Zarówno groszek, jak i pellet posiadają swoje wady i zalety. Najważniejsze jest, że to opał ekologiczny i idealnie dostosowany do potrzeb każdego z nas. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące pelletu oraz groszku. Która opcja jest bardziej opłacalna? Czy trudno o dobrej jakości groszek? Czy pellet dobrze się pali? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poniżej.

Pellet i groszek świetnie nadają się do ogrzewania domów i są wydajnym opałem, który ceniony jest przez Polaków. Wielu z nas odchodzi od węgla i decyduje się na ekologiczne alternatywy. I właśnie takimi alternatywami są groszek czy pellet. Groszek i pellet pakowane są w wygodne worki, a ich cena zaczyna się od 600 złotych na rynku. W artykule prezentujemy i wyliczamy zużycie oraz zapotrzebowanie na groszek i pellet. Sam zdecyduj, który z nich jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Spis treści:

Pellet czy eko groszek. Co lepsze?

Pellet drzewny to nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów mieszkalnych, firm i budynków użyteczności publicznej. Pellet może być produkowany z różnych rodzajów biomasy: drewna z upraw energetycznych, drewna odpadowego, kory, nasion, łupin orzechów i słomy. Pellet drzewny to najbardziej efektywne paliwo. Biorąc pod uwagę energetyczne właściwości pelletu, musi on należeć do najbardziej wydajnych źródeł energii. Wartość opałowa peletów drzewnych wynosi ok. 18,17 MJ / kg. Niska zawartość wilgoci w pellecie drzewnym sprawia, że ​​jest on bardziej wydajnym paliwem niż drewno.

Uwaga! Groszek z reguły ma większą kaloryczność od pelletu i daje więcej ciepła. Pelletem świetnie pali się w kominku.

Czym jest eko groszek? Groszek to paliwo stałe, które ma postać drobnego granulatu, stąd jego nazwa. Dzięki specjalnym kotłom retortowym możliwe jest wytwarzanie energii cieplnej przy jej wykorzystaniu. Ze względu na wysoką kaloryczność groszek jest niezwykle wydajny, dlatego jest tak popularny w Polsce. Popyt na groszek jest niezwykle wysoki. Ma niską zawartość wody, siarki i substancji niepalnych. Po spaleniu do atmosfery emitowana jest tylko znikoma ilość szkodliwych substancji, takich jak tlenek siarki.

Nie można jasno określić, które paliwa jest lepsze. Ale nasza tabela na pewno pomoże Ci zobaczyć, jaka jest różnica groszek vs pellet.

Groszek vs pellet – tabela

Cecha Pellet Groszek
Wygląd Drobny granulat, w kształcie prostokątów Drobny granulat w kształcie małych kólek
Pakowanie Z reguły w workach po tysiąc kilogramów Z reguły w workach po tysiąc kilogramów
Wartość kaloryczna od 24 do 29 MJ/kg od 18 MJ/kg
Ilość popiołu od 2 do 10 proc. między 1 a 2 proc.
Spiekalność 0 RI – 15 RI 0 RI
Granulacja 5-25 mm 6-10 mm
Cena Od 870 zł / tona Od 960 zł / tona

Ważna informacja! Co jest lepsze groszek czy pellet? Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć każdy z Was. Tabela przedstawia konkretne dane, które mogą Wam w tym pomóc.

Przedstawione parametry są uśrednione i pokazują, ile z reguły posiadają groszek vs pellet popiołu czy jaka jest granulacja. Warto jednak podkreślić, że pellet czy eko groszek posiadają odpowiednie właściwości, aby uznać je za opał ekologiczny i oszczędny.

Groszek czy pellet? Emisja zanieczyszczeń

Jak wynika z badań CBOS, aż 15 do nawet 20 procent Polaków nie chce ponieść kosztów związanych z ekologicznym ogrzewaniem domu i dążeniu do zminimalizowania smogu. Problem smogu dotyczy aż 44 proc. Polaków, głównie z dużych miast i większych regionów. Co ciekawe i zatrważające, aż 64 proc. z nas nigdy nie zagląda do aplikacji, które pokazują ilość smogu w powietrzu. Polacy pytani o to, czym ogrzewają się sąsiedzi odpowiadają, że

  • najczęściej palą w kotłach węglowych (65%),
  • palą także drewnem (76%),
  • ich kotły/piece są niesprawne/przestarzałe (40%) (czyli zapewne kopcą),
  • zdaniem 34%, sąsiedzi palą węglem „złej jakości” (czyli zapewne kopcą)
  • zdaniem 29% – palą odpady (czyli zapewne kopcą)

Są również dobre wiadomości. W społeczeństwie jest coraz większa świadomość bycia eko. Groszek czy pellet coraz częściej są używane do ogrzewania domów.

71 proc. Polaków uważa, że osobiście ma wpływ na stan środowiska. Tu znów przeważają młodzi, wykształceni, zasobni, z miast. Problem zaczyna się w momencie, gdy za poprawę stanu środowiska trzeba by zapłacić. 43 proc. badanych nie chce żadnego wzrostu kosztów ogrzewania. Dalsze 30% byłoby w stanie zaakceptować wzrost kosztów o 10-15%. Tak więc ponad 2/3 badanych nie jest gotowych ponosić kosztów walki ze smogiem.

Emisja zanieczyszczeń groszek vs pellet nie wygląda źle. Pellet czy  groszek nie emitują dużej ilości zanieczyszczeń do powietrza. Ekonomiczność użytkowania tego biopaliwa jest tak duża, że opłaca się nie tylko w nowo budowanych, ale także w starych domach, gdzie trzeba nieznacznie dostosować istniejącą instalację. Jest to również produkt wysokokaloryczny – około 5,3 kWh z kilograma pelletu (1 tona peletu zastępuje 470 L oleju opałowego; 572 m3 gazu ziemnego; 429 L gazu LPG; 0,79 t węgla wysokokalorycznego np. groszku.).

Najbardziej inwazyjna dla środowiska jest energia elektryczna, natomiast najmniej słoma czy drewno rąbane. Groszek czy pellet nie są inwazyjne. Warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, który jest tani i ekologiczny!

Pellet vs. groszek. Emisja dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i nie trującym gazem powstającym w wyniku spalania węgla oraz podczas oddychania organizmów żywych i jest uważany za gaz cieplarniany. Emisje oznaczają uwolnienie gazów cieplarnianych do atmosfery na określonym obszarze i przez określony czas. Emisje dwutlenku węgla to emisje pochodzące ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu. Obejmują one dwutlenek węgla powstający podczas zużycia paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz podczas spalania gazu.

Jak wynika z danych, globalne średnie temperatury wzrosły o ponad 1 ° C od czasów przedindustrialnych. Stężenie dwutlenku w atmosferze przekracza obecnie 400 ppm – najwyższy poziom od ponad 800 000 lat. Globalnie emitujemy ponad 36 miliardów ton CO2 rocznie – ta liczba stale rośnie. Istnieją duże różnice – ponad 100-krotne – w emisjach CO2 na mieszkańca między krajami. Różnice wynikają między innymi z tego, jakiego opału używają mieszkańcy. Groszek czy pellet to ekologiczne opały, które umożliwiają palenie w piecach niskim kosztem. Co lepsze groszek czy pellet? Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć każdy z nas. A na razie warto spojrzeć na to, co się dzieje na świecie.

Obecnie Chiny są największym na świecie emitentem CO2 – odpowiadającym za ponad jedną czwartą emisji. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone (15%); UE-28 (10%); Indie (7%); i Rosji (5%). Do chwili obecnej największy udział w globalnej emisji CO2 mają Stany Zjednoczone, które odpowiadają za 25% łącznej emisji. Za nią plasują się UE-28 (22%); Chiny (13%); Rosja (6%) i Japonia (4%).

Pamiętaj! Nadal nie wiesz co lepsze groszek czy pellet? Spójrz na poniższe dane i zobacz jak inwazyjne dla środowiska naturalnego jest spalanie nie ekologicznymi formami.

Duża ilość CO2 jest osadzona w towarach będących przedmiotem handlu – oznacza to, że emisje w niektórych krajach rosną, podczas gdy w innych spada, gdy spojrzymy na emisje oparte na konsumpcji, a nie produkcji.

Korzystać z pelletu i groszku to przede wszystkim mniejsza emisja gazów do atmosfery. Ponadto są to tańsze alternatywy dla już istniejących opałów na rynku. Groszek vs. pellet oba te opały mają swoje wady i zalety. Warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego pieca dopasowanego do naszych potrzeb. I ekologicznie palić.

Cena kotłów – groszek vs. pellet

Jeśli chcesz kupić piec i zastanawiasz się, który wybrać warto pomyśleć o tym, czym będziesz palił w piecu. Groszek czy pellet mają wiele zalet. Sprawdźmy jakie są ceny kotłów na groszek, a jakie na pellet. I czym się od siebie różnią. Aby założyć piec na groszek czy piec na pellet musisz posiadać w domu odpowiednią instalację grzewczą. Pod tym względem groszek vs. pellet niewiele się różnią. Na rynku dostępne są piece z podajnikiem ślimakowym, którym można grzać groszkiem i pelletem.

Przykład: Weźmy pod uwagę piec o mocy 15 kW, którym chcemy ogrzać dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Pellet jest nieco bardziej kosztowny, a różnice mogą sięgać nawet 30 procent! Piec na groszek kosztuje ok. 7 tysięcy złotych, natomiast na pellet nawet 10 tysięcy złotych.

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się kotły podajnikowe, ponieważ są wygodne w użyciu i dostępne w przystępnych cenach na każdą kieszeń. Kocioł składa się z:

  • Podajnika automatycznego
  • Sterownika kotła
  • Palnika

Jak działa taki piec? Nie wymaga on ingerencji człowieka. Wystarczy odpowiednio ustawić temperaturę wody, a kocioł praktycznie sam dobierze odpowiednie parametry. Obecnie oferta kotłów na groszek jest bardzo szeroka. Najtańsze modele o mocy 10 kW zakupimy już za 1500 złotych. Bardziej wydajne i zautomatyzowane urządzenia kosztują w granicach 2-4 tysiące złotych. Domy dwukondygnacyjne i więcej wymagają lepszego sprzętu do ogrzewania i koszt zakupu takiego pieca to wówczas 8-10 tysięcy złotych.

Co wybrać groszek czy pellet? Nadal się wahasz? Na rynku dostępne są też piece wielofunkcyjne, w których możesz palić zarówno groszkiem, jak i pelletem. Kotły do spalania samego pelletu są z reguły sprzedawane z podajnikami, aby zmaksymalizować automatyzację całego procesu. Cena pieca zależy od jego mocy, marki producenta i wielkości pieca. Warto wcześniej wykonać research przed decyzją groszek czy pellet.

Pellet a groszek koszty

Koszty ogrzewania groszkiem vs. pelletem są nieco podobne. Sprawdźmy na przykładzie średnich cen rynkowych, ile trzeba wydać na ogrzewanie domu. Przyjmijmy, że jedna rodzina posiada niewielki dom o powierzchni 75 metrów kwadratowych, druga natomiast dwukondygnacyjny dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Oba budynku są ocieplone, a ciepło nie ucieka. Posiadają też odpowiednio zabezpieczone, nowe okna, które nie powodują strat ciepła. Temperatura jaką chcą uzyskać w domu to od 20 do 22 stopni Celsjusza. Na rynku dostępne są:

  1. Pellet w cenie ok. 780 złotych
  2. Groszek o mocy 24 MJ/kg w cenie ok. 700 złotych
  3. Groszek o mocy 26 MJ/kg w cenie 730 złotych
  4. Groszek o mocy 29 MJ/kg w cenie ok. 810 złotych

Pamiętaj, że moc groszku i pelletu ma ogromne znaczenie. Te o niższej mocy świetnie nadają się do ogrzewania domu w sezonie wiosenno – jesiennym. Na większe mrozy warto zainwestować w eko groszek wyższej jakości i o wyższej mocy.

Przykład I

Do założeń przyjmujemy dom o powierzchni 75 metrów kwadratowych i ogrzewanie pelletem.

Twoje zapotrzebowanie na pellet to ok. 2250 kg. Wyliczenia mogą być +/- 20 proc. błędne. Warto jednak kupić więcej pelletu, aby nie zabrakło opału na zimę. Worek pelletu kosztuje 780 zł i ma 960 kilogramów. Ile zapłacimy za pellet?

2250 kg x 780 zł / 960 kg = 1828,12 zł.

Co wybrać groszek czy pellet? Sprawdźmy cenę dla eko groszku o mocy 24 Mj/kg.

Do ogrzania domu potrzebujesz 1765 kg eko groszku.

1765 kg x 700 zł / 1000 kg = 1235,5

Zobaczmy teraz na przykładzie groszku o dużej mocy, np. 29 Mj/kg.

1765 kg x 810 zł / 1000 kg = 1429,65

Groszek vs. pellet – co wypada lepiej? Nawet jeśli wybierzemy najdroższy groszek ten jest tańszy o 400 złotych od pelletu.

Przykład II

Teraz sprawdźmy, jakie są koszty ogrzewania dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Zapotrzebowanie na pellet to 4500 kg.

4500 kg x 780 zł / 960 kg = 3656,25 zł

Co wybrać groszek czy pellet? Sprawdźmy cenę dla eko groszku o mocy 24 Mj/kg.

Do ogrzania domu potrzebujesz ok. 3510 kg eko groszku.

3510 kg x 700 zł / 1000 kg = 2457,00 zł

Zobaczmy teraz na przykładzie groszku o dużej mocy, np. 29 Mj/kg.

3510 kg x 810 zł / 1000 kg = 2843,10 zł.

Groszek vs. pellet – w każdym przypadku widać, że groszek wypada korzystniej cenowo niż pellet. Im większa powierzchnia domu, tym większa różnica cenowa pomiędzy eko groszkiem a pelletem. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że groszek jest lepszy niż pellet. Są zwolennicy zarówno groszku, jak i pelletu.

Groszek czy pellet kalkulator

Na powyższym przykładzie widać, że można dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie na opał, zarówno groszek, jak i pellet. Aby wyliczyć zapotrzebowanie na opał musisz znać:

  1. Powierzchnię domu
  2. Wysokość ścian.

Pamiętaj, że wyliczenia nie są dokładne. Sam musisz obserwować temperaturę w domu i na bieżąco sprawdzać, ile zużywasz opału podczas sezonu grzewczego.

Przy wyliczeniach przyjmowane są następujące parametry:

  1. Nasz kalkulator pomoże Ci oszacować zapotrzebowanie na groszek podczas sezonu grzewczego tj. na przestrzeni 6 miesięcy.
  2. Kalkulator podaje przybliżoną wartość. Ostateczne zapotrzebowanie może być różne w zależności od sprawności pieca, jakości węgla czy jakości docieplenia budynku i może odbiegać od kalkulacji nawet o +/- 20%.
  3. Średnia temperatura = 20 stopni Celsjusza
  4. Dom został ocieplony styropianem minimum 5 centymetrów grubości

Przykładowe kalkulatory dla:

  1. Groszku: https://pangroszek.pl/ekogroszek-kalkulator/
  2. Pelletu: https://pangroszek.pl/kalkulator-pelletu/

Groszek czy pellet – plusy i minusy

Wraz ze stałym wzrostem cen ropy naftowej i paliw kopalnych wielu właścicieli domów zaczęło szukać alternatywnych sposobów ogrzewania domów, które byłyby bardziej przyjazne dla budżetu. Jedną z zyskujących na popularności opcji jest inwestycja w kocioł na pellet drzewny lub na groszek.

Ogrzewanie na pellet drzewny czy groszek to nowoczesne rozwiązanie. Na rynku jest wiele pieców, w których możesz grzać na pellet i groszek. Te typy kotłów na biomasę kosztują mniej niż większość typów kotłów na rynku, co stanowi zarówno energooszczędny, jak i ekonomiczny sposób ogrzewania domu.

Uwaga! Groszek i pellet mają dużo więcej zalet niż wad. Jeśli zdobędziesz towar dobrej jakości nie musisz martwić się o to, że nie będzie się palił.

Zalety groszku:

  • Bardzo dobrze pali się
  • Dostępny jest w ekonomicznej cenie
  • Jest ekologiczny
  • Łatwo dostępny
  • Na rynku występuje wiele rodzajów
  • Ze względu na wysoką kaloryczność groszek jest niezwykle wydajny, dlatego jest tak popularny w Polsce.

Wady groszku:

  • Jeśli jest nieodpowiedniej jakości może doprowadzić do zniszczenia pieca
  • Trzeba posiadać odpowiedni piec, aby palić groszkiem.

Zalety pelletu:

  • Ekologiczny sposób na ogrzewanie domu
  • Spory wybór na rynku
  • Dostępny w dobrej cenie
  • Pakowany w wygodne worki

Wady pelletu:

  • Trochę droższy od groszku
  • Jeśli zamoczy się to proces suszenia jest dość żmudny.

Zdecydowanie groszek i pellet mają dużo więcej zalet niż wad. Warto postawić na sprawdzonego dostawcę i cieszyć się ciepłym domem!

3 Replies to “Groszek vs. pellet. Sprawdź, co wybrać”

  1. Artykuł bardzo ciekawy i dobrze napisany.
    Jest jednak jeden bardzo istotny tzw „zonk” w tabeli porównawczej pomyliliście ekogroszek z pelletem.
    Takie przedstawienie sprawy może nieźle namącić w głowie osobom poszukujących informacji. No chyba, że artykuł jest sponsorowany przez lobby pelleciarskie 🙂
    Wszystkiego dobrego w nowym 2021 roku.
    Czytelnikom i redakcji… gwiazdek z nieba i powrotu do normalności z obłędu…
    Rządzącym rozumu i też… gwiazdek 5+3

  2. Schlag mnie trafio jok ktos pisze ekogroszek i ma ponoć mniej siary to je taki som wengiel jok inny i nierubcie ludzi w ciula .Co je inksze to ino zy spalonie je inne tyn tzw groszek szybko wchodzi w stan glutu czyli żaru i bez to niekopci a wongiel je ten som .i tyla na temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *