Pellet do kominka czy pellet do pieca? Który wybrać? Czy istnieje jakaś różnica między tymi dwoma rodzajami pelletu? W artykule poniżej opiszemy na czym polega ta różnica oraz dlaczego niektórzy wybierają piec, a inni kominek. Sprawdzimy również statystyki oraz pokażemy, gdzie kupić pellet najlepszej jakości. W naszym sklepie Pan Groszek dostępny jest pellet, który posiada wszelkie certyfikaty oraz pakowany jest w wygodne worki, które są proste w transportowaniu, ale również w przechowywaniu.

Czym jest pellet?

Pelety drzewne to małe cylindryczne kawałki o długości 10–20 mm i średnicy od 5 do 10 mm, produkowane z drobno zmielonej kory drzewnej. Zwykle są używane jako paliwo przez automatyczne podawanie do palnika ze względu na ich małą i stałą formę. Z drugiej strony energia jest zużywana w procesie suszenia i mielenia kory drzewnej do produkcji peletu drzewnego. Dlatego pelety drzewne mają mniejszy stosunek energii wyjściowej do energii wejściowej niż zrębki drzewne. Jednak pelety drzewne mogą być używane w domach mieszkalnych, aby skutecznie spalać je w stosunkowo małych piecach. Efektywność energetyczna systemu produkcji peletów drzewnych musi zostać poprawiona, aby zmniejszyć ich emisję gazów cieplarnianych w celu rozszerzenia wykorzystania peletów drzewnych jako głównego źródła energii.


pellet atrakcyjna cena

Kilka informacji poniżej:

 • Pellet to małe cylindryczne kawałki o długości 10–20 mm i średnicy od 5 do 10 mm
 • Pellet jest produkowany z kory drzewnej
 • Pellet zwykle jest używany przez automatyczne podawanie do palnika ze względu na jego małą i stałą formę
 • Pelety drzewne mają mniejszy stosunek energii wyjściowej do energii wejściowej niż zrębki drzewne
 • Pellet w toku spalania daje niewielkie ilości popiołu
 • Należy kupować tylko sprawdzony pellet, najlepiej certyfikowany.

Ciekawostka: Pelety drzewne mogą uwalniać znaczne ilości CO, CO2 i CH4, co może prowadzić do ubytku tlenu. Niemniej jednak pellet jest polecany przez ekologów ze względu na swoje właściwości. Jest ekologiczny, ponieważ powstaje z drzew.

Pellet do kominka. Jaki wybrać?

Kominek ma swój urok i wygląda genialnie w pomieszczeniu. Do kominka z reguły wrzucane jest drewno. Pellet do kominka świetnie się pali i jest dużo prostszy w przechowywaniu niż drewno. Pellet do kominka można zakupić w workach i jest łatwo dostępny na rynku.


ekologiczny pellet

Ciekawostka. Pelety drzewne są preferowane w łańcuchach dostaw biomasy na dużą skalę, ponieważ zagęszczony charakter surowca zmniejsza koszty w całym łańcuchu dostaw w zakresie obsługi, przechowywania i transportu.

Pellet do kominka to praktycznie ten sam pellet, jak do pieca. Pellet ceniony jest na całym świecie i chętnie wykorzystywany do palenia w kominku. Być może w Polsce nie jest to popularny sposób, ponieważ częściej wykorzystywane jest drewno. Jednak Polacy coraz częściej przekonują się do wybierania pelletu zamiast drewna. Przede wszystkim ze względu na przechowywanie i wygodę.

Pellet do kotła. Na co zwrócić uwagę?

Piec na pellety spala pellety wykonane z materiałów organicznych, takich jak żywność lub odpady drzewne. Zwykle mają postać gęsto upakowanych, małych cylindrycznych granulek. Te pelety są przechowywane w zbiorniku pieca. Z zasobnika pelety wpadają do paleniska – części pieca, w której są podgrzewane, aby ogrzać pomieszczenie. Większość pieców ma zapalnik automatyczny, ale jeśli posiadasz model budżetowy, może być konieczne ręczne zapalanie. Pellet do pieca to pellet, który możesz zakupić w sklepie Pan Groszek. Sprzedajemy opał w wygodnych workach. Poniżej wypiszmy specyfikację.


pellet wysokiej jakości

Ciekawostka: Piece na pellet są wyjątkowe, ponieważ używają termostatu. Po ustawieniu termostatu śruba ślimakowa obraca się i uwalnia pelety do paleniska, aż będzie wystarczająco dużo.

Piec na pellet. Plusy i minusy:

Plusy

 • Są łatwe w użyciu: zapalają się po naciśnięciu przycisku. Nie wymaga rozpalania ani doglądania ognia.
 • Czyszczenie to pestka. Nie gromadzi się sadza i ma mniej popiołu w porównaniu z drewnem.
 • Worki są łatwiejsze do transportu, przenoszenia i układania w stosy.
 • Pellet zajmuje mniej miejsca w magazynie niż drewno opałowe.
 • Masz lepszą kontrolę temperatury. Obróć pokrętło termostatu, aby uzyskać idealną temperaturę.
 • Są przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niewielkie. Pellety palą się czyściej niż drewno.

Minusy:

 • Jest kosztowny w utrzymaniu w porównaniu z drewnem opałowym i wymaga więcej konserwacji niż kominek.
 • Wentylator wydaje cichy, mechaniczny hałas.
 • Nie są tak atrakcyjne wizualnie, jak oglądanie ognia w kominku.
 • Wymaga systemu rezerwowego, takiego jak baterie lub prąd, aby działać w przypadku przerwy w dostawie prądu.

wydajny pellet

Pellet do kotła klasy 5. Co to znaczy klasa 5?

Pellet do kotła klasy 5 powinien być wysokiej jakości. Klasa 5., wprowadzona również przez znowelizowaną normę PN EN 303-5, jest to najlepsza klasa, gdzie obowiązują najbardziej restrykcyjne wymagania co do emisji i sprawności, a sprostać im potrafią tylko najlepsze urządzenia w Europie. Kocioł spełniający klasę 5. to gwarancja najniższej emisji CO, pyłów i węgla organicznego do atmoгsfery.


pellet drzewny

Czy wiesz, że… W 2010 roku światowa produkcja pelletu osiągnęła 14,3 mln ton, a zużycie 13,5 mln ton. W porównaniu z globalną produkcją w 2006 r. (∼6–7 mln ton) oznacza to wzrost o 110% (Goh i in., 2013).

Na rynku dostępne są różne klasy pieców. Natomiast ten klasy 5 jest rekomendowany.

Gdzie kupić najlepszy pellet?

Zarówno pellet do kominka, jak i pellet do pieca dostępny jest w sklepie Pan Groszek. U nas znajdziesz pellet pakowany w wygodne worki. W pakiecie znajdziesz opcje:

 • Pakowany po 500 kg
 • Pakowany po 960 kg

oszczędny pellet

Pellet dostępny w naszym sklepie jest certyfikowany i świetnie pali się w piecu oraz w kominku. Posiada kilka zalet, które wyróżniają go na rynku. Pellet od Pana Groszka spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jakie są zalety naszego pelletu?

 • Niska cena – pellet od Pana Groszka dostępny jest w atrakcyjnej cenie. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów, a każdy z nich ma inne właściwości.
 • Ekologia – dbasz o środowisko naturalne – Według EPA wydajność granulek wynosi 80% lub więcej. Piece na pellet mają bardzo niską emisję ze względu na to, jak suche i gęste są granulki.
 • Wygoda – pakowany w wygodne worki i prosty w przechowywaniu świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji.
 • Oszczędność – ile płacisz za węgiel na cały sezon? Pewnie sporo. Pellet drzewny pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze.

Pellet dostępny jest od ręki. Wystarczy zamówić na naszej stronie. Jeśli interesuje Cię bezpłatna dostawa na terenie całej Polski to napisz do nas. Pomożemy zorganizować transport i rozładować worki. Masz problem z ustawieniem pieca? Również zapytaj o to naszego eksperta.

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *