Zbliża się okres zimowy i już najwyższy czas zdecydować się na odpowiedni rodzaj opału. Według naszej opinii najlepszy zdecydowanie jest pellet. Efektywność spalania pelletu z odpadów drzewnych jest bardzo wysoka! Według tego wskaźnika pellety ustępują jedynie gazowi ziemnemu i elektryczności.


jak rozpoznać dobry pellet

Jak określić jakość pelletu?

Poniżej przedstawiono porównanie wydajności różnych paliw:

 • Energia elektryczna 97%;
 • Gaz ziemny 87%;
 • Granulki 86%;
 • Olej napędowy 81,5%;
 • Suche trociny 80,5%;
 • Olej opałowy 72,5%;
 • Węgiel kamienny 56%;
 • Drewno opałowe 49,5%;
 • Torf 38,5%;
 • Trociny surowe 31%.

Szczególnie popularnymi gatunkami do produkcji pelletu są drzewa iglaste: drewno przemysłowe, odpady zrębowe i celulozownia i papiernia, kora sosnowa, trociny i zrębki, stare konstrukcje drewniane. Ich kolor jest ciemniejszy, występują wtrącenia kory. Jednak ciemny kolor nie wpływa na jakość pelletu. Cechy dobrego pelletu to zawartość popiołu czyli procent zanieczyszczeń czy dostawca produktu są kluczowymi parametrami na jakie należy zwracać uwagę podczas zakupu. Zwykle kupuje się kilka ton na raz, dlatego szczególnie ważne jest ustalenie, który konkretny produkt jest najwyższej jakości. Czy skutecznie ogrzejesz dom przy użyciu pelletu? Wszystko zależy od jakości wykorzystywanego pelletu.

Czy wiesz że…pellety to jedno z najbardziej pożądanych źródeł energii w krajach rozwiniętych?


skuteczne ogrzewanie domu palletem

Ciekawostka… Łatwym sposobem zbadania składu granulki jest rozpuszczenie jej w szklance wody. Zwykle wkrótce zamieni się w mokrą masę, co dzieje się w przypadku żwirku dla kota. Jeśli granulka nie spieszy się z rozpadem, najprawdopodobniej jest dodatkowo sklejona, ponieważ naturalna liginina szybko rozpuszcza się w wodzie. Zwróć uwagę na osad, jeśli zobaczysz cząsteczki osiadające na dnie, oznacza to, że w produkcie jest dużo zanieczyszczeń i piasku i są to bezwątpienia cechy złego pelletu.

Cechy dobrego pelletu

Na początek powiedzmy sobie kilka słów o sposobie wytwarzania pelletu drzewnego.

Surowcami do ich produkcji mogą być:

 • trociny;
 • zrębki;
 • wióry różnego rodzaju drewna;
 • niepłynne produkty drewniane;
 • łuska słonecznika
 • słoma.

Granulacja wielokrotnie rozdrobnionych i suszonych surowców odbywa się na peleciarce do trocin: urządzenie to za pomocą wału i walców przepycha surowiec przez komórki matrycy w temperaturze 250-300 ° C. W tych warunkach drewno uwalnia substancję ligninę, która przyczynia się do naturalnej adhezji granulatu i zachowania jego nienaruszonego stanu po schłodzeniu. Dzięki temu powierzchnia dobrej jakości granulatu jest gładka i błyszcząca, nie powinno być na niej wielu odprysków i pęknięć.

Zaufanie Polaków do producentów pelletu. Jakie czynniki na to wpływają?

 1. Pośrednim powodem zaufania jest wielkość produkcji. Duże przedsiębiorstwa zajmujące się peletowaniem drewna mogą zapewnić stabilną wydajność peletów paliwowych, ponieważ same zajmują się obróbką drewna lub mają stałych dostawców. Małe kompleksy mają zwykle mniej profesjonalny sprzęt i zbierają surowce z różnych lokalizacji.
 2. Istotnym elementem jest rozmiar granulki. Granulki mają zwykle średnicę 6, 8, 10 mm i długość od 1 do 5 cm. Sprzęt europejski wytwarza produkty o przekroju 6 mm, sprzęt domowy może wytwarzać pelety o średnicy 8, a nawet 10 mm. Przede wszystkim należy pozbyć się mitu, że 6 mm to standard jakości. I odwrotnie, mniejsze granulki, które nie zostały poddane odpowiedniej obróbce, są łatwiejsze do pokruszenia. Pod względem wielkości należy kierować się wyłącznie zaleceniami dotyczącymi kotła, ponieważ dla tej wielkości zaprojektowano jego automatyzację. Jeśli użyjesz peletów większych niż podane w instrukcjach, mechanizmy kotła będą narażone na zwiększone obciążenie.
 3. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest konsystencja pelletu. Warto zwrócić uwagę na twardość granulatu, w tym celu spróbuj przełamać go na pół. Zwróć uwagę, czy łatwo się nadaje, czy złamane miejsce się rozpadnie. Im wyższa twardość, tym bardziej nienaruszona masa całkowita w big bagu lub w magazynie. Jest to ważne, ponieważ peletki paliwa są często przesypywane tam iz powrotem, mieszając, przewracając worek na wielką skalę. Zgadzam się, szkoda, jeśli przyniosą ci ładunek, w którym jedna trzecia objętości rozpada się w pył, a trzecia jest zepsuta? Aby tego uniknąć, należy sprawdzić stopień ścieralności granulek.
 4. Jeśli produkt jest wysokiej jakości, objętość rozdrobnionej drobnej frakcji nie powinna przekraczać 1%.
 5. Należy zauważyć, że granulki lepiej przechowują się w workach niż przy wysyłce luzem.
 6. Warto zwracać również uwagę na zapach produkty ponieważ to on niejednokrotnie może nam powiedzieć czy mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości. Zapach paliwa może wskazywać na sposób jego przechowywania. Przechowywana w wilgotnych piwnicach biomasa wydziela stęchliznę i wilgoć co ewidentnie można uznać za cechy złego pelletu.

Czy wiesz że dzięki Kampanii Czyste Powietrze Ministerstwa Środowiska, która ma na celu uświadomienie Polakom jak ważna dla nich samych jest jakość powietrza jakim oddychamy możemy otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca? Wysokość wsparcia jest uzależniona od warunków jakie zostały zaproponowane przez poszczególne gminy. Dotacja na wymianę pieca może sięgać nawet 90% kosztów nowego kotła.


dlaczego pellet wysokiej jakości

Dlaczego lepiej jest wybrać pellet wysokiej jakości?

Pellet niskiej jakości – dlaczego jest zły? Wiadomo, że Polacy często wybierają najtańszą opcję. „Jaka to różnica, czy pelety są dobre, czy złe, będą się paliły tak samo?” – tak może myśli osoba, która chce zaoszczędzić na paliwie. Jednak użycie pelletu niskiej jakości ma tragiczne konsekwencje.

 • Ich zużycie jest znacznie większe ze względu na niski transfer ciepła, obfite kruszenie.
 • Granulki o dużej zawartości popiołu tworzą w palenisku zlepki żużlowe – warstwy zbrylonej ziemi, piasku i innych wtrąceń. Zakłócają spalanie drewna i w miarę wzrostu mogą doprowadzić do awaryjnego zatrzymania sprzętu.
 • Kocioł będzie musiał być czyszczony wielokrotnie częściej.
 • W rezultacie takie paliwo prowadzi do awarii kotła. Popiół zatyka komorę spalania, dezaktywuje mechanizmy. Zatem tanie paliwo psuje drogi sprzęt, a ludzie „spaleni” pelletem niskiej jakości nigdy już nie uciekną się do takich oszczędności.

en plus a1

Czy wiesz, że… Zgodnie z ujednoliconą normą europejską istnieją 3 akceptowane oznaczenia:

 • EN Plus-A1 to produkt najwyższej jakości do stosowania w domowych kotłach grzewczych. Zawartość popiołu do 0,5%;
 • EN Plus-A2 – standardowy pellet, dobrze przystosowany do użytku domowego. Zawartość popiołu do 1%;
 • EN-B to paliwo do kotłów przemysłowych. Dopuszczalna zawartość popiołu do 3%.

en plus a2

CIEKAWOSTKA
Czy wiesz że Zgodnie z raportem International Energy Agency Task 40, produkcja pelletu wzrosła od 2006 do 2012 ponad dwukrotnie, osiągając aktualnie wartość 14 mln ton rocznie produkowanego surowca. W ciągu najbliższych 5 lat liczba ta powinna ponownie wzrosnąć dwukrotnie!

Czym kierować się przy wyborze pelletu?

Na rynku w chwili obecnej można znaleźć wiele produktów opałowych dlatego szczególną uwagę warto zwracać na dostawcę pelletu, parametry produktów jak i renomę sprzedawcy. Pan Groszek oferuje swoim klientom produkty najwyższej jakości, wysoko ekologiczne, dostępne w atrakcyjnych cenach. Na naszej stronie internetowej odbywa się min. sprzedaż pelletu: „Pan Groszek Green” w trzech dostępnych pojemnościach, zaczynając od 500 kg, poprzez 800 kg, kończąc na 960 kg.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.


en b

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *