Osobom posiadającym dom regularnie zaleca się zainstalowanie podwójnych szyb, dokładną izolację i remont nieefektywnego systemu ogrzewania. Ale oprócz tych często kosztownych taktyk, co można zrobić tanio i szybko, aby utrzymać ciepło w domu? Warto postawić na tani ekogroszek workowany albo tani pellet.
Jeśli chodzi o ogrzewanie i próbę znalezienia najbardziej efektywnego kosztowo sposobu ogrzania domu, tak naprawdę sprowadza się to do tego, jaka jest twoja własna sytuacja i twoje własne preferencje. Chociaż niektóre nie są tak wydajne jak inne, z pewnością nie kosztują tak dużo. Natomiast opcja, taka jak ogrzewanie geotermalne, pozwoli zaoszczędzić na dłuższą metę.
Do Polski na stałe zagościł tani pellet. Uznawany jest przez ekspertów za jeden z lepszych sposobów na ogrzanie domu. Oczywiście wówczas należy zainwestować w odpowiedni piec. Alternatywą dla pelletu jest tani ekogroszek workowany. Ten dostępny jest na rynku w wielu konfiguracjach.
- Ogrzewanie domu. Jak to robić dobrze?
- Pellet sposobem na tanie ogrzewanie domu
- A może ekogroszek?
- Koszty ogrzewania domu pelletem i ekogroszkiem
- Gdzie kupić dobry opał?
Ogrzewanie domu. Jak to robić dobrze?
Ogrzewanie domu zimą to nie lada wyzwanie dla osób posiadających dom. Na rynku istnieje wiele sposobów ogrzewania pomieszczeń. Wiele zależy od tego jaki rodzaj domu posiadamy, ile ma lat, jakie ma ogrzewanie. Niegdyś bardzo popularny był węgiel. Dziś Polacy stawiają na ekologiczne formy ogrzewania mieszkania. Ekologiczne, czyli jakie? Dużą popularnością cieszy się tani pellet i tani ekogroszek workowany. Poza wyborem odpowiedniego ogrzewania, co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić ciepło w domu?
- Użyj folii aluminiowej. Jednym ze sposobów uniknięcia niepotrzebnych strat ciepła z grzejników, szczególnie tych przymocowanych do ścian zewnętrznych, jest zastosowanie odbijającej ciepło folii aluminiowej za grzejnikiem. Zapobiega to przenikaniu ciepła przez ścianę, odbijając je z powrotem do pokoju. Folia dostępna jest w większych marketach.
- Grube zasłony to jeden z głównych sposobów ochrony domu przed utratą ciepła przez okna. Zasłony z podszewką termiczną to stosunkowo tania opcja. Umieszczenie zasłony przed drzwiami na zewnątrz stanowi kolejną warstwę ochrony.
- Ważne jest, aby starać się wykorzystać jak najwięcej naturalnego – i darmowego – ciepła w postaci światła słonecznego. Zasłony i okiennice powinny być otwarte w ciągu dnia.
- Podwójne szyby są wydajne cieplnie, ale są stosunkowo kosztowne. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, warto zainwestować w specjalną folię. Można ją nałożyć na okna.
- Upewnij się, że wentylatory / otwory wentylacyjne w łazience mają przegrody / blokady przeciągów na zewnątrz, aby zimne powietrze nie wiało z powrotem do domu.
Te kilka rad powinno pomóc Ci zachować ciepło w swoim domu. Warto jednak postawić na dobry i tani ekogroszek, który zminimalizuje koszty ogrzewania.
Pellet sposobem na tanie ogrzewanie domu
Koszty ogrzewania domu stanowi około 42% rachunku za media. Istnieją jednak sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania za pomocą bardziej wydajnych środków – jednym z nich jest piec na pellety – oczywiście oprócz doskonałej izolacji, optymalnej orientacji słonecznej, dobrze rozmieszczonych okien itd.) Piece na pelety, które są certyfikowane przez EPA, prawdopodobnie będą miały od 70% do 83% wydajności. Są bardzo wydajne ze względu na stosowane pellety i niewielką ilość cząstek, które emitują do powietrza. Dziś łatwo zdobyć tani pellet. Wystarczy wybrać odpowiedniego dostawcę.
Ciekawostka. Nie wiesz ile pelletu potrzebujesz na sezon grzewczy? Wejdź tutaj: https://pangroszek.pl/kalkulator-pelletu/ i sprawdź!
Pelety drzewne są paliwem odnawialnym, neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, w większości wykonanym w 100% z drewna – ścinków, trocin i wiórów bez dodatków klejących. Niektóre są wytwarzane z kory, odpadów z upraw rolnych, łupin orzechów i innych materiałów organicznych. Większość z nich jest wytwarzana przez prasowanie suchych, naturalnych odpadów drzewnych w cylindryczne granulki o niewielkiej średnicy. Tani pellet można kupić na worki albo hurtowo.
Pellet może być tani pod warunkiem, że ma wysoką wartość opałową. Tani pellet może spalać się wydajnie i wytwarzają bardzo mało zanieczyszczeń powietrza. Drewno pelletowe (a także drewno lite) jest bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą dla nieodnawialnych paliw kopalnych, takich jak ropa, węgiel i gaz ziemny.
Większość pieców na pelet jest tańsza w instalacji niż piece na drewno i można je wentylować bezpośrednio, co pozwala uniknąć kosztownego komina lub przewodu spalinowego. Urządzenia na pellet są dostępne jako wolnostojące lub mogą być wkładami kominkowymi. Jednostki wolnostojące są jak konwencjonalne grzejniki na drewno, które generalnie ogrzewają tylko pomieszczenie, w którym się znajdują, chyba że są wyposażone w wentylator, który przetłacza ciepłe powietrze do innych pomieszczeń w domu. Piece i kotły na pelety są teraz dostępne jako zamienniki lub uzupełnienia pieców opalanych gazem lub olejem i kotłów do ogrzewania pomieszczeń w domach.
A może ekogroszek?
Tani ekogroszek workowany rozwiąże problemy każdego gospodarstwa domowego. Ekogroszek jest świetną alternatywą dla innych paliw, które są bardziej inwazyjne i mniej przyjazne dla środowiska naturalnego. Dobry i tani ekogroszek to świetne rozwiązanie do każdego domu. Jak właściwości powinien posiadać ekogroszek?
- Odpowiednią granulację
- Wartość kaloryczną od 19 do 29 MJ/kg
- Wilgotność do 10 proc.
- Niewielką ilość popiołu do 10 proc.
- Nikłą zawartość siarki.
Raporty pokazują, że ekogroszek jest wciąż poszukiwany i pożądany przez Polaków. Okazuje się, że aż 40 proc. Polaków nadal wybiera ekogroszek jako opał na zimę. Taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, jeszcze kilka lat temu, gdy królował węgiel. Co na kolejnych miejscach wybierajmy najchętniej do ogrzewania domów?
- Pellet wybiera 25 proc. Polaków i to nadal całkiem sporo
- Węgiel kamienny, miał i koks wybiera 15 proc. Polaków i to nadal całkiem sporo
- Na drewno oraz drewno kominkowe stawia 12 proc. Polaków.
Ciekawostka. Aż 94 proc. Polaków poszukuje dostawców, którzy nie tylko sprzedadzą tani ekogroszek workowany, ale również przetransportują go do wybranego miejsca.
Tani opał ekogroszek jest chętnie wybierany przez Polaków. Osoby poszukujące opału w postaci stałej najczęściej zamawiały od 1 do 2 ton (27%), a także od 2,1 do 3 ton (15%). Co dziesiąty badany przez Oferteo.pl potrzebował opału w ilości większej niż 10 ton, podobnie wyglądał odsetek najmniejszych zamówień – do 1 tony (11%).
Koszty ogrzewania domu pelletem i ekogroszkiem
Koszty ogrzewania domu zależą od kilku czynników. Nie wystarczy kupić tani pellet czy tani ekogroszek workowany, aby zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Zrozum swój system ogrzewania i jego sterowanie. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak działa Twój system ogrzewania – i jak prawidłowo obsługiwać elementy sterujące – abyś mógł go używać w najlepszy i najbardziej opłacalny sposób. Co robić, aby zmniejszyć koszty ogrzewania? Oto kilka trików:
- Zmniejsz temperaturę na termostacie. Zmniejszenie temperatury o 1 ° C może zaoszczędzić energię i pieniądze, a Ty nie zauważysz żadnej różnicy.
- Unikaj suszenia ubrań na grzejnikach. Zmniejsza to ilość ciepła uwalnianego przez grzejniki, więc kocioł musi pracować dłużej, aby osiągnąć tę samą temperaturę w pomieszczeniu, a tym samym ogólnie zużywa więcej paliwa.
- Użyj butelki z gorącą wodą. Jest tańsza niż koc elektryczny.
- Zbadaj przejście do innego dostawcy energii. Możesz dostać tańszą ofertę.
- Trzymaj meble z dala od grzejników. Pianka w meblach tapicerowanych jest bardzo skutecznym izolatorem ciepła i zapobiega przedostawaniu się go do pomieszczenia.
- Użyj słońca. To najłatwiej dostępne źródło ciepła i najtańsze! Kiedy jest słonecznie, wykorzystaj to jak najlepiej, otwierając drzwi wewnętrzne i wpuszczając ciepłe powietrze do domu.
- Zasuń zasłony. Zwłaszcza w nocy, aby utrzymać ciepło wewnątrz i na zewnątrz. Również zasłoń zasłony za grzejnikami.
- Dopasuj dodatkowe zasłony. Na przykład umieść zasłonę na dowolnych pojedynczych przeszklonych drzwiach zewnętrznych.
- Sprawdź izolację na poddaszu / dachu. Około 25% ciepła traconego w typowym nieizolowanym domu ucieka przez dach.
- Sprawdź izolację ścian. Około 35% ciepła traconego w typowym nieizolowanym domu przechodzi przez ściany. Jeśli masz ściany szczelinowe, pomyśl o ich wypełnieniu. Ściany lite można również izolować (wewnętrznie lub zewnętrznie), ale jest to bardziej złożone i kosztowne.
Teraz, gdy znasz już triki, jak nie tracić ciepła warto wybrać odpowiedni rodzaj opału dostosowany do Twoich potrzeb. Tani opał ekogroszek świetnie sprawdzi się do domów różnej wielkości i posiadających różne rodzaje izolacji. Ekogroszek można dostosować do pory roku. Co to oznacza? Że podczas jesieni możemy wybrać opał o mniejszej wartości kalorycznej, ale już podczas zimy o większej. Tani pellet to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które posiadają piec na pellet. Jeśli zastanawiasz się, który opał wybrać to sprawdźmy małe kalkulacje.
Uznajmy, że Twój dom ma 100 metrów kwadratowych, a wysokość jego ścian to 3 metry. Na sezon grzewczy potrzebujesz 2 300 kg ekogroszku.
A ile kilogramów pelletu potrzebujesz? 3000 kg pelletu. A teraz sprawdźmy ile to Cię wyniesie. Tani pellet kosztuje ok. 900 złotych za 960 kilogramów. Na cały sezon grzewczy wydasz nieco ponad 2 800 złotych.
A jak to jest z ekogroszkiem? Tani ekogroszek workowany w zależności od kaloryczności kosztuje od 870 do 980 złotych. Dla pierwszej opcji koszty ogrzewania wyniosą Cię 2080 złotych, a przy droższej opcji będzie to 2350 złotych.
Z naszych obliczeń wynika, że ogrzewanie domu ekogroszkiem jest nieco tańsze niż ogrzewanie domu nawet tanim pelletem.
Gdzie kupić dobry opał?
To, jak ogrzewasz swój dom, jest niezwykle ważne. ХNajlepszy system grzewczy nie tylko zapewni Ci przytulność zimą, ale także pomoże Ci utrzymać rachunki za energię na jak najniższym poziomie. Jeśli wybrałeś już nalepszy sposób ogrzewania dla siebie, to postaw teraz na zakup taniego pelletu i taniego ekogroszku. A gdzie kupić tani i dobry opał? Najlepiej u sprawdzonego sprzedawcy. Sprawdź, jakie ma opinie w interecie, jaki ma towar i skąd pochodzi.
Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość. Sprawdź, czy pellet albo ekogroszek nie są mokre. Mokry opał nie jest dobry dla Twojego pieca. Warto też mieć na uwadze czy dany dostawca dowozi opał do domu.