Chociaż regularne czyszczenie pieca może wydawać się rozsądne, zaskakująca liczba właścicieli domów nie przestrzega tego obowiązku konserwacji. W końcu czystość pieca jest konieczna, aby promować bezpieczeństwo, wydajność i jakość. Jak często czyścić piec na ekogroszek? Wszystko zależy od tego, jakiej jakości opał używamy. Gdy zdecydujemy się na tańszą opcję na pewno trzeba będzie częściej czyścić piec na ekogroszek. A jak czyścić piec na pellet? O tym w artykule poniżej.
Spis treści:
- Dlaczego tak ważne jest czyszczenie pieca?
- Jak często czyścić piec na ekogroszek?
- Czy piec na pellet też trzeba czyścić?
- Czyszczenia kotła krok po kroku
- Czyszczenie pieca. Co dalej?
Dlaczego tak ważne jest czyszczenie pieca?
Zanieczyszczenia powietrza są główną przyczyną degradacji środowiska naturalnego. Dlatego tak ważne jest, aby wyczyścić piec na węgiel.
Ciekawostka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koszty zanieczyszczenia powietrza w Europie wynoszą ok. 1,6 biliona USD, powodując ok. 600 tys. przedwczesnych zgonów.
Tradycyjny piec węglowy jest wykonany z metali, takich jak żeliwo, co oznacza, że podczas użytkowania bardzo się nagrzewają. W rezultacie właściciele domów powinni wyczyścić wnętrze swojego pieca dopiero po upływie 12-24 godzin, ponieważ zapewnia to, że obudowa jest bezpieczna w dotyku, a popiół w popielniczce nie powoduje niebezpiecznych oparzeń. Jak czyścić piec na ekogroszek? Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo tak, aby piec był chłodny, a to abyś mógł go spokojnie wyczyścić.
W trosce o środowisko naturalne dziś na rynek nie są wypuszczane stare i dymiące piece. Za sprzedaż tego typu sprzętu grozi wysoka kara nawet 10 tysięcy złotych! Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE, 37 leży w Polsce.
Czy wiesz, że… koszty zewnętrzne smogu szacuje się na 111 miliardów zł rocznie?
Dlaczego tak ważne jest, aby czyścić piec na ekogroszek i pellet?
- Dbasz o dobro swoje i swojej rodziny.
- Zwiększasz efektywność palenia w domu.
- Możesz zaoszczędzić pieniądze.
- Pomieszczenie, w którym znajduje się piec nie będzie tak brudne i czarne od pyłu węglowego.
- Twój piec będzie lepiej pracował.
A jak wygląda korzystanie z pieców na świecie? Jedna trzecia chińskich gospodarstw domowych gotuje na węglu na niewydajnych kuchenkach. Piece węglowe do gotowania lub ogrzewania są również w szerszym zakresie używane w Azji Środkowej i Afryce Południowej. W RPA zużycie węgla w gospodarstwach domowych szacuje się na 3% całkowitego zużycia węgla, a około 950 000 gospodarstw domowych wykorzystuje węgiel jako źródło energii.
Ciekawostka. Wysoce palny piec wytwarza duże ilości ciepła przy niskich kosztach, dzięki czemu piece są opłacalnym alternatywnym sposobem ogrzewania.
Niemniej jednak ulepszone piece węglowe mają potencjał zmniejszenia emisji i zwiększenia wydajności spalania. Szczególnie w regionach, w których dominującym źródłem energii jest węgiel, może on służyć jako rozwiązanie tymczasowe w połączeniu z ulepszonymi piecami, dopóki ludzie nie będą mogli pozwolić sobie na odnawialne lub czystsze technologie energetyczne.
Jak często czyścić piec na ekogroszek?
Jak często czyścić piec na ekogroszek? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która posiada w domu piec i chce zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. Należy podkreślić, że ekogroszek to świetna alternatywa dla węgla brunatnego. Aby ten był odpowiedni musi mieć parę parametrów odpowiadających ogólnie przyjętym normom:
- Być odpowiedniej jakości.
- Mieć kaloryczność między 20 a 29 MJ/kg
- Być drobny w granicach od 5 do 25 mm. Za duże bryły nie będą się dobrze spalać.
- Spiekalność, czyli wartość RI powinna być na jak najniższym poziomie możliwie blisko 0.
- Zawartość popiołu powinna być dość niska, w granicach do 10 procent.
- Ekogroszek powinien mieć niewielką zawartość siarki.
- Zadbaj o to, aby ekogroszek był suchy i odpowiednio magazynowany.
Jeśli kupiłeś ekogroszek odpowiedniej jakości, to nie musisz zastanawiać się jak często czyścić piec na ekogroszek. Od czego zależy częstotliwość czyszczenia kotła?
- Od jakości opału
- Rodzaju kotła
- Intensywności palenia
- Obciążenia kotła.
- Od tego, czy jest dobrze eksploatowany i zamontowany.
Pamiętaj, że czyszczenie pieca na ekogroszek nie jest czasochłonne. Im częściej czyścisz piec, tym mniej czasu musisz na to poświęcać.
Wg zaleceń producentów kotły powinno się czyścić raz na tydzień. Można również robić to raz na dwa tygodnie, pod warunkiem, że kocioł nie jest mocno okopcony. Jak czyścić piec na ekogroszek i pellet? Można to zrobić samodzielnie albo skorzystać z pomocy specjalistów. Jednak samodzielne czyszczenie pieca na ekogroszek jest o wiele bardziej ekonomiczne. Na rynku są też odpowiednie preparaty stworzone z myślą o osobach, które same chcą czyścić piec na ekogroszek.
Czy piec na pellet też trzeba czyścić?
Piec na pellet, jak i piec na ekogroszek trzeba czyścić. Węgiel ma wysoką wartość opałową i może żarzyć się przez długi czas, ale wytwarza również brudny pył węglowy. A jakie substancje dostają się do atmosfery podczas spalania pelletu?
Czy wiesz, że… nowsze piece na drewno są znane z tego, że spalają się czysto i wydajnie. A przy odpowiednim zrozumieniu działania pieca opalanego drewnem mogą spalać się z najwyższą wydajnością, co skutkuje większą ilością ciepła, mniejszym zanieczyszczeniem powietrza i czystszym kominem.
TABELA 1
Ciepło wyprodukowane podczas spalenia 1 tony pelet: ok. 15000 MJ
Zanieczyszczenia emitowane podczas spalenia 1 tony pelet
Zanieczyszczenie | Jednostka | Ilość |
Tlenki siarki SOx | kg | 0,02 |
Tlenki azotu NOx | 0,80 | |
Tlenek węgla CO | 11 | |
Dwutlenek węgla CO2 | 1330 | |
Pył (zawieszony) | 2,50 | |
Benzo(α)piren | Brak |
Na rynku są również uniwersalne kotły zarówno na pellet, jak i na ekogroszek. Czyszczenie piec na pelet jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy:
- Usuwać popiół. Jego ilość zależy od tego, jakiej jakości paliwo używamy. Im lepsze, tym mniej popiołu.
- Pojemnik na popiół nie może być przepełniony.
- Sprawdzać, jaki jest stan pieca i czy nie jest okopcony. Jeśli jest, natychmiast postaraj się go uprzątnąć.
- Kontrolować, ile masz paliwa w zasobniku.
- Wsłuchiwać się w pracę pieca, czy wszystko działa poprawnie, czy może coś nas niepokoi.
Czyszczenia kotła krok po kroku
Jak czyścić piec na ekogroszek lub pellet? Oto instrukcja krok po kroku.
- Rodzaj opału
- Płynne
- Węgiel
- Ekogroszek
- Pellet
- Co sprawdzić przed czyszczeniem?
- Samodzielne czyszczenie pieca
- Zacznij od wyczyszczenia komina
- Do czyszczenia użyj szczotki
- Wyczyść dokładnie kocioł
Rodzaj opału ma ogromne znaczenie i wybierając odpowiedni, nie będziesz musiał tak często czyścić swojego pieca. Jakie są polecane opały?
Jeśli chcesz wyczyścić piec na węgiel sprawdź ilość sadzy jaką wyprodukował. Kolejnym istotnym elementem jest ilość popiołu. Brudząca się maź w postaci czarnego smogu może przyczepiać się do komina i przewodów wentylacyjnych.
Pamiętaj, że regularne czyszczenie pieca wpływa znacząco na jego wydajność, podnosi skuteczność ogrzewania i zmniejsza koszty eksploatacji.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które umożliwiają szybkie i dokładne czyszczenie pieca na ekogroszek. Ale tylko regularne ich używanie sprawi, że unikniesz kompleksowego czyszczenia pieca przez firmę zewnętrzną, które kosztuje naprawdę drogo. Wg cenników znanych firm ceny zaczynają się od 3,5 tysiąca złotych.
Czyszczenie pieca na ekogroszek zacznij od czyszczenia komina. To z niego mogą spadać do kotła niepotrzebne odpady. Jeśli zaobserwowałeś smołę w swoim przewodzie możliwe, że masz źle ustawiony piec.
Do czyszczenia kotła oraz komina najlepiej sprawdzi się ostra szczotka z długą rączką. Szczotka usunie wszelkie zabrudzenia i pokaże, czy potrzebujesz dodatkowych środków do czyszczenia pieca na ekogroszek.
Jeśli masz pewność, że wszelkie zabrudzenia z komina spadły możesz rozpocząć proces czyszczenia kotła. Zgarnij wszelkie nieczystości, popiół i wszystko co sprawia, że Twój kocioł jest brudny. Ściany i brzegi kotła należy dokładnie wyszorować myjką lub twardą szczotką. Możesz również użyć specjalnego płynu do mycia kotłów.
Nowoczesne techniki doprowadziły do bardziej wydajnego i czystszego spalania opału. Współczesne piece wymagają mniej konserwacji niż starsze modele, a także mogą być bardziej wydajne.
Czyszczenie pieca. Co dalej?
Koszt ogrzewania domu wcale nie spada. W rzeczywistości z roku na rok staje się droższy i nie wygląda na to, że jest to trend umierający. W rezultacie wiele osób szuka nowych sposobów na utrzymanie ciepła, a odpowiedź znajduje się w starym ulubionym urządzeniu – piecach węglowych, na ekogroszek czy pellet. Większość obaw dotyczących bezpieczeństwa związanych z piecami węglowymi jest taka sama, jak w przypadku każdego rodzaju pożaru. Jeśli instalujesz piec w swoim domu, powinieneś mieć w pobliżu zarówno czujnik tlenku węgla, jak i czujnik dymu. Powinny być zasilane bateryjnie w przypadku przerwy w dostawie prądu. Z tego samego powodu baterie powinny być regularnie wymieniane, niezależnie od tego, czy są zużyte, czy nie.
Wyczyściłeś piec na ekogroszek i co dalej? Pamiętaj, że procedura powinna być regularnie powtarzana. Nie wolno zaniechać czyszczenia pieca, ponieważ ten może zapchać się, a ogrzewanie może przestać być efektywne.
Nie zapominaj również, aby w odpowiedni sposób zadbać o swój piec po sezonie grzewczym. Należy przede wszystkim bardzo dokładnie go wyczyścić. Oczywiście można to zrobić własnymi siłami. Wystarczy tylko, że odpowiednio dobierzemy narzędzia i wykonamy kroki, o których pisaliśmy wcześniej. Najważniejsze jest, aby zabezpieczyć kocioł przed wilgocią. Wilgoć może mieć fatalny wpływ na nasz sprzęt. Po wykonaniu czyszczenia wszystkie drzwiczki należy szczelnie zamknąć. Tylko w ten sposób możemy ochronić piec i mieć pewność, że posłuży nam na kolejne lata.
Pamiętaj, że kluczowy jest również dobór odpowiedniego opału. Kupując u sprawdzonego sprzedawcy masz pewność, że Twój piec długo Ci posłuży.