Kotły na ekogroszek dostępne są na rynku w różnych cenach. Wystarczy wejść na stronę odpowiedniego producenta, aby przekonać się, ile kosztuje dany model. W poniższym artykule sprawdzimy, jaka jest cena kotła na ekogroszek i od czego zależy. Nowoczesne kotły są odpowiednio dostosowane do spalania ekogroszku, wydzielają mało substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Sprawdź sam!

Czym palić w piecu?

Palenie w piecu może być ekologiczne i ekonomiczne. Czym Polacy palą w piecach?

  • Węgiel
  • Ekogroszek
  • Pellet
  • Brykiet
  • Olej opałowy


najlepszy opał

Czy wiesz, że …. W związku z unijnymi programami ograniczenia spalin i wsparciem dla ekologicznych rozwiązań grzewczych, możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie inwestycji jaką jest ogrzewanie na ekogroszek. W tym celu udać się należy do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy w celu uzyskania niezbędnych informacji. Wysokość dofinansowania jest dla każdej gminy ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj nie przekracza kwoty stanowiącej połowę poniesionych kosztów.

Czym Polacy palą w piecach?

Rodzaj opału Ile % osób zdecydowało się na ten opał
Ekogroszek 54
Pellet 17
Olej opałowy 10
Węgiel kamienny 9
Miał 5
Drewno 2

*Najnowsze dane na temat zakupu opału przez Polaków na podstawie badania Opineo.

Mają na uwadze powyższe dane warto zauważyć, że ponad połowa Polaków decyduje się na zakup ekogroszku.


Pan Groszek Oferta

Co to jest ekogroszek

Unikalne właściwości fizykochemiczne determinują szerokie spektrum zastosowań ekogroszku. Główną cechą wyróżniającą ekogroszek jest jego rozmiar (5-25 mm). Dzięki tej frakcji „ekogroszek” wykorzystywany jest jako główne paliwo do wszelkich automatycznych kotłów węglowych. I to od jakości paliwa zależy, czy kocioł przetrwa 5 lat, czy będzie działał do całkowitego zużycia lub dłużej. Prawidłowy charakter spalania węgla i minimalna zawartość siarki to główne wymagania dla niezawodnej i bezawaryjnej pracy urządzeń na paliwo stałe przez cały okres eksploatacji.


ekogroszek wysokiej jakości

Ciekawostka… Osoby poszukujące opału w postaci stałej najczęściej zamawiały od 1 do 2 ton (27%), a także od 2,1 do 3 ton (15%). Co dziesiąty badany potrzebował opału w ilości większej niż 10 ton, podobnie wyglądał odsetek najmniejszych zamówień – do 1 tony (11%).

Cena kotła na ekogroszek zależy od jego właściwości. Piec węglowy nowej generacji będzie nieco droższy od tych starszych, choć starsze typy są wycofywane z rynku. Piece do centralnego muszą być odpowiednio konserwowane, a przede wszystkim należy w nich palić ekogroszkiem odpowiedniej jakości.


ekogroszek do domu

Główne zalety ekogroszku:

  • Wysoka wydajność. Ekogroszek ma optymalny rozmiar dla jak najpełniejszego spalania paliwa, co znacznie obniża koszty ogrzewania.
  • Możliwość palenia w kotłach automatycznych. Ekogroszek ma ściśle określony rozmiar (5-25 mm) i nie zawiera miału, co pozwala na spalanie tego rodzaju paliwa w trybie automatycznym. To całkowicie eliminuje ryzyko zakleszczenia urządzeń podających.
  • Minimalna konserwacja urządzeń grzewczych. Ze względu na niską zawartość popiołu w węglu podczas spalania ekogroszku powstaje niewielka ilość popiołu, co znacznie zmniejsza częstotliwość czyszczenia komory popielnikowej kotła.
  • Przyjazność dla środowiska. Niska zawartość siarki (0,5-1%) zapewnia redukcję emisji toksycznych, co gwarantuje bezpieczeństwo dla środowiska oraz znacznie wydłuża żywotność kotła i komina.

Piece do centralnego

Konstrukcja kotłów automatycznych zapewnia obecność zasobnika paliwa i systemu porcjowanego dostarczania paliwa do strefy spalania. Główną częścią podajnika jest ślimak lub tłok. To właśnie ta cecha konstrukcyjna kotłów determinuje wysokie wymagania dotyczące wielkości stosowanego paliwa. Obecność kawałków węgla większych niż 25 mm może powodować zacinanie się podajników i prowadzić do awarii kotła i późniejszych kosztownych napraw. Kotły na ekogroszek muszą otrzymywać paliwo odpowiedniej jakości.


najwyższej jakości opał

Konieczne jest, aby węgiel używany w kotle automatycznym miał minimalną zdolność spiekania. W przeciwnym razie podczas spalania węgla na palniku może powstać twarda „nasadka” spieczonych kawałków węgla, która utrudni dopływ kolejnej porcji paliwa. W rezultacie kocioł zgaśnie, a palnik ulegnie awarii.

Nie mniej wysokie wymagania dotyczą składu chemicznego węgla. Procent siarki w węglu określa stopień przyjazności dla środowiska spalania takiego paliwa, ponieważ proces spalania uwalnia toksyczne substancje, które mogą powodować poważne szkody dla środowiska. Jako surowiec do produkcji ekogroszku stosuje się wyłącznie gatunki węgla o niskiej zawartości siarki (0,5-1%).

Zastosowanie takiego węgla sprawia, że ​​proces ogrzewania jest nie tylko wydajny, ale także spełnia najwyższe normy środowiskowe. Dodatkowo zwiększa się trwałość zarówno komina, jak i samego kotła. Ekogroszek charakteryzuje się również niską zawartością popiołu (do 10 %), dzięki czemu częstotliwość czyszczenia komory popielnikowej kotła jest znacznie zmniejszona.

Cena kotła na ekogroszek

Cena pieca na ekogroszek zależy od wielu czynników.

Ważna informacja. Oferta kotłów na ekogroszek jest bardzo szeroka. Najtańszy kocioł o mocy co najwyżej 10 kW kosztuje ponad 1500 zł, ale najlepiej kupić piec wyższej jakości i sprawności. Bardziej wydajne urządzenie pociągnie za sobą wydatek rzędu 2-4 tys. zł.

Pieca na ekogroszek – ceny

Producent Defro Komiz Atmos
Rodzaj pieca zasypowy z podajnikiem zasypowy
Pojemność zasobnika 18-30 90-100 65-75
Moc [kW] 14 12 15
Średnia cena 4000-5500 5500-6000 6500-7000

Pod koniec czerwca 2018 r. z rynku zniknęły kotły na paliwa stałe o klasie emisji niższej niż 5.

Pieca CO ceny – te są zróżnicowane. Wprawdzie można znaleźć tani piec za ok. 1500 zł, ale czy warto? Piec to inwestycja na lata i kotły na ekogroszek powinny być przede wszystkim wytrzymałe.


pellet i ekogroszek oferta

Centralne ogrzewanie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Centralne ogrzewanie jest potrzebne w każdym domu. W naszej strefie klimatycznej z ogrzewania korzystamy niekiedy nawet przez ponad dziewięć miesięcy w roku. Na jakość i komfort funkcjonowania w domu czy mieszkaniu ma wpływ nie tylko rodzaj izolacji, jakość wykonania i dekoracji lokalu, ale także rodzaj ogrzewania jaki wybierzesz. Warto o tym pamiętać budując nowy budynek lub planując remont istniejącej instalacji.

Klasyczne centralne ogrzewanie zbudowane jest na zasadzie sieci, która jest rozprowadzona odpowiednio rurami lub przewodami po wszystkich pomieszczeniach budynku. Sercem systemu jest piec napełniony dowolnym z kilku paliw – węglem, pelletem lub ekogroszkiem, a także paliwami płynnymi.

Od wielu lat najpopularniejszym rodzajem ogrzewania, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, jest centralne ogrzewanie węglowe. Ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza, konieczność wielokrotnego dokładania węgla do pieca w celu utrzymania stałego poziomu ciepła, rozwiązanie jest coraz bardziej wypierane podczas ogrzewania gazu lub olejów.

Pod warunkiem, że ogrzewanie olejowe lub gazowe jest czyste i bardzo wygodne, piece olejowe są programowane przez specjalistów i są stosunkowo łatwe w obsłudze. Pozwalają utrzymać stałą temperaturę w kaloryferach i rzadko zawodzą. Jednak wiele domów nadal korzysta ze starych pieców, a wymiana instalacji na nową wymaga poważnych napraw, kucia ścian i wysokich kosztów. Wielu Polaków decyduje się na ogrzewanie domów ekologicznymi piecami na ekogroszek lub pellet. To świetne rozwiązanie.

Jak pokazaliśmy w naszym artykule, ceny pieców są przystępne i na każdą kieszeń.


ekogroszek z gwarancją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *