Brykiet drzewny z roku na rok zyskuje coraz większe grono klientów. Co to jest brykiet drzewny? Brykiety opałowe mogą być wykonane z niemal każdego materiału biomasy, w tym z drewna liściastego, iglastego, słomy, orlicy, papieru, kawy, rzepaku itp


ciepło z brykietem

Ze względu na swoją wysoką wydajność brykiety szybko zastępują tradycyjne kłody drewna jako preferowane paliwo dla wielu ludzi. Są tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel, cieplejsze niż kłody i średnio dostarczają, w stosunku wagowym, więcej kWh niż inne paliwa.


brykiet drzewny

Co to jest brykiet drzewny?

Zastanawiasz się co to jest brykiet? Brykiety drzewne są produkowane z bali ze sprasowanych produktów ubocznych drewna i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kłód drewna opałowego. Są idealne, jeśli masz piec opalany drewnem i szukasz wydajnej i efektywnej formy opału. Mają też dodatkową zaletę, że są bardzo łatwe do przechowywania.


brykiet

Istnieje wiele różnych rodzajów brykietu do wyboru. Aby znaleźć odpowiedni dla siebie, warto pomyśleć o tym, czego oczekujesz od paliwa. Niektóre brykiety szybko ogrzeją Twoją przestrzeń gorącymi płomieniami, a inne będą się palić powoli, oferując źródło ciepła na dłużej.

Czy wiesz, że…Wartość opałową porównujemy w kategoriach kilowatogodzin na tonę (kWh / tonę), ponieważ umożliwia to łatwe porównanie z innymi paliwami grzewczymi, takimi jak węgiel, gaz i olej. Uwaga: 5500 kWh / tonę to tyle samo, co 5,5 kWh / kg

Brykiety drzewne można wytwarzać przez sprasowanie drewna twardego, miękkiego lub ich mieszanki. Ważne jest, aby szukać wysokiej jakości brykietów, które zawierają tylko 100% drewna, bez żadnych innych składników. Cząsteczki lignanu w drewnie topią się pod silnym ciśnieniem, wiążąc drewno i pył, tworząc zwarty, solidny blok. Brykiety można również formować z innych materiałów, takich jak węgiel drzewny, torf i kawa.

Jaki brykiet wybrać?

Jaki brykiet drzewny wybrać? Najlepszej jakości brykiety wytwarzane są w 100% z drewna, które jest wolne od zanieczyszczeń czy substancji dodatkowych takich, jak klej czy farba. Proces produkcyjny jest również kluczowy przy tworzeniu brykietów najwyższej klasy, ponieważ do ich uformowania potrzebny jest silny nacisk. Ma to zasadnicze znaczenie dla brykietów wysokiej jakości, ponieważ gęstsze polana mają dłuższy czas palenia i dobrze zachowują swój kształt. Słabo zagęszczone brykiety mogą wydawać się tańsze, ale ich krótki czas spalania sprawia, że ​​na dłuższą metę są one kosztowną opcją. Brykiety te mogą również spalać się w bardzo wysokiej temperaturze i mogą uszkodzić niektóre palniki na drewno, jeśli moc grzewcza jest zbyt wysoka.

Ciekawostka… Brykiety z drewna pierwotnego, z których usunięto korę, wytwarzają znacznie mniej popiołu niż tradycyjne kłody. Niektóre z naszych brykietów zawierają zaledwie 1 proc. popiołu. Jednak część kory w mieszance może podnieść wartość kaloryczną, a duża ilość kory w brykiecie może pomóc w utrzymaniu ciepła w piecu przez dłuższy czas, a nawet przez noc.


czysty brykiet

Warto również zwrócić uwagę na dziurę w środku brykietu, która zachęca do przepływu powietrza potrzebnego do równomiernego spalania, dzięki czemu Twój ogień świeci. Ponieważ wszystkie brykiety drzewne mają różne właściwości, „najlepszy” brykiet dla Ciebie będzie zależał od celu i pieca. Jednak wysokiej jakości brykiet drzewny zawsze okaże się bardziej opłacalnym i wydajnym wyborem w porównaniu z tanimi alternatywami.

Czy brykiet jest popularny?

Brykiet coraz częściej zyskuje grono swoich zwolenników. Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz przez cząstki stałe materia powoduje około 400 000 przedwczesnych zgonów w Europie co roku, według Europejskiej Agencji Środowiska. W ponadto jest odpowiedzialna za poważne choroby milionów ludzi Europejczycy.1 Kwota powiązanych społeczno-ekonomicznych kosztów zdrowotnych do około 330-940 miliardów euro rocznie, według Komisji Europejskiej. W związku z tym UE ustanowiła standardy jakość powietrza i krajowe poziomy emisji dla wielu zanieczyszczeń.

Czy wiesz, że… Stacje monitorujące jakość powietrza GAIA wykorzystują nowoczesne laserowe czujniki cząstek do pomiaru zanieczyszczenia PM2,5 w czasie rzeczywistym, które jest jednym z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń powietrza.


brykiet od Pana Groszka

Jednocześnie, wyznaczając cele na 2030 r., Unia Europejska dąży do zmniejszenie krajowych gazów cieplarnianych o co najmniej 40% w porównaniu do 1990 roku i nie zwiększać udziału energii odnawialnej mniej niż 27%. Około 65% całkowitej energii zużywanej przez Europejczyków gospodarstwa domowe są potrzebne do ogrzewania. Uważa się, że biomasa stała jako źródło odnawialne odgrywa kluczową rolę w transformacji

w kierunku bardziej przyjaznych dla klimatu źródeł ogrzewania.

Jaki piec do brykietu drzewnego?

Jaki brykiet wybrać? W ofercie popularnych sklepów takich, jak Pan Groszek znajdują się różne rodzaje brykietu drzewnego. Ogrzewanie domowe obecnie powoduje ponad 50% emisji czarnego węgla w Europie. Prognozy wskazują na wzrost względnego udziału w stosunku do prawie 70% w 2030 roku. Dlatego tak ważne jest, aby do palenia w piecach używać odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów.


dobry brykiet

Brykiet drzewny może być spalany jak normalne drewno w kominkach, piecach kaflowych i na drewno. Konieczny dopływ powietrza dociera z boku lub z góry. Brykiet, jaki wybrać? Tylko od sprawdzonych sprzedawców. Sklep Pan Groszek oferuje brykiet drzewny prosto od producenta. To wysokiej jakości brykiet, który świetnie nadaje się do ekologicznego palenia w piecach. Decydujemy się na magazynowanie brykietów drzewnych z czystego drewna liściastego lub iglastego. Ważne jest również odpowiednie drewno. Kuszące jest użycie starych palet lub używanego drewna z prac budowlanych, ale mogą istnieć ukryte dodatki, których nie chcesz. Odpady drewna często zawierają kleje, farby i spoiwa, z których wszystkie mogą wydzielać nieprzyjemne i śmierdzące opary podczas spalania.

Ciekawostka… Wielu właścicieli pieców nie wie, że węgiel przyczynia się do zanieczyszczenia pomieszczeń. Dzieje się tak, gdy użytkownicy dokładają do pieca, jak również jeśli urządzenia nie są szczelne.

Spalanie drewna definiuje się jako neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ drzewa przyswajają przez cały okres swojego życia taką samą ilość CO2 jak

ilość uwalniana podczas spalania drewna.

Gdzie kupować brykiet?

Brykiety opałowe mogą być wykonane z niemal każdego materiału biomasy, w tym z drewna liściastego, iglastego, słomy, orlicy, papieru, kawy, rzepaku itp. Brykiety od Pana Groszka powstają z czystych odpadów drzewnych. Jaki brykiet do kominka? Świetnie sprawdzi się brykiet pini kay. Pan Groszek to firma, która ma jeden główny cel – dostarczyć najwyższej jakości paliwa opałowe w każdy zakątek kraju. Szukasz dobrej jakości wysokoenergetycznego opału? Postaw na ekogroszek workowany. Lubisz długie jesienne wieczory spędzone przy kominku? A może chcesz być bardziej eko? Świetnie się składa, mamy dla Ciebie wydajny pellet i brykiet, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Sprawdź katalog naszych produktów i wybierz ten, który będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.


oferta brykietu

Czy wiesz, że… Spalanie ma na celu wytwarzanie ciepła, a nie usuwanie wilgoci, zanim paliwo zacznie wytwarzać ciepło. Jednak suche, ale słabo zagęszczone brykiety palą się zbyt szybko. Chociaż są one często tanie, mają niską wartość w porównaniu z gęsto zagęszczonymi, ale z konieczności droższymi brykietami.

Pan Groszek oferuje wysokiej jakości brykiet drzewny, który został przygotowany w starannym procesie produkcyjnym. Maszyny niskiej jakości, pracujące na niskim poziomie kompresji, wytwarzają tanie i zakurzone brykiety. Unikamy ich. Brykiety wysokiej jakości są wytwarzane przy użyciu dużych, drogich maszyn pracujących z bardzo dużymi siłami w celu uzyskania gęstości ponad 1000 kg / m3. Rezultatem są brykiety o wysokiej wartości opałowej, które zachowują swój kształt i długo się palą.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu brykietu?

Jaki brykiet drzewny do kominka? Brykiety tworzą inny rodzaj ognia niż kłody i mogą pozwolić ci rozpalić ogień, który pasuje do twoich potrzeb. Na przykład, jeśli potrzebujesz ognia, który szybko się rozpala i ma dobrą wydajność cieplną, możesz wybrać brykiet, który Ci to zapewni. Inny rodzaj brykietu może dać ci długotrwały ogień, który może nawet świecić przez noc, co czyni go praktycznym wyborem w przestrzeni, w której głównym źródłem ciepła jest ogień. Brykiety można również spalać obok kłód, co zapewnia elastyczność w zakresie rodzaju paliwa, którego chcesz użyć.


oferta brykietu

Większość brykietów ma mniej niż 10% wilgoci, jednak brykiety najlepszej jakości mają mniej niż 5% wilgoci, co czyni je wysoce wydajną formą paliwa. Paliwa o niższej zawartości wilgoci zapalają się szybciej i spalają się skuteczniej, co oznacza mniej podróży w celu doładowania pieca, oszczędzając pieniądze i wysiłek. Oprócz tego brykiety mogą zaoszczędzić miejsce do przechowywania w porównaniu z kłodami, ponieważ jeden z brykietów najlepszej jakości jest mniej więcej równoważnikiem energii 3 – 4 tradycyjnych kłód. Podobnie jak w przypadku kłód, brykiety należy utrzymywać w stanie suchym, ponieważ są one bardzo wrażliwe na wilgoć. Jeśli brykiety drzewne zamoczą się, mogą pęcznieć, a wszystkie ich fantastyczne zalety zostaną utracone.

Zalety brykietu drzewnego:

 • Są opłacalną formą paliwa
 • Są przyjazne dla kominów i spalin. Niska zawartość wilgoci zmniejsza ryzyko zatkania komina lub przewodu spalinowego w porównaniu z paliwami o wyższej wilgotności
 • Zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kłody
 • Są łatwe do rozpalenia i mogą zapewnić długotrwały ogień
 • Są bardziej przyjazną dla środowiska formą paliwa niż paliwa kopalne i często są wytwarzane z drewna, które w przeciwnym razie trafiłoby na wysypisko
 • Są bezwonne i wytwarzają bardzo mało popiołu i dymu
 • Stanowią elastyczną formę paliwa, które można stosować w pomieszczeniach, na zewnątrz oraz w połączeniu z polanami.

Jaka jest cena brykietu drzewnego?

Cena brykietu jest uzależniona od danego producenta. Jako sprawdzony dostawca brykietu drzewnego na rynek oferujemy ten rodzaj opału w niskich cenach. Ponadto nasza oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i do firm, które chcą kupować większe ilości brykietu.

Cena brykietu uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od jego jakości. Na rynku mogą pojawiać się tanie imitacje brykietu drzewnego, które nie będą dobrej jakości. Z reguły bardzo niska cena oznacza, że jakość nie będzie zadowalająca, a Ty spalisz dużo więcej brykietu, niż w przypadku dobrej jakości towaru. Cena uzależniona jest też od miejsca pochodzenia brykietu oraz od jego wydajności.


gdzie kupić brykiet

Jaki brykiet wybrać? W kostkach czy w kształcie walca?

To zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas i nie ma złotej zasady. Zarówno brykiety w kostkach, jak i w kształcie walca świetnie się palą, pod warunkiem, że są wykonane z wysokiej klasy materiałów. Brykiety drzewne nie powinny mieć żadnych domieszek, ani być wykonane z wybrakowanych materiałów, np. odpadów po paletach.

Oferta rynkowa

Na rynku dostępne są różne rodzaje brykietu, choć wśród nich można tak naprawdę wyróżnić kilka, które są popularne i skuteczne. Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie warto odpowiedzieć sobie na pytanie: na czym mi tak naprawdę zależy. Wybrane rodzaje brykietu drzewnego palą się mocnym ogniem, ale dość krótko. Inne dają słabsze ciepło, ale są bardziej wydajne, a co za tym idzie – mniej za nie zapłacisz. Cena w sklepie Pan Groszek jest dostosowana do potrzeb konsumentów i przystępna.

Oferujemy towar wysokiej jakości i dowóz na terenie całej Polski. Jeśli zamawiasz hurtowe ilości brykietu drzewnego możesz mieć pewność, że dowieziemy go pod sam dom czy miejsce pracy. Brykiet ma tę zaletę, że łatwo się pali i jest bardzo prosty w magazynowaniu. Posiada również nawet 40 proc. większą kaloryczność niż węgiel. Certyfikowany brykiet jest rekomendowany przez ekspertów ze względu na jego skuteczność i ochronę środowiska naturalnego. Postaw tylko na ekologiczny brykiet od sprawdzonego dostawcy.

Alternatywy dla brykietu drzewnego

Alternatywą dla brykietu drzewnego mogą być:

 1. Ekogroszek
 2. Pellet

Zarówno ekogroszek, jak i pellet zyskują grono swoich faworytów na całym świecie. Obecnie prowadzona polityka Unii Europejskiej dąży do zupełnego odejścia od węgla na rzecz ekogroszku, pelletu czy brykietu drzewnego. Co mówią dane?

W 2002 roku:

 • 3,7 proc. osób w Polsce ogrzewało swoje domy za pomocą energii elektrycznej
 • 6,6 proc. decydowało się na gaz ziemny
 • 40,9 proc. na węgiel kamienny
 • 38,2 proc. na drewno opałowe
 • 43,3 proc. posiadało ciepło z sieci. To głównie mieszkańcy bloków.

W 2018 roku:

 • 5,1 proc. osób w Polsce ogrzewało swoje domy za pomocą energii elektrycznej
 • 14 proc. decydowało się na gaz ziemny
 • 36,5 proc. na węgiel kamienny
 • 28.8 proc. na drewno opałowe
 • 40,5 proc. posiadało ciepło z sieci. To głównie mieszkańcy bloków.

Statystyki pokazują, że wyraźnie spada zużycie węgla na rzecz innych metod ogrzewania domów. Nie uwzględniły one ekogroszku.

Jesteś zainteresowany zakupem dobrego opału na całą zimę? Szukasz sprawdzonego dostawcy? Wejdź na naszą stronę i sprawdź, ile kosztuje ekogroszek czy pellet u nas. Ponadto możesz skorzystać z kalkulatorów, które wyliczą, jakie jest zapotrzebowanie na ekogroszek czy pellet.

Podsumowanie

Brykiet drzewny to świetna alternatywa dla innych źródeł energii. W ofercie sklepów popularny jest węgiel. Jednak wiadomo, że jest on szkodliwy dla środowiska naturalnego, a polityka Unii Europejskiej zmierza w kierunku rezygnacji z palenia węglem w piecach. Dlaczego warto wybrać brykiet? Jest on stosunkowo niedrogi i świetnie się pali. Kluczem do sukcesu jest wybranie dobrej jakości brykietu, który będzie składał się jedynie z drewna, bez zbędnych domieszek. W naszym sklepie znajdziesz starannie wyselekcjonowany brykiet drzewny z odpowiednio dobranych drzew.


brykiet sklep

Jeśli szukasz sprawdzonego i dobrego brykietu drzewnego koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. Oferujemy przede wszystkim to, co jest w dzisiejszych czasach najważniejsze, czyli pomoc. Nie wiesz jaki opał wybrać? Nie jesteś przekonany, czy brykiet drzewny to najlepszy opał do ogrzewania Twojego domu? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i zasięgnij porady. Ponadto oferujemy bezpłatną dostawę i atrakcyjne ceny. Sam się przekonaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *