Jedną z najważniejszych zalet peletów paliwowych jest wysoka i stała gęstość nasypowa, co sprawia, że ​​transport tego sypkiego produktu na duże odległości jest stosunkowo łatwy. Dzięki regularnemu kształtowi, niewielkim rozmiarom i jednorodnej konsystencji granulat może być zasypywany różnymi urządzeniami transportowymi, co umożliwia zautomatyzowanie procesów załadunku i rozładunku oraz transportu granulatu na miejsce spalania. Wysokiej jakości pellet drzewny stosowany jest do ogrzewania zarówno budynków mieszkalnych, jak i różnych przedsiębiorstw przemysłowych poprzez spalanie w kotłach na pellet, piecach i kominkach.

Czym jest pellet?

  • Pelety są szeroko stosowane zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego.
  • Pellety opałowe są cenione za przyjazność dla środowiska.
  • Pellety można uznać za stosunkowo nowy rodzaj paliwa. To sprasowane odpady drzewne, które po raz pierwszy zastosowano w Ameryce Północnej w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a pierwsza sprzedaż pelletu na rynek konsumencki pojawiła się w 1983 roku.
  • Produkcja, przechowywanie i transport pelletu wykluczają zanieczyszczenie środowiska, a spalone pellety praktycznie nie wydzielają dwutlenku węgla i siarki, popiół zaś można wykorzystać jako nawóz.
  • Biorąc pod uwagę tak wiele atrybutów tego rodzaju biopaliwa Pan Groszek oferuje swoim klientom jedynie towar najwyższej jakości proponując również interesujące promocyjne ceny na pellet, zniżki na pellet oraz pakiety konsumenckie.

Czy wiesz że…pellety to jedno z najbardziej pożądanych źródeł energii w krajach rozwiniętych?


czym jest pellet

Czy wiesz że.. zarówno pellet jasny, jak i ciemny będą miały te same cechy i parametry – różnią się wyłącznie wykonaniem z innych gatunków drewna dlatego nie zawsze kolor pelletu musi być wyznacznikiem jego niskiej lub wysokiej jakości. Jak rozpoznać pellet wysokiej jakości? Przede wszystkim uwagę należy zwracać na parametry produktu.

Zalety stosowania pelletu nad węglami tradycyjnymi

  • Pellety mają wiele zalet w porównaniu z innymi paliwami. Wśród nich:
  • przyjazność dla środowiska;
  • niski procent tlenku węgla;
  • wysoka wymiana ciepła;
  • minimalne odpady po spalaniu (około 1% masy);
  • przystępna cena;
  • optymalne właściwości transportowe;
  • łatwość przechowywania;
  • niskie zagrożenie pożarowe.

Czy wiesz że dzięki Kampanii Czyste Powietrze Ministerstwa Środowiska, która ma na celu uświadomienie Polakom jak ważna dla nich samych jest jakość powietrza jakim oddychamy możemy otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca? Wysokość wsparcia jest uzależniona od warunków jakie zostały zaproponowane przez poszczególne gminy. Dotacja na wymianę pieca może sięgać nawet 90% kosztów nowego kotła.


proces tworzenia pelletu

Czy wiesz, że… Według fińskiej firmy doradczej Pöyry w 2015 roku globalne zużycie pelletu opałowego osiągnęło poziom 29,2 mln ton, w 2016 roku przekroczyło 30 mln ton, a do 2020 roku według obliczeń osiągnie 47,3 mln ton rocznie.

Proces tworzenia pelletu

Proces tworzenia pelletu jest prosty nie jest drogi. Pellety powstają z odpadów z przeróbki żywicznych gatunków drewna bez użycia zanieczyszczeń mineralnych i obcych wtrąceń, dzięki czemu spalanie nie szkodzi środowisku.

Z czego robi się pellet?

  • miazga (niskiej jakości);
  • torf;
  • drewno;
  • odpady drzewne: kora, trociny, zrębki i inne odpady zrębowe;
  • odpady rolnicze: odpady kukurydzy, słoma, odpady zbożowe, słonecznik, odchody kurczaka itp.

Najprościej mówiąc, produkcja pelletu polega na poddaniu biomasy procesom takim jak: suszenie, rozdrabnianie i prasowanie.

W początkowej fazie produkcji mamy do czynienia z wilgotnymi trocinami. W takiej formie są one dostarczane na linię produkcyjną, gdzie trafiają na zadołowany podajnik listwowy, a kolejno zostają poddane suszeniu. W wyniku suszenia wilgotność materiału wejściowego wynosząca na początkowym etapie procesu ok. 55-60% spada do 8-10% oraz zmienia się kolor pelletu. Wysuszone trociny trafiają na odsiew drobnych zanieczyszczeń, takich jak kamienie czy metal, a następnie odbywa się granulacja pelletu. Granulowanie pelletu to niezwykle istotna kwestia podczas całego procesu. Kolejno odpady drzewne są prasowane, uzyskując docelową formę pelletu i kolor pelletu. Następnie odbywa się prasowanie, schładzanie i utwardzanie produktu. Zimny produkt raz jeszcze poddawany jest przesiewowi, który to kończy proces tworzenia pelletu.


zalety stosowania pelletu

Ciekawostka… Pelety opałowe to paliwa przyjazne dla środowiska, których zawartość popiołu z reguły nie przekracza 3%. Do produkcji pelletu wykorzystuje się głównie odpady pochodzące z tartaków i rolnictwa, które wcześniej wywożono głównie na wysypiska, gdzie po kilku latach były przeznaczane do utylizacji.

Dodatkowo pod względem wydajności spalania pellety są porównywalne z węglem, ale korzystnie wyróżniają się czystością i łatwością użytkowania.

Pamiętajmy że drewno jest surowcem odnawialnym, co oznacza, że ​​wytwarzając pelety paliwowe, złoża ropy i gazu są chronione przed wyczerpaniem. System podgrzewania pelletu można łatwo zautomatyzować za pomocą zasobnika (pojemnika na pelety) i konwencjonalnego przenośnika lub ślimaka. Rezultatem pellet jest niedrogi, wygodny i przyjazny dla środowiska!

Ciekawostka…

  • Pellety różnią się od zwykłego drewna dużą suchością (wilgotność tylko 8–12%, a od surowego drewna 30–50%).
  • Gęstość peletu jest około 1,5 razy większa niż gęstość drewna opałowego.
  • Te cechy zapewniają wysoką wartość opałową w porównaniu do zrębków lub drewna.
  • Przy spalaniu tony pelletu uwalnia się 1,5 raza więcej ciepła niż przy spalaniu zwykłego drewna opałowego i tylko 2 razy mniej niż przy spalaniu węgla i prawie 3 razy mniej niż przy spalaniu gazu, oleju opałowego czy oleju napędowego.

Zapotrzebowanie na brykiety i pellety drzewne, urządzenia do ich spalania i produkcji gwałtownie rośnie, proporcjonalnie do cen takich tradycyjnych paliw jak ropa i gaz. W niektórych krajach europejskich, gdzie rynek alternatywnych źródeł energii jest najbardziej rozwinięty, aż 2/3 lokali mieszkalnych jest ogrzewanych pelletem. To powszechne zastosowanie wynika z przyjazności dla środowiska tego rodzaju paliwa.

Poza przeznaczeniem, granulki paliwowe, ze względu na swoją higroskopijność, dobrą retencję zapachu oraz zdolność do silnego pęcznienia po zamoczeniu (para garści granulek daje warstwę trocin o objętości kilkudziesięciu cm3) są szeroko rozpowszechnione i stosowane min. jako wypełniacz żwirku dla kotów.


kolor pelletu

Czy wiesz, że… wilgotność węgla nie powinna przekraczać 30%. Wydajność substancji lotnych w stanie suchym wynosi 36,0 – 39,0%.

Perspektywy dla pelletu na rynku

Ogólnie rzecz biorąc, długoterminowe perspektywy dla pelletu na rynku światowym są jasne. Z roku na rok ich zużycie będzie rosło, a najbardziej dynamicznie w segmencie pelletu przemysłowego. Potężnym bodźcem do tego wzrostu jest coraz powszechniejsza praktyka współspalania biomasy i węgla. Na podstawie powyższego możemy stwierdzić, że zużycie pelletu na świecie rośnie. Jeśli wcześniej pellet był głównie spotykany w Europie, to obecnie spodziewany jest wzrost konsumpcji pelletu przemysłowego w Kanadzie, a przyszłości – w USA.

Ciekawostka… Przyjęcie ustawy o normach energii odnawialnej w Korei Południowej doprowadziło do gwałtownego wzrostu zużycia peletu. W Korei Południowej powyższe może doprowadzić do 10% udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w całości do 2027 roku, zużycie pelletu do tego czasu może wzrosnąć do 8 mln ton i prawdopodobnie do 9 mln ton rocznie. W Japonii polityka rządu ma również na celu zmniejszenie udziału energii pochodzącej z paliw kopalnych. Tutaj zużycie pelletu do 2025 roku może wzrosnąć do 8,2 mln.

Czym kierować się przy wyborze pelletu?

Na rynku w chwili obecnej można znaleźć wiele produktów opałowych dlatego szczególną uwagę warto zwracać na dostawcę pelletu, parametry produktów jak i renomę sprzedawcy. Pan Groszek oferuje swoim klientom produkty najwyższej jakości, wysoko ekologiczne, dostępne w atrakcyjnych cenach. Nasze produkty sprowadzane są z zza wschodniej granicy, z rejonów, gdzie wymagania względem produktów opałowych są zdecydowanie wyższe z uwagi na srogie i mroźne zimy. Na naszej stronie internetowej odbywa się min. sprzedaż pelletu: „Pan Groszek Green” w trzech dostępnych pojemnościach, zaczynając od 500 kg, poprzez 800 kg, kończąc na 960 kg.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.


jak wybrać dostawcę pelletu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *