Pellety z biomasy są szeroko stosowane do ogrzewania mieszkań i wytwarzania energii cieplnej w wielu krajach. W ostatnich latach pelety drzewne były już podstawą europejskiego sektora energetycznego, zyskały popularność w Polsce, zwłaszcza na obszarach, w których energia z biomasy jest wykorzystywana do ogrzewania – ponieważ ludzie zdawali sobie sprawę ze znaczenia zrównoważonego rozwoju dla ekologii i gospodarki. Pelety drzewne mogą stanowić całkowicie zrównoważoną alternatywę dla innych źródeł paliwa. Biorąc pod uwagę czynniki środowiskowe, pelety drzewne z biomasy są lepsze niż węgiel do wytwarzania energii elektrycznej, ponieważ spalają się czysto.
Pellet. Co to za paliwo?
Pellet co to za paliwo? Pellet wykonywany jest z drewna, a dokładniej z odpadów drzewnych. Dlaczego warto kupować pellet drzewny?
- Czysto i zielono. Pellet drzewny z biomasy jako nowy rodzaj odnawialnej energii alternatywnej dla węgla i gazu ziemnego. Przyjazny dla powietrza, w trakcie produkcji nie dodaje się żadnych dodatków ani klejów, ponadto dwutlenek węgla może być wykorzystany do fotosyntezy roślin.
- Wysoka sprawność spalania. Dzięki niskiej zawartości wilgoci i łatwej regulacji powietrza do spalania pelety z biomasy można łatwo spalić za pomocą kawałka papieru; sprawność spalania dochodzi do 80%, a ciepło spalania tony pelletu drzewnego z biomasy to 0,8 tony węgla.
- Wygoda w transporcie i przechowywaniu. Po procesie sprasowania pelety drzewne z biomasy można łatwo zapakować i przetransportować, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i pieniędzy.
- Bezpieczeństwo użytkowania. Pellet drzewny z biomasy jest produkowany z pierwotnego drewna i naturalnej słomy, wolnej od chemikaliów, dzięki czemu nie powoduje zatruć, wybuchów ani wycieków.
- Zrównoważony rozwój. Po spaleniu peletu drzewnego popiół można wykorzystać jako nawóz wspomagający wzrost roślin. To ważny krok na drodze do zrównoważonego wykorzystania zasobów.
Ciekawostka: Wytwarzanie pelletu drzewnego jest nieco bardziej zaawansowane niż zwykłe rąbanie drewna opałowego, ale przy niewielkiej wiedzy na temat wytwarzania własnych peletów drzewnych i odpowiednich narzędzi nie jest to takie trudne.
Pellet uznawany jest za ekologiczne paliwo przyszłości. Globalne zużycie pelletu drzewnego osiągnęło 35 mln ton w 2018 r., Czyli + 14% w porównaniu z poziomem z 2017 r. Suma ta nie obejmuje Chin, chociaż gdybyśmy mieli uwzględnić Chiny, łącznie wyniósłby 52 746,706 ton.

Ciekawostka: Technologia peletów drzewnych zadebiutowała podczas kryzysu energetycznego w latach 70. XX wieku, kiedy poszukiwano alternatyw dla paliw kopalnych. Technologia produkcji peletu drzewnego pochodzi zasadniczo z dostosowania linii granulatu paszowego do materiałów drzewnych. Europa, a zwłaszcza Szwecja, była pionierami w rozwoju peletów drzewnych. Szwecja, ze względu na swój znaczący przemysł drzewny i chęć niezależności energetycznej, zaprojektowała pierwszy działający zakład w Mora i Vårgårda na początku lat 80-tych. Wraz z ceną odzysku ropy alternatywna pelet drzewny była uważana za mniej interesującą aż do lat 90.
Europa jest największym konsumentem pelletu na świecie z 27 milionami ton pelletu zużywanych rocznie. W 2018 r. W UE-28 odnotowano znaczny wzrost o około 2 mln ton, przy przemysłowym wykorzystaniu pelletu na czele z Wielką Brytanią. Przy wielkości produkcji 20,1 mln ton (16,9 mln dla UE-28) Europa dostarcza jedynie 74% swojego wykorzystania peletu (65% dla UE-28).
Istnieją dwa znaczące regiony, które są importerami netto peletu na świecie, a mianowicie UE-28 i Azja. Poniższy wykres potwierdza obecną hegemonię UE-28 w zakresie zużycia pelletu i dla porównania, Azja nadal rozwija się w szybkim tempie, stając się siłą napędową rozwoju rynku pelletu obok Europy.
Ekologiczne paliwo przyszłości
Pellet zwany jest ekologicznym paliwem przyszłości. W 2018 roku wyprodukowano 20,1 mln ton pelletu; z Europą i Chinami na czele jako najwięksi producenci pelletu na świecie. W ciągu ostatnich kilku lat sektor nadal wykazywał szybki rozwój, przy czym produkcja przestała występować w zaledwie kilku krajach, ale stała się rozpowszechniona w całej UE, co pozwala na rozszerzenie rozwoju obszarów wiejskich.

Kto kupuje pellet? W 2018 r. W UE28 zużyto 26,1 mln ton peletu drzewnego. Poza tym europejskie zapotrzebowanie na pellet wzrosło o 2,1 miliona ton w porównaniu z 2017 rokiem. Stanowiło to wzrost o 8%, poniżej 11% wzrostu, który zaobserwowano w 2017 r., Kiedy to europejski sezon grzewczy z lat 2016-2017 i 2017-2018 były zimniejsze w porównaniu do lat poprzednich.
W 2018 roku popyt na pellet wzrósł odpowiednio o około 5% i 13% zarówno w sektorach mieszkaniowym / komercyjnym, jak i na rynkach przemysłowych.

Znaczna część tego zużycia dotyczyła produkcji ciepła, stanowiąc 60,5%. Zużycie pelletu na ciepło można dalej podzielić na trzy rynki – ogrzewanie mieszkaniowe (65%), ogrzewanie komercyjne (23%) i ciepło wytwarzane z kogeneracji (12%). Pozostałe 39,5% peletu drzewnego wykorzystano do produkcji energii (z kogeneracji i elektrowni dedykowanych). Należy zauważyć, że technologie wytwarzania energii z pelletu na ciepło, energię elektryczną lub jedno i drugie są dojrzałe, oferując wydajne i niezawodne procesy.
Kto kupuje pellet?
Pellet kupują przede wszystkim osoby świadome, które chcą palić ekologicznie w piecach. Jak można je podzielić? Kto kupuje pellet?
- Osoby ekologicznie świadome – ta grupa ma świadomość, jak duże spustoszenie dla środowiska wnosi węgiel i wie, dlaczego tak ważne jest, aby odejść od palenia węglem w piecach. Pellet jest alternatywnym opałem dla czystego drewna czy ekogroszku. Stosowany jest również zamiast palenia gazem w domu.
- Pellet wybierają również osoby, które chcą przyczynić się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery i zmniejszyć zjawisko, którym jest smog.
- Osoby szukające wydajnego i czystego sposobu na ogrzanie domu.
- Ci, którzy mają piece na pellet.

Średnia moc energetyczna uzyskana ze spalania pelletu wynosi 4,7–5,3 MWh/tonę (17–
19 MJ/kg). W ostatnich latach na rynku pojawiły się wysoko-wydajnościowe piece spalające pellet drzewny, dzięki którym możliwe jest uzyskanie 95 % sprawności.
Spalanie pelletu powoduje bardzo niską emisję szkodliwych gazów NO i SO w porównaniu do innych form uzyskiwania energii cieplnej. Pellet nazywany jest „najczystszym paliwem stałym”, ponieważ podczas jego spalania do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Jedynym efektem spalania pelletu jest powstanie śladowych ilości popiołu (ok. 5 kg na tonę spalonej biomasy) i minimalnej ilości nowego dwutlenku węgla.
Dwutlenek węgla pochodzący ze spalania biomasy uznaje się za wcześniej pobrany z
atmosfery przez rośliny. Emisji nowego dwutlenku węgla jest związana z jego przetwarzaniem i transportem.
Gdzie kupić pellet?
Polecamy pellet z naszego sklepu Pan Groszek. Klientom oferujemy:
- Certyfikowany pellet wysokiej jakości
- Pellet dobrze sprawdzony pod kątem spalania
- Wysoką kaloryczność
- Atrakcyjne ceny
- Możliwość dostawy na terenie całej Polski.
Zapraszamy do naszego sklepu!