Brykiet drzewny z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Świetnie pali się w piecu oraz w kominku. Brykiet jest wydajny i polecany do ogrzewania domów. Ile pali się brykiet? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju brykietu, na który się zdecydujemy. Najważniejsze jest wybranie towaru od sprawdzonego sprzedawcy. Tani brykiet może być wykonany ze słabej jakości troci, w których będą znajdować się farby czy kleje, a te z kolei spowalniają proces spalania oraz są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o brykiecie i ile brykietu na dobę potrzebujesz.


ile czasu spala się brykiet

Czym jest brykiet?

Zastanawiasz się czym jest brykiet? Na rynku istnieje kilka rodzajów opału, który jest popularny. Po pierwsze, to ekogroszek. Zyskuje na popularności z roku na rok. Po drugie, pellet. Ten ekologiczny rodzaj opału zyskał grono zwolenników ze względu na swoją naturalność. Kolejnym opałem jest brykiet. Brykiet drzewny powstaje z rozdrobnionych odpadów drzewnych podobnie, jak pellet. Zagęszczenie materiału drzewnego w procesie produkcji powoduje, że brykiet spala się stopniowo i powolnie. Najważniejszą zaletą brykietu jest to, że jest to paliwo suche. Drewno, by dobrze się paliło, musi być sezonowane.

Ciekawostka. Produkcja energii elektrycznej w krajowych elektrowniach w ubiegłym roku była najniższa od pięciu lat i wyniosła 164 TWh. W tym samym czasie import energii zwiększył się blisko dwukrotnie, do 10,6 TWh. Rosną moce zainstalowane w źródłach odnawialnych, na koniec 2019 roku było to 9,5 GW. Produkcja energii z OZE przekroczyła 25 TWh – i choć była najwyższa w historii, nadal jest to wynik niewystarczający, by Polska mogła spełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OZE w miksie energetycznym. Warto przy tym zauważyć także, że rozwój OZE w ostatnich dwóch latach wynikał głównie z inwestycji w instalacje prosumenckie.

Na rynku jest wiele rodzajów brykietu drzewnego i każdy z nich ma swoje zalety. W popularnych sklepach możesz spotkać brykiet PiniKay. Zalety węgla drzewnego z brykietów Pini Kay: nie iskrzy podczas spalania, nie można go rozbić podczas transportu, węgiel z brykietu nie pyli, jego wskaźniki jakości, czas palenia i moc cieplna nie są gorsze niż innych surowców.

Każdy, od restauracji po klienta, znajdzie pozytywne aspekty stosowania węgla drzewnego z brykietu. Brykiet. Jak długo się pali? To zależy od jego parametrów, które opisujemy poniżej.


długie spalanie brykietu

Co wpływa na wydajność brykietu?

Wydajność brykietu zależy przede wszystkim od jego parametrów. Zanim zdecydujesz się zakupić dany rodzaj brykietu, zobacz na jakie elementy warto zwrócić uwagę.

  • Materiał, z którego powstał brykiet
  • Jakość jego wykonania
  • Funkcjonalność
  • Wartość opałowa
  • Zawartość innych substancji takich, jak farby czy kleje
  • Ilość siarki
  • Ilość popiołu – ta powinna być jak najniższa
  • Sposób jego przechowywania

Ile brykietu na zimę? Jeśli zadajesz sobie to pytanie najlepiej skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach. Na portalu Pan Groszek znajdziesz kalkulatory opału.

Ciekawostka. Z jednej strony udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2019 roku był o blisko 5 punktów procentowych niższy niż rok wcześniej. Utrzymuje się także widoczny już od lat trend spadającego wydobycia węgla kamiennego w krajowych kopalniach – w ubiegłym roku zmniejszyło się ono o 2 miliony ton. Z drugiej jednak strony zapotrzebowanie na węgiel kamienny energetyczny utrzymuje się na wysokim poziomie. Dużą jego część, prawie 20 proc. krajowej konsumpcji, uzupełnia się węglem importowanym. 10 mln ton pochodzi z Rosji, a pozostałe 3 mln ton m.in. z Kolumbii, USA czy Kazachstanu. Coraz częściej Polacy będą sięgać po alternatywne źródła energii, w tym po brykiet ze względu na prowadzoną politykę.


dobry brykiet


Czy wiesz, że… Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2019 r. wyniósł 73,6%. Jest to o 4,8 p.p. mniej niż rok wcześniej. Nadal rośnie znaczenie gazu. Jego udział w miksie energetycznym wyniósł 8,8% wobec 7,2% w 2018 r. Udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniósł 15,4%. Jest najwyższy w historii. Oznacza to, że na rynek wielkimi krokami wkraczają alternatywne formy ogrzewania domów.

Dlaczego warto używać brykietów?

  • Łatwy w użyciu i transporcie
  • Łatwe do przechowywania (utrzymuj je w suchości!)
  • Zapala się szybko
  • Łatwo się rozpada w przypadku mniejszych pieców
  • Jeśli chodzi o moc cieplną, są one zazwyczaj bardziej opłacalne niż kłody
  • Bezwonne, świetnie nadają się do gotowania na otwartym ogniu
  • Używaj ich samodzielnie lub z drewnem opałowym
  • Bardzo mało dymu
  • Bardzo mało popiołu

Jak przechowywać brykiet?

Brykiet powinien być przechowywany w suchym i ciepłym miejscu. Każdy dopływ wody powoduje, że do opału dostaje się wilgoć, a ta negatywnie wpływa na proces palenia każdego opału.

Podstawowym parametrem charakteryzującym paliwo jest zawartość balastu (wilgoci oraz substancji mineralnej), który towarzyszy substancji palnej (organicznej) każdego paliwa;

natomiast głównym parametrem stanowiącym o przydatności energetycznej paliwa jest wartość opałowa substancji palnej Hu,B, kJ/kg. Wiemy, że brzmi to dość skomplikowanie, ale chodzi o to, aby brykiet był po prostu suchy.

Nie wiesz, gdzie trzymać brykiet? Przede wszystkim znajdź suche miejsce. Może to być kotłownia albo ciepła piwnica. Warto również mieć brykiet pod ręką, aby w podczas dorzucania do komina nie chodzić co chwilę po nowy opał. Dobrym rozwiązaniem są skrzynie na opał. Z reguły to drewniane pojemniki, które świetnie sprawdzą się na przechowywanie niewielkich ilości opału.

Na rynku dostępna jest szeroka gama brykietów o różnych kształtach i rozmiarach pod różnymi nazwami. Oprócz kształtu i rozmiaru, główne warianty obejmują:

  • rodzaj drewna: liściaste, iglaste lub mieszane. Brykiety z twardego drewna są gęstsze i palą się nieco dłużej
  • wielkość cząstek: im mniejsze cząstki, tym ciaśniejszy i gęstszy jest brykiet
  • ciśnienie wywierane podczas produkcji: im większe ciśnienie, tym gęstszy brykiet.

suchy brykiet

Czas spalania brykiet

Ile czasu pali się brykiet? Czas spalania uzależniony jest od wielu czynników. Np. od tego:

  1. Czy palisz w piecu
  2. Czy palisz w kominku.

Ponadto jeśli zastanawiasz się brykiet kominkowy, ile się pali sprawdź, jaką ma kaloryczność i wartość opałową. Ponadto czas spalania brykietu zależy też od tego, jakiego ciepła oczekujesz w domu. Jak długo pali się brykiet? Generalnie można uznać, że brykiet pali się do kilku godzin – mowa o całej paczce.

Brykiet drzewny ile kw? Najlepiej zilustrować to na przykładzie. Weź pod uwagę moc kominka i dodaj +/- 20 proc. Jeśli kominek ma moc 10 kW a brykiet kominkowy generuje około 5 kW/kg to jednorazowy wsad do kominka powinien wynieść około 2,2 kg. Pamiętaj: ładuj nie więcej niż 3-4 kostki!


brykiet, ekogroszek, pellet

Gdzie kupić dobry brykiet?

Firma Pan Groszek jest producentem i dostawcą węgla drzewnego z brykietów Pini & Kay.

Węgiel drzewny z brykietu Pini Kay to produkt przyjazny dla środowiska, będący paliwem podstawowym do kotłów na paliwo stałe, kominków czy pieców. Z powodzeniem można go również stosować do grillowania. Jesteśmy sprawdzonym dostawcą na terenie całej Polski, a o naszej skuteczności świadczy grono zadowolonych klientów.

Ważna informacja! W trosce o stan pieców i środowisko naturalne oferowane przez nas produkty są tworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz w taki sposób, aby były zupełnie bezpieczne dla naszych pieców.

W ofercie naszego sklepu znajduje się brykiet drzewny wysokiej klasy. Ponadto warto zwrócić uwagę na inne rodzaje opału, które są wykorzystywane przez Polaków. Pellet zyskuje coraz większe grono osób, które są zainteresowane alternatywnymi sposobami palenia w piecach. Poza pelletem grono zwolenników zyskał też ekogroszek. Dostępny jest on w atrakcyjnych cenach. Nie wierzysz? Zajrzyj sam do naszego sklepu.


opał od Pana Groszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *