Odpowiednie spalanie pelletu ma ogromne znaczenie. Istotne są ustawienia kotła na pellet. Pellet jest ekologicznym opałem, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie wśród konsumentów. Instalacja pieca na pellety wymaga specjalistycznej wiedzy,, aby wyciąć w domu otwory wentylacyjne, możesz to zrobić samodzielnie. W przeciwnym razie prawdopodobnie lepiej będzie uzyskać profesjonalną pomoc. W tym artykule pomożemy Ci wyjaśnić, jak ustawić parametry pieca na pellet.


dobry pellet

Czym jest pellet?

Pellet od pewnego czasu stał się bardzo popularny w Polsce. Ustawienia pieca na pellet oczywiście mają ogromne znaczenie, natomiast sama jakość towaru również. A nawet przede wszystkim. Dobrej jakości pellet można zakupić w naszym sklepie. Dbamy o to, aby dobrze wyselekcjonować materiał, z którego powstaje pellet. Jakość ma ogromne znaczenie dla samego procesu spalania i wydajności. Jakie cechy powinien mieć dobry pellet? Jakość peletów drzewnych może się znacznie różnić. Konsumenci powinni przeanalizować następujące kwestie:

  • Rozmiar: większość pelletów produkowanych jako paliwo ma średnicę 6 lub 8 mm i około 3-4 razy większa od średnicy.
  • Wilgotność: powinna wynosić 8-10%.
  • Zawartość popiołu: pelety drzewne dobrej jakości mają bardzo niską zawartość popiołu, poniżej 0,7%.
  • Trwałość mechaniczna: jest to miara tego, jak bardzo wytrzymały jest pellet drzewny. Za każdym razem, gdy obchodzimy się z peletami, niektóre z nich pękają.
  • Ilość drobin: drobne cząstki utrudniają spadanie pelletu do podajnika ślimakowego, zakłócając tym samym podawanie paliwa do kotła.
  • Środki wiążące: jeśli zostanie zastosowany odpowiedni surowiec, taki jak trociny iglaste nie powinno być konieczne stosowanie środka wiążącego do produkcji pelletu drzewnego.

pellet drzewny

Ciekawostka. Cały czas spada zużycie węgla w Unii Europejskiej. Udział węgla w produkcji energetycznej w 2019 roku wyniósł 73 procent. Jest to aż o 5 punktów procentowych mniej niż przed rokiem. Nadal natomiast rośnie znaczenie gazu. Jego udział w miksie energetycznym wyniósł 8,8 proc. co stanowi wzrost do poprzednich lat.

Jakie piece na pellet są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne są piece na pellet, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i ogromną funkcjonalnością. Piec na pellety to rodzaj urządzenia grzewczego na biomasę, które spala sprasowane pelety drzewne w celu wytworzenia ciepła. Piece na pellet są podobne do tradycyjnych pieców opalanych drewnem, ale zazwyczaj są bardziej wydajnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. W rzeczywistości piece na pelety można uznać za „neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla” według niektórych wskaźników, ponieważ dwutlenek węgla uwalniany podczas ich użytkowania jest zbliżony do ilości węgla uwalnianego przez drewno naturalnie rozkładające się w lasach.


najlepszy pellet drzewny

Istnieją dwie główne klasy pieców na pellet: wolnostojące i wkładowe. Są one generalnie podobne pod względem mocy cieplnej, kosztów i wydajności, ale układ Twojego domu jest ważnym czynnikiem przy porównywaniu tych dwóch opcji. Jak działają piece na pellet?

Pod pewnymi względami piece na pellet są podobne do tradycyjnych pieców opalanych drewnem: drewno wchodzi do środka i wydobywa się ciepło, a same urządzenia wyglądają podobnie.

Czy wiesz, że… Ogrzewanie biomasą jest odnawialną i często niedrogą alternatywą dla systemów grzewczych na paliwa kopalne, takich jak kotły olejowe lub gazowe. Termin „biomasa” może odnosić się do każdego materiału organicznego, który można przetworzyć i spalić jako paliwo, od pozostałości drewna z rolnictwa (takich jak ścinki trawy i liście) po odchody zwierzęce i ścieki. Ogrzewanie biomasą najczęściej odnosi się do metod ogrzewania biomasą drzewną, głównie pieców na pellet.

Jednak piece na pellet to znacznie bardziej wyrafinowane urządzenia, działające na prąd, aby precyzyjnie ogrzać posesję. Pelety drewniane są ładowane do zasobnika znajdującego się na górze lub na dole pieca. Do zasobnika podłączony jest ślimak, długie, podobne do śruby urządzenie, które dostarcza pelety z zasobnika do pieca. Prędkość obrotowa ślimaka określa, jak gorąco będzie się palić w Twoim piecu.

Klasy piecy na pellet

Aktualna norma PN-EN 303-5:2012 wprowadza trzy klasy emisyjne (klasy 1. i 2. zniknęły):

  • klasa 3 – najniższa, jest zbliżona wymaganiami do zabrzańskiego Certyfikatu Bezpieczeństwa Ekologicznego. Ze względów technicznych, kotły zasypowe górnego spalania nie są w stanie dostać się do tej klasy, a kotły górno-dolne i dolnego spalania przy odrobinie chęci ze strony fabryki mogą ją spełniać (mimo to kryteria spełnia obecnie ledwo kilka procent oferty rynkowej). Ląduje w niej także większość obecnie produkowanych kotłów podajnikowych.
  • klasa 4 – średnia – bez większego trudu mogą ją osiągnąć kotły zasypowe dolnego spalania oraz kotły podajnikowe na węgiel. Ze względów koniunkturalnych nie ma wielu kotłów w tej klasie. Producenci starali się od razu celować w klasę 5. gdyż to ona, jako najwyższa, była najpowszechniej dotowana.
  • klasa 5 – najlepsza, a od 2017 roku jedyna dozwolona dla nowo sprzedawanych kotłów. Kocioł 5. klasy emituje ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż stare kopcące pudło.

pellet workowany

Ciekawostka. Polacy coraz częściej i intensywnej oszczędzają. Produkcja energii elektrycznej w 2019 roku była najniższa od 5 lat. Wyniosła 164 TWh. Prawie dwukrotnie, do 10,6 TWh, zwiększył się import energii elektrycznej. Doszacowanie realnego zapotrzebowania krajowego na energię elektryczną jest trudne ze względu na rosnące znaczenie instalacji prokonsumenckich.

Jak ustawić piec na pellet?

Jak ustawić piec na pellet? Ekonomiczne ustawienie pieca na pellet mają ogromne znaczenie w procesie spalania pelletu. Piec na pellet powinni ustawiać fachowcy. Mniej jednak można również samodzielnie spróbować zachować optymalne ustawienia pieca na pellet. Jedno jest pewne: piec powinien działać prawidłowo i ekonomicznie, aby w odpowiedni sposób spalać pellet.


dobrze ustawiony piec na pellet

Jak samemu zauważyć, czy odpowiednio ustawiliśmy piec na pellet? Na początku zaobserwujemy, ile pellet spalamy. Z roku na rok zużycie pelletu powinno być na podobnym poziomie. A wiesz, jak wyliczyć zapotrzebowanie na pellet? Wystarczy skorzystać z kalkulatora dostępnego na naszej stronie.

Ciekawostka… W 2018 roku emisja gazów cieplarnianych (głównie CO2, metanu oraz podtlenku azotu) utrzymała się na tym samym poziomie i wyniosła 412,5 mln ton ekwiwalentu CO2.

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? Sprawdźmy, czy dobrze ustawiliśmy nasz piec na podstawie koloru dymu. Ten powinien być biały albo szary. Sami widzicie niejednokrotnie, jak z domów wydobywa się ciemny dym. Oznacza to, że dane gospodarstwo pali np. śmieciami albo starymi ubraniami. Piec powinien być w środku szary, ale nie czarny.

Kilka wyznaczników, czy pellet jest dobrze spalany w piecu:

  • Sprawdź, jaki kolor ma dym, które wydostaje się z komina. Koniecznie powinien mieć jasny kolor.
  • Istotne jest to, ile pelletu spalasz. Sprawdzaj, czy z roku na rok nie palisz więcej pelletu. Może to oznaczać, że Twój piec rozregulował się i konieczna jest naprawa bądź zmiana ustawień.
  • Regularnie sprawdzaj środek piec. Jeśli na wewnętrznych ścianach pojawiają się czarne smugi sadzy oznacza to, że musisz koniecznie zmienić ustawienia pieca. Ścianki wewnątrz powinny być w kolorze szarym, ale na pewno nie czarnym.
  • Komora spalania powinna być czysta, bez smoły i opadającej sadzy.
  • Popiół w popielniku kotła powinien być suchy, sypki i mieć strukturę podobną do mąki. Nie powinien być zbrylony lub zakulkowany.


pelet

Jak poprawnie ustawić piec na pellet?

Wiesz, już co się dzieje, gdy niepoprawnie ustawisz piec na pellet. Znasz również pewne symptomy świadczące o tym, że piec może w sposób nieprawidłowy spalać pellet. Ustawienia mogą również się w zależności od rodzaju pieca, jaki posiadać. Ale oto kilka zasad ogólnych:

Komora spalania pieca na pellet

Bez względu na model komora pieca na pellet powinna być sucha i bez opadających płatów sadzy. Niewłaściwy wygląd naszej komory do spalania pelletu powinien dać nam do myślenia.

Do najczęściej występujących nieprawidłowości należą:

  • Za duża ilość powietrza dostarczanego do paleniska
  • Za niska temperatura spalania w palenisku – w takim przypadku zaleca się zwiększyć ilość podawanego powietrza do spalania o ok. 10 – 15 proc.

Kolor dymu

Jak już wspominaliśmy, z komina powinien wydobywać się dym w kolorze białym. Dlaczego ten niekiedy jest ciemny?

  • Zbyt duża ilość paliwa dostarczana jest do podajnika. W takiej sytuacji zaleca się zmniejszenie ilości podawanego paliwa o 5 proc. do 10 proc.
  • Za duża ilość powietrza trafia do podajnika – jeśli pojawia się czarny popiół w postaci kólek wówczas zaleca się zmniejszenie ilości powietrza nawet o 15 proc.

Sterowniki

Jak poprawnie ustawić piec na pellet? W tym przypadku ogromne znaczenie mają sterowniki. Istotne jest zgranie dwóch elementów:

  • Dostarczania odpowiedniej ilości powietrza
  • Częstotliwość podawania pelletu.

Konieczne jest ustawienie odpowiednio dużego zakresu temperatury do progu maksymalnego zagrzania.

Jak poprawnie ustawić piec na pellet? Należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry pieca takie, jak:

  • temperatura, jaką ustawiliśmy,
  • czas przedmuchu w trybie czuwania,
  • długość przerwy nadmuchu w trybie czuwania,
  • częstotliwość podawania paliwa w trybie czuwania
  • histerezę
  • siłę nadmuchu w trybie pracy i czuwania.

Jeśli problemy z piecem na pellet pomimo zmiany ustawień nie mijają należy przede wszystkim udać się po pomoc do specjalisty. Można również rozważyć wymianę pieca na nowy model.


doskonałej jakości pellet drzewny

Co zrobić, gdy nie wiemy jak ustawić piec?

W sytuacji, gdy nie możemy poradzić sobie z naszym piecem i nie wiemy jak ustawić parametry kotła na pellet warto przeanalizować to, co napisaliśmy powyżej. Najważniejsze jest zrozumienie przyczyny, dlaczego spalamy za dużo pelletu. Jeśli nasz piec jest nieprawidłowo ustawiony, ale mimo prób nie możemy poradzić sobie z tą sytuacją natychmiast należy zwrócić się po pomoc do specjalisty. Warto zauważyć, że w naszym sklepie udzielamy bezpłatnej pomocy przy ustawieniach pieca. Skonsultuj się z naszymi ekspertami, a my podpowiemy, dlaczego piec na pellet działa nieprawidłowo.


pellet do ogrzania domu

Rozwiązaniem może okazać się również zmiana pieca. Na rynku dostępne już są kotły, które nie wymagają regulacji.

Gdzie kupić pellet dobrej jakości?

Chociaż piece na pellet oferują właścicielom domów wiele różnych zalet, są one tak skuteczne, jak paliwo, którym je “karmisz”. Musisz wybrać najlepsze pelety drzewne, aby uzyskać maksymalną wydajność cieplną przy minimalnej ilości popiołu i odpadów. Dostępnych jest tak wiele różnych rodzajów peletów, że określenie, która marka jest najlepsza do wyboru dla własnych potrzeb, może być trudne. Sprawdź ofertę pelletu w naszym sklepie. Dlaczego warto zastanowić się nad zakupem pelletu od Pana Groszka? To proste. Poniżej kilka parametrów:

  • Zawartość popiołu: Popiół to pozostałość po całkowitym spaleniu. Im niższa zawartość popiołu, tym czystszy pellet będzie się palił i tym wydajniej będzie działał Twój kocioł. Niska zawartość popiołu ogranicza rutynowe czyszczenie i konserwację.
  • Temperatura topnienia popiołu: Popiół wykazujący niską temperaturę topnienia będzie miał tendencję do topienia się w najgorętszych częściach komory spalania i krzepnięcia po opuszczeniu tych obszarów. Ten stały popiół, zwany „żużlem”, może powodować kilka problemów, w tym wpływać na proces spalania, blokować sprzęt i zwiększać koszty konserwacji.
  • Długość, średnica i gęstość nasypowa: Długość i średnica są prostymi parametrami, podczas gdy gęstość nasypową należy wyjaśnić jako miarę masy peletu na objętość peletu (kg / m³). Posiadanie peletu o stałej długości, średnicy i gęstości nasypowej jest ważne, ponieważ kotły na pelety drzewne są zaprojektowane tak, aby używać peletów o standardowej gęstości energetycznej (tj. Zawartości energii na jednostkę objętości). Użycie peletu o niewłaściwym rozmiarze wpłynie na gęstość energetyczną. W przypadku zbyt dużej gęstości energetycznej, pobór energii przez kocioł będzie zbyt duży, co spowoduje przegrzanie komory spalania, a niewystarczająca gęstość energii wpłynie na sprawność i może nie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła do pracy układu.
  • Pył: Małe cząsteczki drewna, które można znaleźć w magazynach peletów lub workach, niska zawartość pyłu jest ważnym czynnikiem, ponieważ może to wpływać na przechowywanie, obsługę, konserwację, wydajność spalania i emisję zanieczyszczeń.

Sprawdź pellet od Pana Groszka.


pellet drzewny

Przeczytałeś uważnie artykuł? Teraz sprawdź swoją wiedzę!

jakie są ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek?

Results

#1. Na rynku istnieją dwa główne rodzaje pieców na pellet. Jeden z nich to:

#2. Aktualna norma PN-EN 303-5:2012 wprowadza trzy klasy emisyjne:

#3. Gdy dym wydostający się z komina ma kolor czarny oznacza to, że:

#4. Popiół w popielniku powinien być:

#5. Jeśli na wewnętrznych ścianach pojawiają się czarne smugi sadzy oznacza to, że:

#6. Co zrobić, gdy jest za niska temperatura spalania w palenisku?

#7. Co zrobić, gdy problemy z piecem powtarzają się?

#8. W jakiej jednostce mierzy się objętość pelletu?

#9. Co zrobić, gdy zrobią się spieki?

#10. W sklepie Pan Groszek można kupić:

Finish

One Reply to “Jak ustawić piec na pellet?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *