych produktów dostępnych na rynku. O jego właściwościach świadczą przede wszystkim świetna jakość i to, jak bardzo jest popularny wśród Polaków. Ekogroszek Pan Groszek Red to tylko jedna z propozycji. Poza tym rodzajem ekogroszku można również zwrócić uwagę na Ekogroszek Pan Groszek Yellow. Ekogroszek Pan Groszek YELLOW spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Niska zawartość popiołu i wysoka wartość opałowa, aż 26 MJ/kg.

Poza tymi dwiema propozycjami, w sklepie Pan Groszek znajdziesz Ekogroszek Pan Groszek Orange oraz Ekogroszek Pan Groszek Blue. To świetne propozycje dla tych, którzy szukają dobrej jakości ekogroszku w odpowiedniej i przystępnej cenie. Kompromis między wartością opałową a ceną – oto ekogroszek Pan Groszek Blue. Jest to paliwo nadające się do wykorzystywania jesienią i w czasie przedwiośnia, gdy na dworze panują chłody. Tani ekogroszek sprawdza się wtedy najlepiej, bo zapotrzebowanie na energię ze spalania jest umiarkowane. Wartość opałowa od 21 do 24 MJ/kg jest optymalna – taki ekogroszek będzie się spalał bez spieków, pozostawiając jedynie od 3% do 4% popiołu. Dobrej jakości ekogroszek zagwarantuje również to, że Twój piec nie będzie kopcił. To świetna alternatywa dla popularnych ekogroszków na rynku.

Podsumowanie: Trudno jest znaleźć przyczynę, dlaczego piec na ekogroszek kopci. Istnieje wiele powodów, co robimy źle. Ale jest również wiele rozwiązań. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić ustawienia naszego pieca. To one odgrywają tutaj kluczową rolę i pomogą Ci pozbyć się dymu z pieca na ekogroszek. Po drugie: zwróć uwagę na to, jaki ekogroszek kupujesz. Tylko ten o odpowiednich parametrach może Ci zagwarantować dobre spalanie, bez spieków, dużej ilości popiołu i wszystkiego, co jest Ci zbędne. Pamiętaj również, aby nie przepłacać. U Pana Groszka znajdziesz nie tylko dobrej jakości opał, ale również rabaty, które sprawią, że zapłacisz mniej.


Ekogroszek o małej zawartości popiołu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *