Odpowiednie składowanie węgla ma ogromne znaczenie dla jego późniejszego spalania. Tylko dobrze składowany węgiel może dać ciepło. Mokry i przesuszony opał nie jest dobry dla Twojego pieca. Czy wiesz jak składować węgiel? Jeśli decydujesz się na zakup opału latem ten może być nawet na dworze, chociaż deszcz na pewno będzie mu szkodzić. Niemniej jednak opał zdąży wyschnąć do zimy. Jak składować węgiel zimą? Do odpowiedniego przechowywania węgla będziesz potrzebował specjalnej komórki. Jest kilka rozwiązań, co zrobić aby zaoszczędzić miejsce, ale też trzymać węgiel w bezpiecznym miejscu.

Spis treści:


Składowanie węgla

Składowanie węgla na zewnątrz

Zanim napiszemy o składowaniu węgla warto poznać kilka ciekawostek o nim. Węgiel w różnej postaci stanowi jedno z podstawowych źródeł ogrzewania domów w Polsce. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak składować węgiel zimą. Jednym z podstawowych paliw wykorzystywanych przez europejskie gospodarstwa domowe do celów grzewczych jest węgiel kamienny.

Paliwo to jest popularne zwłaszcza w krajach, które miały lub nadal mają własne wydobycie węgla przemysł. Jednak troska o środowisko w skali globalnej powoduje, że w wielu krajach zużycie tego paliwa jest ograniczane na rzecz innych źródeł energii, takich jak gaz ziemny lub odnawialne źródła energii.

Ciekawostka:
Gospodarstwa domowe wykorzystują energię do różnych celów: do ogrzewania pomieszczeń i wody, do chłodzenia pomieszczeń, do gotowania, oświetlenia i urządzeń elektrycznych oraz do innych celów końcowych (obejmujących głównie zużycie energii przez gospodarstwa domowe poza samymi mieszkaniami). Gospodarstwa domowe lub sektor mieszkaniowy odpowiadały za 26,1% końcowego zużycia energii lub 16,6% wewnętrznego zużycia energii brutto w UE.

Przejdźmy teraz do składowania węgla. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań do składowania węgla w pomieszczeniach, na zewnątrz lub w dowolnym miejscu. Jeśli chodzi o przechowywanie węgla, czasami dobrze jest myśleć nieszablonowo albo o bunkrze

Jak składować węgiel zimą? Wiele osób woli składować węgiel na zewnątrz, zwłaszcza gdy muszą mieć duże zapasy. Oto kilka pomysłów na przechowywanie węgla na zewnątrz:

  • W bunkrze węglowym. Bunkry na węgiel umieszczone z tyłu lub po bokach domu nie rzucają się tak w oczy. Bunkry na węgiel zapewniają najłatwiejszą opcję przechowywania, zbudowane z materiałów takich jak wytrzymały plastik lub stal ocynkowana, są łatwe w montażu, wytrzymałe i mają dużą pojemność. Wyglądają jak ogromne skrzynie.
  • W koszu na śmieci. Zmień przeznaczenie starego kosza na śmieci do własnego, bezpłatnego bunkra węglowego. Jeśli używasz plastikowego pojemnika, możesz nawet wyciąć otwór w jego podstawie, aby móc swobodnie składować węgiel.
  • W stosie. Nie jest to najbardziej atrakcyjna opcja, ale jeśli masz miejsce i nie przejmujesz się, jak to wygląda; na zewnątrz możesz ułożyć stos węgla. Jeśli przechowujesz węgiel w stosie, zalecamy, aby jego wysokość była niższa od osoby, która musi go pobierać. Składowanie węgla na zewnątrz na stosie być może jest wygodne, ale węgiel może moczyć się i przez to źle palić.

Czy wiesz, że na przestrzeni lat zmienił się sposób ogrzewania polskich domów? Jak to wyglądało w 2002 roku? Prawie 4 proc. Polaków ogrzewało domy energię elektryczną, 43 proc. wybierało ciepło z sieci, 40 proc. drewno, a 41 proc. węgiel kamienny. A jak wygląda sytuacja dzisiaj? 5 proc. Polaków stawia na energię elektryczną, 40 proc. na ciepło z sieci, 28 proc. na drewno, a 37 proc. na węgiel. Pomimo upływu lat i negatywnej polityki wokół węgla Polacy nadal doceniają ten opał.


Dobry węgiel

Kilka porad, jak składować węgiel zimą

Już wiesz, gdzie możesz składować węgiel. A jak zadbać o to, aby nie stracił swoich właściwości? Węgiel możesz również składować wewnątrz domu i mieć pewność, że nie zmoczy się i nie straci swoich właściwości.

Oto kilka przykładów:

  • W wiadrze. Wiadra na węgiel zapewniają łatwy i atrakcyjny sposób przechowywania niewielkiej ilości węgla w pomieszczeniach. Na rynku dostępne są specjalne wiadra na węgiel z odpowiednimi uchwytami.
  • W skrzyni / koszu do przechowywania. Jeśli chcesz trzymać węgiel blisko siebie, ale poza zasięgiem wzroku, użyj starej skrzyni lub koszy do przechowywania. Zwykle pozwalają na uzyskanie dużej ilości węgla i można je pomalować lub ozdobić, aby pasowały do ​​Twojego otoczenia.
  • W piwnicy. Niewielu z nas jest obdarzonych dodatkowym miejscem do przechowywania w piwnicy, ale ci, którzy są, przekonają się, że jest to świetne miejsce do przechowywania węgla.
  • Wanny plastikowe. Jeśli masz ograniczony budżet, prosta duża plastikowa wanna z łatwością wystarczy jako miejsce do przechowywania węgla.

Czy wiesz, że… Masz wiele alternatyw do palenia węglem. Jedną z nich jest ekogroszek. To wygodne rozwiązanie i nie musisz martwić się, gdzie go składować. Ekogroszek możesz zamówić w wygodnych workach, pakowanych po kilkadziesiąt kilogramów.


Kupuj sprawdzony opał

Czego nie robić podczas składowania węgla?

Podczas składowania węgla nie należy wybierać miejsca, które jest narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy śnieg. Jeśli nie masz odpowiedniego bunkra na węgiel, przykryj opał folią. Być może nie jest to idealne rozwiązanie, ale zawsze nieco uchronisz swój węgiel przed deszczem i wilgocią.

Węgiel powinien być składowany w miejscu bezpieczny i raczej z dala od zwierząt. Pamiętajmy, że węgiel najlepiej powinien być składowany w miejscu suchym oraz pozbawionym kurzu.


Wybierz ekogroszek o odpowiedniej mocy


Wybierz ekogroszek o odpowiedniej mocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *