Technologia pelletu drzewnego zadebiutowała podczas kryzysu energetycznego w latach 70. XX wieku, kiedy poszukiwano alternatyw dla paliw kopalnych. Technologia produkcji peletu drzewnego pochodzi zasadniczo z dostosowania linii granulatu paszowego do materiałów drzewnych. Europa, a zwłaszcza Szwecja, była pionierami w rozwoju peletów drzewnych. Szwecja, ze względu na swój znaczący przemysł drzewny i wolę niezależności energetycznej, zaprojektowała pierwszy działający zakład w Mora i Vårgårda na początku lat 80. Jednak wraz z rosnącymi obawami o środowisko i obawami dotyczącymi zużycia paliw kopalnych, pelety drzewne zaczęto uważać za niezawodną i konkretną alternatywę w całej Europie. Od tego czasu produkcja i zużycie peletu drzewnego wykazywały stały wzrost, który przyspieszył w pierwszej dekadzie XXI wieku, stając się UE-28 nr 1 pod względem peletów.


dobry pellet do grilla

Klasy pelletu – podział?

Doskonała jakość pelletu jest niezbędna do uzyskania stałego i optymalnego procesu ogrzewania. Ponieważ istnieją paliwa o różnej jakości, właściciele pieców i kotłów powinni wybrać paliwo odpowiedniej jakości, najlepiej pasujące do ich instalacji. Niedostosowane, nieprzemyślane wybory mogą nie tylko doprowadzić do utraty wydajności, ale mogą również zakłócić proces spalania i / lub skomplikować konserwację urządzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych kotłów i pieców stosowanych w budynkach mieszkalnych, ponieważ stosowane tolerancje są znacznie niższe niż w przypadku kotłów o większej wydajności.

Dlatego tak ważne są klasy pelletu. Dlatego kluczowe znaczenie ma umiejętność rozpoznawania peletów dobrej jakości. Najlepszą gwarancją jest zaufanie ENplus®. ENplus® to ogólnoświatowy system certyfikacji, który gwarantuje jakość pelletu poprzez kontrolowanie go w całym łańcuchu dostaw. W rzeczywistości producent jest kontrolowany, ale są to również wszyscy interesariusze wchodzący w łańcuch dostaw (np. Handlowcy, dystrybutorzy), co sprawia, że ​​program jest bardzo unikalny.


oferta pellet

Poniższe parametry są częścią wymagań technicznych kontrolowanych podczas procesów certyfikacji i nadzoru ENplus®. Klasa pelletu ma ogromne znaczenie.

Czy wiesz, że… Zużycie pelletu na ciepło można dalej podzielić na trzy rynki – ogrzewanie mieszkaniowe (65%), ogrzewanie komercyjne (23%) i ciepło wytwarzane z CHP (12%). Pozostałe 39,5% peletu drzewnego wykorzystano do produkcji energii (z kogeneracji i elektrowni dedykowanych).


najlepszy pellet
Klasa pelletu ENplus Właściwości
Klasa A1 To najwyższej jakości pellet do stosowania w kotłach i piecach ogrzewających gospodarstwa domowe. Spalanie paletu w tej klasie charakteryzuje się niską ilością powstającego popiołu oraz azotu oraz wysokimi parametrami spalania (efektywność)
Klasa A2 Posiada większą ilość popiołu i azotu. Stosowany jest przy większych instalacjach
Klasa B Pellet wytwarzany z nieprzetworzonego chemicznie drewna.

Poza klasami ENplus istnieje na rynku klasa DINplus.

Parametr Jednostka ENplus A1 ENplus A2 EN B DINplus
Średnica [mm] 6 lub 8 ± 1 6 lub 8 ± 1 6 lub 8 ± 1 6 lub 8 ± 1
Długość [mm] 3,15 ≤ L ≤ 4* 3,15 ≤ L ≤ 4* 3,15 ≤ L ≤ 4* 3,15 ≤ L ≤ 4*
Gęstość [kg/m³] 600 ≤ gęstość ≤ 750 600 ≤ gęstość ≤ 750 600 ≤ gęstość ≤ 750 600 ≤ gęstość ≤ 750
Kaloryczność [%] ≥ 16,5 ≥ 16,5 ≥ 16,5 ≥ 18,0
Wilgotność [%] ≤ 10 ≤ 10 ≤ 10 ≤ 10
Zawartość popiołu [%] ≤ 0,7 ≤ 1,2 ≤ 2,0 ≤ 0,7

Od momentu wprowadzenia na rynek certyfikat ENplus korzysta ze wsparcia dużej części europejskiego sektora pelletu. Od lipca 2016 r. Producenci pelletu z Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Belgii, Bułgarii, Brazylii, Białorusi, Kanady, Chile, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Izraela, Irlandii, Włoch Pellety ENplus produkują Łotwa, Litwa, Luksemburg, Czarnogóra, Malezja, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowenia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Tunezja, Ukraina, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Wietnam, reprezentujący ponad 8 milionów certyfikowanych ton w łącznie 41 krajach na 5 kontynentach.


dopasowany pellet

Parametry pelletu

Jakie są parametry pelletu? Popiół to pozostałość po całkowitym spaleniu. Im niższa zawartość popiołu, tym czystszy pellet i tym wydajniej będzie działał kocioł. Niska zawartość popiołu ogranicza rutynowe czyszczenie i konserwację. Popiół wykazujący niską temperaturę topnienia będzie miał tendencję do topienia się w najgorętszych częściach komory spalania i krzepnięcia po opuszczeniu tych obszarów. Ten stały popiół, zwany „żużlem”, może powodować kilka problemów, w tym wpływać na proces spalania, blokować sprzęt i zwiększać koszty konserwacji. Co jeszcze jest istotne?


klasa pelletu
 • Długość, średnica i gęstość nasypowa: Długość i średnica są prostymi parametrami, podczas gdy gęstość nasypową należy wyjaśnić jako miarę masy peletu na objętość peletu (kg / m³). Posiadanie peletu o stałej długości, średnicy i gęstości nasypowej jest ważne, ponieważ kotły na pelety drzewne są zaprojektowane do używania peletów o standardowej gęstości energetycznej.
 • Pył: Małe cząsteczki drewna, które można znaleźć w magazynach peletów lub workach, niska zawartość pyłu jest ważnym czynnikiem, ponieważ może to wpływać na przechowywanie, obsługę, konserwację, wydajność spalania i emisję zanieczyszczeń.
 • Wartość opałowa i zawartość wilgoci: Dolna wartość opałowa (LHV), wyrażona w kW / kg, odzwierciedla zawartość energii w peletach. Jest to szczególnie prawdziwe dla otrzymanego pomiaru LHV (a.r.) (biorąc pod uwagę wilgotność paliwa). Zawartość wody odzwierciedla ilość wody zawartą w określonej ilości peletów i jest wyrażona w procentach. Im niższy poziom wilgoci w pelecie drzewnym, tym wyższa moc cieplna na kg. Zwykły LHV a.r. zwykle waha się od 4,6 do 5,1 kWh / kg.
 • Trwałość mechaniczna: parametr ten odzwierciedla odporność pelletu na kliny. Wysoka wytrzymałość mechaniczna oznacza, że ​​pelety są mniej podatne na rozpad i kruszenie się podczas transportu oraz w ślimakach podających paliwo, co pozwala na zachowanie konsystencji pelletu i zmniejszenie pylenia.
 • Zawartość azotu, siarki i chloru: Parametry te, wyrażone w procentach całkowitej masy peletów, będą miały wpływ na emisje zanieczyszczeń i korozję urządzeń grzewczych.
 • Metale ciężkie: Te parametry, wyrażone w mg / kg, będą miały wpływ na emisję zanieczyszczeń, zachowanie podczas spalania i zawartość popiołu w peletach.
 • Inne aspekty są również kontrolowane w ramach schematu certyfikacji ENplus®, takie jak procedury, procesy i dokumentacja są kontrolowane podczas procesów certyfikacji i nadzoru.

Koniecznie zwróć uwagę na te parametry podczas zakupu pelletu.

Klasyfikacja pelletu

Jak jest klasyfikowany pellet? Na rynku istnieje kilka rodzajów pelletu. Główny podział to:

 • pellet drzewny (np. z trocin, zrębek, innych odpadów drzewnych),
 • pellet agro (np. ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych),
 • pellet z łuski słonecznika,
 • pellet z innych odpadów.

W Polsce stosowany jest z reguły pellet drzewny. Wykorzystywany jest do palenia w piecach, ale również w grillach. Wykorzystywanie pelletu w procesie wędzenia daje niesamowity smak potraw i sprawia, że są one smaczniejsze.


pellet najwyższej klasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *