Kiedy pellet najtańszy? Jak z każdymi produktami pellet jest najtańszy poza sezonem. W momencie, gdy nadchodzą chłodniejsze dni popyt na pellet zdecydowanie rośnie i wówczas ceny szybują w górę. Rynek pelletu jest rozbudowany i charakteryzuje się sezonowością. Oznacza to, że największe zyski producenci generują w okresach od jesieni do zimy, niekiedy również wczesną wiosną. Dla konsumenta to ważna wiadomość: pellet najlepiej kupować latem. Wówczas można stwierdzić, że pellet jest tani.

Czym jest pellet?

Pellet drzewny wykorzystywany jest do palenia w piecu bądź w kominku. Jakość a cena pelletu nie zawsze idą w parze. Jednak sezonowe obniżki cen na pellet są warte uwagi. Pelety drzewne są produktem wytworzonym przez człowieka pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, gdy biomasa jest prasowana do postaci peletu. Daje im to jednolity kształt, rozmiar i gęstość, co czyni je idealnymi jako alternatywne źródło paliwa.


kiedy pellet jest najtańszy

Czy wiesz, że… Pellet zawierający toksyczne substancje, zawierający produkty uboczne przemysłu meblarskiego, który w ten sposób rozwiązuje problem utylizacji, ma kosztować obecnie około 500 zł za tonę, podczas, gdy tona czystego pelletu to wydatek dwa razy większy. Brak kontroli nad polskim rynkiem pelletu wynika z braku norm. Tego rodzaju normy zostały wprowadzone przez rząd dla rynku węgla przeznaczonego do spalania w domowych paleniskach. Podobnych regulacji nie wprowadzono natomiast dla pelletu.

Pellety drzewne mogą być stosowane jako paliwo do ogrzewania domu w kotłach na biomasę lub specjalnych piecach na pellety. Piece na pellet są lepsze niż zwykłe kominki na drewno, ponieważ palą się czystsze, znacznie mniej dymu i sadzy. Ponieważ pelety drzewne są wyjątkowo gęste i zawierają niską zawartość wilgoci (poniżej 10%), oznacza to, że pellety mogą spalać się w piecu przy bardzo wysokiej temperaturze spalania przy zwiększonej wydajności i znacznie niższej zawartości popiołu (poniżej 2%) w porównaniu do spalania konwencjonalnego drewno kominkowe. W procesie produkcji nie dodaje się żadnych dodatków ani klejów. Z tego powodu pelety z biomasy można spalać bezpośrednio bez emisji trujących gazów, a sprawność spalania pelletu sięga nawet 80%. W porównaniu z tradycyjną energią kopalną pelety drzewne z biomasy mają wiele zalet w produkcji i życiu człowieka.


pellet jest tani

Ważne informacje o pellecie:

 • Pellety drzewne mogą być stosowane jako paliwo do ogrzewania domu
 • Piece na pellet są lepsze niż zwykłe kominki
 • Pelety drzewne są wyjątkowo gęste i zawierają niską zawartość wilgoci (poniżej 10%)
 • W procesie produkcji nie dodaje się żadnych dodatków ani klejów
 • Pelety z biomasy można spalać bezpośrednio bez emisji trujących gazów, a sprawność spalania pelletu sięga nawet 80%.
 • Pellet zawierający toksyczne substancje, zawierający produkty uboczne przemysłu meblarskiego, który w ten sposób rozwiązuje problem utylizacji, ma kosztować obecnie około 500 zł za tonę, podczas, gdy tona czystego pelletu to wydatek dwa razy większy.

jakość a cena pelletu

Gdzie kupić tani pellet?

Pellet dostępny w sklepie Pan Groszek charakteryzuje się wysoką jakością. Tani pellet nie zawsze jest dobry. Średnia cena rynkowa za pellet wynosi ok 800 do nawet 1200 zł za tonę. Tani pellet może oznaczać, że jest on bardzo słabej jakości i szkodzi środowisku naturalnemu. Coraz częściej w mediach pojawia się temat słabej jakości pelletu. W przypadku węgla już zapadły odpowiednie regulacje. Producenci nie mogą sprzedawać popularnego niegdyś miału.


sezonowe obniżki cen na pellet

Ciekawostka. Wraz ze wzrostem kosztów ogrzewania naszych domów przy użyciu paliw kopalnych, takich jak olej opałowy i gaz ziemny, coraz więcej osób traktuje ogrzewanie na pellet jako poważną alternatywę. Na rynku dostępna jest duża liczba pieców na pelety.

Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Polski Alarm Smogowy wylicza, że kupując tonę takiego opału, klient płaci za 280 kilogramów bezwartościowego popiołu i 240 litrów wody. Co więcej, tak niskie wymagania jakościowe umożliwiają nielegalne mieszanie miału węglowego z zakazanym odpadem węglowym – mułem oraz flotokoncentratem i sprzedawanie go jako miał. Wprowadzane dzisiaj nowe normy jakości węgla ogłoszono już 18 września 2018 roku. Jednak – jak ocenia PAS – ze względu na protesty spółek węglowych oraz sprzedawców węgla, wejście w życie przepisów odłożono w czasie o dwa lata.

Krótkie podsumowanie:

 • Pellet dostępny w sklepie Pan Groszek charakteryzuje się wysoką jakością.
 • Tani pellet nie zawsze jest dobry. Średnia cena rynkowa za pellet wynosi ok 800 do nawet 1200 zł za tonę.
 • W Polsce jest zakaz sprzedawania miału. Producenci pelletu liczą na to, że ta tendencja trafi również w inne obszary rynku.

tani pellet

Sezonowe obniżki cen pelletu

Sezonowe obniżki cen pelletu to świetna okazja do tego, aby kupić opał po niższej cenie. W naszym sklepie Pan Groszek w okresach letnich rzeczywiście można kupić pellet o kilka do kilkunastu procent taniej. Z czego to wynika?

 • Z niższego zapotrzebowania na pellet w okresie letnim
 • Z potrzeby i konieczności opróżnienia magazynów

sezonowe obniżki cen pelletu

Czy wiesz, że… Na podstawie rocznej oceny jakości powietrza za 2019 r., przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, opracowano listę 261 najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce, gdzie występują równocześnie przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu oznaczanego w pyle PM10. Z myślą o tych gminach Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW opracowały pilotażowy program wymiany pieców i termomodernizacji bloków wielorodzinnych

Czemu pellet jest tak drogi?

Pellet warto kupować w sezonach letnich. Wówczas na jednej tonie możemy zaoszczędzić nawet do 200 złotych, co na cały sezon daje nam ok. 1000 złotych przy założeniu, że masz dom sporej wielkości. Nie wszystkie sklepy mają sezonowe obniżki cen pelletu. Wiele zależy od popytu na ten opał. Jeśli producenci widzą, że coraz więcej osób kupuje pellet latem wówczas ceny będą podobne jak zimą.


czemu pellet jest taki drogi

Czemu pellet jest tak drogi? Jego cena to wypadkowa produkcji i materiału. Warto jednak zapłacić więcej za materiał opałowy wysokiej jakości. W długoterminowym czasie inwestycja na pewno zwróci się. I pamiętajmy, że nie zawsze to, co jest droższe jest lepsze. Warto spojrzeć na skład danego produktu oraz przeczytać opinie o producencie.

Droższy pellet to lepszy pellet?

Droższy pellet to lepszy pellet? I tak i nie. Pellet o wartości 500 zł za tonę nie ma prawa mieć odpowiednią jakość. Dlaczego? Bo jest to pellet ze sklejek i z domieszkami chemicznymi, które nie są dobre dla naszego pieca i środowiska naturalnego. Pellet powinien oscylować w granicach 800 do 1200 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *